Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 546
113
Ezt találtam ma a neten:

A szegényített urán lövedékek működése és hatása
Készítette:
Dr. Aszódi Attila, egyetemi docens
a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Nukleáris Technikai Intézet Oktatóreaktor Nagylaboratórium vezetője

Bevezetés

A Balkán-szindróma néven elhíresült eset kapcsán egyre nagyobbra dagad a szegényített urán lövedékek alkalmazása és lehetséges hatása körüli botrány. Az utóbbi napokban a felvetett kérdések száma csak növekedett, és a kép egyre bonyolódni látszik. Rövid tanulmányommal szeretnék néhány műszaki és sugárvédelmi kérdést tisztázni, melynek segítségével a sajtó szereplői és az eseményeket követni szándékozó állampolgárok tisztábban tudnak látni a kérdésben.

1. Mit jelent a szegényített urán kifejezés?
A természetben előforduló uránban kétféle izotóp található meg: a 235-ös tömegszámú uránizotóp 0,72%, míg a 238-as 99,28%-ot képvisel. Az atomerőművek számára a ritkább 235-ös izotóp az értékes, ezért az atom erőművi üzemanyaghoz az uránt dúsítják. Ez azt jelenti, hogy az ún. dúsító üzemekben a 235-ös tömegszámú izotóp részarányát az üzemanyagban a természetes 0,72%-ról 3- 5%-ra növelik meg. (Kísérleti és hadi alkalmazásoknál a dúsítás mértéke akár 90% vagy afölötti is lehet.) Az eljárás során visszamaradó uránban ennek következtében a 235-ös izotóp részaránya mintegy 0,2%-ra lecsökken. A dúsítás ezen melléktermékét nevezik szegényített uránnak (angolul depleted uranium), hiszen az a 235-ös uránizotópban szegény. (A fentiek szerint tehát helytelen és értelmetlen a magyar sajtóban gyakran használt csökkentett urántartalmú bomba, gyengített urántartalmú lövedék, legyengített urán kifejezések használata.)
Mivel a 235-ös uránizotóp radioaktivitása magasabb, mint a 238-as tömegszámúé, ezért a szegényített urán radioaktivitása mintegy 40%-kal kisebb (!), mint a természetes uráné.
2. Miért kezdte el alkalmazni a hadsereg a szegényített uránt?
Szegényített urán az üzemanyag dúsítási eljárás melléktermékeként az elmúlt 50 évben nagy mennyiségben halmozódott fel a világban. A becslések szerint egyedül az USA-ban kb. 700 000 t szegényített urán áll rendelkezésre. Mivel viszonylag kevés egyéb célra használják, nagy mennyiségben és gyakorlatilag ingyen áll a nagy államok rendelkezésére. A hadsereg valószínűleg olcsósága, és a rendelkezésre álló készletek nagysága miatt kezdte el alkalmazni.
Hagyományos fegyverekben az urán alkalmazásának jelentősége abban áll, hogy a természetes anyagok közül az egyik legnagyobb sűrűségű fémről van szó. Míg a közismerten "nehéz" ólom sűrűsége csak 11,3 kg/dm3, a fémurán sűrűsége 19,1 kg/dm3. A természetben van még néhány, hasonlóan nagy sűrűségű anyag (arany és volfrám 19,3 kg/dm3 , platina 21,4 kg/dm3 ), ezek ára azonban nagyságrendekkel magasabb a szegényített urán áránál.
3. Milyen célra használta először a hadsereg a szegényített uránt?
A szegényített urán a tankokon mint a homlokpáncélzat egyik alkotója már régebb óta szerepel, egyes források szerint a hason mint sugárvédő árnyékolás is elterjedt.
4. Hogyan működnek a szegényített urán betétes lövedékek?
A szegényített uránt elsősorban páncéltörő lövedékekben alkalmazzák. a hengeres szegényített urán betét egy alumínium burkolaton belül található (tehát az urán nem bevonat, hanem betét formájában van a lövedékben!). 30 mm X 173 PGU-14API hozzávetőleges jellemzői: átmérő 14 mm, hossz 98 mm, tömeg 271 g, jövedék névleges repülési sebessége 1020 m/s
Mivel az urán nagyon nagy sűrűségű anyag, a lövedék igen nagy mozgási energiával éri el a célpontot. Becsapódáskor két hatás érvényesül:
• a lövedék mozgási energiája hővé alakul, ami képes megolvasztani a lövedéket magát és a páncél anyagát;
• a felszabaduló hő következtében felhevülő fémurán betét maga is intenzíven égni kezd, és ez az oxidációs folyamat is további hőt termel.
A fenti két hatás együttesen képes arra, hogy a legmodernebb kompozit aeél-kevlár páncélt, valamint az urán tartalmú páncélt is átfúrja. Az ennek következtében kitörő tűz teszi harcképtelenné az adott harci járművet vagy objektumot.
A 120 mm-es páncéltörő lövedék metszete és kilövés utáni szerkezete látható. egyértelműen mutatja, hogy a szegényített urán betét egy hosszú, hengeres rúd formájában van beépítve a lövedékbe. A kilövés után a betétről minden burkolóelem automatikusan leválik és a szegényített fémurán pálea mintegy nyíl csapódik be a célpontba. A 120 mm-es lövedék esetén a szegényített urán betét tömege a különböző források szerint 1 - 5 kg tömegű (típustól függően). 120 mm-es páncéltörő lövedék szegényített urán betéttel
A 30 mm-es PGU-14 API típusú lövedéket a harckocsi elhárító repülőgépek gépágyúi (pl. az A-10 "Varacskos disznó") használják, míg a 120 mm-es űrméretű, urántartalmú páncéltörő lövedéket alkalmaznak egyes harckocsik lövegei (pl. az Abrams Ml tank). Mindkét lövedéktípust hadszíntéren először az öbölháborúban vetették be, habár már 1976 óta létezett ez a lövedék konstrukció. A Balkánon csak 30 mm-es szegényített urán lövedékeket vetett be a NATO.
5. Milyen célra használják még a szegényített uránt a hadseregen kívül?
A szegényített uránt a polgári életben is alkalmazzák: nagy sűrűsége miatt jó sugárzás árnyékoló anyag, így pl. orvosi röntgen készülékeknél vagy nagy aktivitású sugárforrásoknál (kórházakban) hatékonyan alkalmazzák sugárvédelmi célokra. Ugyanígy az uránbetétes konténerek jól használhatók sugárzó izotópok tárolására vagy szállítására. Nagy sűrűsége miatt hajókon nehezékként is előfordul.
A természetes és a szegényített urán is gyengén sugárzó anyag. Elsősorban alfa részecskéket bocsát ki, amelyet már egy vékony papírlap vagy egy egyszerű fémbevonat is elnyel, így tokozva nem jelent sugárzási veszélyt a környezetére nézve.

Folyt. Köv!

"Mivel az urán nagyon nagy sűrűségű anyag, a lövedék igen nagy mozgási energiával éri el a célpontot. Becsapódáskor két hatás érvényesül:
• a lövedék mozgási energiája hővé alakul, ami képes megolvasztani a lövedéket magát és a páncél anyagát;
• a felszabaduló hő következtében felhevülő fémurán betét maga is intenzíven égni kezd, és ez az oxidációs folyamat is további hőt termel.
A fenti két hatás együttesen képes arra, hogy a legmodernebb kompozit aeél-kevlár páncélt, valamint az urán tartalmú páncélt is átfúrja."

Aszódi az atomerőművekhez kiválóan ért. A sugárzással kapcsolatos fejtegetése is jobbára helytálló. De a haditechnikához nem sokat ért és elég komolyan félreérti miért nagy egy ilyen lövedék átütőképessége. Nyilván neten találhatta ezt a leírást, esélyesen egy gyerek tollából, aki nem tudja megkülönböztetni egymástól még a kumulatív és a nyíllövedéket sem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 281
84 014
113
Igen, de én ebben nem látok semmi különöset. A második VH végén már minden tank hunter killer volt.
És akkor?
Viszont ha a te elképzelésedet vesszük, akkor is, elég analóg módon, de a T-55 széria is hunter killer volt, mivel a parancsnok egy mozdulattal félre tudta tolni az irányzót és előrehajolva belenézhetett a távcsövébe és elsüthette az ágyút :D


Tudom,de a különbség aközött amiről ti meg amiről én beszélek azaz,hogy szerintetek az a hunter killer képesség amikor nem az irányzó deríti fel a célokat ő csak leküzdi őket.Szerintem meg az a hunter killer képesség amikor a parancsnok képes azonnal átváltani pusztán célkeresőből célleküzdőre ami elképesztően nagy diferencia.
Ennek mértéke persze az idők folyamán változott hisz a T-55-nél gyakorlatilag csak pásztázó távon belül működött a dolog és elég macerás volt a használat is.A T-72-nél ugyan úgy pásztázó lövés leadására jó a rendszer de már egyszerűsödött a használat(bejött az automatizáltság,ez előrelépés a T-55-höz képest)) viszont csak az irányzó lőhetett(ez hátralépés a T-55-höz képest) aztán a T-80U-nál még mindig maradt a pásztázó távon belüli célleküzdés de itt már a parancsnok is lőhetett azaz nőtt az automatizáltság a T-72-höz képest és újra visszakapta a parancsnok a tűzkiváltás lehetőségét.Utolsóként pedig megjelent a PERI-R17 típusú rendszer ahol a nagyfokú az automatizáltság,képes a parancsnok tűzkiváltásra DE már nem csak pásztázó távolságon belül,hisz használhatja a lézer távmérőt azaz tökéletesen kiválthatja az irányzót.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
50 281
84 014
113
Van igazság abban amit ír.Persze nem kumulatív elven működik a DU penetrátoros APFSDS de az tény,hogy lokálisan megolvasztja a fémet maga körül.Igazából két mechanizmusa van ezeknek a penetrátporoknak:Az első az amikor az átmérőjével nagyjából azonos fémpogácsát üt ki a páncélból.Ezt akkor tudja megtenni a vékony a páncéllemez.A második pedig a fent említett amikor vastag lemezzel ütközik akkor előrehaladás közben erodálódik a penetrátor(ezért lényeges az átütésnél a penetrátor hossza)és a nagy nyomás miatt az acél valóban megolvad lokálisan de nem ez az olvadás adja az átütést hanem a mozgási energia.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Van még egy előnye a DU penetrátor rúdnak. A wolfrám hegye szétlapul becsapódáskor mint egy gomba, a DU rúdról meg pikkely-szerű darabok válnak le, ami miatt lényegében "önhegyező".
 
  • Tetszik
Reactions: Brimstone

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 546
113
laiki

Annyiban védeném Aszódit, hogyha két fémet nagy erővel összenyomsz akkor azok felhevülnek :)

Az rendben, hogy ütközéskor felhevül, de nem átolvasztja páncélt, hanem átüti. Nem a hő a lényeg, hanem a mozgási energia, a nagy sűrűségből adódó nagy keresztmetszeti terhelés és a keménység. A hő csak melléktermék.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 934
13 546
113
Van igazság abban amit ír.Persze nem kumulatív elven működik a DU penetrátoros APFSDS de az tény,hogy lokálisan megolvasztja a fémet maga körül.Igazából két mechanizmusa van ezeknek a penetrátporoknak:Az első az amikor az átmérőjével nagyjából azonos fémpogácsát üt ki a páncélból.Ezt akkor tudja megtenni a vékony a páncéllemez.A második pedig a fent említett amikor vastag lemezzel ütközik akkor előrehaladás közben erodálódik a penetrátor(ezért lényeges az átütésnél a penetrátor hossza)és a nagy nyomás miatt az acél valóban megolvad lokálisan de nem ez az olvadás adja az átütést hanem a mozgási energia.

"a nagy nyomás miatt az acél valóban megolvad lokálisan"

Pontosabban folyáshatáron túli nyomás (feszültség) terhelést kap és ettől maradandó plasztikus alakváltozást szenved, ami nem keverendő össze a hő hatására történő olvadással.

Az ütközéskor átadott mozgási energia hatására a páncél anyagának érintett része nem csak megfolyik, hanem ki is szakad. Önmagában a megfolyás kevés lenne az átütéshez, mert bármilyen is az adott ponton a páncél anyagának halmazállapota, még ki is kell térnie a lövedék útjából úgy, hogy néhány milliméterrel arrébb szilárd páncél anyag veszi körbe. Ez a legkisebb ellenállás felé, a találat irányába, a lövedék mozgásával ellentétesen szakad ki. Ez a kiszakadás az átadott mozgási energia hatására következik be.
A mozgási energia hővé alakuló része az átűtést lényegében nem segíti, csak az átütés után a belső térben fejt ki gyújtó hatást (a repeszhatáson túl).
Természetesen ugyanez a fizikai folyamat igaz a lövedék anyagára is. Viszont ha a lövedék anyaga keményebb és magasabb a folyáshatára, mint a páncél anyagának, akkor a lövedékből kisebb tömeg "erodálódik" el, mint a páncélból. Ha pedig a lövedék még bőven nagyobb sűrűségű is, akkor ez a kisebb tömegveszteség jóval kisebb hosszcsökkenést is eredményez, mint a behatolás mélysége.

A lényeg, hogy Aszódi nem ezt a folyamatot írta le.

"de nem ez az olvadás adja az átütést hanem a mozgási energia"

Így igaz. A lehető legkisebb felületre összpontosított nagy mozgási energia, mert a keresztmetszeti terhelés is lényeges.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Van még egy előnye a DU penetrátor rúdnak. A wolfrám hegye szétlapul becsapódáskor mint egy gomba, a DU rúdról meg pikkely-szerű darabok válnak le, ami miatt lényegében "önhegyező".
Talán annyi megjegyzés hogy a maga a DU penetrátor rúd nem hegyes hanem kifejezetten tompa. Csak a ballisztika miatt van egy hegyes kúp a penetrátor elején (illetve a mostanában már hagynak egy 10 cm-es sima acél részt is a DU penetrátor előtt hogy a ERA azt törje el ne a DU részt.
P0RBMKC.png
 

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 555
12 421
113
88 tavasza, vagy nyara, a szombathelyi dandár lőtere, Egervölgy falu határában. ... Éjszakai lövészet, szakasz éles, harcjárművekkel... Természetesen megvilágított célok. BMP harcjárművek forgó toronnyal keresik a célokat, menetben. Vadász J. szd parancsnoki irányzó befogja a megvilágított valamit. Ami a lőtértorony volt. Ott nézte a zászlóalj pk és törzskara a lövészetet. Mindenki azonnal hasra, ahogy látták a rájuk forduló BMP tornyot. Üvöltött a rádióban a "tüzet szüntess !!!". Nem lett semmi baj. Vadász barátomnak sem. :)

Ez tőlem:
http://milstory.blogrepublik.eu/2011/03/16/245_ket_rovid_eletkep/

Ott már ki lett javítva a tévedésem:
"...A PSZH-nak 12.7mm-es nehézgéppuskája vol,nem gépágyúja..."
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 850
72 611
113
Nagyon nem akarok ebbe a magasröptű....
'75 augusztusa a csornai HK lőtér, éjszakai lövészet:
HK parancsnok egy százados: - nem látom a csélt (mert egy kicsit beszédhibás volt)!
Torony: - menetben, rögzítsd a tornyot hatvan foknál!
HK: - nem látom a csélt!
T: -rögzítsd a tornyot!
HK:- látom a csélt! Tűz!
Másnap a kilőtt tanya melléképületeit újra kellett építeni. Emberéletet nem követelt. Még jó, hogy nem repeszromboló volt a malac..
:) Tényleg van arra egy tanya, 99-ben mikor ott sátoroztam hoztak onnét bort nekem egy csákányért. A környéken egy deka szőlőt nem látni, feltűnhetett volna, emlékezetesen xar lőre volt.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 521
12 623
113
:) Tényleg van arra egy tanya, 99-ben mikor ott sátoroztam hoztak onnét bort nekem egy csákányért. A környéken egy deka szőlőt nem látni, feltűnhetett volna, emlékezetesen xar lőre volt.
A tanyán az öreg adott vörösbort is, de csak addig amíg ki nem derült, hogy a fehérből csinálja piros krepp papírral...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
22 154
36 290
113
pedig van itt szolo az alfold legnagyobb borvidekehez tartozik csorna pr km hajos ahol az orszag legnagyobb pincefaluja ttalalhato vorosbort egyebkent csak az utobbi par evben csinalnak errefele
 

Brimstone

Active Member
2017. július 31.
394
44
28
Harckocsi: fő fegyverének hatótávolsága legjobb esetben is csak 5 km, totális légifölényt igényel, beszerzési ára +5millió euró/darab, csak akkor van értelme ha 150 darabos mennyiség (vagy ennél több) van belőle és is szükséges mellé gépesített lövészsereg és tüzérség. Pénzkidobás.
 
  • Tetszik
Reactions: sirdavegd

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 688
246
83
Az enigmások tönkretették és mostanra sikerül csak helyrehozni?
Nem!
Az internet kiosztott mikrohullámú frekvenciájának van három csúcspontja. Ha, most mindegyiknek jó a vétele..(hát, az szar, mert ugrál a sávszélességek között a saját vevőegységed, és ezért szakadozik a sávok között az interneted! (használhatatlan, amíg egyet ki nem jelölsz!)).
Jöhet ulippo és nem fogom elküldeni a kedvencedet..!
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen