A pontos technikai limitáció elmagyarázása bonyolult lenne (és én sem értem tökéletesen
), a lényege a hardveres memóriacímzéshez köthető. A multi-tasking (párhuzamosan több program futtatása) eléggé meghatározó, hogy milyen célú felhasználást tudsz megoldani a számítógépen. A PC és 8088 alapú PC XT számítógépek nem rendelkeztek az x86-os terminológiában védett módú programfuttatás lehetőségével, ami azt jelenti, hogy a memóriacímzéseknél ne írjon egy felhasználói program arra a memóriacímre, ahol az operációs rendszer fut. Ez a klasszikus PC alapú DOS programoknál azt jelentette, hogy egyszerre egy műveletet lehetett csak végrehajtani. Aki a jó öreg klasszikus Total meg mindenféle más előnevű Commander programokat használta, az emlékezhet arra, hogy bizony bármiféle műveletet is kezdtél el, meg kellett várni azt, amíg azt befejezte, mielőtt egy másik műveletbe belekezdhettél.
Az Intel a 16 bites 80286 (közismerten: 286-os) procinál jelentkezett a védett móddal (protected mode) és többszintű programvédelemmel illetve jogosultság szintekkel (szegmentálva lettek az adat és kód értékek, az alacsonyabb szintű szegmensből nem lehetett elérni a magasabb szintűt, míg fordítva igen). Így lehetővé vált, hogy a programozók védetté tegyenek bizonyos memóriacímeket, megakadályozva, hogy oda más program véletlenül (vagy akarattal) írjon, lefagyasztva az oda dolgozó másik programot. Ez a multi-tasking egyik alapigénye volt, és a 80286-os esetében a CPU-ba volt beépítve. A probléma az volt, hogy a CPU vagy védett módban, vagy kompatibilitás végett valós módban (real mode) futott, amely a 8088-asnál használt megoldást tette elérhetővé, a kettő között pedig . Emiatt a 80286-os védett módjának használata nem terjedt el, mivel nem volt képes valód módú szoftverek multi-taskingban való futtatására.
A Motorolla 68000 alapból két szinttel rendelkezett, a Supervisor és a User mode-al, ami nagyjából arra képes, mint a védett mód, viszont a memóriacímek meghatározását nem a CPU-ban, hanem külső memóriavezérlővel kellett megoldani. A Commodore Amiga esetén az Agnus, az Atari ST esetén az MMU és a GLUE chip felelt ezért. Tehát ennek volt köszönhető, hogy ezeknél a számítógépeknél megoldható volt a multi-tasking az adott operációs rendszerekkel (AmigaOS és TOS). Az előny persze az Apple Lisa számítógépnél volt, ez volt az első Motorolla 68000-as számítógép, ami grafikai kezelőfelületű (GUI) szoftvercsomaggal bírt, amit Lisa Office System-nek hívtak.
Az Intelnél a 80386-os, immár 32 bites procinál valósult meg az, hogy a védett és valós mód között zökkenőmentesen tudjon váltani (ha jól értem, akkor kvázi szimulálta a valós módot), és itt vált valóban lehetővé a multi-tasking teljes értékű használata és egyben elterjedése. A Motorolla 68030-as volt az első 68k szériás proci, amely már önmagában képes volt a memóriacímzés megfelelő megoldására, tehát a 80386-ashoz volt mérhető ilyen szempontból.
Ma már semennyire. A valós mód az 1990-es évek legelejére lett már nagyon problémás, és ugyanakkor voltak a 80286 és 80386 számítógépek eléggé elterjedtek, hogy el merjék engedni az eredeti 8088-as kompatibilitást. A Microsoft Windows 1.0, 2.0 és 3.0 esetében ez még megvolt, így a multi-taskingot szoftveres memóriacímzéssel tudták megoldani, ami viszont elég lassú volt. A Windows 3.1 volt az első, ahol a minimum hardware követelmény volt a 80286-os processzor és az 1MB RAM.
Itt technikailag azért érdekes ez a dolog, mert az x86 elterjedése és mai meghatározó szerepe az IBM 1978-as döntésének köszönhető. Az Intel egyfelől eladta a 8086 és 8088 procikat ugye másoknak is, akik megcsinálták a saját IBM PC kompatibilis számítógépeiket (HP, Compaq, Olivetti, Radio Shack, stb.), a trösztellenes bírósági eljárás miatt az IBM ezekkel nem tudott mit tenni, a konkurencia leküzdésére még tettek egy próbát, hogy a PC AT (Intel 80386) esetén a névhasználat jogát licenszelhették - de nem volt sikeres. Az Intel ugyanakkor eladta a 8086, 8088, 80186 és a 80286 processzorok licenszét másoknak, így ezeket gyártatták és árulták az olyan cégek, mint a Harris, Cyrix és az AMD is. A 80386 esetén a licenszt már nem adták el, de a konkurensek kreatív megoldásokkal folytatták a klónok gyártását, és végül is ennek köszönhető, hogy az x86 szellem kiszabadult a palackból.
A túloldalon a Motorolla először nem bánkódott nagyon, a 68000-as széria extrém népszerű volt, gyakorlatilag a nem IBM PC kompatibilis számítógépek jelentős része az 1980-as években Motorolla 68k procikkal készültek, és mikrovezérlőként is nagyon beváltak (nyomtatóktól kezdve az autókig mindenhol). Alapvetően a Motorolla jó áron adta a szériát, mikor kijött, 125$ volt nagy mennyiségben, majd jött Steve Jobs, és közölte, hogy Ő 15$-ért szeretné, viszont évi egy millió darabot vinne, ami 15 millió dolláros bevétel volt a cégnek. Azonban erősen függött az ár a vásárló üzleti tárgyalásától, mikor a HP felvásárolta az Apollo-t, megdöbbenve látták, hogy ők 286$-t fizettek ugyan azért a chipért, amiért az Apollo tized annyit. Csakhogy az 1980-as évek vége felé egyre nagyobb lett az x86-os piacon a verseny, és ez átbillentette a mérleget.
Hozzá kell tenni, hogy az 1990-es évek elejére-közepére minden összeesküdött a Motorolla ellen. A 68000-ast felhasználó számítógépek piaca elkezdett bedőlni, mivel az Atari és a Commodore sorra hozták a rossz döntéseket, az Apple pedig a PowerPC felé fordult (lásd később). A saját RISC processzoruk, a 88000 nagyon rosszul szerepelt, míg a 68000-as széria jól futott még mindig, így az erőforrásokat inkább az utóbbira fordították. Csakhogy a 68060 proci egy lényegi ponton csúnyán elvérzett a konkurens Intel Pentiummal szemben: a lebegőpontos számítások terén. Az x86 családban a 486-ostól kezdve általános volt az integrált FPU (lebegőpontos számítóegység), ami korábban a 80287 és 80387 co-processzor feladata volt (kivétel a butított 486SX procik), így a lebegőpontos számítások terén új utak nyíltak meg, a Pentium pedig még egy lapáttal rátett erre - a Windows 95 megjelenésével pedig egy megfelelő OS is került mögé. Az Apple úgy döntött, hogy a RISC felé fordul, és az IBM-Motorolla párossal együtt a PowerPC architectúra irányába mozdult el, ami a 68k családra végső csapás volt (a 68k-ra írt programok emulálva futottak az Apple számítógépein tovább), így a Motorolla kényszerpályára tért.