Kivéve, ahol mégis, lásd pl. a számtalan latin-amerikai vagy afrikai katonai junta esetét!
Igaz,
atomhatalmak közül egyedül Pakisztánban történt meg (eddig) az, hogy egy katona fogta és szépen átvette a politikai irányítást is, de ingatag politikai helyzetben ez másutt is megtörténhet, márpedig a VSZ országainak politikai viszonyai nem voltak éppenséggel stabilak a 80-as években. Sőt, Lengyelországban 1981-ben Jaruzelski tábornok át is vette a politikai hatalmat - mégpedig a hadsereg bevetésével.
A fentebbi idézet arra világít rá, hogy a szovjet katonai vezetés a 80-as években nem csak hogy nem zárta ki az atomháború lehetőségét, de soraiban szép számmal akadtak olyanok, akik úgy vélték, hogy az adott helyzetben (a hidegháború eszkalálódása, a SZU lemaradása) kívánatos lenne azt addig kirobbantani, amíg az erőviszonyok nem tolódnak el végletesen az USA javára.
Tegyük ehhez hozzá, hogy a Szovjetunióban kőkemény kommunista diktatúra volt, a diktatúrákra oly jellemző piramis-szerkezetű hatalmi struktúrával, ahol a hatalmi ágak nem váltak szét egymástól és ahol a politikai vezetők egyben sokszor katonai vezetők is voltak, míg a katonai vezetők időnként számottetvő politikai hatalomra is szert tehettek. Az utóbbira jó példa Dimitrij Jazov marsall, aki a csehszlovákiai szovjet erők parancsnoka volt, majd a távol-keleti katonai körzet parancsnoki tisztéből avanzsált védelmi miniszterré 1987-ben.
Fontos továbbá rámutatni, hogy a Kremlben a hatalomváltás mindig elég izgalmas módon zajlott, Gorbacsov helyzete sem volt soha igazán stabil, a fél világ attól rettegett, hogy mikor jön a hír Moszkvából, miszerint "megromlott egészségi állapotára való tekintettel..." mától eltűnik a süllyesztőben és ismét a keményvonalas kommunisták viszik a boltot. Kis híján be is következett a dolog, az 1991-es puccs idején - amiben a fentebb említett Jazov marsall is benne volt, akárcsak Szergej Ahromejev marsall, egykori vezérkari főnök, Gorbacsov egyik fő katonai tanácsadója...
Szóval, bár elméletileg valóban alapvető, hogy a katona az katona, a politikus meg politikus, és az utóbbi dönt, az előbbi pedig engedelmeskedik, a SZU-ban ez a határ azért könnyen átléphetőnek tűnt, nem beszélve arról, hogy a keményvonalas katonai álláspontot jelentékeny politikus is magáénak vallotta a tárgyalt időszakban. Idézem ismét Horn elvtársat:
"A régi vágású káderek azt hangoztatták, hogy a Szovjetunió ismét a nyugati intervenciósok szorításába került, amelyekkel szemben csak a katonai erő demonstrálása lehet az egyedüli heyes út. Erőteljesen hatott az a körülmény, hogy a hadsereg külön világban él, sorai teljesen zártak. A pártellenőrzés gyenge, mivel az ezzel megbízott káderek egzisztenciálisan is elkötelezettek a vezérkarnak."