Ukrajna a vereség felé tart
Az, hogy a Nyugat nem küld fegyvert Kijevbe, Putyint segíti abban, hogy megnyerje a háborúját.
2024. április 17. - Jamie Dettmer a POLITICO Europe véleményszerkesztője.
Csak kérdezzen meg egy ukrán katonát, hogy még mindig úgy gondolja-e, hogy a Nyugat ki fog állni Kijev mellett, "amíg csak kell". Ez az ígéret üresen cseng, amikor már négy hete nem volt a tüzérségi egységének lövedéke, ahogy egy katona panaszkodott a frontvonalról.
Nem csak arról van szó, hogy az ukrán erők kifogytak a lőszerből. A nyugati késlekedés a segélyek küldésével azt jelenti, hogy az ország veszélyesen szűkölködik valamiben, amit még a lövedékeknél is nehezebb pótolni: a győzelemhez szükséges harci szellemben.
A csapatok morálja borzalmas, a könyörtelen bombázások, a fejlett fegyverek hiánya és a harctéren elszenvedett veszteségek miatt. A frontoktól több száz mérföldre fekvő városokban eltűntek azok a fiatal férfiak, akik a háború első hónapjaiban sorban álltak, hogy belépjenek a hadseregbe. Manapság az alkalmas újoncjelöltek elkerülik a behívót, és délutánjaikat inkább éjszakai klubokban töltik. Sokan teljesen elhagyták az országot.
Amint azt az elmúlt hónapban Ukrajnából tudósítva felfedeztem, a politikai vezetőkkel, katonatisztekkel és egyszerű polgárokkal készített több tucat interjúból egy katasztrófa felé csúszó ország képe rajzolódott ki.
Még ha Volodimir Zelenszkij elnök szerint Ukrajna megpróbálja megtalálni a módját annak, hogy ne vonuljon vissza,
a katonatisztek titokban elfogadják, hogy a nyáron elkerülhetetlenek a további veszteségek. A kérdés csak az, hogy mennyire lesznek súlyosak.
…
"Azt mondjuk az embereknek:
"A nevetek bekerül a történelemkönyvekbe"
Ha az orosz invázió harmadik évében nem fordul hamarosan a kocka, akkor Ukrajna jelenlegi formájában a múltba fog kerülni.
Dmitro Kuleba külügyminisztert, hogy úgy érzi-e, hogy a Nyugat fél kézzel a háta mögött hagyta-e Ukrajnát harcolni, az ítélete egyértelmű volt: "Igen, úgy érzem" - mondta egy interjúban az irodájában, egy órával az újabb délelőtti orosz rakétatámadás után.
Zelenszkij még élesebben fogalmazta meg a tétet, mondván, hogy Ukrajna "elveszíti a háborút", ha az amerikai kongresszus nem lép fel és nem nyújt segítséget.
Egyre inkább úgy tűnik, hogy
Putyin fogadása, miszerint le tudja gyűrni az ukrán ellenállást és a nyugati támogatást, kifizetődik.
…
Putyin nagy célpontja Ukrajna második legnagyobb városa.
Ukrajnának jelenleg leginkább tüzérségi lövedékekre van szüksége - több millió darabra. Ezen túlmenően Ukrajna azt mondja, hogy legalább két tucat Patriot légvédelmi rendszerre van szüksége a frontvonalon lévő csapatok védelmére és Harkiv védelmére, amely Kijev után az ország legnagyobb városa, és amely hetek óta heves rakéta- és tüzérségi támadásoknak van kitéve.
Egyre nagyobb a félelem, hogy Oroszország hamarosan szárazföldi offenzíva célpontjává teheti Ukrajna második városát.
…
Ukrajna hadserege további veszteségekre készül az elkövetkező hónapokban. Olekszandr Szirszkij, a fegyveres erők főparancsnoka arra figyelmeztetett, hogy a helyzet Ukrajna keleti frontján "jelentősen romlott az elmúlt napokban". Ahogy maga Zelenszkij fogalmazott máshol: "Próbálunk valamilyen módot találni arra, hogy ne vonuljunk vissza".
A frontvonalak törékenységével kapcsolatos félelmeket csak fokozza az ukrán villamosenergia-hálózatok kiiktatására irányuló példátlan orosz támadások sorozata.
A POLITICO-val nemrégiben folytatott megbeszéléseken az ország politikai vezetői elismerték, hogy a közhangulat lanyhul, és bár mindannyian igyekeztek derűlátóak maradni, a
Nyugat iránti frusztráció minden beszélgetésből átjött.
"Adjátok ide azokat az átkozott Patriotokat" - csattant fel Kuleba, Ukrajna vezető diplomatája. A külügyminisztériumban egy interjúra ülve nem tudta leplezni elkeseredettségét a késedelmek és a nyugati fegyverekhez kapcsolódó feltételek miatt - mint például, hogy nem csaphatnak le orosz olajlétesítményekre.
…
A hadsereg felsőbb soraiban a hangulat még Kulebánál is sötétebb.
Több magas rangú tiszt csak azzal a feltétellel beszélt a POLITICO-nak, hogy nem nevezik meg őket, így szabadon beszélhetnek. Borús előrejelzést festettek a frontvonalak esetleges összeomlásáról idén nyáron, amikor Oroszország, nagyobb létszámmal és hatalmas veszteségek vállalásával, elindítja várható offenzíváját. Talán még ennél is rosszabb, hogy magánjellegű félelmeik szerint Ukrajna saját elszántsága is meggyengülhet, mivel a fegyveres erők morálját aláássa a kétségbeesett ellátási hiány.
Az ukrán parancsnokok több harcoló katonáért kiáltanak - a korábbi főparancsnok, Valerij Zaluzsnij egyik becslése szerint további 500 000 katonára lenne szükségük.
De Zelenszkij és az ukrán parlament ódzkodik a tömeges újabb behívás elrendelésétől. A POLITICO-nak adott interjújában Jermak, az ukrán elnöki hivatal nagyhatalmú vezetője egy fontos - és a kívülállók számára talán meglepő - okot mondott arra, hogy miért nem indítanak tömeges mozgósítást: egy ilyen behívás nem élvezné a nép támogatását. Zelenszkij még mindig "a nép elnöke" - mondta. "Számára ez nagyon fontos, és nagyon fontos, hogy a nép ne csak azért tegyen valamit, mert parancsot kap rá".
És itt van a bökkenő. A Nyugat nem tudott előállni azzal, amire szükség van, és ezzel viszont aláássa Ukrajna akaratát, hogy megtegye, amit kell.
Az ország egzisztenciális válsággal néz szembe - Putyin szó szerint le akarja törölni a térképről -, és a jelek szerint még sincs elegendő társadalmi támogatás egy új tervezethez.
A fiatal ukránok kitérnek a katonai behívó elől.
Igaz, Ukrajna nem különbözik a szomszédos európai országoktól, ahol a közelmúltban végzett közvélemény-kutatások szerint sokan még akkor is elutasítanák a sorkatonai szolgálatot, ha nemzetüket támadás érné. De Ukrajna a háborúban lévő ország. Egy ilyen egzisztenciális harcot nem lehet megnyerni az egész nemzet mozgósítása nélkül.
És mégis, ahogy a konfliktus folytatódik, a Kijevben és az ország középső és nyugati részén - távol a frontvonalaktól - élő ukránok bizonyos szempontból késznek tűnnek elviselni a keleten tomboló háborút, amíg visszatérhetnek a normális életükhöz.
Ezért van a behívók megkerülése: az alkalmas fiatal újoncok mással töltik az idejüket, és késő délutánonként hipszterbárokba és technoklubokba tömörülnek.
Vitalij Klicsko, az egykori nehézsúlyú ökölvívó bajnok, aki jelenleg Kijev polgármestere, azt mondta, megérti, hogy az emberek vissza akarnak térni a normális kerékvágásba, azzal érvelve, hogy ez egészséges. A POLITICO-nak elmondta, hogy a mindennapi tevékenységek folytatásának vágya a dac kifejeződése Putyin azon kísérleteivel szemben, amelyekkel az embereket próbálja megfárasztani.
Talán így is van. De egy könyörtelen ellenséggel szemben, amely előnyét egy rosszul felszerelt védősereggel szemben érvényesíti, az ilyen kezeslábas hozzáállás nagy kockázatnak tűnik.
Ahogyan azt Ukrajna leváltott főparancsnoka, Zaluzsnyij is saját kárán tapasztalta, hogy a dolgok nem alakulhatnak jól, bajba sodorhatják a kommentátorokat és az elemzőket. De a kritikus gondolkodás felfüggesztésével sem lehet megnyerni ezt a háborút.
A Nyugat túlságosan is bízott a szankciókban, mert azt hitte, hogy azok majd béklyóba kényszerítik Oroszországot. Az oroszok a veszteségek száma miatt Putyin ellen fordulnak, vagy abban reménykednek, hogy a Kreml puccsot hajt végre ellene. Ehelyett
Oroszország gazdasága ellenálló maradt, Putyin pedig megerősítette hatalmát.
Igaz, hogy a 2022-es invázió megindítása előtt az orosz vezetőt félrevezethették a hírszerzés vezetői, akik azt hitték, hogy egy rövid háború gyors győzelmet hozhat.
Putyin azonban megengedheti magának, hogy várjon. A múlt hónapban újabb hatéves elnöki megbízatást adott magának. Megelégedhet a patthelyzettel: Ha Ukrajnát a győzelem és a vereség között tartja, és kizárja a NATO-ból és az EU-ból, az még mindig győzelemnek számítana.
A hazafias lelkesedés kezdeti fellángolása, amely miatt a sorozóközpontokat elárasztották az önkéntesek, elpárolgott. Becslések szerint 650 000 harcképes korú férfi menekült el az országból, a legtöbben a határon átcsempészve magukat.
Két évvel ezelőtt az Ukrajnából induló vonatokon szinte kizárólag nők, gyermekek és idősek kerestek menedéket. Ezen a héten a tudósítót szállító egyik vonat utasainak körülbelül egyharmada harcképes korú férfi volt. Valahogyan sikerült kivételi papírokat szerezniük a távozáshoz.
Zelenszkij elnöki irodájában, a Bankova utcában a tisztviselői ragaszkodnak ahhoz, hogy még mindig pozitívak. De hogy a nyugati segélyek, különösen Joe Biden elnök régóta halogatott 60 milliárd dolláros támogatási csomagja nem várhat már sokáig.
Mit tenne Putyin, ha Ukrajna nem kapná meg a győzelemhez szükséges nyugati segítséget? "Teljesen lerombolna mindent. Mindent" - mondta Zelenszkij az Axel Springer médiának. Az ukrán városok romhalmazzá válnának, százezrek halnának meg - mondta.
"Az emberek nem fognak elmenekülni, a legtöbbjük, és így rengeteg embert fog megölni. És hogy fog ez kinézni? Sok vérrel".
The West’s failure to send weapons to Kyiv is putting Putin on course for victory.
www.politico.eu