Hardver sarok (telefon, PC, konzol, tablet, stb)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
A Flight Simulator X már ezer éve kihasználta a sok magot, anno direkt ezért vadászták a Xeon procikat a szimulátor fanok.... ;)
Értem. Mivel és civil szimmel nem repültem 15 perc demónál többet úgy 2005 óta...

Az egy más kérdés, hogy a DCS-en túl nem nagyon van most katonai repülőgép-szimulátor.
Falcon BMS4.34, de az sem támogatja, csak nem is igényel annyit.


M.2 a neve. A története röviden annyi, hogy a 2,5"-os SATA SSD-k valójában szinte üresek, némelyikben olyan pici NYÁK van, mint egy nagyobb USB Flash tároló. Innen jött az ötlet, hogy akkor lehetne akár ezt a NYÁK-ot közvetlenül is rákötni - kisebb a helyfoglalás, ami például laptopoknál előny. Az M.2 első nekifutásnak a SATA szabványnak megfelelő kommunikációt használtak, csak más csatolófelületen, de ugyan azon a sebességgel.

A második nekifutás az volt, hogy végül is minek a SATA, hiszen a legtöbb modern alaplapon ez úgy működik, hogy egy PCI-Express sávon van rákötve a procira egy SATA vezérlő. A PCI-Express felületen más kommunikációs szabványt használnak, ez az NVMe. A 4x PCI-Express felületen nagyobb az elérhető sávszélessége, szemben a SATA által biztosított nagyjából 580MB/s felső határral, az NVMe már cirka 3300-3600MB/s csúcsra képes PCI-Express 3.0-ás csatin, 4 sáv esetén (a most érkező PCI-Express 4.0 esetében ez felugrik 6000MB/s fölé). Éppen ezért nem mindegy, hogy SATA vagy PCI-Express szabványú az M.2-es SSD, a tied például az alaplap leírása szerint mindkettőre képes, az alaplap BIOS-ában lehet átállítani gondolom.

Tessék, kép róla:

push-down-ssd-m2-socket-flush-standoff-1280x853.jpg


Amúgy a lapodon a CPU alatt található a foglalat, pirossal kiemeltem azt, hogy megy az SSD, és jobb oldalon van maga a csatlakozó:

140_overview.png
Bevallom ebből semmit nem értek. Kérlek butítsd le nekem. Tehát van az alaplapon még csatlakozó, ami jó lehet vinyóhoz, de más kábel kell hozzá...?

Ne olyanra gondolj, mint a sata. Ilyet keress az alaplapon:
speed-m2.jpg


Ilyet kell beledugni (fontos, hogy a csatlakozó ne M2 sata hanem M2 pcie legyen)
https://ipon.hu/shop/csoport/szamitogep-alkatresz/ssd?71=7223
Sokkal gyorsabb még a satás SSDtől is. Win10 desktop 10 sec. Ráadásul nem foglal extra slotot a satákból és nem kell a gépházba hely neki.
A 128as SSDre meg tegyél 1 játékot és élvezd a betöltési sebességet.

A DDR3 és a DDR4 között amúgy nem akkora egetverő a különbség. Keress rá youtubon tesztekre. Alig pár fps. A latencyje a DDR3 nak jobb mint a DDR4 nek és pont ezért nem várnak sokan a DDR5 től csodát mert annak technikai korlátok miatt még rosszabb lesz.

Full HD játéknál nem fogod észrevenni a különbséget. Én sem látom. Asszony gépe DDR4 enyém DDR3. Annyi, hogy az övé gyorsabban betölti a pályát, de ez nem csak a ram miatt, hanem az egész architectúrája 5 évvel fiatalabb mint az enyémnek. Ha elindul a játék semmi különbség nincs.

RAM kompatibilitás sajna nagy lutri. Ha nem pont ugyanaz a széria akkor már lehet nem működik dual channelben. :(
Lásd fent. Akkor oda kéne dugni majd az új SSD-s vinyót, ha cserélek? Nekem eddig lövésem sem volt róla, hogy van ilyen csatkalkozó...
Ha ilyen kicsi a DDR közötti difi, akkor nem rugózóm ezen sokat. Veszek összeillő új RAM-ot és csá. A mostanit meg vigye bárki, amennyiért akarja.
 
T

Törölt tag 008

Guest
...
Lásd fent. Akkor oda kéne dugni majd az új SSD-s vinyót, ha cserélek? Nekem eddig lövésem sem volt róla, hogy van ilyen csatkalkozó.......
Neeem. Nem vinyó. Linkeltem az iponnál a listát. Klikkelj rá egyértelmű lesz. Egy egy pici nyák lap. kb fél hitelkártya méretű. A nyákot beledugod ebbe a csatlakozóba és belecsavarozod az alaplapba. Nem kell megijedni ott a csavar helye és az alaplapodhoz kaptál csavart a dobozba.
Ez a legegyszerűbb. Egyféleképpen lehet beledugni.
MLC-set vegyél. Tovább bírják, gyorsabbak és persze drágábbak. Ne gagyit. Samsunggal nem lehet mellényúlni.

RAM ddr3 vs ddr4 teszt:
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
Neeem. Nem vinyó. Linkeltem az iponnál a listát. Klikkelj rá egyértelmű lesz. Egy egy pici nyák lap. kb fél hitelkártya méretű. A nyákot beledugod ebbe a csatlakozóba és belecsavarozod az alaplapba. Nem kell megijedni ott a csavar helye és az alaplapodhoz kaptál csavart a dobozba.
Ez a legegyszerűbb. Egyféleképpen lehet beledugni.
MLC-set vegyél. Tovább bírják, gyorsabbak és persze drágábbak. Ne gagyit. Samsunggal nem lehet mellényúlni.

RAM ddr3 vs ddr4 teszt:
Én most már elvesztettem a fonalat. Milyen gépegységről beszélünk egyáltalán és mi a célja?
A tesztet is köszi.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Én most már elvesztettem a fonalat. Milyen gépegységről beszélünk egyáltalán és mi a célja?
A tesztet is köszi.
Ahogy Cifu írta, ez is csak egy SSD, de rájöttek, hogy minek dobozolják be tök felesleges. És ha már csak egy NYÁK lap akkor lehetne közvetlenül az alaplapba is dugni ami szintén egy NYÁK lap.
Szóval ez egy doboz nélküli rohadt gyors SSD. Semmi dolog vele. Bele kell dugni az alaplapon a csatlakozóba, lecsavarozni és örülni a 10 sec alatt betöltő win10-nek.
1166787_samsung_970_evo_plus.jpg

Bal oldalt a leszorító csavar félköre, jobb oldal az M2 csatlakozó.
 
  • Tetszik
Reactions: molnibalage
M

molnibalage

Guest
Ahogy Cifu írta, ez is csak egy SSD, de rájöttek, hogy minek dobozolják be tök felesleges. És ha már csak egy NYÁK lap akkor lehetne közvetlenül az alaplapba is dugni ami szintén egy NYÁK lap.
Szóval ez egy doboz nélküli rohadt gyors SSD. Semmi dolog vele. Bele kell dugni az alaplapon a csatlakozóba, lecsavarozni és örülni a 10 sec alatt betöltő win10-nek.
1166787_samsung_970_evo_plus.jpg

Bal oldalt a leszorító csavar félköre, jobb oldal az M2 csatlakozó.
Ja, értem, akkor ez egy alaplapba benyomható "stick" meghajtó erős túlzással, csak gyorsabb csati felület. Nem drágább ez, mint a bedobozolt SSD?
https://ipon.hu/shop/csoport/szamitogep-alkatresz/ssd?817=240-600&price=15490-50490
Mert nekem ez alapján annak tűnik. Vagy 60%-kal drágább 256-512GB méretben. Vagy ez annyival gyorsabb a SATA-nál, hogy megéri?

Hogyan döntse el az ember, hogy mit vegyen? Mert azonos kapacitásból van 16k és 28k zséért is. És valamiért a drágább a kiemelt...
480 GB-os SSD is kapható úgy, hogy a "becsomagolt" változat és 18K HUF, 500 GB méretben majdnem háromszor többe került a fenti modell.

Ma lesz idő kinyitni a gépet és lefotózni és lemérni, hogy akkor mi a helyzet és tervezgetni, hogy kb. mi jön ki.
Köszi a segítséget. Big lájk.
 
M

molnibalage

Guest
Ja, értem, akkor ez egy alaplapba benyomható "stick" meghajtó erős túlzással, csak gyorsabb csati felület. Nem drágább ez, mint a bedobozolt SSD?
https://ipon.hu/shop/csoport/szamitogep-alkatresz/ssd?817=240-600&price=15490-50490
Mert nekem ez alapján annak tűnik. Vagy 60%-kal drágább 256-512GB méretben. Vagy ez annyival gyorsabb a SATA-nál, hogy megéri?

Hogyan döntse el az ember, hogy mit vegyen? Mert azonos kapacitásból van 16k és 28k zséért is. És valamiért a drágább a kiemelt...
480 GB-os SSD is kapható úgy, hogy a "becsomagolt" változat és 18K HUF, 500 GB méretben majdnem háromszor többe került a fenti modell.

Ma lesz idő kinyitni a gépet és lefotózni és lemérni, hogy akkor mi a helyzet és tervezgetni, hogy kb. mi jön ki.
Köszi a segítséget. Big lájk.
Bár ez igen jónak tűnik. És M2-es csatis.
https://ipon.hu/shop/termek/intel-512gb-660p-m2-pcie-m2-2280-ssdpeknw512g8xt/1672075
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Le is írtam, hogy a SATA-s SSD-k maximális átviteli sebessége nagyjából 550MB/s körül tetőzik.
Az M.2 PCI-Express esetén a 3.0-ás szabványú SSD-k nagyjából 3500MB/s körüli felső határt tudnak, a most érkező 4.0-asok (amit jelenleg csak a Ryzen 3000-es szériával és X570-es alaplapban tudsz használni) pedig 6000MB/s felett. Persze ez csak az elméleti határ, mert sok apró fájl betöltésénél azt fogod találni, hogy nem veszel észre látványos különbséget a SATA-shoz képest, sőt, akár a HDD-s szintre is leeshet a sebesség. Emiatt nem feltétlen jön ki az előny a PCI-E és a SATA SSD között átlag felhasználó esetén. Igen, emiatt a PCI-Express változatok drágábbak, hiszen gyorsabb vezérlőre van szükség. Mellesleg jobban is melegednek, ezért javasoltam a hűtőbordát adott esetben.

Itt az esetedben az a poén, hogy azért akartál SSD-t váltani, mert nincs szabad SATA portod. Erre mondtam, hogy ott van egy M.2 port még a deszkádon.
Menj be a BIOS-ba, és nézd meg mi a helyzet vele mindenek előtt. Gondolom SATA eszközként simán lehet bekapcsolni, a kérdés, hogy engedélyezi-e adott esetben a PCI-Express használatot. Ha igen, akkor nézzünk körül az M.2-es SSD-k között.

Hogy melyiket érdemes választani? Megint technológiai hablaty: a korai SSD-k egy cellában egy bitnyi adatot tároltak, ez az SLC.
Menet közben rájöttek, hogy egy cellában hogy lehet a különböző töltésmennyiség segítségével két bitet tárolni, ez az MLC.
Majd jött a következő lépcsőfok, egy cellában már három bitet tárolnak, ez a TLC.
Végül ma a legújabb trend, a QLC, ahol négy bitet tárolnak egy cellában.

A technológia fejlődése így olcsóbb SSD-ket nyújt, ugyanakkor az SLC -> MLC -> TLC -> QLC nem csak azt jelenti, hogy egy cellában hát bitet lehet tárolni, értelemszerűen csökkentve az adott adatmennyiségre vonatkozó árat, hanem sajnos a stabilitást, megbízhatóságot is. Az SSD-k egy jó része külön egy részt fenntart arra, hogy ott SLC vagy MLC módban megbízható és strapabíró gyorsítótárként használja, míg a valódi adattárolás a kevésbé strapabíró, de "olcsóbb" TLC vagy QLC módban használt régiókban zajlik. Az általad belinkelt Intel SSD azért olcsóbb például ennél az Intelnél ennyivel, mert QLC-t használ, míg a drágább utóbbi TLC-t. A TBW értéknél is látványos az eltérés, ez annyit tesz, hogy mennyi adatmennyiséget lehet garantáltan ráírni meghibásodás nélkül. A QLC-sre 100 TB-ot, míg a TLC-sre 288 TB-ot. Hogy melyiket érdemes megvenni? Nézd, én TLC-set vennék játékra, de azt is megértem, aki QLC-set vásárol, hiszen úgy zuhannak az árak, hogy remélhetőleg tényleg nem para, ha mondjuk a QLC-s beadja a kulcsot 3-4 év múlva. Nálam az első Kingstone HyperX Fury SSD-m 5 év aktív használat után kezdett el degradálódni, most 91%-os, pedig MLC-s, a papíron leírt TBW-jenk a közelében sem járok...

Szóval ha árérzékeny oldalról közelíted, nyugodtan vedd meg az általad belinkelt Intel SSD-t, de előtte azért nézz be légy szíves a BIOS-odba, hogy biztosan minden úgy van-e, ahogy én sejtem.
 
M

molnibalage

Guest
Le is írtam, hogy a SATA-s SSD-k maximális átviteli sebessége nagyjából 550MB/s körül tetőzik.
Az M.2 PCI-Express esetén a 3.0-ás szabványú SSD-k nagyjából 3500MB/s körüli felső határt tudnak, a most érkező 4.0-asok (amit jelenleg csak a Ryzen 3000-es szériával és X570-es alaplapban tudsz használni) pedig 6000MB/s felett. Persze ez csak az elméleti határ, mert sok apró fájl betöltésénél azt fogod találni, hogy nem veszel észre látványos különbséget a SATA-shoz képest, sőt, akár a HDD-s szintre is leeshet a sebesség. Emiatt nem feltétlen jön ki az előny a PCI-E és a SATA SSD között átlag felhasználó esetén. Igen, emiatt a PCI-Express változatok drágábbak, hiszen gyorsabb vezérlőre van szükség. Mellesleg jobban is melegednek, ezért javasoltam a hűtőbordát adott esetben.
Ez alapján nem érzem azt, hogy nekem a legdurvább SSD-re lenne szükségem játékhoz.

Itt az esetedben az a poén, hogy azért akartál SSD-t váltani, mert nincs szabad SATA portod.
Nem. Azért akarok, mert eljutottam oda, hogy az 128 GB SSD-re a Win7 és 1 db AAA játék sem fér már fel stabilan. Ezt akarom lecserélni nagyobbra, mert kiegészíteni nincs értelme. Az SSD mellett van 2 db batárnagy HDD + 1 db DVD. Ebből ki lehetne húzni adott esetben a DVD-t, mert tényleg nem emlékszem mikor használtam utoljára. De alapvetően szeretem megtartani a kialakult rendet. Pusztán erről van szó.

A sok TB HDD és 512 GB SSD mellett nem tudok rá okot, hogy minek foglalja a helyet a 128GB SSD. Viszont más használtan esetleg jobban hasznát venné, mint én. Lehet, hogy másnak nem szempont, de minden esetben elsődleges cél, hogy a már számomra nem hasznos eszköz más számára még az lehet és igyekszem úgy továbbadni.

Hogy melyiket érdemes választani? Megint technológiai hablaty: a korai SSD-k egy cellában egy bitnyi adatot tároltak, ez az SLC.
Menet közben rájöttek, hogy egy cellában hogy lehet a különböző töltésmennyiség segítségével két bitet tárolni, ez az MLC.
Majd jött a következő lépcsőfok, egy cellában már három bitet tárolnak, ez a TLC.
Végül ma a legújabb trend, a QLC, ahol négy bitet tárolnak egy cellában.

A technológia fejlődése így olcsóbb SSD-ket nyújt, ugyanakkor az SLC -> MLC -> TLC -> QLC nem csak azt jelenti, hogy egy cellában hát bitet lehet tárolni, értelemszerűen csökkentve az adott adatmennyiségre vonatkozó árat, hanem sajnos a stabilitást, megbízhatóságot is. Az SSD-k egy jó része külön egy részt fenntart arra, hogy ott SLC vagy MLC módban megbízható és strapabíró gyorsítótárként használja, míg a valódi adattárolás a kevésbé strapabíró, de "olcsóbb" TLC vagy QLC módban használt régiókban zajlik. Az általad belinkelt Intel SSD azért olcsóbb például ennél az Intelnél ennyivel, mert QLC-t használ, míg a drágább utóbbi TLC-t. A TBW értéknél is látványos az eltérés, ez annyit tesz, hogy mennyi adatmennyiséget lehet garantáltan ráírni meghibásodás nélkül. A QLC-sre 100 TB-ot, míg a TLC-sre 288 TB-ot. Hogy melyiket érdemes megvenni? Nézd, én TLC-set vennék játékra, de azt is megértem, aki QLC-set vásárol, hiszen úgy zuhannak az árak, hogy remélhetőleg tényleg nem para, ha mondjuk a QLC-s beadja a kulcsot 3-4 év múlva. Nálam az első Kingstone HyperX Fury SSD-m 5 év aktív használat után kezdett el degradálódni, most 91%-os, pedig MLC-s, a papíron leírt TBW-jenk a közelében sem járok...
Mivel nálam a hosszútávú használat a cél ezért nem a legszutyokabbat akarom használni, de overkill szint sem a cél.
A degradálás azt jelenti, hogy 5 év után az SSD kapacitása már csak 91%-a az eredetinek?
Ha igen, ezt hogyan tudom megnézni, hogy nekem mennyi? Ha nekem a 7 éves 128 GB-os (majd csekkolom milyen technológiás) SSD-m nagyon magas értéket mutat, akkor nem látom értelmét a drágának. Ha az 500 GB-om 10 év után csak 400 GB lenne, azt is kb. szerintem leszarom. Ameddig ráfér 1-2 db nagy AAA játék az nekem elég is. Ez is csak azért, mert mindenki arról regél, hogy mennyire jó az SSD a játéknak. a Dying Light és Witcher III esetén bevallom én nem éreztem effektíve difit, hogy HDD-n vagy SSD-n volt.

Szóval ha árérzékeny oldalról közelíted, nyugodtan vedd meg az általad belinkelt Intel SSD-t, de előtte azért nézz be légy szíves a BIOS-odba, hogy biztosan minden úgy van-e, ahogy én sejtem.
Ha mindenképpen az elméleti max. sebesség felé gyúrok, akkor mindenképpen M.2 kapcsolat kell és a SATA kábel felejtős? A becsomagolt SSD is rádugható oda?
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 962
113
Le is írtam, hogy a SATA-s SSD-k maximális átviteli sebessége nagyjából 550MB/s körül tetőzik.
Az M.2 PCI-Express esetén a 3.0-ás szabványú SSD-k nagyjából 3500MB/s körüli felső határt tudnak, a most érkező 4.0-asok (amit jelenleg csak a Ryzen 3000-es szériával és X570-es alaplapban tudsz használni) pedig 6000MB/s felett. Persze ez csak az elméleti határ, mert sok apró fájl betöltésénél azt fogod találni, hogy nem veszel észre látványos különbséget a SATA-shoz képest, sőt, akár a HDD-s szintre is leeshet a sebesség. Emiatt nem feltétlen jön ki az előny a PCI-E és a SATA SSD között átlag felhasználó esetén. Igen, emiatt a PCI-Express változatok drágábbak, hiszen gyorsabb vezérlőre van szükség. Mellesleg jobban is melegednek, ezért javasoltam a hűtőbordát adott esetben.

Itt az esetedben az a poén, hogy azért akartál SSD-t váltani, mert nincs szabad SATA portod. Erre mondtam, hogy ott van egy M.2 port még a deszkádon.
Menj be a BIOS-ba, és nézd meg mi a helyzet vele mindenek előtt. Gondolom SATA eszközként simán lehet bekapcsolni, a kérdés, hogy engedélyezi-e adott esetben a PCI-Express használatot. Ha igen, akkor nézzünk körül az M.2-es SSD-k között.

Hogy melyiket érdemes választani? Megint technológiai hablaty: a korai SSD-k egy cellában egy bitnyi adatot tároltak, ez az SLC.
Menet közben rájöttek, hogy egy cellában hogy lehet a különböző töltésmennyiség segítségével két bitet tárolni, ez az MLC.
Majd jött a következő lépcsőfok, egy cellában már három bitet tárolnak, ez a TLC.
Végül ma a legújabb trend, a QLC, ahol négy bitet tárolnak egy cellában.

A technológia fejlődése így olcsóbb SSD-ket nyújt, ugyanakkor az SLC -> MLC -> TLC -> QLC nem csak azt jelenti, hogy egy cellában hát bitet lehet tárolni, értelemszerűen csökkentve az adott adatmennyiségre vonatkozó árat, hanem sajnos a stabilitást, megbízhatóságot is. Az SSD-k egy jó része külön egy részt fenntart arra, hogy ott SLC vagy MLC módban megbízható és strapabíró gyorsítótárként használja, míg a valódi adattárolás a kevésbé strapabíró, de "olcsóbb" TLC vagy QLC módban használt régiókban zajlik. Az általad belinkelt Intel SSD azért olcsóbb például ennél az Intelnél ennyivel, mert QLC-t használ, míg a drágább utóbbi TLC-t. A TBW értéknél is látványos az eltérés, ez annyit tesz, hogy mennyi adatmennyiséget lehet garantáltan ráírni meghibásodás nélkül. A QLC-sre 100 TB-ot, míg a TLC-sre 288 TB-ot. Hogy melyiket érdemes megvenni? Nézd, én TLC-set vennék játékra, de azt is megértem, aki QLC-set vásárol, hiszen úgy zuhannak az árak, hogy remélhetőleg tényleg nem para, ha mondjuk a QLC-s beadja a kulcsot 3-4 év múlva. Nálam az első Kingstone HyperX Fury SSD-m 5 év aktív használat után kezdett el degradálódni, most 91%-os, pedig MLC-s, a papíron leírt TBW-jenk a közelében sem járok...

Szóval ha árérzékeny oldalról közelíted, nyugodtan vedd meg az általad belinkelt Intel SSD-t, de előtte azért nézz be légy szíves a BIOS-odba, hogy biztosan minden úgy van-e, ahogy én sejtem.

Az M.2 körül elég nagy a kavarás, mert az M.2 csatlakozónak több fizikai csatlakozó kialakítása van, nem mind minddel kompatibilis. Alsó kategóriás alaplapoknál gyakori, hogy az M.2 csatlakozó ún. M.2 SATA, azt jelenti, hogy a sata vezérlő egyik csatornája van ott is kivezetve, és ha nincs több sata portod szabadon, akkor ezt nem tudod használni, mert vagy azt használod, vagy a hagoymányos sata portot. Nézzed meg a kézikönyvben, hogy mi a helyzet. Ha a PCI-Express csatlakozást is támogatja (ilyen is akad), akkor nyert ügyed van, viszont ezek az ssd-k általában nagyobb teljesítményűek, és jóval drágábbak... Egy dedikált sata vezérlő kártya is szóba jöhet, 2 portos 5000 Ft körül indul, 4 portos 10000 körül. A minőségük nem tudom, milyen, fenntartásaim vannak az ilyen cuccokkal kapcsolatban. Neves gyártók már nem láttam a kínálatban, mint anno SCSI vezérlőknél tudtam, hogy melyik a megbízható márka. Ennek utána is kell járni, ha erre mozdulnál.

Milyen alaplapod van?
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 962
113
Ez alapján nem érzem azt, hogy nekem a legdurvább SSD-re lenne szükségem játékhoz.


Nem. Azért akarok, mert eljutottam oda, hogy az 128 GB SSD-re a Win7 és 1 db AAA játék sem fér már fel stabilan. Ezt akarom lecserélni nagyobbra, mert kiegészíteni nincs értelme. Az SSD mellett van 2 db batárnagy HDD + 1 db DVD. Ebből ki lehetne húzni adott esetben a DVD-t, mert tényleg nem emlékszem mikor használtam utoljára. De alapvetően szeretem megtartani a kialakult rendet. Pusztán erről van szó.

A sok TB HDD és 512 GB SSD mellett nem tudok rá okot, hogy minek foglalja a helyet a 128GB SSD. Viszont más használtan esetleg jobban hasznát venné, mint én. Lehet, hogy másnak nem szempont, de minden esetben elsődleges cél, hogy a már számomra nem hasznos eszköz más számára még az lehet és igyekszem úgy továbbadni.


Mivel nálam a hosszútávú használat a cél ezért nem a legszutyokabbat akarom használni, de overkill szint sem a cél.
A degradálás azt jelenti, hogy 5 év után az SSD kapacitása már csak 91%-a az eredetinek?
Ha igen, ezt hogyan tudom megnézni, hogy nekem mennyi? Ha nekem a 7 éves 128 GB-os (majd csekkolom milyen technológiás) SSD-m nagyon magas értéket mutat, akkor nem látom értelmét a drágának. Ha az 500 GB-om 10 év után csak 400 GB lenne, azt is kb. szerintem leszarom. Ameddig ráfér 1-2 db nagy AAA játék az nekem elég is. Ez is csak azért, mert mindenki arról regél, hogy mennyire jó az SSD a játéknak. a Dying Light és Witcher III esetén bevallom én nem éreztem effektíve difit, hogy HDD-n vagy SSD-n volt.


Ha mindenképpen az elméleti max. sebesség felé gyúrok, akkor mindenképpen M.2 kapcsolat kell és a SATA kábel felejtős? A becsomagolt SSD is rádugható oda?

Van hibajavítás az eszközökben, van fenttartott cellaszám az írástól elhasználódó cellák helyére, és ahogy az fogy, úgy degradál. Viszont ez rejtett adatkorrupciót is jelenthet (anno a hdd-nél is így volt, csak senki nem foglalkozott komolyan a kérdéssel), ezért backupolni fontos, illetve más módon felkészülni erre (ReFS, ZFS használata). Én még nem tudok ilyen adatkorrupciómról, igaz pár évente nagyobb SSD-re költözök, és a régi munkameghajtónak használom (gyors buildekhez, mindenről van online mentés, max 1 napnyi munka veszhet kárba)

A 128 gigás jól jöhet pl. egy backup disknek egy USB-s külső dobozban, amire rendszeresen mented a legfontosabb adataid...
 
M

molnibalage

Guest
Van hibajavítás az eszközökben, van fenttartott cellaszám az írástól elhasználódó cellák helyére, és ahogy az fogy, úgy degradál. Viszont ez rejtett adatkorrupciót is jelenthet (anno a hdd-nél is így volt, csak senki nem foglalkozott komolyan a kérdéssel), ezért backupolni fontos, illetve más módon felkészülni erre (ReFS, ZFS használata)

A 128 gigás jól jöhet pl. egy backup disknek egy USB-s külső dobozban, amire rendszeresen mented a legfontosabb adataid...
A két HDD-n minden kép, haditechnikai anyag, zene, video stb. duplán van. A cikkek, amin dolgozom meg egyéb ilyesmik 2 db HDD-n és egy USB kulcson. Még egy backupot overkillnek érzek. :D:rolleyes:
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 962
113
A két HDD-n minden kép, haditechnikai anyag, zene, video stb. duplán van. A cikkek, amin dolgozom meg egyéb ilyesmik 2 db HDD-n és egy USB kulcson. Még egy backupot overkillnek érzek. :D:rolleyes:

Most bort fogok inni, és vizet prédikálni, de ha nincs off-site backupod, lehetőség szerint offline, akkor olyan, mintha nem is lenne backupod. Egy lakástűz simán lenullázza a külső meghajtód/pendriveod is. Egy zsarlóvírus jellegű cucc pedig simán szétbarmolja akár a hálózaton folyton elérhető adataid is.

Nekem folyton online backupom van 2 helyre a legfontosabb cuccokról (OneDrive, NAS), és a kevésbé fontosakról meg mirroroztt disken van a gépben. Tervezek komolyabb infrastruktúrába beruházni, de most nincs "kedvem" hozzá. (Terv: 2 telephelyen szerver, GlusterFS köztük, minimum 2 Tera diskek mirrorozva a master gépen, és simán a slaven)
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 962
113
Ja, és én a legolcsóbb SSD-ket használom, nekem elég gyorsak játékra is meg munkára is. 2 évente veszek 40k alatt kapható legnagyobbat, aminek nincs rossz sajtója.
 
M

molnibalage

Guest
Most bort fogok inni, és vizet prédikálni, de ha nincs off-site backupod, lehetőség szerint offline, akkor olyan, mintha nem is lenne backupod. Egy lakástűz simán lenullázza a külső meghajtód/pendriveod is. Egy zsarlóvírus jellegű cucc pedig simán szétbarmolja akár a hálózaton folyton elérhető adataid is.

Nekem folyton online backupom van 2 helyre a legfontosabb cuccokról (OneDrive, NAS), és a kevésbé fontosakról meg mirroroztt disken van a gépben. Tervezek komolyabb infrastruktúrába beruházni, de most nincs "kedvem" hozzá. (Terv: 2 telephelyen szerver, GlusterFS köztük, minimum 2 Tera diskek mirrorozva a master gépen, és simán a slaven)
Annyi helyem nincs, hogy mindent feltöltsek a fizetős Mediafire accountomra. Az tényleg járható út, hogy a 128 GB SSD lesz az ultimate. Időnként bedugom, másolok rá, majd kiszedem a gépből. Azzal meg max. a lakástűz tud mit kezdeni, de ha leégne a bérelt lakásom, akkor szerintem nem azon keseregnék, hogy elveszek a fotók vagy mások, hanem örülök, hogy élek. Több száz GB-ot nem lövök fel felhőbe, mert az biztos nem ingyért van.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 850
18 962
113
Annyi helyem nincs, hogy mindent feltöltsek a fizetős Mediafire accountomra. Az tényleg járható út, hogy a 128 GB SSD lesz az ultimate. Időnként bedugom, másolok rá, majd kiszedem a gépből. Azzal meg max. a lakástűz tud mit kezdeni, de ha leégne a bérelt lakásom, akkor szerintem nem azon keseregnék, hogy elveszek a fotók vagy mások, hanem örülök, hogy élek. Több száz GB-ot nem lövök fel felhőbe, mert az biztos nem ingyért van.
Microsoft OneDrive havi 3000 Ft, és 6x1TB helyet, és 6 gépre officet tartalmaz. Ugyan most akarom otthagyni őket, mert elégedtlen vagyok a OneDrive kliens megbízhatóságával, meg az email szolgáltatásukban a spamszűrő túl agresszív lett, és gondokat okoz már nekem, de attól még ez egy létező ajánlat a piacon.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Az M.2 körül elég nagy a kavarás, mert az M.2 csatlakozónak több fizikai csatlakozó kialakítása van, nem mind minddel kompatibilis. Alsó kategóriás alaplapoknál gyakori, hogy az M.2 csatlakozó ún. M.2 SATA, azt jelenti, hogy a sata vezérlő egyik csatornája van ott is kivezetve, és ha nincs több sata portod szabadon, akkor ezt nem tudod használni, mert vagy azt használod, vagy a hagoymányos sata portot. Nézzed meg a kézikönyvben, hogy mi a helyzet. Ha a PCI-Express csatlakozást is támogatja (ilyen is akad), akkor nyert ügyed van, viszont ezek az ssd-k általában nagyobb teljesítményűek, és jóval drágábbak... Egy dedikált sata vezérlő kártya is szóba jöhet, 2 portos 5000 Ft körül indul, 4 portos 10000 körül. A minőségük nem tudom, milyen, fenntartásaim vannak az ilyen cuccokkal kapcsolatban. Neves gyártók már nem láttam a kínálatban, mint anno SCSI vezérlőknél tudtam, hogy melyik a megbízható márka. Ennek utána is kell járni, ha erre mozdulnál.

Milyen alaplapod van?

Ha visszaolvasol, akkor ez már mind le volt írva, ahogy Molni alaplapja is. ;)
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 153
113
Annyi helyem nincs, hogy mindent feltöltsek a fizetős Mediafire accountomra. Az tényleg járható út, hogy a 128 GB SSD lesz az ultimate. Időnként bedugom, másolok rá, majd kiszedem a gépből. Azzal meg max. a lakástűz tud mit kezdeni, de ha leégne a bérelt lakásom, akkor szerintem nem azon keseregnék, hogy elveszek a fotók vagy mások, hanem örülök, hogy élek. Több száz GB-ot nem lövök fel felhőbe, mert az biztos nem ingyért van.

Ha tényleg csak néhány száz GB, akkor az otthoni szerveren csinálok egy backup könyvtárat neked FTP eléréssel. ;)
 
T

Törölt tag 008

Guest
... Az tényleg járható út, hogy a 128 GB SSD lesz az ultimate. Időnként bedugom, másolok rá, majd kiszedem a gépből. .....
Húúú de szép volt amikor asszony 128 GB-os SSDje egyregelre elkezdte elfelejteni a fileokat. Minden befrissítésnél kevesebb filet mutatott. Gyors backup, gariztatás, firmware hiba. Amit nem sikerült backupolni az bukta. Még szerencse, hogy meg volt neki tanítva, hogy ami nincs a Gdrivera szinkronizálva az nem létezik. Így fontos dolgot nem bukott csak pár játékállást.
Szóval az ssdben se nagyon bízz. Felhő. Nekik van offline backup, meg raid....legalábbis remélhetőleg :)
 
M

molnibalage

Guest
Húúú de szép volt amikor asszony 128 GB-os SSDje egyregelre elkezdte elfelejteni a fileokat. Minden befrissítésnél kevesebb filet mutatott. Gyors backup, gariztatás, firmware hiba. Amit nem sikerült backupolni az bukta. Még szerencse, hogy meg volt neki tanítva, hogy ami nincs a Gdrivera szinkronizálva az nem létezik. Így fontos dolgot nem bukott csak pár játékállást.
Szóval az ssdben se nagyon bízz. Felhő. Nekik van offline backup, meg raid....legalábbis remélhetőleg :)
Az SSD-n semmi sincs tárolva. Csak az Win7 és éppen installált játékok. Ha egyik napról a másik fejreáll, megvonom a vállam és veszek egy újat. Minden adat a HDD-ken van.