Ha már
@Hpasp válaszolt, akkor én is megteszem, de tudnám minek, amikor előre látom, hogy olyan, mintha kb. a falhoz beszélna az emner...
A radarhorizont csak az egyik része a dolognak.
Valóban. Amiről sikerült betenni egy olyan balfasz/hazug ábrát valakinek, amitől csak kopaszodni lehet.
A másik része, hogy ha a radarhorizont felé is kerül a HGV, annak érzékelése, AZONOSÍTÁSA (célként, és ezt emelte ki a cikk is pontosan), és követése is igen komoly gondot jelent a radarrendszereknek.
Mit kell azonosítani egy feléd tartó M5.0-nél gyorsabb objektumon? Mi más lehet, ha nem ellenséges HSM/HGV...? Feléd semmi más nem tud olyan gyorsan jönni, a saját eszközöd meg távolodik.
És nem csak a felszíni (legyen az szárazföldi vagy tengeri) radaroknak, hanem az elfogók fejébe épített kisméretű radaroknak is.
Nos, a légkör feletti elfogók azok IR végfázis vezérléssel bírnak. Az céljelre megy rá és maximális mértékben leszarja, hogy mi lehet az és csak a csalikat szűri ki. Egy HSM és HGV égháttérben az olyan kontrasztos cél, hogy azt se semmivel nem álcázod. És, ha egyesek szerint pont manőverezik, akkor a csali sem érne szart sem, mert az meg pont nem csinálná az. Asszem valami 5-10K különbséget képesek érzékelni az IIR érzékelők. Sok szerencsét...
Tehát, ha ESETLEG meg is látja a felderítő radar mondjuk olyan 300km távolságról és indítanak rá egy rakétát, akkor mondjuk egy Mach7 esetén 125mp lenne az elfogásra.
Mindez akkor igaz, HA sikerül 300km-en befogni a célt, és HA a rakéta feje is képes egy Mach 5-7 közötti manőverező cél elfogására.
Van ilyen rakéta?
Van, SM-3, THAAD.
Mert egy Mach20-as cél sem probléma (illetve dehogynem, de most ezt hagyjuk), amenyiben ballisztikus pályán mozog, mert egyszerűen csak elé kell állni.
Amit egyébként tudott már a 70-ers években hadrendbe állt rendszer is, de hát egyeseknek van olyan hülye kijelentésük, hogy 30 km felett a radar nem működik és kész. Mert csak...
De ugye ez a fránya HGV nem olyan.
Tehát még Mach20-szal sem kell mennie a HGV-nek (nem is megy annyival a sűrű légkörben) ahhoz, hogy ne tudjanak vele mit kezdeni.
Mert elég, ha csak a 2-300km-es határvonalon elkanyarodik a HGV. Nem kell sokat. De az már pont elegendő ahhoz, hogy az SM6 elzúgjon mellette,
Talán rajold fel már kérlek a pályákat rizsa helyett, hogy lássuk mire gondolsz, mert ez így értelmetlen zagyvaság.
mint ahogy a tavaszi csendes-óceáni teszten kettő is elzúgott egy sima ballisztikus rakéta mellett. Mert ugye a robbanófejes rakétának időben fel is kell tudni robbanni.
Minden ABM rakéta közvetlenül ütközéssel dolgozik a jenkiknél, de egy pillanatra se zavarjon össze.
SM-3, THAAD, GBI, egyre megy.
Az orosz Sz-300V és Sz-300/400 az nem olyan, ott valóban van harci rész. Bár az S-400 így is jó 4800 m/s-ig...
Igen ám, de itt egy szembe menő rakéta esetén is a relatív sebességük már olyan 8-10Mach is lehet. Azaz nagyjából 1 másodperc alatt 3+km-nyi távolsággal mozognak egymás felé.
Akkor mikor gyújtsunk? Most? vagy most? vagy méginkább most?
És ezért nem mindegy, hogy milyen fejlett az elfogó rakéta, meg pl. a rakéta érzékelőjének "pingje". És nem véletlenül van megadva célpont max. sebesség a rakétáknál.
Köszöni szépen, ezt az Sz-300V 30+ éve megoldotta, de azért tessék még csak ezt a gittet is rágni.
A THAAD opciója sem működhet, mert ha csak a
@ozymandias által használt "hullámvasút" pályát is használják, az akkor is kiszámíthatatlan. Hogy számítasz találkozási pontot egy random mozgó tárgynál, ami ráadásul 2-3x-os sebességre képes.
Még egyszer: nem ballisztikus pályáról van szó.
Odafent megmutattuk, hogy ez a fajta random mozgás, összesen 40 foknyi forduóval 1500 m/s-ra lassítja a rakétát 3000 m/s-ról.
A végfázisban ezt 30+ éve lelövi erőlködés nélkül az Sz-300PMU1, és az AEGIS is végfázisban. Amúgy a mozgó tárgy elfogási pályájának kiszámítása mindig is ment, mert az Berkut is eltált már manőverező célt. Soha nem becsapódási pont kiszámítása a nehéz.
Még bakker a Silka is tudott prolongálni 50+ éve az akkori tech szinten... (tudtommal.)
Az, hogy az elfogási pont mozog az elfogó rakéta számára kedvezőtleg kinematikailéag, de maga az elfogási pont számítása ettől megy. Mindig is ment.
Ezért van az, hogy a sok G-s fordulóban levő és irányváltoztató gépeket is elcsapja a SAM. Azok talán megjósolható módon manővereznek? Ja, nem...
Ha a rakéta kinematikai kiadja, akkor elcsapja a célt. Ez nincs máshogy ABM-SAM vs HSM/HGV esetén sem.
Annyira mulatságos, amikor ennyi szájtépés után is egyesek a szezont a fazontól nem tudják megkülönböztetni...
Területvédelem nincs ezek ellen, de melyik részét nem tetszik annak érteni, hogy a 30 km magasság alatti elfogók magassága azért 30 km, mert ott még azok is tudnak ma már 2-3G-t manőverezni?
Szerinted mi manőverezik jobban?
Egy kisméretű elfogó rakéta van 3-5 tonnás bármi?