Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 041
113
Az ésszerűség határain belül én a rádióját moderniszálnám csak (hacsak nem volt korábban modernizálva), hogy tudjon együttműködni a Leopárdokkal meg a többiekkel. Tőbb pénzt beléjük ölni úgy érzem, hogy teljesen felesleges.

Valószínűleg tudnak így is rádiózni a Leopardokkal csak nem titkosítva(szinte kizárt,hogy csak digitális adásra legyen képesa a Leopard 2 rádiója).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
Mackensen

Amennyire én tudom egy ilyen tank üzemideje 30 év. Úgy érzem ez a technika lassan eléri ezt az üzemidőt. E miatt ha akarunk a T-72-vel kezdeni valamit, akkor a hajtásláncot mindenképpen fel kell újítanunk valamilyen formában, teljes egészében.
A rádiót digitális freki ugratásos titkosítottra kell cserélni, hiszen háborúban a megfelelő kommunikáció, és a saját információk eltitkolása létkérdés.
A lézer és radar besugárzás jelző létkérdés, hiszen nem árt tudni, hogy honnan támadnak, vagy támadnak-e vagy nem.
A ködgránát vetőkbe modern töltet kellene. Ez akár lehetne a leopárdok MUSS rendszere is. (Ez mind hármat tartalmazza)
https://en.wikipedia.org/wiki/MUSS_(countermeasure)
Kellene még új lézer távmérő és digitális ballisztikus számítógép is.
E mellet én úgy érzem, hogy a reaktív téglákat is még költség hatékonyan föl lehetne tenni a T-72-re.
Szerintem ez a modernizáció bőven megállna 1 millió euró alatt. De ennyit mindenképpen rájuk kellene költeni.

Ha mélyebben bele akarunk nyúlni, akkor:
1. Szükség lesz a Trophy APS-re.
2. Álló helyzeti generátorra.
3. Aramid repeszfogó bélésre
4. A textolit kerámiára való kicserélésére.
5. Új tűzvezető rendszerre.
Ez már inkább 2 millió euró lenne.

Ez az egész attól függ, hogy mire szeretnénk őket használni a jövőben és meddig.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A T72 eleve a T64 occsósitott változata......
A 80as években a szovjetek problémája nem a konstrukció,hanem az elektronika.
Kuvaitnak szintén voltak 72ei,a jugó M84változat
82ben a szirek 72esi szovjet mércével évtizede elavult,sőt,eleve nem élvonalbeli exporttermék.
91ben az irakiak a sokkal rosszabb elektronika,és a hatásos páncéltörő lőszer hiánya miatt voltak eleve vert helyzetben.
Az első simacsövű,APFSDS lőszerrel ellátott hk a T62-1960ban.
73ban a legjobb arab hk a T62,szovjet mércével harmadvonalas.
Itt mindig elmerűltök a technikai részletekben.Holott a 73as háború a legjobb példa,hogy a technika csak az egyik összetevő.A zsidók II.vh-s shermanok francia 105milis lövegel korszersitett változatával lőtték ki a sokkel korszerbb T62eket-amiken kétsikú stabilizátor és aktiv infra éjjellátó volt,mig az Ishermanokon egyik sem.De sokkal jobban képzett és vezetett legénység igen.
A korszerűsitett 72ek nem lesznek egyenrangúak a legújabb Leókkal.De nem is az lenne a feladatuk,hogy náluk erősebb hk-kal szemben rohamozzon.Összfegyvernemi harccsoport támogató hk szerepkörét kellene betöltenie.A nála erősebb hk-k elöl visszavonul.A harccsoort részét képező egyébb harcezközket kell ekkor felhasználni.A tüzérség,a müszakiak aknatelepitő képessége,a páncéltrő osztály rakétái,valamint a légi támogatás páncéltrő fegyverzete sem diszszemlék nivójának emelésére kellenek.....Harcászat is van a világon
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Mackensen

Amennyire én tudom egy ilyen tank üzemideje 30 év. Úgy érzem ez a technika lassan eléri ezt az üzemidőt. E miatt ha akarunk a T-72-vel kezdeni valamit, akkor a hajtásláncot mindenképpen fel kell újítanunk valamilyen formában, teljes egészében.
A rádiót digitális freki ugratásos titkosítottra kell cserélni, hiszen háborúban a megfelelő kommunikáció, és a saját információk eltitkolása létkérdés.
A lézer és radar besugárzás jelző létkérdés, hiszen nem árt tudni, hogy honnan támadnak, vagy támadnak-e vagy nem.
A ködgránát vetőkbe modern töltet kellene. Ez akár lehetne a leopárdok MUSS rendszere is. (Ez mind hármat tartalmazza)
https://en.wikipedia.org/wiki/MUSS_(countermeasure)
Kellene még új lézer távmérő és digitális ballisztikus számítógép is.
E mellet én úgy érzem, hogy a reaktív téglákat is még költség hatékonyan föl lehetne tenni a T-72-re.
Szerintem ez a modernizáció bőven megállna 1 millió euró alatt. De ennyit mindenképpen rájuk kellene költeni.

Ha mélyebben bele akarunk nyúlni, akkor:
1. Szükség lesz a Trophy APS-re.
2. Álló helyzeti generátorra.
3. Aramid repeszfogó bélésre
4. A textolit kerámiára való kicserélésére.
5. Új tűzvezető rendszerre.
Ez már inkább 2 millió euró lenne.

Ez az egész attól függ, hogy mire szeretnénk őket használni a jövőben és meddig.
A félmilkás török korszerűsités a leirások szerint,tartalmazza az általad felsoroltak javát
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 304
113
Ocses

"De valahogy amikor a nyugati és ruszki harckocsik szembekerültek egymással nem a nyugati technika szerepelt le."

Irak-Iráni háború? ;)

"Ahogy így olvaslak szinte az sugallod a t sorozat jobb mint a leó2."

Nem. Az egész kiindulási alap az volt, hogy dudi szerint a döntött páncél a gyengeség jele. Bezzeg a német doboz tank :rolleyes:
Ezt a kört mással is lefutottuk már hasonló témákban, ahol:
1. Az ERA a gyengeség jele. Bezzeg a nyugatin nincs! Aztán párat kipicsáztak RPG-vel és láss csodát azokon is lett ERA/NERA.
2. Az orosz tank 40 tonna a nyugati 60, ezért az orosz szar! Aztán mutattam, egy térfogat ábrát, hogy az orosz tankok védendő felület/tömeg aránya nem rosszabb ,mint a nyugati tankoké.
Szóval mindig előjönnek ezek a témák...

Azt nem vitatja senki, hogy a Leopárd 2A4 jobb fejlesztési alap, mint a mi T-72M1-eink.
De a helyzet az, hogy a T-72-st is lehet bőven ésszerű határokon belül modernizálni.
Például az üvegszálas textolit betét kerámia kompozitra való cserélése meg az ERA drámaian megnöveli a T-72 harcjármű védelmét.
Szóval magában a konstrukcióban szerintem van potenciál. :)
Az ERÁ-hoz tegyük hozzá, hogy az orosz harckocsikon ma már inkább az a fő védelem, a páncélzat annyit ér amennyit, míg a nyugati harckocsikon inkább a kiegészítő védelem. Szóval más a hangsúly.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 429
113
Mackensen

Amennyire én tudom egy ilyen tank üzemideje 30 év. Úgy érzem ez a technika lassan eléri ezt az üzemidőt. E miatt ha akarunk a T-72-vel kezdeni valamit, akkor a hajtásláncot mindenképpen fel kell újítanunk valamilyen formában, teljes egészében.
A rádiót digitális freki ugratásos titkosítottra kell cserélni, hiszen háborúban a megfelelő kommunikáció, és a saját információk eltitkolása létkérdés.
A lézer és radar besugárzás jelző létkérdés, hiszen nem árt tudni, hogy honnan támadnak, vagy támadnak-e vagy nem.
A ködgránát vetőkbe modern töltet kellene. Ez akár lehetne a leopárdok MUSS rendszere is. (Ez mind hármat tartalmazza)
https://en.wikipedia.org/wiki/MUSS_(countermeasure)
Kellene még új lézer távmérő és digitális ballisztikus számítógép is.
E mellet én úgy érzem, hogy a reaktív téglákat is még költség hatékonyan föl lehetne tenni a T-72-re.
Szerintem ez a modernizáció bőven megállna 1 millió euró alatt. De ennyit mindenképpen rájuk kellene költeni.

Ha mélyebben bele akarunk nyúlni, akkor:
1. Szükség lesz a Trophy APS-re.
2. Álló helyzeti generátorra.
3. Aramid repeszfogó bélésre
4. A textolit kerámiára való kicserélésére.
5. Új tűzvezető rendszerre.
Ez már inkább 2 millió euró lenne.

Ez az egész attól függ, hogy mire szeretnénk őket használni a jövőben és meddig.

Lehet én látom rosszul de ezt a topic-ot olvasva nekem mindig a légierő jut eszembe.
Magyarországnak(és a környező országok zömének se nagyon)nincs pénze normáls méretű légiérőt fönntartani. 14 db. Gripen szerintem inkább csak air policing-ra elégséges. Ezt most az új légvédelem kompenzálhatja valamennyire.

Abból hogy itt azon megy a vita hogy az ötven éves szart érdemes-e fölújítani vagy sem nekem az jön le hogy nincs pénz normális szárazfőldi erőre se. De akkor nem volna-e több értelme a 30 * 2 millió eurót mondjuk ATGM-re költeni?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Lehet én látom rosszul de ezt a topic-ot olvasva nekem mindig a légierő jut eszembe.
Magyarországnak(és a környező országok zömének se nagyon)nincs pénze normáls méretű légiérőt fönntartani. 14 db. Gripen szerintem inkább csak air policing-ra elégséges. Ezt most az új légvédelem kompenzálhatja valamennyire.

Abból hogy itt azon megy a vita hogy az ötven éves szart érdemes-e fölújítani vagy sem nekem az jön le hogy nincs pénz normális szárazfőldi erőre se. De akkor nem volna-e több értelme a 30 * 2 millió eurót mondjuk ATGM-re költeni?
Itt nem a vagy,hanem az és a felelet.A modern összfegyvernemi harc nem csak a harckocsikrol szol,de súlyponti szerepük van.
 
  • Tetszik
Reactions: ghostrider

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 704
6 486
113
fedett_mókus

Az a baj, hogy vagy ezer ponton téves amit leírsz. :(
Kezdjük ott, hogy a T-55/T-62 széria a maga korában nagyon is jó tank volt. A zsákmányolt technikából Izrael is állított szolgálatba, gondolom mert szar volt. A T-62-eshez használt nyíllövedék alapján fejlesztettek sajátot nyugaton, gondolom mert szar volt.
A T-64A fölülmúlta bármely nyugati tankot a 80"s évekig.
A T-72-s majom verzióit is rendkívül potensnek tartották az Izraeliek, a szír T-72-sek támadását kifejezetten ATGM-ekkel állították meg, mivel előtte tankokkal nem bírtak velük.... (A majom verzióval!)
Az Irak-Iráni háborúban a majom verziójú T-72-esek minden páncélos csatában felülmúlták a Chifftain harckocsikat is, meg az M60-s harckocsikat is!
Kuvait lerohanásakor szintén ugyan ez ismétlődött meg, annyira, hogy a kuvaiti páncélos erők megszöktek a harc elől, mert a hót majom verziójú T-72-ssel szemben nem merték fölvenni a küzdelmet! (Chifftainnel)
Az Öbölháborúban sikerült először megverni a T-72-vel fölálló sereget. Az Iraki sereg kb. 10-15%-a lehetett T-72, amiket teljes szárazföldi és légi fölény mellet tudtak igen hatékonyan semlegesíteni a koalíciós erők. (A többi szar kínai T-55 másolat volt)
Tényleg, nagyon leszerepeltek.... :(

Ennek ellenére senki sem akarta megmagyarázni, hogy miért jobb a T-72, mint a Leopárd 2 mert nem az!
De a vita matematikai összefüggésekről szólt, meg arról, hogy a magyar T-72-eseket érdemes lenne modernizálni az ésszerűség határain belül, mert :
1. A környékünkön nem számít rossz technikának.
2. Addig is kell valami amíg megérkezik a Leopárd 2A7
3. Egyelőre elég kis darabszám van a Leopárd 2-esekből berendelve.
4. Nem igényel minden harci helyzet Leopárd 2A7-et.

:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
Az első részhez:
rendben meggyőztél , akkor úgy mondom hogy 1980-ig jó volt a T széria , igaz csak akkor ha az akkori tankokat vetjük össze az akkori T szériával , mert ha ATGM ellen mennek akkor te is írtad hogy sok esélyük nem volt, 80-ban meg jött az Abrams (kiegészítés: ez azért abban is kimerül hogy a 70-es években még valamiért az angolok meg az amik nagyon hittek az M47/60-asban)
ami a vitát illeti , oké , egyetértek a pontjaiddal , én sem vagyok a modernizáció ellen de én inkább 2 feltételhez kötném
1. minimum 56db modernizálása
2. tényleges modernizáció legyen , cseréljék ki a hajtásláncot, kommunikációs technikát stb stb , kapjanak ERA-t ,egy 30 milis másodlagost. pl mint amit a szlovákok csináltak , ezt
Mindezt akkor ha persze jó árat sikerül kialkudni de szerintem vagy tényleg felújítjuk a régi technikát hogy legalább valami potenciált sugalljon vagy hagyjuk az egészet a francba mert a kevesebb nem ér semmit se. Amúgy érdemes azt megjegyezni hogy szerintem ha nem 44-et hanem 128+12db A4-est rendeltünk volna akkor nem beszélnénk itt már a T72-ről elég régóta.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 704
6 486
113
@Anti
Lehet én látom rosszul de ezt a topic-ot olvasva nekem mindig a légierő jut eszembe.
Magyarországnak(és a környező országok zömének se nagyon)nincs pénze normáls méretű légiérőt fönntartani. 14 db. Gripen szerintem inkább csak air policing-ra elégséges. Ezt most az új légvédelem kompenzálhatja valamennyire.

Abból hogy itt azon megy a vita hogy az ötven éves szart érdemes-e fölújítani vagy sem nekem az jön le hogy nincs pénz normális szárazfőldi erőre se. De akkor nem volna-e több értelme a 30 * 2 millió eurót mondjuk ATGM-re költeni?
Érdekes felvetés , Celebrát azzal egészíteném ki hogy a légierő dolog abból sántít szerintem hogy mivel NATO tagok vagyunk , nagyon bízunk az USAF-ban, ami meg a szárazföldieket illeti , az meg az elmúlt 10 év hozzáállása miszerint " nem kell ide nehéztechnika" hibája ami anno pl kapóra is jött az akkori kormányoknak hogy nem kell annyi pénzt költeni a hadseregre, probléma ezzel csak az hogy most itt arról beszélünk hogy felújítsuk e "az 50 éves szarokat" vagy vegyünk új technikát de mire az új cuccok megjönnek az elég sok idő mert nincs túl nagy gyártókapacitás. :/
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
@Anti

Érdekes felvetés , Celebrát azzal egészíteném ki hogy a légierő dolog abból sántít szerintem hogy mivel NATO tagok vagyunk , nagyon bízunk az USAF-ban, ami meg a szárazföldieket illeti , az meg az elmúlt 10 év hozzáállása miszerint " nem kell ide nehéztechnika" hibája ami anno pl kapóra is jött az akkori kormányoknak hogy nem kell annyi pénzt költeni a hadseregre, probléma ezzel csak az hogy most itt arról beszélünk hogy felújítsuk e "az 50 éves szarokat" vagy vegyünk új technikát de mire az új cuccok megjönnek az elég sok idő mert nincs túl nagy gyártókapacitás. :/
Az ár a legnagyobb gond
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 429
113
Felújított T-72 hamarább ideérhetne reálisan mint az A7? El van már döntve hogy ki modernizálná(Currus, szlovákok, lengyelek...)?

Románokkal, ukránokkal úgyse tudunk versenyezni tank darabszámban ezért gondolnám hogy nagyobb mennyiségű ATGM az mégiscsak nagyobb elrettentő erő(főleg a szovjet tankjaik ellen).
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
Mivel sok válasz érkezett a felvetéseimre, ezért nem személyenként hanem témánként válaszolnék inkább:

Hadtörténet:
A T-72-s tény, hogy a T-64A gyártástechnikailag egyszerűsített változata, de pont e miatt nem másolat, hanem egy teljesen új harckocsi!
A T-64A legnagyobb hibája az volt, hogy a futómű miatt nem volt súlytartaléka, nagyon nehéz volt fejleszteni.
A T-72 eleve úgy lett megalkotva, hogy később bőven legyen benne fejlesztési potenciál. E mellet technológiailag kiforrottabb és egyszerűbb megoldásokat alkalmaztak.
Az Iraki T-72-esek a 70"s évek szovjet színvonalán álltak többnyire. Kivéve a tűzerőt, mert az még attól is elmaradt! Acél nyíllövedékeket használtak!
E miatt szemből, gyakorlatilag 0 méterről sem tudtak kilőni egy M1 Abramst. Fordított helyzetben amúgy ugyan ez lett volna az eredmény...
És ismétlem, ezek a T-72-esek értek el számtalan hadászati sikert az iraki oldalon, ilyen full primitív verzióban és felszereltségben!
Valóban Kuvaitnak is voltak T-72-esei, és igen, szinte csak azok lőttek ki iraki tankokat.(T-55 klónokat főleg) Majd tudtommal a túlerő miatt visszavonták őket a Chifftainekkel együtt.

Az ATGM-ek ellen semminek se volt esélye 1970-1980 között, ugyanis ekkor jelentek meg az első igazán komoly ATGM-ek. pl. Fagot, Konkursz, TOW. Ezek szinte bármit kilőttek szemből úgy 10 éven át. Utána megjelentek az ERA/NERA páncélok. Hozzá tenném, hogy nem csak a nagy átütésük miatt lettek hatékonyak, hanem a vezérlésük miatt is. Ugyanis egy képzetlen ember is képes volt velük jó eséllyel célba találni.
Ellenben az akkori T-64/T-72 verziók elbírtak az RPG-7 kategóriájú fegyverekkel. Ami nagyon nagy szó, lévén az addigi harckocsik mind nyugaton mind keleten erre nem voltak képesek!
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
A T-72 felújításhoz:

Én azon a véleményen vagyok, hogy harckocsiból relatív sokra van szükség. Az eddigi háborús tapasztalatok azt mutatják, hogy erősen fogyóeszköz.
Ergo, kellő darabszám nélkül nem képesek érdemben befolyásolni egy háború menetét.
Szóval én tényleg nagyon örülök a Leopárd 2A7 beszerzésnek. Valószínűleg ennél nem létezik jobb MBT a nyugati világban! Nagyon fontos beszerzés.
Viszont csak egy zászlóaljra való darabszám fog érkezni. Az meg rohadt kevés...
Persze, békeidős harcászkodáshoz és arcoskodáshoz tökéletes mennyiség, de egy háborúban számtalan helyen van szükség harckocsik bevetésére akár egy időben is. Ezt meg egy zászlóaljjal nem lehet megoldani! Ez tény.
Innentől kezdve két út van:
1. Veszünk még a mostaniak mellé Leopárdokat, ami logikus de drága lépés, és kukázzuk a T-72-őt amit ebben az esetben teljesen megértek.
2. Modernizálunk egy zászlóalj T-72-őt amellyel olyan frontszakaszokon tudunk műveleteket végrehajtani, ahol nincs szükség a Leopárd 2A7 szintre, de a harckocsi jelenléte elengedhetetlen.

Én utóbbit látom járható útnak egyelőre, miközben az első opciónak örülnék igazán. Ez a véleményem a helyzetről :)
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 429
113
Egy full felújított T-72-esnek mennyi esélye lehet egy modern ATGM ellen? Máshogy fogalmazva érdemes-e mondjuk 2 millió eurót befektetni valamibe amit egy 100 000 eurós rakéta nagy eséllyel megsemmisít?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
Robur

Az orosz harckocsik rossz páncélvédelme egy nagyon népszerű imperialista urban legend lehet, mert a valósághoz semmi köze. :D
A T-90 topikba tettem be képest a T-90-s tornyáról. Szemből 6-800 mm LOS-t tud, ami Leopárd 2 szint...
A körkörös védelme pedig a legtöbb modern tanknak a 30 mm-s gépágyú elleni védelem. A T-64/T-72/T-80/T-90 mind megfeleltek ennek a kritériumnak az adott korszakban.
Én a különbséget csak abban látom, hogy a körkörös RPG védelmet a nyugatiak lemezzel eltakart NERA-val oldják meg, míg az oroszok ERA-val. Mind két megoldásnak vannak előnyei és hátrányai, a végeredmény meg lényegében ugyan az.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 704
6 486
113
Egy full felújított T-72-esnek mennyi esélye lehet egy modern ATGM ellen? Máshogy fogalmazva érdemes-e mondjuk 2 millió eurót befektetni valamibe amit egy 100 000 eurós rakéta nagy eséllyel megsemmisít?
nulla , persze ott van a "ha a lövedék selejses , ha olyan szögben ha így ha úgy stb stb " de én azt mondom hogy láttam már rpg29-est átvinni t72 páncélt , ezen a videón is elég egyértelmű hogy ilyen látható , akkor egy modernebb ATGM szerinted mit csinálna vele? Javelin de még visszább megyek TOW szanaszét szedné
A T-72 felújításhoz:

Én azon a véleményen vagyok, hogy harckocsiból relatív sokra van szükség. Az eddigi háborús tapasztalatok azt mutatják, hogy erősen fogyóeszköz.
Ergo, kellő darabszám nélkül nem képesek érdemben befolyásolni egy háború menetét.
Szóval én tényleg nagyon örülök a Leopárd 2A7 beszerzésnek. Valószínűleg ennél nem létezik jobb MBT a nyugati világban! Nagyon fontos beszerzés.
Viszont csak egy zászlóaljra való darabszám fog érkezni. Az meg rohadt kevés...
Persze, békeidős harcászkodáshoz és arcoskodáshoz tökéletes mennyiség, de egy háborúban számtalan helyen van szükség harckocsik bevetésére akár egy időben is. Ezt meg egy zászlóaljjal nem lehet megoldani! Ez tény.
Innentől kezdve két út van:
1. Veszünk még a mostaniak mellé Leopárdokat, ami logikus de drága lépés, és kukázzuk a T-72-őt amit ebben az esetben teljesen megértek.
2. Modernizálunk egy zászlóalj T-72-őt amellyel olyan frontszakaszokon tudunk műveleteket végrehajtani, ahol nincs szükség a Leopárd 2A7 szintre, de a harckocsi jelenléte elengedhetetlen.

Én utóbbit látom járható útnak egyelőre, miközben az első opciónak örülnék igazán. Ez a véleményem a helyzetről :)
Robur

Az orosz harckocsik rossz páncélvédelme egy nagyon népszerű imperialista urban legend lehet, mert a valósághoz semmi köze. :D
A T-90 topikba tettem be képest a T-90-s tornyáról. Szemből 6-800 mm LOS-t tud, ami Leopárd 2 szint...
A körkörös védelme pedig a legtöbb modern tanknak a 30 mm-s gépágyú elleni védelem. A T-64/T-72/T-80/T-90 mind megfeleltek ennek a kritériumnak az adott korszakban.
Én a különbséget csak abban látom, hogy a körkörös RPG védelmet a nyugatiak lemezzel eltakart NERA-val oldják meg, míg az oroszok ERA-val. Mind két megoldásnak vannak előnyei és hátrányai, a végeredmény meg lényegében ugyan az.
nagyjából én egyetértek veled, fenntartásokkal persze :D
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 052
113
Anti

"Egy full felújított T-72-esnek mennyi esélye lehet egy modern ATGM ellen? Máshogy fogalmazva érdemes-e mondjuk 2 millió eurót befektetni valamibe amit egy 100 000 eurós rakéta nagy eséllyel megsemmisít?"

Az attól függ mire költöd el a pénzed.
Amit én írtam felújítási opciók közül a MUSS az az orosz Storához hasonló cucc. A Stora háromból kétszer segít a mozgó tanknak eltűnni a TOW elől, így akadályozva meg a találatot.
A második opció esetén kijelenthetjük, hogy a Trophy legalább 10-ből 9 szer leszedi az ATGM-et.
Én ezt teljes körű ATGM védelemnek tekintem. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Python

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 379
7 867
113
Ha vásárolnának további Leo kat akkor maradna e pénz ifv/apc/meg nagyon sok mindenre? Nem hiszem.
Egyetértek. T-72 es felújítás reális opció lenne. (Még egy darabig)
Fedett mókussal kicsit most nem értenék egyett. Szerintem arra a 8-10 évre elég lenne egy alapszintű modernizációs csomag is vasakra. Motor és teljes körű váltó,hajtás felújítással. Ha lenne még 10-15 évük akkor azt mondanám ok az új motorra futóműre.
Utánna valamikor 2026-28 után két eshetőséget látok. Vagy szerzünk be továbbiakban Leo at új vagy használtakat. Vagy végre a fene nagy v4 es fonódásban végre eldöntjük már hogy igenis fejlesztünk gyártunk MBT. Licencbe vagy v4 fejlesztésben. Viszont ehhez szükség lenne majd hogy elengedjük azt a képzelgést hogy most aztán mi "magyarok" majd megmutatjuk. Inkább a jövőben gyártsunk il szereljünk össze olyan fegyvereket amikre lesz is kapacitásunk. A leendő tankgyártást már ha lesz v4 (5'6) összefogás hagyjuk meg majd a tapasztaltabb országoknak.
Reálisan nézve az utóbbi opciót látnám szívesebben.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egy full felújított T-72-esnek mennyi esélye lehet egy modern ATGM ellen? Máshogy fogalmazva érdemes-e mondjuk 2 millió eurót befektetni valamibe amit egy 100 000 eurós rakéta nagy eséllyel megsemmisít?
Sok.És ahoz még 2millás felújitás sem kell.Ugyanis az nem egyszerüen a páncél és a páncélátütés versenye.A harckocsi egy rendszer.Egy jó ködvető rendszer ugyanúgy megmentheti az ATGM találattol,mint a találatkor az ERA.Vagy a II.vh óta legnagyobb páncéloscsatákat 73ban vivták,ahol egyetlen hk sem volt megfelelően védett az ATGM-ek tüzével szemben.De 2km-röl szemböl kölcsönsen ki tudták egymást lőni a hk-k is.A harceljárások,a harcászati tudás dnöttte el a csatákat-és ezt nem kéne elfelejteni.
Ez az izraeli hk-k és a maljutka párharcában félhernyótalpas M2es lövészszállitkat jelentett,amikre 20milis gá-t raktak,hogy tüzükkel lefogják az ATGM kezelőit-meg a ködvetöket,hogy ne lássák a célpontot.És aknavetőket.