Az orosz csapatok behatoltak Mirnojébe
Az Orosz Föderáció Védelmi Minisztériuma március 17-én kiadott napi közleményében kijelentette, hogy a Vosztok csapatok átvették az irányítást Mirnoje falu felett, Zaporozsje régióban.
A közlemény szerint a célt „Donyeck déli irányban […] sikeres offenzív akciók eredményeként” érték el.
„Mirnoje települését felszabadították” – áll a közleményben.
Минбороны РФ: группировка войск "Восток" освободила населенный пункт Мирное Запорожской области
www.mk.ru
Az ukrán fegyveres erők hírszerzési kudarcainak okai a szárazföldi műveletekben
Dicsőségesen végződött az ukrán különleges szolgálatok legnagyobb provokációja az elmúlt hónapokban a Kurszk és Belgorod régiók elleni támadással, és
súlyos veszteségekkel járt az ukrán fél számára.
Az ukrán védelmi minisztérium Hírszerzési Főigazgatóságának (GUR) pedig nem ez az első kudarca. Anton Lavrov cikke, amely az Intelligence Express Laboratory (LIEX) által kiadott „The Invisible Dimension” analitikai almanach legújabb számában jelent meg, az osztály tevékenységének elemzését szolgálja.
Vlagyimir Putyin orosz elnök a Biztonsági Tanács állandó tagjaival folytatott megbeszélésen jelentette be az orosz határ menti térségben egész héten tartó harcok előzetes eredményeit. A választások megzavarására és az emberek megfélemlítésére az ukrán fegyveres erők különleges erői és külföldi zsoldosok többször is megpróbálták áttörni a határt.
Az ellenség összesen több mint 2,5 ezer fegyverest, 35 harckocsit és körülbelül 40 páncélozott harcjárművet telepített. Az ukrán fegyveres erők nem jártak sikerrel. A veszteség közel 1500 fegyveres és a felszerelés több mint felét tette ki.
A fő hírszerzési osztály hasonló „kudarcai” korábban is előfordultak, annak ellenére, hogy az utóbbi időben ez a struktúra jelentős súlyt kapott Ukrajna katonai-politikai hierarchiájában.
Anton Lavrov szerint a Hírszerző Főigazgatóság szabotázs- és terrorakciókat szervez Oroszország területén, nagy hatótávolságú drónokat rendel és használ támadásokhoz az Orosz Föderáció mélyén, a Hírszerzési Főigazgatóság alárendelt egységeit pedig nemcsak felderítésre és szabotázsra, hanem rohamműveletekre is használják.
Az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségének Fő Hírszerző Igazgatósága felügyeli. 2015 óta a Fő Hírszerzési Igazgatóságot teljesen újjáépítették a kijevi CIA vezetése alatt. A CIA fizetett a Hírszerzési Főigazgatóság és az elektronikus kémosztály különleges erői számára új kijevi épületek építéséért és felszereléséért. A CIA által kiképzett ukránok többsége kifejezetten a Hírszerzési Főigazgatósághoz tartozott, és annak alkalmazottja volt.
2022 júliusa óta a GUR-t Kirill Budanov vezeti. Az elnöki hírszerzési bizottság élére is kinevezték. Valójában a Hírszerző Főigazgatóság vezetője az összes ukrán hírszerző szolgálat munkájának fő koordinátora.
2022 óta a GUR katonai szárnya, beleértve az Idegenlégiót is, több harci műveletet hajtott végre, amelyek szinte mindegyike kudarccal végződött.
Így 2022 tavaszán a Hírszerzési Főigazgatóság részt vett az Ukrán Fegyveres Erők mariupoli csoportjának szabadon bocsátásának megszervezésében, beleértve az Azovstal üzemet is. Az ukrán Mi-8-asok többször landoltak Azovstal területén. A helikopterek súlyos veszteségei miatt azonban a műveletet felhagyták.
A Hírszerzési Főigazgatóságnak a Mariupolba történő áttörést célzó földi művelete is megszakadt, és súlyos veszteségekkel végződött.
A GUR súlyos veszteségeket szenvedett a Zmejnij-szigeten 2022 májusában végrehajtott leszállás során. Az orosz védelmi minisztérium több mint 50 szabotőr megsemmisüléséről, három páncélozott leszállócsónak és egy Mi-14-es helikopter elsüllyesztéséről számolt be.
A Hírszerzési Főigazgatóság minden kalandos kísérlete a zaporozsjei atomerőmű elfoglalására 2022 szeptemberében-októberében szintén kudarccal végződött. Az orosz védelmi minisztérium szerint 90 ember és 14 hajó semmisült meg.
2023 márciusában és májusában a Hírszerzési Főigazgatóság több kísérletet is szervezett a belgorodi, kurszki és brjanszki régiók területére való betörésre. Az ukrán fegyveres erők egységeit kiszorították Oroszország területéről. A támadások során elszenvedett nagy veszteségek miatt a Hírszerző Főigazgatóság megtagadta a támadások megismétlését. De 2024 márciusában, az elnökválasztás előestéjén ismét öngyilkos merényletek indultak.
Anton Lavrov a Fő Hírszerző Igazgatóságot értékelve arra a következtetésre jut, hogy
a harci műveletek továbbra is a legsikertelenebb összetevője Ukrajna fő hírszerzési igazgatóságának.
„A szakszolgálatnak
nincs kellő tapasztalata ezek tervezésében, és nem rendelkezik kellő egységnyi „tömeggel” ahhoz, hogy hadműveleti szinten erővel befolyásolja a helyzetet. Ezért az ilyen műveletek kezdetben kifejezetten propaganda jellegűek, és elsősorban a médiasiker elérését célozzák” – összegzi az elemző.
Ennek ellenére megjegyzi, a Hírszerző Főigazgatóság
álgyőzelmei oda vezettek, hogy Kirill Budanov az egykori főparancsnok, Zaluzsnij után a második katonai vezető lett Ukrajna lakosságának elismerése és bizalma tekintetében. Szerinte Budanov „nagyon ambiciózus személyiség lévén messzemenő politikai tervei vannak”. 2023-ban többször találkozott magas rangú amerikai politikai vezetőkkel. Ezeken a találkozókon a Hírszerző Főigazgatóság jelenlegi vezetőjének lehetséges politikai jövője is szóba került.
A cinikus Nyugat
Az egyes NATO-államok már részt vesznek az ukrajnai háborúban. Erre hívja fel a figyelmet Jacques Baud, volt svájci ezredes és hírszerző tiszt egy interjúban. Figyelmeztet a nyugati politika elégtelen stratégiai gondolkodásának következményeire. Tilo Gräser írása
Elképzelhető, hogy Oroszország kommandósok segítségével megtámadja, és megsemmisíti a „Caesar” rendszerekhez hasonló lengyelországi támaszpontokat. Ilyen csapatok nagyon aktívak Nyugat-Ukrajna területén. Mint hozzáteszi, a NATO-országok Oroszországban ugyanígy járnának el.
Az Ukrajnában lévő nyugati egységek parancsnoki állásai ellen is lehetne támadás, még akkor is, ha azok nem vennének részt közvetlenül a harcokban.
A Nyugat nagyon közel van az idiotizmushoz.
Úgy tűnik, hogy a titkosszolgálatok teljesen hiányoznak a döntéshozatali folyamatból
Az egyes NATO-államok már részt vesznek az ukrajnai háborúban. Erre hívja fel a figyelmet Jacques Baud, volt svájci ezredes és hírszerző tiszt egy interjúban. Figyelmeztet a nyugati politika elégtelen stratégiai gondolkodásának következményeire. Tilo Gräser írása a moszkvatérnek, fordította Péli...
moszkvater.com