Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 060
113
Angolul mégsem lesz, nem tömöm tele a topikot fölöslegesen:
t-80-bv-tank-rossiya-bashnya.jpg
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 769
17 874
113
Igazából ezen semmenyire sem kell gondolkodnod, ugyanis más ezt már megtette helyetted magyar nyelven. :D

Elvileg egy 107 oldalas PDF-t fogsz itt találni. Ezen a címen:
Bugyjás József A kumulatív hatás modellezése és számítógépes szimulációja végeselem módszer felhasználásával Doktori (PHD) Értekezés

Amit én a HEAT-ról tudok az nagy részt innen származik. Vannak benne kísérleti igazolások is stb...
ezt ismerem én is. Nálam a probléma az eltérő (teljesen) eltérő program-háttér, nincs MSC :)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 555
4 366
113
A célok korai észlelése garantált volt.
Többek között a hőképes optikák gyors elterjedése volt az egyik, ami miatt még a szovjet tábornokok is úgy gondolták, 1985 volt az utolsó év, amikor még esélyük lett volna legyőzni a NATO-t hagyományos fegyverekkel.
Na, arra, hogy a hőképalkotók meg általában a nyugati tankok miatt gondolták, hogy a 80-as évek közepén nem nyerhetnének, azért kérnék egy forrást. :) A szovjetek először a 90-es évekre projektált nyugati harcvezetési, felderítő, illetve támadó rendszerek összessége miatt sz@rták tele a gatyát. (JSTARS, Assault Breaker, ATACMS stb.) Itt jött elő nagyon a mikroelektronikai hátrány, nem harcászati szinten.

Though Joint STARS is not scheduled to be up and running in the operational Air Force until 1997, an exercise in Europe last fall (1990), Operation Deep Strike, proved to be the turning point that led to the system's deployment in Saudi Arabia.

Deep Strike simulated a large "Soviet" ground force attack against NATO forces. At one crucial point, Lt. Gen. Frederick Franks, the Army VII Corps commander, used Joint STARS data to identify and counterattack an on-rushing "Soviet" armor column, played by a Canadian tank convoy. The engagement resulted in some fifty-one tank "kills."


unknown.png

unknown.png


Nincs túltolva. A hőképes optika bizony ekkora változásokat hozott. A szovjet típusok látótávolsága max 800m (TPN-1) vagy 1200m (TPN-3) volt. Ráadásul a kép minősége sem volt valami jó, a célokat meg kellett találni, fel kellett ismerni. Hőképes rendszerekkel akkoriban is már 2.5-3 kilométerről ki lehetett szúrni egy célt, keresni szinte nem is kellett, mert a hőkép szinte "világít".
Egy példa, ezer éves, rossz minőségű felvétel, ráadásul rossz minőségű brit optikáról, de még így is látni, hogy milyen könnyű a célokat megtalálni:
A hőképalkotós harckocsik a nyugati haderők elenyésző százalékát tették ki, és azok sem varázsgömbszerűen működnek. Harckocsi célok felderítése 2-3kmen is lehetséges, de az azonosítása 1.5km környékén, és inkább alatta biztosított. A hőképalkotó sem immunis a harctéri füstre, porra és az időjárásra, mivel az eső is befolyásolja.
Beillesztem egy a Desert Storm alatt történt eset összefoglalóját. Ott az amerikaiak a létező összes hadászati előnyt élvezték az ellenségükkel szemben, és az eset még így is meg tudott történni.

f09b10881ab68aacad84e1baca63f733.png
bcd7f9923b00cc5b5fd951d8f83c23c8.png


Gyors összefoglaló: Időjárási körülmények lehetővé tették az irakiaknak, hogy közel férkőzzenek az amerikai 2nd Cavalry ezred táborához, majd egy kisebb, MTLBkből és egy hkból álló egység betört a Bradelyk és Abramsek! ( a korszak legjobb hőképalkotó rendszereivel ellátott gépek ) által őrzött táborba. A kitört tűzharcban 9 MTLB-t és egy harckocsit lőttek ki az amerikaiak, míg az iraki és baráti tűz által megsérült két bradley és elpusztult 2 M113, illetve több katona.
Mi lett volna, ha az iraki parancsnokok kihasználják a helyzetüket, és az egységet szorosan követi egy harckocsi zászlóalj? Mi lett volna, ha az irakiak jobban vannak felszerelve, vagy tisztjeik kompetensebbek?
Írja ugyanekkor, hogy közelharcban az Abrams/Bradley hőképalkotójának előnye még T-55 ellen is csökken, mert a közeli célokat a rendszer fehér pacaként jeleníti meg. Ezen felül a robbanások, lángoló roncsok közt hőképalkotóval célt azonosítani irgalmatlan nehéz.

Másik eset a brit 1. páncélos hadosztállyal történt meg, amikor is az eső és felvert homok miatt pár száz méterre kellet megközelíteniük az ellenséget, hogy lássák őket Challengereik TOGS hőképalkotóján.

Most idézem magam hőképalkotóval ellátott M60A3-al kapcsolatban:

Az előző oldalakon említették emberek az M60TTS hatalmas előnyeit, és hogy azzal főleg éjszaka lemészárolják a szovjet T-64/80 hordákat.
Persze mondhatjuk, hogy az éppen beérkező szovjet páncél fejlesztésekre azután nem sokkal jött a nyugati válasz pl. M833 formájában, de a lőszer jó része az azelőtt megkapott maradt, és a raktárcsere nem varázsütésre ment le.
Az M60 a 80-as évekre már kifáradt technika.
A TTS rajta persze, hogy hiperszuper dolog, de sokan figyelmen kívül hagyják, hogy az A3-ak tűzvezető rendszere és stabilizációja egy összetákolt szánalom volt. Akik szolgáltak rajta azt mondják, hogy bármilyen mozgás közben nagyon szar volt vele lőni, mert a célkép függőlegesen bevibrált, és teljesen elmosódott. Ha lőttek, csak thermal-al tették, mert ott legalább egy kontrasztos elmosódott pacára kellett lőni. Ez finoman szólva nem eredményezett kedvező lőképet. Álló helyzetben ez a probléma természetesen nem állt fenn.
Az M1 eljövetele hatalmasat javított a helyzeten, mert nagyságrendekkel mozgékonyabb volt, és mert azzal mozgásban is úgy lehetett lőni, hogy csak na - annak ellenére, hogy maga az optika nem ütötte meg a TTS szintjét. Kár, hogy nem volt belőle valami sok.

Ezen felül: Nem légüres térben harcol mondjuk 4v4 hk. Nagyobb alakulatok intéznek támadást támogatással együtt. Éjszakai harc esetén ez pl. megnyilvánul tüzérség által a harcmező felé lőtt világításban. Persze még ilyen segítséggel sem lesz a Luna egy szinten egy nyugati infra optikával, de jóval kiegyensúlyozottabb a dolog.
Nem maga a tűzvezető számítógép, vagy az optika volt a szánalom, hanem az ezekből beszerelés alatt keletkezett rendszer. Kétes megoldások sorozata eredményezte azt, amit az előbb említettem.
Előző vibráló képes példához még valami: A "six-packing": A parancsnoknak lézeres távmérés után minden alkalommal resetelni kellett a tűzvezető rendszert egy rakat kapcsoló pofozásával, mert valami oknál fogva az mindig elállítódott ha ez nem történt meg. Gondolhatjuk mennyire örül ennek a pk. mikor mondjuk figyelnie kéne a harcmezőt, vagy a rádióval kéne foglalkoznia.
--------
Mindenkit csak bátorítani tudok a cikkírásra. Legyen csak tartalom az oldalon.
Tudom, hogy mára ígértem a dolgot - még nincs elfelejtve, csak hosszúra sikeredett a nap, ma már sztem nem állok neki. Cikk nem tudom lehetne-e belőle, lehet meghagyom hozzászólásnak. Meglátjuk:)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 209
113
Nem véletlenül volt a frontzónánkban tárolt nuki eszközök jelentős része tüzérségi atomgránát, amelyet a hadosztály közvetlen tüzérség lőhetett, megfelelően gyors reakcióidővel.
Taktikai atomfegyverek csúcsa (vagy az idiótaság csimborasszója?)
6662e4177fcc704074690cfbf3f7fe42.jpg
 
M

molnibalage

Guest
Na, arra, hogy a hőképalkotók meg általában a nyugati tankok miatt gondolták, hogy a 80-as évek közepén nem nyerhetnének, azért kérnék egy forrást. :) A szovjetek először a 90-es évekre projektált nyugati harcvezetési, felderítő, illetve támadó rendszerek összessége miatt sz@rták tele a gatyát. (JSTARS, Assault Breaker, ATACMS stb.) Itt jött elő nagyon a mikroelektronikai hátrány, nem harcászati szinten.

Though Joint STARS is not scheduled to be up and running in the operational Air Force until 1997, an exercise in Europe last fall (1990), Operation Deep Strike, proved to be the turning point that led to the system's deployment in Saudi Arabia.

Deep Strike simulated a large "Soviet" ground force attack against NATO forces. At one crucial point, Lt. Gen. Frederick Franks, the Army VII Corps commander, used Joint STARS data to identify and counterattack an on-rushing "Soviet" armor column, played by a Canadian tank convoy. The engagement resulted in some fifty-one tank "kills."


unknown.png

unknown.png



A hőképalkotós harckocsik a nyugati haderők elenyésző százalékát tették ki, és azok sem varázsgömbszerűen működnek. Harckocsi célok felderítése 2-3kmen is lehetséges, de az azonosítása 1.5km környékén, és inkább alatta biztosított. A hőképalkotó sem immunis a harctéri füstre, porra és az időjárásra, mivel az eső is befolyásolja.
Beillesztem egy a Desert Storm alatt történt eset összefoglalóját. Ott az amerikaiak a létező összes hadászati előnyt élvezték az ellenségükkel szemben, és az eset még így is meg tudott történni.

f09b10881ab68aacad84e1baca63f733.png
bcd7f9923b00cc5b5fd951d8f83c23c8.png


Gyors összefoglaló: Időjárási körülmények lehetővé tették az irakiaknak, hogy közel férkőzzenek az amerikai 2nd Cavalry ezred táborához, majd egy kisebb, MTLBkből és egy hkból álló egység betört a Bradelyk és Abramsek! ( a korszak legjobb hőképalkotó rendszereivel ellátott gépek ) által őrzött táborba. A kitört tűzharcban 9 MTLB-t és egy harckocsit lőttek ki az amerikaiak, míg az iraki és baráti tűz által megsérült két bradley és elpusztult 2 M113, illetve több katona.
Mi lett volna, ha az iraki parancsnokok kihasználják a helyzetüket, és az egységet szorosan követi egy harckocsi zászlóalj? Mi lett volna, ha az irakiak jobban vannak felszerelve, vagy tisztjeik kompetensebbek?
Írja ugyanekkor, hogy közelharcban az Abrams/Bradley hőképalkotójának előnye még T-55 ellen is csökken, mert a közeli célokat a rendszer fehér pacaként jeleníti meg. Ezen felül a robbanások, lángoló roncsok közt hőképalkotóval célt azonosítani irgalmatlan nehéz.

Másik eset a brit 1. páncélos hadosztállyal történt meg, amikor is az eső és felvert homok miatt pár száz méterre kellet megközelíteniük az ellenséget, hogy lássák őket Challengereik TOGS hőképalkotóján.

Most idézem magam hőképalkotóval ellátott M60A3-al kapcsolatban:



--------

Tudom, hogy mára ígértem a dolgot - még nincs elfelejtve, csak hosszúra sikeredett a nap, ma már sztem nem állok neki. Cikk nem tudom lehetne-e belőle, lehet meghagyom hozzászólásnak. Meglátjuk:)
Az elejére. A FoFA-hoz igényelt eszközök kb. 90%-a (hasra) a hh után készült el. Az ATACMS, a JSTAR, az F-15E és F-16 Block 40/42 TFR + PGM képessége is ezek voltak, meg a spéci intelligens kazettás bomba.
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
A hőképalkotós harckocsik a nyugati haderők elenyésző százalékát tették ki, és azok sem varázsgömbszerűen működnek. Harckocsi célok felderítése 2-3kmen is lehetséges, de az azonosítása 1.5km környékén, és inkább alatta biztosított. A hőképalkotó sem immunis a harctéri füstre, porra és az időjárásra, mivel az eső is befolyásolja.
Beillesztem egy a Desert Storm alatt történt eset összefoglalóját. Ott az amerikaiak a létező összes hadászati előnyt élvezték az ellenségükkel szemben, és az eset még így is meg tudott történni.
"Elenyésző".... lássuk csak, 1985
Leopard-2: 1130
M1 Abrams: 2374
M60A3: 1052
Ez 4556. Valójában meg több, mert 1983-tól gyártották a Challenger-1-et, ugyanebben az évben kapta meg a Chieftain is a TOGS rendszert. Szóval durván 5000. "Elenyésző"...
A többi kommented a hőképes cuccokra természetesen igaz, de ugyanez hatványozottan igaz a hagyományos optikákra is. Szóval lehet, hogy qrva szar időben a hőképes optika sem lát 800 méternél távolabb, de ugyanebben az időben a hagyományos meg teljesen vak. Neked is csak annyit tudok ajánlani, menj fel a tank-net-re, regisztrálj, és kérdezd meg az ottaniakat. Jópár öreg harckocsizó van ott. Egyről biztos tudok, aki szolgált M60A3 TTS-en is. Egytől egyig azt fogják mondani neked, hogy brutális előnye van a hőképes optikáknak nappal , nem hogy éjszaka. Orosz harckocsizók is pontosan ezen a véleményen vannak, náluk is elég elterjedt már a T-72B3.
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: fip7 and dudi

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 060
113
Borzasztó ez a fordítós szöveg. :D

Az. Állítólag görög írta angolul és azt fordítóztam le magyarra.
Cifunak volt erről egy rövid írása magyarul, de úgy emlékszem az nem volt ilyen részletes.
Össze lehetne ezt hozni valami kibővített írásba.
(Lehet görög nyelven tök jó szöveg van erről, csak ki tud görögül...)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 511
67 992
113
Az. Állítólag görög írta angolul és azt fordítóztam le magyarra.
Cifunak volt erről egy rövid írása magyarul, de úgy emlékszem az nem volt ilyen részletes.
Össze lehetne ezt hozni valami kibővített írásba.
(Lehet görög nyelven tök jó szöveg van erről, csak ki tud görögül...)
Az első két bejegyzésen végigkínlódtam magam, de újra meg újra vissza kellett olvasnom, hogy felfogjak valamit. Lehet csak nincs ma türelmem, szokott lenni az ilyenekhez, úgyhogy butább maradok ma a T-80U tekintetében. Sorry.
 
M

molnibalage

Guest
Az. Állítólag görög írta angolul és azt fordítóztam le magyarra.
Cifunak volt erről egy rövid írása magyarul, de úgy emlékszem az nem volt ilyen részletes.
Össze lehetne ezt hozni valami kibővített írásba.
(Lehet görög nyelven tök jó szöveg van erről, csak ki tud görögül...)
A Steel Beast-es cuccot fordította le az SG-n sok évvel ezelőtt, linkeltem is.
 
S

speziale

Guest
A németek is azt mondták, hogy csalás ez a II. világháború, hiszen a szovjeteknek több tankja van :D
Így nem is ér XD

Mondjuk lehetett volna több tankja (Leopárdok) a németeknek, csak hát 1 millió dolláros darabáron.... Hát az nekik is drága volt.
Akárcsak a II. VH-s tankjaik. Régi hagyomány ez náluk :)
A Párduc egyáltalán nem volt extra drága...ha meg azt nézem, hogy az Usákok szerint 1 kilőtt Párducra 5 Sherman és 9 T34 jutott, akkor ár-érték arányban minden csak messziről integethetett neki...

egyébként meg is fordíthatjuk a dolgot: ha a szovjeteknek nem az lett volna a kedvenc hobbija, hogy budipapír helyett is lánctalpat gyártanak, akkor lehet tovább tartott volna a birodalom...(igaz nem is lett volna annyi tankjuk)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 060
113
A Steel Beast-es cuccot fordította le az SG-n sok évvel ezelőtt, linkeltem is.

Erre emlékeztem én is. Viszont a szöveg alapján a T-84 rendelkezett francia éjjellátóval, ami beszart.
A T-80U az eredeti szovjetet használta.
E mellet a T-84-ből szállt ki a görög személyzet nem a T-80U-ból.
Ebben hibás a fordítása.
E mellet sokkal több infó van az erdeti szövegben.
Jó lenne ezekből egy korrekt angol-magyar fordítás. Ráadásul olyan ami rendszerezve van, mert az eredetiben beszél a T-80U-ról külön, majd az összesről majd vissza tér a T-80U kijavítandó hibáira.
Eredeti:
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 060
113
egyébként meg is fordíthatjuk a dolgot: ha a szovjeteknek nem az lett volna a kedvenc hobbija, hogy budipapír helyett is lánctalpat gyártanak, akkor lehet tovább tartott volna a birodalom...(igaz nem is lett volna annyi tankjuk)

Ezek a szemét szovjetek.... Pedig a németek úgy kiszámolták ezt az 1000 éves birodalmat :D
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Mennyire "szar" is volt a TTS:

"It was about a year after we'd received our tanks and I found myself doing the MG thing for another unit at Graf. It was then that I realized how ancient and crude even the M60A3 was, with the exception of the TTS. Damn fine sight the TTS, damn fine."

"From M60A1 to M60A3 there was a relative huge reduction in time to kill. Target acquisition became much easier because of the TTS (It didn't take long before gunners used the TTS as their primary sight, longer for the Armor School to understand it should be)."

"I have been on both sights and in my humble opinion there is not enough difference in resolution to make a difference. I like the TTS when in a defensive position at night and scanning your sector for the "enemy". It is like watching TV, no eye strain, it is great. The TIS on the other hand is just awful to look through for extended periods of time, the eye strain, you have to keep your head up against the sight, etc. However, when it comes to shooting on the move, the TIS gets my vote hands down!! The gunner is held in position by a chest pad, and his head does not move in comparison to trying to shoot from an M60A3 with a TTS."

"They are both great sights, and depending on what you were doing, would depend on which one I would want."

"The TTS was a significant improvement and completely changed night gunnery. "
 

gorkamorka

Well-Known Member
2021. május 13.
1 299
2 218
113
Ezek a szemét szovjetek.... Pedig a németek úgy kiszámolták ezt az 1000 éves birodalmat

Nézd, lehet tagadni, vagy lehet hinni a bolsevik mítoszoknak, de attól függetlenül a T-34 egy ipari hulladék volt. Igazi tükörképe annak az iszonyatos rezsimnek, amiben tervezték: az ember nem számít. Egyáltalán nem vették figyelembe, hogy ezt az acélkoporsót embereknek kell majd kezelni. Kizárólag az volt a fontos, milyen erős a löveg, mennyire jó a páncélzat, mekkora sebességet tud elérni. Hát meg is lett az eredménye. Majdnem 45.000 megsemmisült T-34-es, Legalább 100.000 harckocsizó értelmetlen halála...
 
  • Vicces
Reactions: ogretankHU

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 155
113
na valami ilyesmire gondoltam, amikor arról érdeklődtem még a PZB 200 kapcsán, hogy az mennyit számított, hogy azt monitoron lehetett nézni, nem kukucskába...
Ez is ergonómia.Igazaból nem ad jobb képet a monitor mint a kukucskáló csak kényelmesebb.