Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 041
113
Challanger 2 vs. RPG-29 ábra:
RPG-29%2Bpenetrate%2BChallenger-2.gif.jpg


Ez pedig a harckocsik felülete szemből:
siluet.gif
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 231
15 942
113
ksspsta

Egyszer egy Challanger 2-őt szemből eltaláltak egy RPG-29-el. A vezető összeéget, de a toronyban nem sérültek.
Ha felülről érkezik a kumulatív sugár akkor gondolom a hatás drámaibb.

A kumulatív sugár miylen széles?

Ha úgy csapóik be a küzdőtérbe, hogy nincs az útjában senki, és nem robbant be semmit, akkor a személyzet megúszhatja?
 
T

torsen

Guest
Muris, ahogy a ruszkik leírták a Chieftan-t! :)

A tűzerő kérdését szerintem három lépésben kell értékelni: harckocsi legyőzéséhez először fel kell deríteni! (Felderítőrendszer!)
Másodszor el kell találni! (találati pontosság!)
Harmadszor a becsapódó lövedéknek jól kell végezni a dolgát! (átütési képesség) Az első dolog tiszta elektronika, a második elektronika és precíz gyártási minőség kérdése, és ezekben véleményem szerint a ruszkik le vannak maradva.

tarzaan
A páncéltörő gránát alapvetően nem "átszúrja" a páncélt, mert az hatalmas deformációs munkát igényel, hanem egy körvonal mentén nyírja el a lemezt, kvázi kiüt egy fémpogácsát a lemezből, mert ez sokkal kisebb mértékben csökkenti a lövedék energiáját, illetve növeli az átütő képességet.
 

ksspsta

Member
2013. február 18.
452
0
16
Tarzaan, Torsen az két dolog.
A kumulatív sugár? Nem tudom max pár centis lyukat csinál.. De itthon próbáltak ki régi magyar fegyvert, t-55ön a motortérnél oldalról és akkor kigyulladt vmi szalma vagy ilyesmi a küzdőtérben...nem volt motor benne... Ebből gondolom, hogy k..meleget csinál belül.
https://forum.lowyat.net/topic/2796063/+820
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 725
80 090
113
tarzaan

Simán ATGM.

A kumulatív sugár 6-800 fokos így van gyújtó hatása is.
 
T

torsen

Guest
A kumulatív sugár a töltet belső kúpjába (üregébe) felvitt fém olvadéka, sokszor plazma állapota alkotja, mely fém általában réz, (olvadáspont 1080 fok) és ez gyakorlatilag átolvasztja illetve nyomása miatt átüti az acél (olvadáspont 1650 fok) így a kumulatív sugárra esélyes egy 3-4000 fokos hőmérséklet is! Az meg igen meleg és a tank belsejébe jutva túlnyomást okoz.
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
torsen

"A páncéltörő gránát alapvetően nem "átszúrja" a páncélt, mert az hatalmas deformációs munkát igényel, hanem egy körvonal mentén nyírja el a lemezt, kvázi kiüt egy fémpogácsát a lemezből, mert ez sokkal kisebb mértékben csökkenti a lövedék energiáját, illetve növeli az átütő képességet. "

Haditechnika 2010/2 Hatala András "Üreges töltetek" c. írásában pont arról van szó,hogy az üreg az oldal irányú kiszorítás eredménye,nincs kiütött dugó.
Szerinte a sugár 300-500 C fokos.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 725
80 090
113
torsen

Maga a kumulatív sugár nem meleg(ahogy már írtam pár száz fokról beszélünk)!
Nem átégeti a jet a páncélt hanem a hidegfolyás jön létre a kis felületre(pár négyzetcentiméter) ható óriási nyomás(1-2 milliókg)következtében.A jet mindig plazma állapotú!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 041
113
Amit én olvastam egy erről írt doktoriban, ott azt írták, hogy a kumulatív töltet a hatalmas nyomás egy pontba fókuszálásával romból. A nyomást az olvadt réz viszi át az acélra, amely a ránehezedő nyomás hatására elfolyósodik. Létre jön egy anyag áramlás ami miatt a cseppfolyós acél elindul kifelé majd "kipárolog". Közben a rézsugár halad előre.
A magas hőmérséklet a nagy nyomás eredménye.
 
T

torsen

Guest
Kedves előttem szóló! :) A nicknevedet nem akartam magyarítani!:)

Érdekelne a cikk, bár általában én is olvasom a HT-t, de a cím, "üreges töltetek", eredendően a kumulatív gránátokra utalhat. Én tarzaannak válaszoltam a pct gránát átütési módját. Ő ugyanis 155-ös lövegről beszélt ami nálam egyértelműen huzagolt csövű tüzérségi eszköz, és az ilyen gyorsan forgó lövedék esetén eléggé esélytelen kumulatív hatást létrehozni. Marad tehát a kinematikai energia amit az említett lyukasztóként lehet legjobban használni, vagy sima cső+szárnystabilizálás+ kumulatív hatás/űrméret alatti tömör lövedék. Ezek valóban hegyesek, de tömegükhöz képest rendkívül kis átmérőjűek, a hatás tehát hasonló. Más kérdés, hogy létezik-e egyáltalán 155-ös löveghez pct gránát, hiszen alapvetően nem hk-k ellen használják ezeket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 725
80 090
113
yukapoppsimon

Elbeszélsz torsen mellett :)

Ő amikor azt írta,hogy:
A páncéltörő gránát alapvetően nem "átszúrja" a páncélt, mert az hatalmas deformációs munkát igényel, hanem egy körvonal mentén nyírja el a lemezt, kvázi kiüt egy fémpogácsát a lemezből, mert ez sokkal kisebb mértékben csökkenti a lövedék energiáját, illetve növeli az átütő képességet.
akkor nem a kumulatív hanem az APFSDS lőszerekről beszélt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 725
80 090
113
torsen

Úgy oldották meg a huzagolás okozta forgás problémát,hogy nem az egész gránát hanem csak a hátulja forog így magán a HEAT harci részen nem keletkezik centrifugális erő.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 881
58 041
113
Az űrméret alatti szárny stabilizált páncéltörő nyíllövedék működése szintén érdekes. Mert a vékony de tömör páncélnál működik a "fémpogácsázás".
Vastag vagy üreges/deformálódó páncél esetén ez nem működik, olyankor át kell "szúrja" a páncélt.
A T-90-nek a páncélzata erre lett optimalizálva.
(lásd. 2 oldallal ezelőtt a T-90 páncéljáról amit írtam)
 

yukapoppsimon

Member
2014. január 31.
76
0
6
taarzan mondta:

"MANPADS rendszereknél frontpáncélra szinte biztosan, de azért egy csúcsra hegyezett 155mm-es, vagy nagyobb kaliberű kumulatív töltet szerintem már hatásos lehet."

Én ebből gondoltam másra mint te. bocsánatot kívánok :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 725
80 090
113
torsen

Nem elírás!Maga a jet pár száz fok hőmérsékletű.
http://happy3friends.tym.sk/forum/viewthread.php?thread_id=35

Van forrásmegjelölés is ha nem hiszel a fórumozónak.