@dudi ,ez szép volt-kár,hogy nem egészen igaz.
Tuhacsevszkij mély hadműveletek elmélete és a német villámháborús elmélet ugyan az a harcászati módszer pepitában.Mivel a németek Oo-ban kisérletezgettek a két világháború között,annyira nem meglepő.Az orosz változat cizelláltabb volt.
Közepes hk az stimmel,Azzal nincs gond.Az oroszok még egy hk tipust beleraktak az elméletbe,az "üldöző" hk-t,aminek a feladata az ellen mélységébe való gyors előrenyomulás.Ez volt a BT sorozat.
Közepes hk eredetileg a szovjeteknél a T26,amt aztán a T34 vált.Németeknél a Pz III az eredetileg erre kiszemelt tipus,náluk nincs mélységi tipus,annak feladatát is a Pz III-ra osztották ki.
Nehéz,vagy áttörő hk.Ez eredetileg a németeknél a Pz IV lett volna.Ezért is volt eredetileg egy rövidcsövű 75milis ágyú,ami nem volt alkalmas pct feladatokra.Oroszok T28/35,majd KV1/2/3 sorozatok után jut el az IS sorozathoz,és végig mint áttörő hk főfeladattal fejleszti a nehéz hk-ait.Ugyanakkor a 122milis ágyúk kummulativ gránátja igen hatásos volt.
41ben a németek szembekerültek az orosz T34 hk-val,és jol meglepüdtek.BT/T26/28/35 tankokat halomra lőtték,de a T34 feladta a leckét.Ugyancsak meglepte őket az orosz páncéltörő tüzérség(vagyis inkább a 76milis tábori ágyú,ami nagyon jó páncéltörőnek bizonyult).Pz IV mint áttörő hk már túl könnyű,kap egy (egyre növekvő) hosszabb csövű löveget,és átveszi a közepes hk szerepkört.A nehéz hk szerepének betöltésére meg jön a Tigris.Ez is egy alapvetően áttörő hk,lövege egy kompromisszum.Mind a támogató,mind a pct feladatokra meg kellett feleljen.Guderian példul túl tarackosnak találta az ágyúját.
Csakhogy a PzIV nehezzen állja a versenyt a T34 hordákkal,kell valami új.Ez lesz a Párduc,ami szerintem az MBT őstipusa.Alkalmas az áttörő feladatok végrehajtására,és közben kiválóan ellátja a közepes hk-k feladatait.Gudeiran nem is akart mellé Királytigrist.
Királytigris az már az,minek Dudi irja a "német" nehéz hk-t.Egy nagy dög pct ágyú rohatsok páncélban-és jó szar mozgékonysággal.
Szóval a "német" nehéz hk elmélet a háború elején semmiben nem különbözött az orosztol-csak a német/nyugati nehéz hk-k jóval könnyebbek az orosznál.De,a korai orosz nehéz hk-k akkorát buknak,mint az őlajtő.Abbahagyják a gyártásukat,a Kurszknál bevetett angol Churcill tankok jó szereplése nyomán inditják őket újra.
A Királytigris a szovjet harckocsihordák nyomására lett olyan,amilyen,nem egy eltérő alapelmélet miatt.
Az angolok és franciák is kialakitották a maguk áttörő és közepes/mélytámadó tipusaikat.Ezek voltak angol terminologiával a cirkáló és gyalogsági hk kategóriák.És a háború végére az angolok is eljutottak a maguk ős MBT tipusukig,a nagyon is sikeres Centurion tankig.