Harckocsi páncélok és lőszerek

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113

ozymandias Ezt kéne megszakérteni:​

da74234976f0139a60dc5b069bfbeb82.jpg

80mm vastag ékonyabb és 150mm vastag a vastagabb lemez. Miért van benne a "fogazás"?
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 847
18 961
113
így sikerült a lángvágás...
Szerintem nem a recés felületre gondolt a vágási felületen, hanem a csapolásra a két sík találkozási "élénél". Gondolom azért van így, mert nagyobb felületen tud így kialakulni a kötés, mintha egyenes élnél lenne csak illeszkedés és hegesztés (vagy mivel csinálták a kötést).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
ja, hogy az a "puzzle" forma? Egyrészt felfekvő felület az összeépítésnél, másrészt így keresztirányba nagyobb a kötés szilárdsága - mivel a hegesztőanyagok nem érik el az alapanyag szilárdságát.
Azt jól látom, hogy a vastagabb lemez az nem is 1 lemez hanem kettő?
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
Azt jól látom, hogy a vastagabb lemez az nem is 1 lemez hanem kettő?
Erre én is kíváncsi lennék... mármint mi lehet az a minta ami miatt két rétegnek tűnik.
Egy biztos, a Tiger B és a Jagdtiger homlokpáncélja homogén, nem lehet rétegelt. Ezt a furcsa hegesztési mintázatot nem láttam sehol máshol, a Kubinkai és a Bovingtoni Jagdtigeren sincs rajta, de Tiger B-ken sem.
IMGP3228.jpg

IMGP9868-2048x1357.jpg.webp
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Erre én is kíváncsi lennék... mármint mi lehet az a minta ami miatt két rétegnek tűnik.
Egy biztos, a Tiger B és a Jagdtiger homlokpáncélja homogén, nem lehet rétegelt. Ezt a furcsa hegesztési mintázatot nem láttam sehol máshol, a Kubinkai és a Bovingtoni Jagdtigeren sincs rajta, de Tiger B-ken sem.
IMGP3228.jpg

IMGP9868-2048x1357.jpg.webp
Igen, én is úgy tudom, hogy homogén.
A puzzle szerű kialakítas egyébként még a Panthernél is megtalalató.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
A Franciák is részletesen tesztelgették a lövegeket és lőszereket az AMX-hez, NATO standardként (1959-ben még teljesértékű NATO tagok voltak, "csak" 1963-tól függesztették fel a NATO tagságukat), arra jutottak, a 105 milis APDS az még a T-54 / 55-ös célpont ellen is elégtelen, és akkor a kumulatív lőszerekkel kezdtek el kísérletezni, a T-64-est kivéve minden Szovjet harckocsit kilőtt volna, még a T-10M-et is.
@Negan által gyakran emlegetett Jugoszláv teszten a ZIS-S-53 a BK-367 HEAT lőszerrel szemből is bárhol keresztülfosta a T-54A-t.

A jugóknak az lett a konklúzió, hogy a modern harckocsi (hatvanas évek elején vagyunk, a legkomolyabb vas amire lőni tudnak, az M-47 meg a T-54A) ellen a kinetikus energiával átütést elérni kívánó lőszerek csak nagyon korlátozottan alkalmazhatóak, ellenben a HEAT bármilyen távolságból és bárhol képes átütni a modern harckocsik páncélzatát. Hátránya, a kialakításából adódó, nem minden esetben történő elműködése és a lassú sebessége.

Csomó mindent ki lehet bogarászni a tesztekből, tök jól látszik, hogy az AP/APC/APHE stb. felett eljárt az idő, gyakran 100 méter alatti távolságból sem tudnak átütést elérni, nagyon jól látszik az is, hogy a HVAP/APCR/APDS lövedékek baromi érzékenyek a páncéldöntésre és igazán jól csak a függőleges vagy ahhoz nagyon közeli találat esetén hatékonyak.

A tesztek után a jugók csinálnak pár érdekes változtatást. Bizonyos lőszereket kiraknak a gépekből, más esetekben csak csökkentik a darabszámot, de egyértelműen a HEAT lesz az elsődleges páncéltörő lőszer.
A kinetikus lövedéket használó lőszerekre bevezetnek egy csomó korlátozást, leírják azt, hogy melyik lőszerrel, melyik oldaláról, mekkora maximális távolságból, milyen gép támadható.
Másik érdekesség, hogy ekkoriban a jugoszláv páncéltörő egységek túlnyomóan Pak 40 és Pak 43 lövegekkel vannak ellátva, és ezek cseréjét azonnal felgyorsítják 82 és 105 milliméteres hátrasiklás nélküli lövegekre.
Harckocsik esetén nem emlékszem HESH lőszerre, azonban a 105 milliméteres könnyű tarackok kapnak, mert az itt próbálgatott HEAT lőszer valami extrém ritka esetben volt képes csak elműködni a harckocsin, azonban itt megemlítik azt is, hogy a harckocsi tornyát ért találat képes kiütni a legénységet, azonban a T-54A minden esetben használható maradt.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 761
17 817
113
Erre én is kíváncsi lennék... mármint mi lehet az a minta ami miatt két rétegnek tűnik.
Egy biztos, a Tiger B és a Jagdtiger homlokpáncélja homogén, nem lehet rétegelt. Ezt a furcsa hegesztési mintázatot nem láttam sehol máshol, a Kubinkai és a Bovingtoni Jagdtigeren sincs rajta, de Tiger B-ken sem.
IMGP3228.jpg

IMGP9868-2048x1357.jpg.webp
A második képen nem hegesztési minta van, hanem szerintem az Zimmerit-bevonat lesz a fenti részen. A többi részen meg a jól ismert lángvágási kép van gyorsan vágtak....
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
A második képen nem hegesztési minta van, hanem szerintem az Zimmerit-bevonat lesz a fenti részen. A többi részen meg a jól ismert lángvágási kép van gyorsan vágtak....
Tudom, én csak azért tettem be ezt a kettőt, mert ezek is Jagdtigerek, és nincs rajtuk az a jellegzetes mintázat. A kérdés a dudi által korábban berakott képre vonatkozott.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 214
113
BRDM-2 lő nehéz-géppuskával T-62MV-re. A felvételen nagyon jól látszik, bhogy néhány találatnak sikerül elindítania az ERA kazettákat.
Érdekes felvétel, de kizártnak tartom, hogy amit látunk az a reaktív páncél elműködése lenne. Miért?
  • eleve úgy tervezték, hogy géppuskatűz ne tudja elműködtetni.
  • egyetlen K1 téglában 260 gramm robbanóanyag van. Az lényegesen nagyobbat szól ennél!
  • a harckocsi mögött felgyújtott kocsiból ítélve, ez nem valami komoly teszt lehetett, inkább csak valami idióta, de látványos bemutató. Erős a gyanúm, hogy a BRDM MDZ lőszert használt!

40mm-es HEDP gránát robbanása, ez alig 45 gramm robbanóanyag!

 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
Érdekes felvétel, de kizártnak tartom, hogy amit látunk az a reaktív páncél elműködése lenne. Miért?
  • eleve úgy tervezték, hogy géppuskatűz ne tudja elműködtetni.
  • egyetlen K1 téglában 260 gramm robbanóanyag van. Az lényegesen nagyobbat szól ennél!
  • a harckocsi mögött felgyújtott kocsiból ítélve, ez nem valami komoly teszt lehetett, inkább csak valami idióta, de látványos bemutató. Erős a gyanúm, hogy a BRDM MDZ lőszert használt!

40mm-es HEDP gránát robbanása, ez alig 45 gramm robbanóanyag!

Lehet, hogy igazad van.