Hiperszonikus hajó elleni rakéták

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Tényleg?
Szerinted véletlenül írtam le már az elején?
Utána véletlenül kérdeztem rá, hogy melyik amerikai hadihajó az, ahol egy Harpoon indító elfér, de a Tomahawk indító nem?



Ki a fészkes fene beszélt bármit is helikopterekről és tengerészeti járőrgépekről? A kezdetektől fogva hadihajókról írtam. Úgy látom feleslegesen hangsúlyoztam ki, minimum vastagított betű és aláhúzás kellett volna, esetleg villogó nyilak, amik rá mutatnak (sajnos nem tudom, ezen fórummotorral hogy valósítható meg), mert a nélkül nem elég feltünő...
Lehet vastagitott betüvel irni.Igy is leirom,direkt nem mentek nagyobb méretre,hogy mindenhova jo legyen ez az egy szerencsétlen Harpoon rendszer.Meg mert minek,mikor ez is elég.Tomahawk nemcsak nagyobb,drágább is.Modernizálandó régi hajóknak,kissebb hajóosztályoknak nagy is,felesleges is.VLS inditókba viszont már használható elvileg.Francikat,angolokat miért nem szidod,hogy a Harpoonhozn képest is kissebb teljesitményű Exocet rakétát pakolták a romboloikra?Viszont a Matadort és a Regulust sszekevertem.Az utóbbibol akart a gyártó ASM változatot,de a flottának nem kellet.Légiflényük birtokában totál feleslegesnek itélték.Már megint elfelejtettem bevenni a Cavintont
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 874
113
Lehet vastagitott betüvel irni.Igy is leirom,direkt nem mentek nagyobb méretre,hogy mindenhova jo legyen ez az egy szerencsétlen Harpoon rendszer.Meg mert minek,mikor ez is elég.Tomahawk nemcsak nagyobb,drágább is.Modernizálandó régi hajóknak,kissebb hajóosztályoknak nagy is,felesleges is.VLS inditókba viszont már használható elvileg.Francikat,angolokat miért nem szidod,hogy a Harpoonhozn képest is kissebb teljesitményű Exocet rakétát pakolták a romboloikra?Viszont a Matadort és a Regulust sszekevertem.Az utóbbibol akart a gyártó ASM változatot,de a flottának nem kellet.Légiflényük birtokában totál feleslegesnek itélték.Már megint elfelejtettem bevenni a Cavintont
érdekességképp_
https://books.google.hu/books?id=U8...AEILzAB#v=onepage&q=regulus anti ship&f=false
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Szerncsére ez elég régi történet,hogy elég részletessen meglegyen ékes magyar nyelven.Zrinyi kiadó régebben egész jó minőségben működött,ha nyugati fegyverekrl volt szó.Keletieket már nem annyira forszirozták.Manapság meg az egyetemi tanulmányokat,meg a Hadmérnk,Seregszemle,Katonai Logisztika stb hozzáférhető a neten.Sajna nem minden.Pl van egy tanulmány a magyarországi vizzárak kialakitásának lehetőségeiröl,amit sűrűn emlegetnek a müszaki zárrendszerekkel foglalkozó tanulmányok,de sppec az elérhetetlen.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Lehet vastagitott betüvel irni.Igy is leirom,direkt nem mentek nagyobb méretre,hogy mindenhova jo legyen ez az egy szerencsétlen Harpoon rendszer.

Azt bizonyos szerencsétlen Harpoon rendszert eredményező programban a feltételeknél 1965 és 1970 között nem szerepelt a légi indítás. Ahogy azt leírtam.
Az US NAVY rendszeresítette a nagyobb Tomahawk RGM/UGM-109B-t, de csak a tengeralattjárókra. A hadihajókra nem. Mégpedig azért nem, mert nem akartak a pilóták / laposfedélzetűek lobbyja konkurenciát a hordozófedélzeti gépeknek hajó elleni feladatokra. Ezt is leírtam.

Meg mert minek,mikor ez is elég.

Azért fejlesztették a Harpoon esetében először a hatótávot (Block 1C -> 120 tengeri mérföld, Block 1D -> 173 tengeri mérföld), mert elég volt?
Azért harcolta ki Rickover a hajó elleni Tomahawk verziót még az 1970-es években (miközben a Harpoonból ugyanúgy volt tengóról indítható verzió), mert elég volt?
Azért van per pillanat a Harpoon mellett három hasonló képességű rendszer (Tomahawk upgrade, LRSAM és NSM) beszerzés / fejlesztés alatt, mert elég volt?

Modernizálandó régi hajóknak,kissebb hajóosztályoknak nagy is,felesleges is.

Kérdeztem, továbbra is képtelen voltál felsorolni, hova is nagy a Tomahawk konténer. A Harpoon 4,6 méter hosszú, a Tomahawk 6,25 méter, 35% a különbség, ferdén beépített indítórendszer esetén (mint az Mk.141 GLS) ez nagyságrendileg 15-20%-al nagyobb alapterületet jelent. Ha érvelni szerettél volna, esetleg jöhettél volna a Perry-osztállyal, amelynek az Mk.13 egykarú indítójába már nem fér be. Csak az a gond, hogy a felépítmény tetején simán elfért volna ott is (ahogy a Tajvani hajókon ott is vannak indítókonténerek).

Francikat,angolokat miért nem szidod,hogy a Harpoonhozn képest is kissebb teljesitményű Exocet rakétát pakolták a romboloikra?

Lehet őket is szídni, itt viszont az US NAVY-ról volt szó.

Viszont a Matadort és a Regulust sszekevertem.Az utóbbibol akart a gyártó ASM változatot,de a flottának nem kellet.Légiflényük birtokában totál feleslegesnek itélték.

Ilyesmiről nem olvastam, de már csak azért is csodálkozom rajta, mert sose volt tényező a Regulus hajófedélzeti alkalmazása, végig tengeralattjárókról való indítás volt a terv.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 059
113
Nekem eszembe jutott most egy pár évvel ezelőtti vita, amikor jó páran azzal érveltek, hogy az orosz nagy sebességű ASM-ek mekkora hülyeségek, és, hogy a jenkik mennyivel "okosabbak", mert a harpoon olcsóbb meg jobb stb....
Most meg csak kiderült, hogy nekik is jó lett volna egy combosabb ASM csak a lobby miatt kútba estek ezek a próbálkozások...
Mondanám, hogy meglepődtem, de nem :D
(Jah, és ezek az emberkék azt sem tudták, hogy a szovjeteknek/oroszoknak voltak hangsebesség alatti és feletti ASM-jeik is, nem csak az utóbbiak...)

És a vicc az, hogy még mindig van aki köti az ebet a karóhoz, hogy márpedig az USA-ban sosem tévednek, a harpoon tökéletes ahogyan van. Kabaré az egész :D
 
M

molnibalage

Guest
Nekem eszembe jutott most egy pár évvel ezelőtti vita, amikor jó páran azzal érveltek, hogy az orosz nagy sebességű ASM-ek mekkora hülyeségek, és, hogy a jenkik mennyivel "okosabbak", mert a harpoon olcsóbb meg jobb stb....
A kérdés az, hogy mennyire és miben hülyeség. A H-35 sem viccből létezik. Skálázandó képesség hasznos, a cikk majd erre is ki fog térn, bár ez már részben inkább gazdasági kérdés is.

Viszont elég megnézni azt, hogy sea skimming módban 600 kg-ból mi jön ki Harpoon vs H-31 esetén. Soszoros HMZ különbség viszont a sebességdifi komoly hatással bír arra, hogy hány célcsatorna és hány rakéta kell a védelemhez, mert 45 km előtt nem támadhatóak hagyományos SAM-mel.. Tehát ameddig az ellen nem tudja megakadályozni az ASM indítást 80 km távolságból, addig van értelme a low level M2.0+ sea skimmingnek. A bibi az, hogy CSG -nak van BARCAP-je 50+ éve...

Tehát a másik kérdés akkor az, hogy hány darab cél indítható X pénzből és, ha lassabb ASM akkor hogyan változnak.

A legjobb a kettő mixe, ha ilyen és olyan is jön, mert a védekező oldalról előfordulhat, hogy overkill rakétát kell pazarolni egy filléres ASM-re.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 468
19 048
113
Dehogy kabaré az egész!

Az f-18 ették volna meg az összes szovjet felszíni flottát ahogy a német bismarck rombolót is a brit légierő ette meg .
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Nekem eszembe jutott most egy pár évvel ezelőtti vita, amikor jó páran azzal érveltek, hogy az orosz nagy sebességű ASM-ek mekkora hülyeségek, és, hogy a jenkik mennyivel "okosabbak", mert a harpoon olcsóbb meg jobb stb....
Most meg csak kiderült, hogy nekik is jó lett volna egy combosabb ASM csak a lobby miatt kútba estek ezek a próbálkozások...
Mondanám, hogy meglepődtem, de nem :D
(Jah, és ezek az emberkék azt sem tudták, hogy a szovjeteknek/oroszoknak voltak hangsebesség alatti és feletti ASM-jeik is, nem csak az utóbbiak...)

És a vicc az, hogy még mindig van aki köti az ebet a karóhoz, hogy márpedig az USA-ban sosem tévednek, a harpoon tökéletes ahogyan van. Kabaré az egész :D

Annyi előnye van,hogy elvisz belőle egy Hornet 4-et cserébe az ellenség szájába kell menni vele.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Dehogy kabaré az egész!

Az f-18 ették volna meg az összes szovjet felszíni flottát ahogy a német bismarck rombolót is a brit légierő ette meg .
Nana, aki a Bismarck-ot rombolónak titulálja, az haditengerészeti témáktól jobb lenne ha kissé tartózkodóbb lenne!! :D:p Nézz már utána mekkora volt és milyen fegyverzettel egy világháborús romboló, és mekkora volt ehhez képest a B. és milyen fegyverzettel.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Amúgy a H-35-tel mi a bajotok?Oké,hogy nem nagy a harci része de azon kívül rendben van főleg az U variáns.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Azt bizonyos szerencsétlen Harpoon rendszert eredményező programban a feltételeknél 1965 és 1970 között nem szerepelt a légi indítás. Ahogy azt leírtam.
Az US NAVY rendszeresítette a nagyobb Tomahawk RGM/UGM-109B-t, de csak a tengeralattjárókra. A hadihajókra nem. Mégpedig azért nem, mert nem akartak a pilóták / laposfedélzetűek lobbyja konkurenciát a hordozófedélzeti gépeknek hajó elleni feladatokra. Ezt is leírtam.



Azért fejlesztették a Harpoon esetében először a hatótávot (Block 1C -> 120 tengeri mérföld, Block 1D -> 173 tengeri mérföld), mert elég volt?
Azért harcolta ki Rickover a hajó elleni Tomahawk verziót még az 1970-es években (miközben a Harpoonból ugyanúgy volt tengóról indítható verzió), mert elég volt?
Azért van per pillanat a Harpoon mellett három hasonló képességű rendszer (Tomahawk upgrade, LRSAM és NSM) beszerzés / fejlesztés alatt, mert elég volt?



Kérdeztem, továbbra is képtelen voltál felsorolni, hova is nagy a Tomahawk konténer. A Harpoon 4,6 méter hosszú, a Tomahawk 6,25 méter, 35% a különbség, ferdén beépített indítórendszer esetén (mint az Mk.141 GLS) ez nagyságrendileg 15-20%-al nagyobb alapterületet jelent. Ha érvelni szerettél volna, esetleg jöhettél volna a Perry-osztállyal, amelynek az Mk.13 egykarú indítójába már nem fér be. Csak az a gond, hogy a felépítmény tetején simán elfért volna ott is (ahogy a Tajvani hajókon ott is vannak indítókonténerek).



Lehet őket is szídni, itt viszont az US NAVY-ról volt szó.



Ilyesmiről nem olvastam, de már csak azért is csodálkozom rajta, mert sose volt tényező a Regulus hajófedélzeti alkalmazása, végig tengeralattjárókról való indítás volt a terv.
Tajvanak van Tomahawkja?Elvagyok maradva...Harppoon egy méretkategoria,amit direkt ekkorára fejlesztettek.Tomahawk nemcsak hosszabb,nehezzebb is.Az inditok is nagyobbak.A csatahajókra felppakolták mindkettöt,ott szemléletessen látszik a különbbség.És a VLS elötti korban a lángterelést is figyekembe kellet venni.És még mindig két eltérő kategoria.Nem Harpoon vagy,hanem és Tomahawk.Lobbizás is van,ahogy mondod,de racionális számitás is amögött,hogy a VLS elöttig nem pakoltak 109est felszini hajokra,csak a csatahajkra.Hogy most már a váltáson gondolkodnak,nem igazán meglepő.Mint irtam eredetileg még a 80as évek végén tervbe vették mindkét rendszer leváltását.Csak feleslegessé vált.PL az AIM54 váltótippusa sem készült el.De továbbra is két méretkategoria megtartásával tervezik a jövőt.NSM a Harpoon váltása,Tomahaké még elválik,mi lesz.Bár a politika ott is megtudja kutyulni rendessen a szart.
 
M

molnibalage

Guest
Annyi előnye van,hogy elvisz belőle egy Hornet 4-et cserébe az ellenség szájába kell menni vele.
Szájába...?:confused::eek:

Az AEGIS rendszer legnagyobb hatótávolságú rakétáit leszámítva minden SAM HMZ-jén kívül indíható még nagy és közepes magasságban is úgy, hogy sea skimmingben megy. A legjobb Harpoon HMZ sea skimmingban azonos vagy inkább meghaladja a nagy magasságú H-31 HMZ-t úgy, hogy kb. azonos a tömegük.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Azt bizonyos szerencsétlen Harpoon rendszert eredményező programban a feltételeknél 1965 és 1970 között nem szerepelt a légi indítás. Ahogy azt leírtam.
Az US NAVY rendszeresítette a nagyobb Tomahawk RGM/UGM-109B-t, de csak a tengeralattjárókra. A hadihajókra nem. Mégpedig azért nem, mert nem akartak a pilóták / laposfedélzetűek lobbyja konkurenciát a hordozófedélzeti gépeknek hajó elleni feladatokra. Ezt is leírtam.



Azért fejlesztették a Harpoon esetében először a hatótávot (Block 1C -> 120 tengeri mérföld, Block 1D -> 173 tengeri mérföld), mert elég volt?
Azért harcolta ki Rickover a hajó elleni Tomahawk verziót még az 1970-es években (miközben a Harpoonból ugyanúgy volt tengóról indítható verzió), mert elég volt?
Azért van per pillanat a Harpoon mellett három hasonló képességű rendszer (Tomahawk upgrade, LRSAM és NSM) beszerzés / fejlesztés alatt, mert elég volt?



Kérdeztem, továbbra is képtelen voltál felsorolni, hova is nagy a Tomahawk konténer. A Harpoon 4,6 méter hosszú, a Tomahawk 6,25 méter, 35% a különbség, ferdén beépített indítórendszer esetén (mint az Mk.141 GLS) ez nagyságrendileg 15-20%-al nagyobb alapterületet jelent. Ha érvelni szerettél volna, esetleg jöhettél volna a Perry-osztállyal, amelynek az Mk.13 egykarú indítójába már nem fér be. Csak az a gond, hogy a felépítmény tetején simán elfért volna ott is (ahogy a Tajvani hajókon ott is vannak indítókonténerek).



Lehet őket is szídni, itt viszont az US NAVY-ról volt szó.



Ilyesmiről nem olvastam, de már csak azért is csodálkozom rajta, mert sose volt tényező a Regulus hajófedélzeti alkalmazása, végig tengeralattjárókról való indítás volt a terv.
Van valahol egy 90es könyvem,elég részletessen végigveszik 90ig az ami oldalt.Szu-t csak a 70es évekig,utána ködösités.;)Még a hajófedélzeti Regulus inditóállás vázlatrajzát is berakták.Mellétették az SS-N-1ét,és megjegyezték,hogy talán igazuk volt az amiknak,mikor nem éppitették meg.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
Szájába...?:confused::eek:

Az AEGIS rendszer legnagyobb hatótávolságú rakétáit leszámítva minden SAM HMZ-jén kívül indíható még nagy és közepes magasságban is úgy, hogy sea skimmingben megy. A legjobb Harpoon HMZ sea skimmingban azonos vagy inkább meghaladja a nagy magasságú H-31 HMZ-t úgy, hogy kb. azonos a tömegük.

Ne a H-31-hez hasonlítsd mert a kettő két külön világ attól függetlenül,hogy ASM mind a kettő.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 376
55 059
113
molnibalage

"A legjobb a kettő mixe, ha ilyen és olyan is jön, mert a védekező oldalról előfordulhat, hogy overkill rakétát kell pazarolni egy filléres ASM-re."

Ez a lényeg. Az a jó ha van mind a kettő. A szovjeteknél sem csak poénból volt például P-120-as.

Roni

"Az f-18 ették volna meg az összes szovjet felszíni flottát ahogy a német bismarck rombolót is a brit légierő ette meg ."

Remélem nem csodálkozol egy ilyen hozzá szólás után, hogy igen kevesek vesznek komolyan a fórumon. Bírom, hogy lelkes vagy meg normális hangnemben szólsz hozzá a dolgokhoz, de ha nem vagy biztos a tudásodban akkor inkább kérdezzél és ne kijelentő módban írjál butaságokat, prófétai magabiztossággal. Szerintem.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 047
113
molnibalage

"A legjobb a kettő mixe, ha ilyen és olyan is jön, mert a védekező oldalról előfordulhat, hogy overkill rakétát kell pazarolni egy filléres ASM-re."

Ez a lényeg. Az a jó ha van mind a kettő. A szovjeteknél sem csak poénból volt például P-120-as.

Roni

"Az f-18 ették volna meg az összes szovjet felszíni flottát ahogy a német bismarck rombolót is a brit légierő ette meg ."

Remélem nem csodálkozol egy ilyen hozzá szólás után, hogy igen kevesek vesznek komolyan a fórumon. Bírom, hogy lelkes vagy meg normális hangnemben szólsz hozzá a dolgokhoz, de ha nem vagy biztos a tudásodban akkor inkább kérdezzél és ne kijelentő módban írjál butaságokat, prófétai magabiztossággal. Szerintem.

Tökéletesen biztos a tudásában,szemernyi kétség sincs benne.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Ne a H-31-hez hasonlítsd mert a kettő két külön világ attól függetlenül,hogy ASM mind a kettő.
A sebességet leszámítva semmiben sem külön világ. Harcászati vadászgépek számára kifejlesztett ASM, bár ARM változata is van a H-31-nek. Vagy akkor jó lenne megindokolni, hogy mégis mi alapján külön világ...
 
M

molnibalage

Guest
Tökéletesen biztos a tudásában,szemernyi kétség sincs benne.
Ez elég epic komment tőled, aki kb. a kézifegyverek és hk témán kivül olyan zöldségeket hord összes sokszor, hogy csoda, hogy nem roppan bele a fórummotor... Elég csak egy kommentet visszaolvasni.,..