Harckocsi páncélok és lőszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Az üveg tükörként viselkedik a hőkamera számára, nem lát át rajta, hanem önmagát látja visszatükrözve.
:hadonaszos:
Hát tényleg jobb ha inkább visszaevezel a légrak általad biztonságosnak minősített vizeire !

"önmagát látja visszatükrözve" Eszemfaszom megáll ! Gurulok a röhögéstől ! A kérdésem már csak az , mindezt hány ezer méterről ! LOL
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Hát attól egy picit jobban benne vagyok de no problem ! A 40 évvel ez előtti "Cocom listás cucc" tervezése kb 50 évvel ez előtt kezdődött ! Ma meg egy év alatt fejlődik akár a "civil " cucc is annyit amennyit anno 20 év alatt sem ! De mondom nem gond ha valakit lenézel ! Te/ti ugyan honnan a faxomból osztjátok az észt az általatok sose használt és kezelt technikákról ? Mert , hogy te értesz az MN és a V SZ egykori technikáihoz az egy dolog de ugyan honnan volna gyakorlati tapasztalatod a mostani vagy akár a régi de Nato dolgokhoz ?

SYSTEM CHARACTERISTICS alatt a 4. sort értelmeztük csak.
Segítsek, vagy esetleg kérsz kölcsön egy angol szótárt a szomszédtól.
:rolleyes:

veUS33h.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka
S

speziale

Guest
Értem. Tehát ha leáll a motor elnémul a rádió is? Ugye nincs elektromos ellátás...
Nem harcolok aksiról egy tankkal, nem ezt mondtam. Hanem azt hogy tudja használni a saját otikai rendszereit járó motor nélkül is,úgy hogy az ellenség a hőkameráján nem, vagy csak nagyon korlátozottan tudja felderíteni. Mert nem ad hőjelet.
A tornyot meg lehet manuálisan is mozgatni. Nem kell hozzá áram.
Ahogy tölteni is lehet manuálisan, vagy töltötten leállni ha az a parancs.

Azért lassan kezdünk oda eljutni, mint a T72 topikban a tetőre rakott ponyva alakmásításával :p

ugyanakkor feltételezem, hogy amint a motort leállítod a tank is rögtön kihűl...vagy legalább is az ellen biztosan lesz olyan kedves nem arra kószálni addig amíg ez meg nem történt :D

de ettől függetlenül még így is elég öngyilkos dolog amit mondasz....mert lehet az ellen így elvesztheti a hőkamera adta előnyt, de a sima normál optikájával pont ugyanúgy kiszúrhat....és ha esetleg te is lősz előbb, na azt már biztosan látni fogja rögtön a hőkamera, te meg ott állsz majd letolt gatyával....
 
  • Tetszik
Reactions: gorkamorka and dudi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 422
77 162
113
Értem. Tehát ha leáll a motor elnémul a rádió is? Ugye nincs elektromos ellátás...
Nem harcolok aksiról egy tankkal, nem ezt mondtam. Hanem azt hogy tudja használni a saját otikai rendszereit járó motor nélkül is,úgy hogy az ellenség a hőkameráján nem, vagy csak nagyon korlátozottan tudja felderíteni. Mert nem ad hőjelet.
A tornyot meg lehet manuálisan is mozgatni. Nem kell hozzá áram.
Ahogy tölteni is lehet manuálisan, vagy töltötten leállni ha az a parancs.
Már eleve, ha nem kézzel akarod tekerni a tornyot akkor minimum a toronyforgatáshoz kell áram. Az éjjellátó áram nelkül nem műkodik (ez ejszaka fontos persze). Ha teljesen analóg a harckocsid tűzvezetése, akkor az műköik, de ennyi. Még a lézeres távolságméréshez és a lőszerválasztáshoz is kell az áram a töltőgépről nem is beszélve (orosz harckocsit kézzel tölteni rémálom, azért van a töltőgép, hogy ne kelljen)
Tehát elmondhatjuk, hogy áram nélkül töredékére esik vissza a harcérték, de ha szigorúan vesszük akkor harcképtelen vagy.
 
S

speziale

Guest
Ezt a komád rakta be vazze ! Állítólag A Chieftain-ben ugyan az volt ! Hát elájulni nem kell tőle mert ha ezt a felbontást tudta állócélra 1200 vagy 1500m-en akkor egy mozgó / támadó hk-ra olyan veszélyes volt mint a meteoritok !

lehet én vagyok a vak, de hol is látsz ebben a videóban távolság adatot?

és továbbra sem értem mit rugózol a felbontáson....már az is óriási előny ha sokkal hamarabb fel tudod deríteni az ellent mint fordítva...ha a hőkamera felbontása nem elég az azonosításhoz, akkor ránéznek majd a hagyományos nagy nagyítású optikával....
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 422
77 162
113
Akkor jó, csak mert a fenti cucc 1979-es rendszeresítésű, amikor még a csehszlovák, lengyel, és az Omszki harckocsi gyárak is T-55A harckocsikat gyártottak...
:D
Ezt nem értik meg sokan amikor, fejlett nyugati elektronikáról beszelünk, vagy arról, hogy mennyire befolyásolja az elaktronika a harcértéket.
 
  • Vicces
Reactions: fip7
T

Törölt tag 1945

Guest
Hát tényleg jobb ha inkább visszaevezel a légrak általad biztonságosnak minősített vizeire !

"önmagát látja visszatükrözve" Eszemfaszom megáll ! Gurulok a röhögéstől ! A kérdésem már csak az , mindezt hány ezer méterről ! LOL

Rosszul fogalmaztam, kézi hőkamerára gondoltam.
Majd egyszer kérj kölcsön egy ilyet, és próbáld ki.
Meg fogsz lepődni...
:cool:
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Akkor jó, csak mert a fenti cucc 1979-es rendszeresítésű, amikor még a csehszlovák, lengyel, és Omszki harckocsi gyárak is T-55A harckocsikat gyártottak...
:D
És 79-ben a VSZ csak T55A-t gyártott ? Hány % NATO tankban állt rendszerben kb 10-20%?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
lehet én vagyok a vak, de hol is látsz ebben a videóban távolság adatot?

és továbbra sem értem mit rugózol a felbontáson....már az is óriási előny ha sokkal hamarabb fel tudod deríteni az ellent mint fordítva...ha a hőkamera felbontása nem elég az azonosításhoz, akkor ránéznek majd a hagyományos nagy nagyítású optikával....
Én hőkamera párti vagyok csak nem kell túlképzelni ! Nem mindent látó csodaszer ! A 40 évvel ezelőttiek meg aztán még nagyon kezdetlegesek is voltak ! Igen előny ha már tudod , hogy van ott valami ez nem vita tárgya ! De ne vizionáljunk már 40 évvel ez előtt célleküzdést 1500-2000-re hőkamerával ! Főleg ne mozgócélpontra ! Amúgy geci idegesítő , hogy tudod van ott valami de se beazonosítani se tenni ellene nem tudsz ! Csak akkora távolságból ahol már te is felfeded magadat !
 

Filter

Well-Known Member
2021. január 7.
2 541
14 306
113
Azért lassan kezdünk oda eljutni, mint a T72 topikban a tetőre rakott ponyva alakmásításával :p

ugyanakkor feltételezem, hogy amint a motort leállítod a tank is rögtön kihűl...vagy legalább is az ellen biztosan lesz olyan kedves nem arra kószálni addig amíg ez meg nem történt :D

de ettől függetlenül még így is elég öngyilkos dolog amit mondasz....mert lehet az ellen így elvesztheti a hőkamera adta előnyt, de a sima normál optikájával pont ugyanúgy kiszúrhat....és ha esetleg te is lősz előbb, na azt már biztosan látni fogja rögtön a hőkamera, te meg ott állsz majd letolt gatyával....

Már eleve, ha nem kézzel akarod tekerni a tornyot akkor minimum a toronyforgatáshoz kell áram. Az éjjellátó áram nelkül nem műkodik (ez ejszaka fontos persze). Ha teljesen analóg a harckocsid tűzvezetése, akkor az műköik, de ennyi. Még a lézeres távolságméréshez és a lőszerválasztáshoz is kell az áram a töltőgépről nem is beszélve (orosz harckocsit kézzel tölteni rémálom, azért van a töltőgép, hogy ne kelljen)
Tehát elmondhatjuk, hogy áram nélkül töredékére esik vissza a harcérték, de ha szigorúan vesszük akkor harcképtelen vagy.
Speziale- Olvass vissza. Védelemben, 4-5 óra, leállás után. A háború alapból egy öngyilkos dolog,szóval? Ha meg én lövök először akkor igyekszem olyan távról telibeverni, hogy a hőkameráját ne nagyon tudja már mire használni. T72 esetében ha 1500m alól köszönt be azt nem tette senki zsebre a 80-as években. (Ne tolódj el személyeskedőbe...Peace. )


Dudi- Itt olyan helyzetről beszélünk amikor ajtó-ablak van az ellenség számára mert előnye van velem szemben. Te hogy oldanád meg? Ugye éjszaka van, mindenki vaksi, védekezel, az ellenségnek meg van hőkamja. Kiállsz és várod a halált mert úgy is látnak?
Hőkamok hatásfokát lemérheted pl a Kelet-UA-i harcokban. Köszönik szépen, jól elvannak a korosztályos gépek. A Tech hidegen tartása,rejtése meg megint egy szakállas dolog, ugye olyan hogy kiindulási pontra való előrevontatás, amivel csökkented az akusztikai azonosítást, ismeretlen?
 
S

speziale

Guest
Nem akarlak lelombozni, de pl. a T-80-as már 1976-ban BTK-1-ből volt heggesztve, ami 80 mm-s vastagságban 450 HB. Később 50 mm-s frontlemezeknél meg egyéb helyeken (Pl. T-72B NERA-ja) megjelent a BT-70Sh, ami 50 mm vastagság mellet tudott 500 HB-t, 20 mm-en 550 HB-t.
Ehhez képest a Leopárd 2 inkább lefelé lóg ki....
És most én is fölteszem a kérdést. Ilyen lemezkeménységen tesztelték a NATO lőszereket? :rolleyes:

1) nem teljesen értem, hogy ez pontosan hogyan kapcsolódik ahhoz a kérdéshez, hogy a 270bhn-es acélban 350-360mm átütésű lőszer, ami RHA-ra átszámolva sacc/kb. 310-315mm-t jelent, az vajon átlövi-e az M1 vagy Leo2 páncélját...

2) a Leo2 páncéljáról valamennyire is megbízható források továbbra is az L2AV páncéljáról vannak...ami a 70-es évek....úgyhogy nem tudom mennyiben releváns a '85-ben megjelent T72b-ben használt acélok vastagságával érvelni...

ugyanakkor felhívnám a figyelmed, hogy az L2A4 páncéljáról azért nem olyan sokat tudni...sok helyen írják, hogy az már tartalmazott wolfram-titán elemeket....azt, hogy ez mennyire valós vagy sem én nem tudom megítélni, az is lehet, hogy ez már a C-type páncél része volt...nem tudom, de te sem....

ami viszont a lényeg: a németek a Leopard fejlesztését már kerámiákkal képzelték el és nem azzal bohóckodtak, hogy az 500bhn-es acéllapot 550bhn-esre cseréljék...
 
  • Vicces
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Pogány

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 293
2 479
113
És 79-ben a VSZ csak T55A-t gyártott ? Hány % NATO tankban állt rendszerben kb 10-20%?
A BAOR-nál 1983 kezdtek meg a Challengerek rendszetesitesét. Az mk1 sorozatú tankok még TOG nélkül érkeztek(előkészítése meg volt csak időre nem készült el, csapatoknál kaptak meg utólag).
1984-Ben érkező tankok már gyárilag TOG-val kerültek leszállításra és 1987ig tartott még az összes Chally 1 kikerült a csapatokhoz( csak BAOR).
Ez csak egy példa.
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 010
113
Rosszul fogalmaztam, kézi hőkamerára gondoltam.
Majd egyszer kérj kölcsön egy ilyet, és próbáld ki.
Meg fogsz lepődni...
:cool:
Volt már a kezembe és teszteltem is már 15misis "civil" cuccot is és lenyúlt fanszia(Th-gyártmányú) felderítős top cucc is ! Meg volt nállam Zeiss Ferro infra többféle és a kortárs PNV-el összevetve nincs különbség ! Tehát láttam már ezt azt nem ma délután kezdtem vele foglalkozni !
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and LMzek 2.0

Ranger

Well-Known Member
2021. szeptember 20.
1 293
2 479
113
A BAOR-nál 1983 kezdtek meg a Challengerek rendszetesitesét. Az mk1 sorozatú tankok még TOG nélkül érkeztek(előkészítése meg volt csak időre nem készült el, csapatoknál kaptak meg utólag).
1984-Ben érkező tankok már gyárilag TOG-val kerültek leszállításra és 1987ig tartott még az összes Chally 1 kikerült a csapatokhoz( csak BAOR).
Ez csak egy példa.
Kiegészítés.
Emlékeim szerint(hangsúlyos) az amerikaiak sem álltak sokkal jobban csak magasabb számokkal dolgoztak-a Bradleyk esetében meg inkább így van.
CAT 87 azért is hangsúlyos a szakirodalomban mert a NATO harckocsizó erők akkor értek el a HH ban a legmagasabb műszaki színvonalúkat, s lett tömeges a képesség.