G
Galthran
Guest
meg golyófogónak pl a magyarokat cigókat meg a többi, nem annyira jelentős számú kisebbségetEzekben a háborúkba szerbek kizárólag a szerbekre támaszkodtak
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
meg golyófogónak pl a magyarokat cigókat meg a többi, nem annyira jelentős számú kisebbségetEzekben a háborúkba szerbek kizárólag a szerbekre támaszkodtak
A klasszikus 3x-os mennyiségi fölény nincs meg. Nuki nélkül ha csak a hk-kat nézzük is, borzalmas öldöklés lett volna. Valószínűleg a modernebb média által közvetítve a harckocsiban elégés ma is közvetlen sokkot jelentene a társadalom számára, olyat ami bépül a közgondolkodásba.
A 2x túlerő a nagy könyv szerint azonos technológiai és kikepzési szint mellett sem elég.
Amire nem túl rég mutattál térképet, hogy 100+ nuki menne oda és ők elkerülik Fuldát...Nem a front teljes vonalán kell 3x-os túlerőnek lennie, elég csak az áttörési ponton.
Ha a lenti térképet megnézitek, be van rajzolva a NATO felelősségi zónák (klasszikus védekező felállás a front hosszában)...
... ehhez képest az NDK déli részén például a szovjet 8. gárda hadsereg mögött diszlokál az 1. gárda harckocsi hadsereg.
Mindkettő Frankfurt felé törne át, egy Fulda nevű városon keresztül...
Igen és amíg ki nem ér a hegyekből addig béna kacsa. Nem viccből ott akart a NATO harcolni velük. Ott nem jön ki a létszamfölény, hisz csak a hegyekből kiérve tudnak szétbontakozni(de nem egyszerre). Az volt a terv, hogy a NATO szétbontakozva várja a VSZ-t és ahogy esnek ki a hegyekből a VSZ egységek úgy küzdenek meg velük.Nem a front teljes vonalán kell 3x-os túlerőnek lennie, elég csak az áttörési ponton.
Ha a lenti térképet megnézitek, be van rajzolva a NATO felelősségi zónák...
... ehhez képest a szovjet 8. gárda hadsereg mögött diszlokál az 1. gárda harckocsi hadsereg, mindkettő Frankfurt felé törne át, egy Fulda nevű városon keresztül...
Amire nem túl rég mutattál térképet, hogy 100+ nuki menne oda és ők elkerülik Fuldát...
Igen e szerint egyedül a 3. nyugatnémet hadtestre esett volna rá mindkét szovjet hadsereg, az amcsikat meg jól leatomozták volna...
... mondjuk a 3. és a 20. gárda hadsereg meg az 1. nyugatnémet hadtesten és a BAOR-on készült átkelni, azok leatomozása után.
Ööö, nem.Jajj... már megint ez a görcsös ragaszkodás a régi mítoszokhoz...
A 80-as években már SENKI nem akart atomhoz nyúlni! A szovjetek azért nem, mert bevetésük esetén kitört volna az atomháború, azt meg nem lehet
Ööö, nem.
Mcnamare egy interjúban elmondta, ami 1986-1988 között készülhetett, hogy a NATO akkori katonai vezetése is szinte azonnal az atomfegyverek bevetését követelte volna.
Ami a dátumokat illeti, Reagan és Gorbacsov 1987. december 8-án, wahingtoni csúcstalálkozójukon írták alá a közepes hatótávolságú fegyverek leszereléséről szóló határozatot. (A Frankfurter Allegemeine Zeitung adatai szerint ez amerikai részről 233 db. Pershing-2-őt, 200 db. Pershing-1-et és 361 db. cirkálórakétát jelentett, míg szovjet részről 882 db. SS-20, 112 db. SS-4, 650 db. SS-12 és 275 db. SS-23 rakétát érintett.)
A megállapodás értelmében 1988-ban megkezdődött az atomfegyverek kivonása, cseh támaszpontokról és Bischofswerda (NDK) 1983-ban(!) kibővített atombunkereiből már az év elején.
A két fél közötti megállapodásra az 1988. június 1-i moszkvai csúcstalálkozó tett pontot, amikorra már eldőlt az is, hogy a SZU kivonja csapatait Afganisztánból. Ugyanakkor még mindig több stratégiai kérdés maradt megválaszolatlan, mert a szovjetek nehezményezték, hogy az enyhülés ellenére az USA nem hajlandó lemondani az SDI-programról, és a hagyományos fegyverek számának korlátozásában sem sikerült megállapodnia a két nagyhatalomnak.
1988-ig tehát abszolút realitás volt az atomháború és a szóban forgó évben sem volt garancia arra, hogy a biztatóan induló leszerelési folyamatok nem futnak zátonyra. Tehát lényegében a tényleges kivonások és leszerelések befejezéséig megvolt a nukleáris konfliktus kitörésének (egyre csökkenő, de) valós lehetősége.
Azt ne felejtsük el, hogy a világon sehol nincs a katonák "kezében" az atomfegyverek használatának joga. A világon mindenhol politikai döntés az atomfegyverek bevetése. Ebből az következik, hogy a tatonák azt mondanak amit akarnak, hisz nincs felelősségük vagy hatalmuk a kérdésben. Egyébként ugyanez a helyzet a háborúkkal is, azbba sincs beleszólásuk, hogy mikor kivel kell háborúzniuk (na jó van beleszólásuk, de döntési jogkörük nulla).
Kivéve, ahol mégis, lásd pl. a számtalan latin-amerikai vagy afrikai katonai junta esetét!Azt ne felejtsük el, hogy a világon sehol nincs a katonák "kezében" az atomfegyverek használatának joga. A világon mindenhol politikai döntés az atomfegyverek bevetése. Ebből az következik, hogy a tatonák azt mondanak amit akarnak, hisz nincs felelősségük vagy hatalmuk a kérdésben. Egyébként ugyanez a helyzet a háborúkkal is, azbba sincs beleszólásuk, hogy mikor kivel kell háborúzniuk (na jó van beleszólásuk, de döntési jogkörük nulla).
A tényen nem változtat: az atomfegyver bevetése politikai döntés nem katona.Kivéve, ahol mégis, lásd pl. a számtalan latin-amerikai vagy afrikai katonai junta esetét!
Igaz, atomhatalmak közül egyedül Pakisztánban történt meg (eddig) az, hogy egy katona fogta és szépen átvette a politikai irányítást is, de ingatag politikai helyzetben ez másutt is megtörténhet, márpedig a VSZ országainak politikai viszonyai nem voltak éppenséggel stabilak a 80-as években. Sőt, Lengyelországban 1981-ben Jaruzelski tábornok át is vette a politikai hatalmat - mégpedig a hadsereg bevetésével.
A fentebbi idézet arra világít rá, hogy a szovjet katonai vezetés a 80-as években nem csak hogy nem zárta ki az atomháború lehetőségét, de soraiban szép számmal akadtak olyanok, akik úgy vélték, hogy az adott helyzetben (a hidegháború eszkalálódása, a SZU lemaradása) kívánatos lenne azt addig kirobbantani, amíg az erőviszonyok nem tolódnak el végletesen az USA javára.
Tegyük ehhez hozzá, hogy a Szovjetunióban kőkemény kommunista diktatúra volt, a diktatúrákra oly jellemző piramis-szerkezetű hatalmi struktúrával, ahol a hatalmi ágak nem váltak szét egymástól és ahol a politikai vezetők egyben sokszor katonai vezetők is voltak, míg a katonai vezetők időnként számottetvő politikai hatalomra is szert tehettek. Az utóbbira jó példa Dimitrij Jazov marsall, aki a csehszlovákiai szovjet erők parancsnoka volt, majd a távol-keleti katonai körzet parancsnoki tisztéből avanzsált védelmi miniszterré 1987-ben.
Fontos továbbá rámutatni, hogy a Kremlben a hatalomváltás mindig elég izgalmas módon zajlott, Gorbacsov helyzete sem volt soha igazán stabil, a fél világ attól rettegett, hogy mikor jön a hír Moszkvából, miszerint "megromlott egészségi állapotára való tekintettel..." mától eltűnik a süllyesztőben és ismét a keményvonalas kommunisták viszik a boltot. Kis híján be is következett a dolog, az 1991-es puccs idején - amiben a fentebb említett Jazov marsall is benne volt, akárcsak Szergej Ahromejev marsall, egykori vezérkari főnök, Gorbacsov egyik fő katonai tanácsadója...
Szóval, bár elméletileg valóban alapvető, hogy a katona az katona, a politikus meg politikus, és az utóbbi dönt, az előbbi pedig engedelmeskedik, a SZU-ban ez a határ azért könnyen átléphetőnek tűnt, nem beszélve arról, hogy a keményvonalas katonai álláspontot jelentékeny politikus is magáénak vallotta a tárgyalt időszakban. Idézem ismét Horn elvtársat:
"A régi vágású káderek azt hangoztatták, hogy a Szovjetunió ismét a nyugati intervenciósok szorításába került, amelyekkel szemben csak a katonai erő demonstrálása lehet az egyedüli heyes út. Erőteljesen hatott az a körülmény, hogy a hadsereg külön világban él, sorai teljesen zártak. A pártellenőrzés gyenge, mivel az ezzel megbízott káderek egzisztenciálisan is elkötelezettek a vezérkarnak."
Kivéve, ha az adott atomhatalom esetén a politikai és a katonai vezetés lényegében egy és ugyanaz, a különbség pedig csak formális. Pakisztán esetén sokáig még csak formális különbség sem volt, hiszen Musarraf tábornok 8 éven át egyszerre volt állama legfőbb politikai és egyben katonai vezetője is. Sztálin este ugyanez fordítva: Mondjuk úgy politikusként irányította a Szovjetuniót, aztán a háború idején átvette a katonai irányítást is, 1943-tól marsallként, 1945-től generalisszimuszként személyében egyesült a legfőbb politikai és katonai vezetés.A tényen nem változtat: az atomfegyver bevetése politikai döntés nem katona.
A VSZ- ek nem volt atomfegyvere csak a szivjeteknek...Kivéve, ha az adott atomhatalom esetén a politikai és a katonai vezetés lényegében egy és ugyanaz, a különbség pedig csak formális. Pakisztán esetén sokáig még csak formális különbség sem volt, hiszen Musarraf tábornok 8 éven át egyszerre volt állama legfőbb politikai és egyben katonai vezetője is. Sztálin este ugyanez fordítva: Mondjuk úgy politikusként irányította a Szovjetuniót, aztán a háború idején átvette a katonai irányítást is, 1943-tól marsallként, 1945-től generalisszimuszként személyében egyesült a legfőbb politikai és katonai vezetés.
Na meg aztán, gondolod, hogy a VSZ háborús forgatókönyve szerint a csatlós államok néphadseregeinek kiosztott szovjet atomfegyverek felhasználásáról az adott államok politikai vezetése önállóan dönthetett volna? Vannak kétségeim...