Harckocsik harctéri alkalmazása

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerintem a nálunk lévő T-72 verziók azok ilyen toronnyal készültek:
1446590341-t-72m1-turret-armor.png


Ezekből viszont (szerintem) maximum csak kimarni lehet azt a semmire sem jó kvartz betétet. Macerás dolog... :(
Minek azt kiszedni,ha ilyen van?Előtétpáncélozást körbe,oszt jónapot.Páncéltrő rakétákat birja,meg az IFVk tüzét.Ha nála erősebb hk-k jelennek meg,ködfüggöny és nyulcipő.A kisérőgyalogság még aknákat is szorhat a ködfüggöny védelmében,ha követi őket az ellen.A páncéltörő osztály meg felfejlődhet a fogadásukra.Támogató hk szerepe nem az önnálló hk hadviselésröl szól.Harcászat is van a világon
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
leopard_2_a7_rhag_0.jpg

Hát nekem szemből,a főiránybol elég döntöttnek tünnek.Torony és a test is eléggé hegyesszögben kezdődőnek tűnik,vizszintes sikban

Az csak rátét páncélzat. az ékalakú lemez mögött van elhelyzve még két lemez amiki megtervezett irányba mozdulnak el ha erőhatás(lövedék)éri őket.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Ocses

"De valahogy amikor a nyugati és ruszki harckocsik szembekerültek egymással nem a nyugati technika szerepelt le."

Irak-Iráni háború? ;)

"Ahogy így olvaslak szinte az sugallod a t sorozat jobb mint a leó2."

Nem. Az egész kiindulási alap az volt, hogy dudi szerint a döntött páncél a gyengeség jele. Bezzeg a német doboz tank :rolleyes:
Ezt a kört mással is lefutottuk már hasonló témákban, ahol:
1. Az ERA a gyengeség jele. Bezzeg a nyugatin nincs! Aztán párat kipicsáztak RPG-vel és láss csodát azokon is lett ERA/NERA.
2. Az orosz tank 40 tonna a nyugati 60, ezért az orosz szar! Aztán mutattam, egy térfogat ábrát, hogy az orosz tankok védendő felület/tömeg aránya nem rosszabb ,mint a nyugati tankoké.
Szóval mindig előjönnek ezek a témák...

Azt nem vitatja senki, hogy a Leopárd 2A4 jobb fejlesztési alap, mint a mi T-72M1-eink.
De a helyzet az, hogy a T-72-st is lehet bőven ésszerű határokon belül modernizálni.
Például az üvegszálas textolit betét kerámia kompozitra való cserélése meg az ERA drámaian megnöveli a T-72 harcjármű védelmét.
Szóval magában a konstrukcióban szerintem van potenciál. :)


Nem zt írtam,hogy a gyengeség jele!!!!!Azt írtam,hogy a döntött T-72M1 nincs olyan vastag mint a döntés nélküli Leopard 2 A4 páncél.
 
M

molnibalage

Guest
blogen

Az A5 és A6 esetén az optika végre normális helyre a torony tetejére költözött fel. (lehet ugyan azt írjuk csak félre értettelek)
Leopárd 2A5:
Leopard_2A5_main_battle_tank_German_Germany_KMW_military_equipment_defense_industry_line_drawing_blueprint_001.jpg


A máshogy feljavított verziókban pedig maradt az eredeti helyen az optika:
Leopard-2-MBT-Revolution-8.jpg
Tehát valójában a toronycserén nem átesett változatoknál ezt nem javították.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az csak rátét páncélzat. az ékalakú lemez mögött van elhelyzve még két lemez amiki megtervezett irányba mozdulnak el ha erőhatás(lövedék)éri őket.
Nemmondod?!Hogy nem homogén öntötvas?!?Nahát!:eek:És még sérülés esetén cserélhető is!;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Tehát valójában a toronycserén nem átesett változatoknál ezt nem javították.

Igazából nem kellett toronyot cserélni csak a menetirány szernti jobb oldalon a NERA blokkot és annak foglalatát kellett átépíteni(azt nem tudom milyen mértékben).Bár az igazsághoz hozzátartozik,hogy én nem láttam még olan A5-öt amin ne történt volna meg az átalakítás.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 280
14 193
113
Izrael nyugatinak számit?Mert ők elég jol bebúrkolták az M48/60 és Centurion tankjaikat 82re Blézer ERAval.

Ugyanez.Sima homogén accél páncélzatú M60 és T55 is beburkolható ERA/NERA pótpáncéllal.T72 meg változó,hogy milyen páncéllal készült.Ugyanazon tipusjelzéssel mást gyártottak saját használatra,és exportra a szovjetek.Ezért van jelentősége,hogy honnan származik a meglévő állomány
M60A1+ERA.jpg
Számomra izrael nyugat
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 051
113
Én úgy tudom, hogy nem gyártottak új tornyokat, hanem a régieket vetették alá egy nagyon komoly átalakításnak. Egyrészt az A5 verziónál átrakták az optikát, e miatt a torony azon oldalát teljesen át kellet építeni. E mellet az A5 verzió már elő volt készítve az erősebb löveg (L/55) befogadására.
De nem vagyok igazán járatos a témában.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 280
14 193
113
I
Ocses

"De valahogy amikor a nyugati és ruszki harckocsik szembekerültek egymással nem a nyugati technika szerepelt le."

Irak-Iráni háború? ;)

"Ahogy így olvaslak szinte az sugallod a t sorozat jobb mint a leó2."

Nem. Az egész kiindulási alap az volt, hogy dudi szerint a döntött páncél a gyengeség jele. Bezzeg a német doboz tank :rolleyes:
Ezt a kört mással is lefutottuk már hasonló témákban, ahol:
1. Az ERA a gyengeség jele. Bezzeg a nyugatin nincs! Aztán párat kipicsáztak RPG-vel és láss csodát azokon is lett ERA/NERA.
2. Az orosz tank 40 tonna a nyugati 60, ezért az orosz szar! Aztán mutattam, egy térfogat ábrát, hogy az orosz tankok védendő felület/tömeg aránya nem rosszabb ,mint a nyugati tankoké.
Szóval mindig előjönnek ezek a témák...

Azt nem vitatja senki, hogy a Leopárd 2A4 jobb fejlesztési alap, mint a mi T-72M1-eink.
De a helyzet az, hogy a T-72-st is lehet bőven ésszerű határokon belül modernizálni.
Például az üvegszálas textolit betét kerámia kompozitra való cserélése meg az ERA drámaian megnöveli a T-72 harcjármű védelmét.
Szóval magában a konstrukcióban szerintem van potenciál. :)

Irak iráni háborúból mégcsak megközelítőleg pontos adatokat sem tudok.
Mindkét fél olyan adatokat ír le minden fronton, hogy nem tudom komolyan venni.
Bár lehet mi 24 es lőtt le vadászgépet:D
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
  • Tetszik
Reactions: fip7

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Ahogy így olvaslak szinte az sugallod a t sorozat jobb mint a leó2.o_O

Kompaktabb,ballisztikailag optimálisabb.

Lehet. De ez még a harctereken nem sokat ért nekik.
Bár tudom ez összetetteb kérdés.
De valahogy amikor a nyugati és ruszki harckocsik szembekerültek egymással nem a nyugati technika szerepelt le.
Hát nem igazán kerültek össze szovjet-orosz technikák a nyugatival,de persze nagy általánosságban a nyugati haditechnika odabassz legtöbb téren,csak azért ne a babilon tigriséből következtessünk a T90re.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 051
113
fedett_mókus
anderson87

Azt hittem mindenkinek egyértelmű az, hogy miről szól a vita. A vita tárgya a "Harckocsi tervezés kompromisszumai , különös tekintettel a ballisztikai geometriára " címet viselhetné. Ez volt a téma, ennek a technikai és mértani vonatkozásai. Persze lehet, hogy ez nem mindenkinek jött át a levont következtetések alapján :(
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 480
113
fedett_mókus
anderson87

Azt hittem mindenkinek egyértelmű az, hogy miről szól a vita. A vita tárgya a "Harckocsi tervezés kompromisszumai , különös tekintettel a ballisztikai geometriára " címet viselhetné. Ez volt a téma, ennek a technikai és mértani vonatkozásai. Persze lehet, hogy ez nem mindenkinek jött át a levont következtetések alapján :(
akkor jó , mert nekem az jött le az egészből kb hogy a Leo2 egy szar és miért nem tartjuk meg a T72-t , amúgy szvsz aki azt mondja hogy a T72
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 480
113
akkor jó , mert nekem az jött le az egészből kb hogy a Leo2 egy szar és miért nem tartjuk meg a T72-t , amúgy szvsz aki azt mondja hogy a T72
tehát hogy a T72 így jó meg úgy jó , az üljön bele aztán menjen csatába , érdekes módon mikor a nyugati harckocsik összecsaptak a T szériával, valahogy mindig hatalmas veszteségek voltak a T oldalon, ne akarjuk megmagyarázni hogy miért nem jobb a Leo2 BÁRMELY téren, dudinak igaza van , ennyi , pont. Igaz ha arról van szó, amit már egy párszor leírtam , ha kevés a pénz még egy zlj-nyi leo2-höz , és esetleg valahonnan összetudnak kukázni legalább 56 db T72-t én azzal is megelegédnék ha azokat modernizálnánk valami nagyon ütős csomagban, aztán majd veszünk még nagycicát
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
fedett_mókus
anderson87

Azt hittem mindenkinek egyértelmű az, hogy miről szól a vita. A vita tárgya a "Harckocsi tervezés kompromisszumai , különös tekintettel a ballisztikai geometriára " címet viselhetné. Ez volt a téma, ennek a technikai és mértani vonatkozásai. Persze lehet, hogy ez nem mindenkinek jött át a levont következtetések alapján :(

NEM!Te vitatkoztál erről!
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 051
113
fedett_mókus

Az a baj, hogy vagy ezer ponton téves amit leírsz. :(
Kezdjük ott, hogy a T-55/T-62 széria a maga korában nagyon is jó tank volt. A zsákmányolt technikából Izrael is állított szolgálatba, gondolom mert szar volt. A T-62-eshez használt nyíllövedék alapján fejlesztettek sajátot nyugaton, gondolom mert szar volt.
A T-64A fölülmúlta bármely nyugati tankot a 80"s évekig.
A T-72-s majom verzióit is rendkívül potensnek tartották az Izraeliek, a szír T-72-sek támadását kifejezetten ATGM-ekkel állították meg, mivel előtte tankokkal nem bírtak velük.... (A majom verzióval!)
Az Irak-Iráni háborúban a majom verziójú T-72-esek minden páncélos csatában felülmúlták a Chifftain harckocsikat is, meg az M60-s harckocsikat is!
Kuvait lerohanásakor szintén ugyan ez ismétlődött meg, annyira, hogy a kuvaiti páncélos erők megszöktek a harc elől, mert a hót majom verziójú T-72-ssel szemben nem merték fölvenni a küzdelmet! (Chifftainnel)
Az Öbölháborúban sikerült először megverni a T-72-vel fölálló sereget. Az Iraki sereg kb. 10-15%-a lehetett T-72, amiket teljes szárazföldi és légi fölény mellet tudtak igen hatékonyan semlegesíteni a koalíciós erők. (A többi szar kínai T-55 másolat volt)
Tényleg, nagyon leszerepeltek.... :(

Ennek ellenére senki sem akarta megmagyarázni, hogy miért jobb a T-72, mint a Leopárd 2 mert nem az!
De a vita matematikai összefüggésekről szólt, meg arról, hogy a magyar T-72-eseket érdemes lenne modernizálni az ésszerűség határain belül, mert :
1. A környékünkön nem számít rossz technikának.
2. Addig is kell valami amíg megérkezik a Leopárd 2A7
3. Egyelőre elég kis darabszám van a Leopárd 2-esekből berendelve.
4. Nem igényel minden harci helyzet Leopárd 2A7-et.

:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 725
113
T-72-eseket érdemes lenne modernizálni az ésszerűség határain belül
Az ésszerűség határain belül én a rádióját moderniszálnám csak (hacsak nem volt korábban modernizálva), hogy tudjon együttműködni a Leopárdokkal meg a többiekkel. Tőbb pénzt beléjük ölni úgy érzem, hogy teljesen felesleges.