• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Azt hiszem nem én fogom megoldani a gordiuszi csomót, de volna pár észrevételem.
1. A Patriot, Sz-300/400 stb. lérak. megsemmisítési zónájának felső határa bőven alatta van ezeknek a hiperszónikus járműveknek a repülési magasságán. Tehát ez a vonal nem működik igazán.
Ez ebben a formában nem igaz. Mert minden eszköz lejön a sűrű légkörben, amikor végfázisban támadható. Csak az Sz-300PSz/MPU max. célsebessége is messze 3000 m/s alatt van, csak 1200 m/s volt még. Ezzel még a szutyok pimpelt iraki "SCUD" ellen sem lehetett volna mit kezdeni.

Ellenben...
PMU1 2800 m/s
PMU2 2800 m/s
PMU3 = Sz-400 4800 m/s a 9M96D rakétával.

A köztes pályaszakaszon ezek nem tudnának tüzelni, de a végfázisban igen, de csak adott magasságú elfogásik, ahol a rakéta tud még aerodinamikailag is manőverezni. Ez rakétától függően (48N6 vagy 9M96) 25-30 km. Nah, ha 22 fokos érkezési szöget veszek, ahogy az egyik linkelt anyag, akkor bőven tudnak tüzelni ezek, csak a megfelelő rakéta, radar és szoftverrel. Ne a 70-es évek és a '80-as évek legyen már a viszonyítási pont...

Szerintetek mi az oka annak, hogy az M3-4 sebességű BM-ek a hh után eltűntek? Nem "véletlenül" az, hogy ma az Sz-300V és Patriot PAC-3, SAMP-T és társai körberöhögik ezeket? Már a Buk-M2 is képes volt ezeket némi sansszal lelőni...


2. Manőverezőképesség. A hiperszónikus sebességeken ne is gondolkodjunk valami komoly manőverről, fordulásokról. (Nincsenek csodák, csak kis "varázslatok". Gondoljunk csak arra, hogy a repülési profil megváltoztatása milyen brutális HMZ növekedést okozott a lé. rakéták esetén.)
Egy-két "oldalbarúgás" viszont pont elég, hogy az elhárító rendszereknek gondot okozzon a leküzdésük. Egy fékezéssel összekötött minimális pályamódosítás után vissza gyorsítás, már pont elégséges lehet, hogy nagyon megnehezítse az elfogást. (pl. a műholdakat időnként helyre kell tenni).
A pályája végén egy BM nem gyorsít, de egy HSGV sem, mert a meglevő energiáját használja fel a manőverezésre...
A légkörbe visszasüllyedve meg az összes lassul. Amúgy tök vicces, hogy a manőverezés fanok még arra sem vették a fáradtságot, hogy kiszámolják, hogy csak a forduló energiaigény mennyi egy M10 sebességű rakétánál és 10 fok elfordulás alatt mennyit lassul. Asszem pislognának, amikor látnák az eredményt...
4. Ha még csökkentett felderíthetőséget adnak nekik, akkor meg még bonyolultabb lesz az elfogásuk.
Minek? Egy égháttérben érkező M10 sebességű célnak? Ahol a cél az, hogy a piszok meleg cucc a visszatérés fázisban egyáltalán egyben maradjon?
Ez a román népmese kategória.

Az Orosz komplexumok lehetőségeit még nem veséztük ki...
... az Sz-400 által leküzdhető cél maximális sebessége 4800m/s (Mach16 :cool:) ...

S-400-LR-SAM-1.jpg


... a 9M96E2 rakétájának hatómagassága viszont tényleg csak 30km.
Szóval inkább ez a limitáló tényező.

9-M96-MAKS-2017-1-18.jpg

Nah, időközben megelőztél.
A legutóbbi videóm készítése során éreztem azt amúgy, hogy ideje lenne elmagyarázni ezeket a dolgokat. Láthatólag sokan totális félreértésben vannak...
Azért limitált a légköri manőverezésre képes rakétával dolgolzó ABM rendszerek MZ-je, mert a célpont pályája és a 25-30 km manőverezési magassága a korlát.

Ha 22 fokos szögben érkezik a cél, akkor egész egyszerűen a trigonometria áldozata lesz a rendszer...
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 294
26 343
113
Én nem a végfázisról beszéltem. Az annyira korlátozott térrész, hogy nem tudsz annyi lé.rak. komplexumot letenni, amennyi teljesen hatásos lenne.
Nem a pálya végén gyorsít, hanem közben! A követés már nem lesz olyan egyszerű. Nem véletlenül vesznek vissza kézi követésre célokat, mert az automatika eldobja. Különben honnan tudod, hogy nem képesek rá? Nincs fordulás, meg komolyabb manőver, azt felejtsük el!
Plazmával kísérletezett a Szu., repülőgépek esetén, csak az volt a baj vele, hogy se ki, se be, nem jutott semmi. De a rakétáknál ez nem probléma.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Én nem a végfázisról beszéltem. Az annyira korlátozott térrész, hogy nem tudsz annyi lé.rak. komplexumot letenni, amennyi teljesen hatásos lenne.
Nem a pálya végén gyorsít, hanem közben! A követés már nem lesz olyan egyszerű. Nem véletlenül vesznek vissza kézi követésre célokat, mert az automatika eldobja. Különben honnan tudod, hogy nem képesek rá? Nincs fordulás, meg komolyabb manőver, azt felejtsük el!
Plazmával kísérletezett a Szu., repülőgépek esetén, csak az volt a baj vele, hogy se ki, se be, nem jutott semmi. De a rakétáknál ez nem probléma.

Hát a terület védelmet amit a Vega a 80-as években, meg az Sz-300PMUx/Sz-400 család azóta megvalósított repülőgépekkel szemben, azt a ballisztikus és hiperszonikus célokkal szemben egyenlőre el kell felejteni.
A jelenlegi légvédelmi komplexumok maximum egy-egy objektum, vagy város védelmére alkalmasak, és arra is csak jelentős megszorításokkal (időbeni riasztás, várt irányból érkezik a cél alacsony paraméterrel, stb).
 
M

molnibalage

Guest
Nah, akkor nézzük meg, hogy a ferde lőtávolság az átfogó...

C4mSCYu.png


De ez nagyon erős felső becslés, mert nem hinném, hogy annak kéne lenni a felső határnak, ahol az elfogó rakéta manőverezőképessége 2-3G.

Ezen felül a másik korlátozó tényező az elfogó rakéta átlagsebessége.
Egész egyszerűen az, hogy ha a védett cél távolsága 40 km, akkor ott már a elfogandó célt olyan magasságban kéne elfogni és olyan távolságban, ahol az elfogó rakéta nem tud manőverezni. Az kb. a kék vonal.

Ha meg alacsonyan próbálná elfogni a BM-et, akkor meg ott már lassú az elfogó rakéta is, mert visszafelé sűrű légkörben lassul.

gRGo5UH.png
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 090
82 723
113
Plazmával kísérletezett a Szu., repülőgépek esetén, csak az volt a baj vele, hogy se ki, se be, nem jutott semmi. De a rakétáknál ez nem probléma.
A 3M22 Cirkon az idő nagy részében 30 km magasan plazmafelhőben repül az oroszok állítása szerint. Az első teszten(videó) 28 km magasan repülve 4,5 perc alatt találta el a 450 km-re lévő célt.

 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and kamm
M

molnibalage

Guest
A 3M22 Cirkon az idő nagy részében 30 km magasan plazmafelhőben repül az oroszok állítása szerint. Az első teszten(videó) 28 km magasan repülve 4,5 perc alatt találta el a 450 km-re lévő célt.

Ez a videó mi akar lenni...?
Mert amit látunk rajta értelmezhetetlen. Különösen a füstöt látva.
 
M

molnibalage

Guest
Start után egy kis pályakorrekció majd begyújt a hajtómü és már nem is látni a rakétát.
Nekem inkább cenzúrázottnak tűnik vagy mintha felrobbant volna az egész vagy nemtom.
Mert a másodikon semmi extra. Mintha egy Sz-300 indítás lenne oszt csá.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 090
82 723
113
Nekem inkább cenzúrázottnak tűnik vagy mintha felrobbant volna az egész vagy nemtom.
Mert a másodikon semmi extra. Mintha egy Sz-300 indítás lenne oszt csá.
Túl sokat nem tudni mivel titkosítva van az egész program. Csak annyit tudni, hogy különböző konfigurációban tesztelték mint pl. hajó ellen, szárazföldi célpont ellen, maximális távolságra...stb. Júniusban kezdődnek az állami tesztjei hajóról és ősszel a tengeralattjáróról való indítás tesztjei.
 
M

molnibalage

Guest
Nah, akkor nézzük meg, hogy a ferde lőtávolság az átfogó...

C4mSCYu.png


De ez nagyon erős felső becslés, mert nem hinném, hogy annak kéne lenni a felső határnak, ahol az elfogó rakéta manőverezőképessége 2-3G.

Ezen felül a másik korlátozó tényező az elfogó rakéta átlagsebessége.
Egész egyszerűen az, hogy ha a védett cél távolsága 40 km, akkor ott már a elfogandó célt olyan magasságban kéne elfogni és olyan távolságban, ahol az elfogó rakéta nem tud manőverezni. Az kb. a kék vonal.

Ha meg alacsonyan próbálná elfogni a BM-et, akkor meg ott már lassú az elfogó rakéta is, mert visszafelé sűrű légkörben lassul.

gRGo5UH.png
Erről is tök fasza videót lehetne csinálni, csak előbb el kéne jutni ehhez minimum az Sz-300 családik, hogy érthető legyen...
 
K

kamm

Guest
Segítek:
  • 1, Patriot Fázisvezérelt Lokátor és Elfogó

Igen, ez nem kepes hypersonic elfogasra, ezt mar vegre ti is elismertetek kicsit korabban.

(FYI en gyakorlatilag ketnyelvu vagyok angolul-magyarul, koszonom, tokeletesen ertem az eredetit is, lathatoan jobban, mint itt most barki.)

  • 2, Centripetális erő kiszámítása a=v²/r (mekkora túlterhelés mellett, mekkora egy Mach20 sebességű test fordulósugara)
2021-05-26-14-48-51-Window.jpg
Ezt is tudtuk. Es?


Komolyan ugy tunik, tenyleg nem erted a cikket... pazar.:cool:

Ehhez kepest szinte masodlagos, hogy meg az sem logikus nektek, hogy ha keptelenseg elore kalkulalni a trajectoryt, akkor tokmindegy a forduloiv... ahogy korabban irtam, ez az erolkodes kozepiskolas fizikaval azert szórakoztató, mert valojaban semmi info nincs hozza, csak rogtonoztok,.mert nem akarjatok elismerni a tevedest. :)

No mindegy.
Azt hiszem, itt le is zarhatjuk: sajat magad altal hivatkozott cikk is leirja, hogy milyen messze van a NATO en bloc barmifele HOT (Hypersonic Operational Threat) defence kepessegtol es par evre teszi, mire kialakul egy megfelelo vedelmi rendszer.

Leegyszerűsítem hogy megértsd:

Oh, köszönöm. Vegre valaki tényeket fog idézni. :)

A kinzal “manőverező képessége” a következőt jelenti:

Ez hol is van leirva?

1, képes a ballisztikus pályába törést csinálni amire a 40 éves pershing is képes volt
Nem egyet, hanem tobbet is es nem a Pershinget, hanem joval elesebbeket.
Ez persze mind spekuláció, mert semmi sem ismert rola, de az oroszok raketatechnikaja mindig is igen fejlett volt, igy viszonylag elfogadható feltevés, hogy a Pershingnel ket generacioval ujabb HCM sokkal bonyolultabb manoverekre kepes.


2, a glide fázisban nem tud manőverezni mert rohadt gyors és nincs hozzá kormányfelület

Ez hol is van leirva?

3, a bégfázisban a gázdinamikus

Que pasó...? :)

Javaslom a @pöcshuszár altal linkelt cikk elolvasasat. O okos gyerek, nem veletlenul linkelte es az a NATOS officer, immaron a sokadik szakember, eleg precizen leirja, hogy sehol nincs egyik tipusu HOT ellen sem a NATO vedelme.
 
K

kamm

Guest
Orosz Stealth. :D
Indítás után tényleg láthatatlanná vált (vagy csak berepült egy felhőbe).
Ez tenyleg vicces, de nem azert, amire gondoltok: a cikk konkretan irja is, hogy egyáltalán nem valószínű, hogy a jelenlegi rendszerek eszlelni tudjak oket, lasd fenn az idezetemet. :cool:
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
T

Törölt tag 1945

Guest
Ez tenyleg vicces, de nem azert, amire gondoltok: a cikk konkretan irja is, hogy egyáltalán nem valószínű, hogy a jelenlegi rendszerek eszlelni tudjak oket, lasd fenn az idezetemet. :cool:

Sajnos olyannal aki csak a saját álláspontját alátámasztó cikkeket tud érvként felhasználni, miközben minden mást ignorál és egyáltalán nem hajlandó a másik érveit még csak végig sem gondolni, azzal teljesen értelmetlen a vita, így a továbbiakban azt veled befejeztem. ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75 and kamm
K

kamm

Guest
Sajnos olyannal aki csak a saját álláspontját alátámasztó cikkeket tud érvként felhasználni, minden mást ignorál és egyáltalán nem hajlandó a másik érveit még csak végig sem gondolni, azzal teljesen értelmetlen a vita, így a továbbiakban azt veled befejeztem. ;)
Igeeen. Hat persze. :D
Azutan, hogy a cikket, mint cafolatot linkeoted, de kiderult, hogy szo szerint engem tamaszt ala. Sőt, a "Patriot officer" (teged idezlek) meg le is irja hogy ez a vedelmi lyuk jopar evig meglesz, sajnos.

Mint mar korábban irtam, semmi bajom fizikaorat tartani, de annak akkor lenne értelme, ha tudnank adatokat. Nem tudunk. Szinte semmit.

Ezzel szemben a valosag az, hogy mind amerikai, mind nyugat-europai szakemberek, katonak es szakpolitikusok egysegesen leszogezik 2018 ota, hogy nincs ilyen vedelem Nyugaton jelenleg.

Ezek utan meg mindig lehet brainstormingolni, en szeretek is. Viszont kezlegyintessel elintezni a szakembereket meg hazugnak nevezni a DoD allamtitkart esatobbi, kozben levegobol elorantott dolgokkal ervelni, ez mar nem brainstorming.

Mindegy is, szerintem most mar mindenkinek vilagos, hogy semmifele mukodo hypersonic vedelem nincsen, szoval valoban nincs értelme tovább ragozni. :)
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU
M

molnibalage

Guest
Mint mar korábban irtam, semmi bajom fizikaorat tartani, de annak akkor lenne értelme, ha tudnank adatokat. Nem tudunk. Szinte semmit.
Itt hagytam abba az olvasást.
Mert már leírtam ezt te nagyon te.
Ha a feladat nagysága ismert, akkor ahhoz lehet megnézni a műszaki tartalmat.

Az, hogy 3000 m/s haladó test irányváltoztatása menyi energiába kerül az kb. középiskolás fizika, ha figyelt a delikvens meg Excel tábla kell hozzá.
Innentől fogva a manőverezős faszságokkal kéretik mást fárasztani.
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Itt hagytam abba az olvasást.
Mert már leírtam ezt te nagyon te.
Ha a feladat nagysága ismert, akkor ahhoz lehet megnézni a műszaki tartalmat.

Az, hogy 3000 m/s haladó test irányváltoztatása menyi energiába kerül az kb. középiskolás fizika, ha figyelt a delikvens meg Excel tábla kell hozzá.
Innentől fogva a manőverezős faszságokkal kéretik mást fárasztani.

Hagyjad rá szerintem. A kígyók kígyóznak, @kamm hiperszonikus célja meg cikázik. Ennyi. :oops:
Mostmár legalább azt is tudjuk hogy a Török Szultán miért a Mach16 célt elfogni képes orosz Sz-400-ast választotta a szar korrupt nyugati Patriottal szemben.
Nem vesztett semmit, hiszen mint azt szerencsére @kamm -tól korábban már megtudtuk az F35 is szar.
Az egész nyugat retteg az orosz/kínai csodafegyvertől. Ő már csak tudja, hiszen Ámerikában él! ;)

Bár a nagyívű korábban beígért F35 management hibákat feltáró nagyívű munkájával sajnos még mindig adós maradt...
:D