[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Azt mondjuk jó lenne tudni, hogyan működik, mennyire detektálható a kisugárzása, stb. Bár rádioelektronikai felderítéssel nem tudni,hogy állnak a szakik.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Itt egy videó ami jól érzékelteti, hogy mennyit is ér egy ilyen szerkó. A sziréna megszólalása után kb 10 mp múlva kezdtek becsapódni a rakéták. 10 mp elég, hogy fedezékbe búj.
http://youtu.be/lk126KImewc
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Ha már lehasalsz és nem állva kep el a robbanás, az számottevően megnöveli az esélyét a túlélésnek.
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
Milyen jó, hogy az amcsik nem szállítanak fegyvert, szemben a gonosz oroszokkal.

Az a 17 lövegbemérő radar kiemelt célpont lesz. Kíváncsi vagyok az élettartamukra.

Ahogy mondod. Innentől mindenki azt küldhet nyíltan, amit akar.

Ezeket a lövegbemérő radarokat nem lesz könnyű elkapni. Pl az "Arthur" rendszer ágyúknál és aknavetőknél 30-50km hatótávval, Grad rakétáknál akár 60km-ről is detektál, bőven az ukrán vonalak mögül is lehetne figyelni vele, kívül a milicisták lőtávolságán. Max partizánok tudják becserkészni hátulról, de nagyon kompakt szerkezet minimális munkaigénnyel, és könnyű lánctalapas kialakítása réven gyorsan tud áttelepülni, szóval így sem könnyű falat. Nem tudom, az amerikaiak mit akarnak szállítani, de ez komoly kihívás, pláne amikor videokon látjuk, hogy a milicista tüzérség a körző-vonalzó szinten mozog.

Elektronikai zavarás szerintem hatékonyabb lenne ellenük, mondjuk pár egység Karuskha-4 rendszer az oroszoktól, kérdés, az oroszok ténylegesen mennyire akarnak beleállni egy ilyen felfegyverkezési versenybe.
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
Hogyhogy nem sokra? Az aknagránátok még be se csapódnak és máris tudják honnan tüzelnek. Ezen kívül jelez a saját csapatoknak, hogy vonúljanak fedezékbe.

A lövedék olyan gyorsan megteszi azt a pár kilóméteres távolságot, hogy még azonnali riasztás esetén sem lehet nagy dolgokat csinálni. Ha meg az első lövedék becsapódott, azok eddig is riasztották őket.

Itt az érdekes elem a pontos és azonnali viszonttűz lehetősége. Megoldásnak a radarok zavarását érzem.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 117
82 872
113
Harcok Sztanyica Luganszkaja-nál.
https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=6bC4iouShTU
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
<blockquote rel="laiki">Milyen jó, hogy az amcsik nem szállítanak fegyvert, szemben a gonosz oroszokkal.

Az a 17 lövegbemérő radar kiemelt célpont lesz. Kíváncsi vagyok az élettartamukra.

Ahogy mondod. Innentől mindenki azt küldhet nyíltan, amit akar.

Ezeket a lövegbemérő radarokat nem lesz könnyű elkapni. Pl az "Arthur" rendszer ágyúknál és aknavetőknél 30-50km hatótávval, Grad rakétáknál akár 60km-ről is detektál, bőven az ukrán vonalak mögül is lehetne figyelni vele, kívül a milicisták lőtávolságán. Max partizánok tudják becserkészni hátulról, de nagyon kompakt szerkezet minimális munkaigénnyel, és könnyű lánctalapas kialakítása réven gyorsan tud áttelepülni, szóval így sem könnyű falat. Nem tudom, az amerikaiak mit akarnak szállítani, de ez komoly kihívás, pláne amikor videokon látjuk, hogy a milicista tüzérség a körző-vonalzó szinten mozog.

Elektronikai zavarás szerintem hatékonyabb lenne ellenük, mondjuk pár egység Karuskha-4 rendszer az oroszoktól, kérdés, az oroszok ténylegesen mennyire akarnak beleállni egy ilyen felfegyverkezési versenybe.
</blockquote>

Ez nem Arthur, hanem LCMR (AN/TPQ-48, vagy 49, vagy 50. Mind a hármat lehet olvasni.) Ha a legfejlettebbet, az AN/TPQ-50-et nézzük, akkor annak kicsivel 10 km felett van a hatótávja (11 km körül lehet abból ítélve, hogy a hozzá képest fejlesztett és nagyobb antenna felületű AESA50-nek lövegfelderítő üzemmódban 13 km-t tud). Tehát simán a szaki tüzérség hatótávján belül van.

Az Arthurral szemben az amcsi radarból a TPQ-48 és 49 csak állványos változatban létezik. A TPQ-50 Humwee-ra szerelhető változatban is, de valószínűleg az ukránok az amcsiknál levedlett/kivont darabokat kapják, amik állványosak, tehát szó sincs önjáró képességről. 20 perc a telepítési és bontási ideje, úgyhogy ha bemérik, kényelmesen kilőhető. Komoly rádióelektronikai felderítéssel nem rendelkező kecskepásztorok ellen ez nem probléma, de az oroszok könnyedén bemérik a szakiknak.

Ez a körző-vonalzós megállapítás igen távol áll a valóságtól. Javaslom nézd meg az ide feltöltött videókat és képeket. Az a körző-vonalzó szintjén mozgó szaki tüzérség nagyságrenddel hatékonyabbnak bizonyult eddig, mint az ukrán tüzérség. Nagyon sok szinte precíziós tüzérségi támadással elpusztított ukrán egységről láttunk már eddig felvételt. Mindegy hogy a szakik messze nem körző-vonalzó szintjén állnak, vagy esetleg az oroszok oldották meg közvetlenül a kérdést, a lényeg hogy szaki oldalról pontos tüzérségi csapások mennek.

Lehet zavarni is, de a zavaró rendszer ugyanúgy kiteszi magát az ellenséges bemérésnek és támadásnak. A zavarás csak ideiglenes megoldás. Alapvetően kilőni kell a lövegbemérő radarokat.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Capslock, légszi nézd meg azt az irakos videót amit belinkeltem és étreni fogod miről beszélek.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
<blockquote rel="Mackensen">Hogyhogy nem sokra? Az aknagránátok még be se csapódnak és máris tudják honnan tüzelnek. Ezen kívül jelez a saját csapatoknak, hogy vonúljanak fedezékbe.

A lövedék olyan gyorsan megteszi azt a pár kilóméteres távolságot, hogy még azonnali riasztás esetén sem lehet nagy dolgokat csinálni. Ha meg az első lövedék becsapódott, azok eddig is riasztották őket.

Itt az érdekes elem a pontos és azonnali viszonttűz lehetősége. Megoldásnak a radarok zavarását érzem.
</blockquote>

Egy 120 mm-es orosz Sani aknavető lövedékének kezdősebessége eleve hangsebesség alatti és folyamatosan lassul. Ívelt röppályán közlekedik. Így a maximális, bő 7 km-es hatótávra nagyjából egy perc alatt jut el a lövedék. A Grad rakétája típustól függően 2-2,5-szer gyorsabban indul, de mire a cél közelébe ér, az is hangsebesség körülre lassul. Kevésbé ívelt a röppályája, így a Grad lövedék 10 km-en való észlelése esetén csak 25-30 másodperc van a becsapódásig, de ez is elég a riasztáshoz. Mackensen mellékelte a videót, amin 1:07-nél történik a riasztás és 1:23-nál van az első becsapódás. Nagyon bőven elég a fedezékbe vonulásra, vagy akár csak a sima lehasalásra, ami - ahogy Mackensen helyesen írta - önmagában nagyban csökkenti a várható veszteséget. Úgyhogy egyáltalán nem haszontalan az a riasztó funkció.

Az már más kérdés, hogy kiépítenek-e az ukránok a radarokhoz automata riasztó rendszert is, mert azt nem biztos, hogy kapnak.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 658
79 897
113
laiki

A modern eszközökkel nem lősz pontosabban mint azok nélkül csak gyorsabb leszel.Azaz egy aknavető,D-20,Grad Akácia stb. nem lesz pontosabb ettől a radartól vagy a hozzá való számítógéptől csak lerövidíti a reakcióidőt.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
laiki

A modern eszközökkel nem lősz pontosabban mint azok nélkül csak gyorsabb leszel.Azaz egy aknavető,D-20,Grad Akácia stb. nem lesz pontosabb ettől a radartól vagy a hozzá való számítógéptől csak lerövidíti a reakcióidőt.

Valamit félreértettél. Én nem állítottam, hogy pontosabban lőnek ettől a radartól.

Amúgy meg ezeknek a radaroknak van saját tüzérségi tűz pontosítására szolgáló funkciója a röppálya és a felrobbanó lövedék repeszfelhőjének mérése alapján, de én nem erről írtam.

Vagy esetleg nem nekem szántad a válaszodat.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 658
79 897
113
laiki

Ez a körző-vonalzós megállapítás igen távol áll a valóságtól. Javaslom nézd meg az ide feltöltött videókat és képeket. Az a körző-vonalzó szintjén mozgó szaki tüzérség nagyságrenddel hatékonyabbnak bizonyult eddig, mint az ukrán tüzérség. Nagyon sok szinte precíziós tüzérségi támadással elpusztított ukrán egységről láttunk már eddig felvételt. Mindegy hogy a szakik messze nem körző-vonalzó szintjén állnak, vagy esetleg az oroszok oldották meg közvetlenül a kérdést, a lényeg hogy szaki oldalról pontos tüzérségi csapások mennek.

Erre írtam,hogy körző,vonalzóval is simán lehet pontosan lőni.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
laiki

<blockquote>Ez a körző-vonalzós megállapítás igen távol áll a valóságtól. Javaslom nézd meg az ide feltöltött videókat és képeket. Az a körző-vonalzó szintjén mozgó szaki tüzérség nagyságrenddel hatékonyabbnak bizonyult eddig, mint az ukrán tüzérség. Nagyon sok szinte precíziós tüzérségi támadással elpusztított ukrán egységről láttunk már eddig felvételt. Mindegy hogy a szakik messze nem körző-vonalzó szintjén állnak, vagy esetleg az oroszok oldották meg közvetlenül a kérdést, a lényeg hogy szaki oldalról pontos tüzérségi csapások mennek.

Erre írtam,hogy körző,vonalzóval is simán lehet pontosan lőni.</blockquote>

Akkor nem figyeltél a beszélgetésre. Capslock azt írta, hogy: "Nem tudom, az amerikaiak mit akarnak szállítani, de ez komoly kihívás, pláne amikor videokon látjuk, hogy a milicista tüzérség a körző-vonalzó szinten mozog."

Capslock nem pontosság etalonjaként emlegette a körző-vonalzót.

Erre írtam én, hogy Capslock állításával ellentétben az látszik a videókon, hogy nagyon pontosan és hatékonyan lő a szaki tüzérség (vagy a szakinak álcázott orosz tüzérség, vagy az oroszok által segített szaki tüzérség, szabadon választott).

Úgyhogy nincs min vitatkozni. A lényeg hogy azokat a radarokat be lehet mérni és ki lehet lőni. Mivel anyagilag is értékes célpontok, veszélyt jelentenek a szaki tüzérségre, propaganda erővel is bír az amerikai technika kilövése és gyakorlásnak is jó az oroszok rádióelektronikai felderítés számára, biztosan elsődleges célpontok lesznek.
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
Akkor nem figyeltél a beszélgetésre. Capslock azt írta, hogy: "Nem tudom, az amerikaiak mit akarnak szállítani, de ez komoly kihívás, pláne amikor videokon látjuk, hogy a milicista tüzérség a körző-vonalzó szinten mozog."

Capslock nem pontosság etalonjaként emlegette a körző-vonalzót.

Csak a pontosság kedvéért: a körző-vonalzóval arra utaltam, hogy ki tudja mennyivel fentebb egy valaki által belinkelt videon papírtérképpel, zsebszámológéppel, vonalzóval és körzővel számolgattak, teljesen hagyományos módon. Ettől persze lőhetnek pontosan, bár hogy tényleg mennyire, azt nehéz eldönteni, a Bal-Rad és elfogult társai naponta számolnak be a teljes ukrán hadsereg szétlövéséről.
A mondanivalóm csak annyi volt az egésszel, hogy 17 + a jövőben még 17 beígért tüzérségi radar komoly technológiai előny lesz az ukránok kezében.
 

sakotik

New Member
2014. július 14.
12
0
1

Körző-vonalzóhoz
A tüzérségnél használt eszköz térképszögmérőnek hívjuk, Távolságot és oldalszöget lehet térképről levenni. 1:25 000, 1:50 000 léptékben, pontossága oldalban 10 vonás, távolságban 25m. A 10 vonás 10km-en 100m-t jelent, de 122-es lövegnél 1hosszúsági közepes durván 25m a szórásképből (8hk) 4hk-t tekintünk hatékonynak, a robbanópontok 82%-a található itt, 4hk = 100m a térképszögmérő is megfelelő eszköz, természetesen van pontosabb is.
Hatékonyság álló katona 1, fekvő 1/3, fedezékben 1/20 az angolok szerint. Az első 15-20mp-et tekintik a leghatékonyabbnak.
Lokátoros bemérés
Gondolom a szakik tudják a tüzérség reakcióidejét (felderítés, döntés (feladatkiosztás), lőelemek, lőelemek állítása, tüzelés) ez szerintem legalább 2-3 perc. Legegyszerűbb védekezés, tüzelés után pucolás. Az sorozatvetőknél alapból így tevékenykednek a rotációnál töltőhely-várakozási állás-tüzelőállás. Tüzelőállás elhagyás 1,5-2 perc. Vontatott tüzérség sajnos jó célpont, mert egy tüzelőállás elhagyás 5-15 perc típustól függően.
Pontosság
A bel és kül ballisztika rengeteg tényezője határozza meg a robbanópontok számított elemektől való eltérését. Csak néhány elemekből, csőkopottság, hőmérséklet, légnyomás, lövedéksúly eltérés, súlycsoportokon belüli eltérés, töltethőmérséklet, meteo elentés időbelisége , löveg illesztéseinek kopottsága, irányzékok és tájolóműszer kopottsága, töltőűr kopottsága stb. Lőelemek megállapításának hibái.
 

laudarage

Active Member
2014. február 3.
1 689
4
36
3wBItUNMaVs.jpg