[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Mark1993

Well-Known Member
2010. augusztus 23.
4 637
14 103
113
Nézd. Orosz fegyverek mondhatni minden paraméterükben alulmaradnak a hasonló kategóriájú nyugati megfelelőikkel szemben. És igen, ki lehet lőni bármelyiket, bármekkora mítosz is kerekedett köréjük.

Lennél kedves megnevezni konkrét ilyen, a Nyugati megfelelőikkel szemben alulmaradó orosz fegyvereket / modelleket ?


De én most olyan fegyverrendszereket említettem, melyek teljes egészében hiányoztak az orosz arzenálból és gyakorlatilag egyik napról a másikra lett nekik szinte a semmiből. Vagy olyan lemaradásról, amit hihetetlenül gyorsan sikerült ledolgozzanak. Apropó! Mikor fejlesztették ki ezeket? Miért nem tudunk semmit a fejesztésükről? Egyszer csak lett nekik.

A ZALA Lancet a háború egyik ténylegesen bevált üdvöskéje, és azt a fegyót 2019-ben mutatták be az Armija-2019 nemzetközi kiállításon. Élesben is debütált, mégpedig 2020 novemberében Szíriában.

És a Lancet az eléggé egyedi kategóriájú fegyver ?


Erre a magyarázat, hogy Kína ellátja őket szerszámgépekkel, technológiával stb. stb.

Én ezt a Kína iránti rajongást nem értem.

Kína az 1912 - 1977 között faekével szántó paraszti társadalom volt leírhatatlanul brutális, és buta diktatúrával.

Oroszországot meg 1928 - 1941 között ténylegesen erős, és iparilag fejlett országgá tették.

És most is a kínai technológia az valójában orosz, izraeli, amerikai, és német cuccok másolása, és "továbbgondolása". Ennyit a nagy kínai önállóságról.

A kínaiak tudnak másolni, másolni, és másolni, de innováció, az mennyire van bennük ?
 

kegyetlen petymeg

Well-Known Member
2020. április 18.
1 341
8 999
113
No,valaki tartalomra is reagal...
Nortonbe se mindenki buzi,de joval nagyobb a buzok aranya a bortonon kivulieknel.Mobel a nortonok nem koedikaltak,ez annyira talan nem meglepő.
Smi azt illeti,en is indorodpm a homokospktol,ez egy egeszseges ferfitol szerintem természetes reakció.Viszont nem vagyok homofob.
Katonailag viszont lenyegtelen a harcos nemi beallitotsaga.A harci yeljesitmenye szamit.Es a tortenelemben vannak igencsak jó homokos katonak.Nagy Dandor bisex volt,a thebai szent csapat meg buzikbol állt.
Egyebkent a rakétaindító gombnak teljesen mindegy,hogy ferfi, nő,vagy hermafrodita nyomja meg.
Kérdésem az csupán,lehetséges-e, hogy ezt a "Tanuljon könnyen, gyorsan Neganul" című újsütetű, speciálisoknak készült nyelvleckédet áttennéd mondjuk egy frissen nyitott, erre a célra indított topikba?
Itt ugyanis, az amúgy is fárasztó gondolataidat, már már kopit megidéző rejtjelezéssel olvasni meglehetősen kellemetlen.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 038
113
de akkor vegyük csak az R-37-et ami a napokban is szedett egy áldozatot, mik is azok az elmaradó paraméterek?
Ha kicsit belegondolunk, akkor az R-37 az R-33 továbbfejlesztett változata, ami a az AIM-54-re adott válasz volt. Kettőjük közt az volt a legnagyobb különbség, hogy míg a Phoenix akív radaros volt, addig az R-33 fél aktív (kb most értek el az oroszok oda ahova az amerikaiak a hetvenes években a 37M változattal). De, ami igazán fontos, hogy ezek a nagy hatótávolságú rakéták igazán kiemelt fontosságú, nagy és lassan menőverező célok ellen hatékonyak (tankerek, AWACS-ok, légi harcálláspontok, stratégiai bombázók, mint a Tu-95). A kicsi és fürge célok ellen annyiban van értelmük, hogy ezek abbahagyják a támadást, oldanak és kifordulnak. Tehát, nem hiábavaló az indítás, még akkor sem, ha nem lövöd le a célt, mivel az általa okozott kár valszeg nagyobb lett volna, mint a rakéta ára. És ha a pilótát ne figyelmezteti semmi az indításra, akkor összejön a lelövés.
Nézd, végig lehetne szinte mindent elemezni, de én egy folyamatra lettem figyelmes, miszerint az orosz haddipar nagyon gyorsan hajtott végre olyan modernizációkat, amire önmaga nem volt képes. És az elmúlt évtizedekben nem is volt.
Ja, ha már R-37. Mióta is szarakodnak vele? A nyolcvanas évektől kezdve? Most nagy hírtelen beidurran a program. Megjelenik az M változat aktív radaros rávezetéssel. Integrálják is több platformra. Megkérdezhetném, mikor fejlődött fel ennyire az orosz félvezető ipar, hogy szinte napok alatt elő tud állni ilyesmivel? Ha ennyire pöpec rakétáról van szó, miért nem fejezték be a fejlesztész a kétezres évek elején?
 

sixtus

Well-Known Member
2022. február 22.
1 962
14 286
113
Van egy olyan "sejtésem"hogy hasonló megoldással fogják megoldani Ukrajna NATO támogatását mint amikor kiküldék Ukrajna Eu-s tagjelöltségének szavazásakor "kávézni" Orbánt.Nem szavazza meg de nem is vétózza meg a döntést.
Ja már hogy arra gondolsz, hogy a NATO tagországok csapatai bevonulnak a hadseregükkel megsegíteni az ukránokat??? Én tudom hogy ennek szorítasz, de felfogtad a következményeit??? (tudom mindig az a narratíva, hogy Putyintól bármit meg lehet csinálni, mert már annyi vörös vonalat léptek át velük szemben. Valószínű hogy akkor megfogja a kis seregét és kivonul a 91-es határokig, vagy még esetleg létrehoz egy párszáz kilóméteres ütközőzónát amibe bevonulhat az ENSZ/NATO/UA? Mert ugye Zeli tervében sját elmondása szerint az ütközőzóna is bent volt.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 288
79 051
113
Ja már hogy arra gondolsz, hogy a NATO tagországok csapatai bevonulnak a hadseregükkel megsegíteni az ukránokat??? Én tudom hogy ennek szorítasz, de felfogtad a következményeit??? (tudom mindig az a narratíva, hogy Putyintól bármit meg lehet csinálni, mert már annyi vörös vonalat léptek át velük szemben. Valószínű hogy akkor megfogja a kis seregét és kivonul a 91-es határokig, vagy még esetleg létrehoz egy párszáz kilóméteres ütközőzónát amibe bevonulhat az ENSZ/NATO/UA? Mert ugye Zeli tervében sját elmondása szerint az ütközőzóna is bent volt.
A vörös vonal attól vörös vonal, hogyha átlépik, akkor annak beláthatatlanok a következményei. Egy ilyet sem lépett még át egyik fél sem. Attól, hogy a szakértők szeretnek ezzel dobálózni, hogy hatásvadászabb legyen a mondanivalójuk még nem kell átvenni a butaságukat.
 

papajoe

Well-Known Member
2016. február 21.
17 130
54 648
113
Ha kicsit belegondolunk, akkor az R-37 az R-33 továbbfejlesztett változata, ami a az AIM-54-re adott válasz volt. Kettőjük közt az volt a legnagyobb különbség, hogy míg a Phoenix akív radaros volt, addig az R-33 fél aktív (kb most értek el az oroszok oda ahova az amerikaiak a hetvenes években a 37M változattal). De, ami igazán fontos, hogy ezek a nagy hatótávolságú rakéták igazán kiemelt fontosságú, nagy és lassan menőverező célok ellen hatékonyak (tankerek, AWACS-ok, légi harcálláspontok, stratégiai bombázók, mint a Tu-95). A kicsi és fürge célok ellen annyiban van értelmük, hogy ezek abbahagyják a támadást, oldanak és kifordulnak. Tehát, nem hiábavaló az indítás, még akkor sem, ha nem lövöd le a célt, mivel az általa okozott kár valszeg nagyobb lett volna, mint a rakéta ára. És ha a pilótát ne figyelmezteti semmi az indításra, akkor összejön a lelövés.
Nézd, végig lehetne szinte mindent elemezni, de én egy folyamatra lettem figyelmes, miszerint az orosz haddipar nagyon gyorsan hajtott végre olyan modernizációkat, amire önmaga nem volt képes. És az elmúlt évtizedekben nem is volt.
Ja, ha már R-37. Mióta is szarakodnak vele? A nyolcvanas évektől kezdve? Most nagy hírtelen beidurran a program. Megjelenik az M változat aktív radaros rávezetéssel. Integrálják is több platformra. Megkérdezhetném, mikor fejlődött fel ennyire az orosz félvezető ipar, hogy szinte napok alatt elő tud állni ilyesmivel? Ha ennyire pöpec rakétáról van szó, miért nem fejezték be a fejlesztész a kétezres évek elején?



Mi a gond?
20 év minimum kimaradt az Oroszoknak pénzügyi okok miatt,ezek mostanra elhárultak.
Azt kereskednek Kínával amit akarnak,mi a f sz közünk van hozzá?
Remélem még jobban összekapják magukat, mind katonai, gazdasági, ipari téren.
Usánka meg megdögölhetne már végre,vége lenne ennek a kulának.
Az ukrajnai hadszintèr,egy sokkal nagyobb,többrétegű háború,kinetikus része,kb az 5. helyen van Oroszoknak fontossági sorrendben, jelentéktelen ipari,anyagi,élőerő alkalmazásával simán szarráverik az ukrán hadsereget, kb fél év alatt,mert az elsó másfél évben csak baszakodtak,a nyugat már betolt vagy 300 milliárd $ cash-t,mégannyi árú haditechnikai cuccot,kb 0 eredménnyel.
Mire nem elég az Orosz hadsereg jelenleg?
Mit emberkedünk folyton, hogy bezzeg a nato?
Annyi szerepünk van benne,mint az ukránoknak, megdögölhetünk az usa gigacégek profitjáért,na bumm.
 

szaboj

Well-Known Member
2015. december 6.
405
1 061
93
Vannak arra vonatkozó becslések, hogy az orosz hadsereg mekkora eddig be nem vetett tartalékokkal rendelkezik? A háború mennyire érinti a távoli katonai körzetek állományát, technikáját?
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 538
113
Nézd. Orosz fegyverek mondhatni minden paraméterükben alulmaradnak a hasonló kategóriájú nyugati megfelelőikkel szemben. És igen, ki lehet lőni bármelyiket, bármekkora mítosz is kerekedett köréjük.
De én most olyan fegyverrendszereket említettem, melyek teljes egészében hiányoztak az orosz arzenálból és gyakorlatilag egyik napról a másikra lett nekik szinte a semmiből. Vagy olyan lemaradásról, amit hihetetlenül gyorsan sikerült ledolgozzanak. Apropó! Mikor fejlesztették ki ezeket? Miért nem tudunk semmit a fejesztésükről? Egyszer csak lett nekik.
Erre a magyarázat, hogy Kína ellátja őket szerszámgépekkel, technológiával stb. stb.
Én, meg lehetőlebb minnél több konkrétumot szeretnék tudni ezekről.

"
Orosz fegyverek mondhatni minden paraméterükben alulmaradnak a hasonló kategóriájú nyugati megfelelőikkel szemben."

Fogalmam nincs, mire alapozod ezt.
Rengeteg cuccuk le lett fejlesztve, ki lett allitva korabban kiallitasokon, csak a korrupt es hulye vezetesuk nem rendelte meg kello szamban vagy egyaltalan nem rendelte meg. Iranyitott tuzersegi lovedek, dedikalt siklobomba, stb. Most muszaj nagyuzemben gyartaniuk es kiserletezniuk is a koltseghatekonysaggal, mert kell a frontra. Kinatol vesznek hozza elektronikat vagy szerszamokat? Vennenek a nemetektol is, ha azok adnanak el, de a cuccok jelentos resze akar otthon is legyarthato, mivel a kutatas-fejlesztes resze mar megvolt korabbrol es nem kell 5nm-es technologia ahhoz, amit felpakolnak egy-egy okositott butabombara fillerekbol (bar olcsobb megvenni mint sajat gyartosort csinalni ra).
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 880
9 951
113
Ha kicsit belegondolunk, akkor az R-37 az R-33 továbbfejlesztett változata, ami a az AIM-54-re adott válasz volt. Kettőjük közt az volt a legnagyobb különbség, hogy míg a Phoenix akív radaros volt, addig az R-33 fél aktív (kb most értek el az oroszok oda ahova az amerikaiak a hetvenes években a 37M változattal). De, ami igazán fontos, hogy ezek a nagy hatótávolságú rakéták igazán kiemelt fontosságú, nagy és lassan menőverező célok ellen hatékonyak (tankerek, AWACS-ok, légi harcálláspontok, stratégiai bombázók, mint a Tu-95). A kicsi és fürge célok ellen annyiban van értelmük, hogy ezek abbahagyják a támadást, oldanak és kifordulnak. Tehát, nem hiábavaló az indítás, még akkor sem, ha nem lövöd le a célt, mivel az általa okozott kár valszeg nagyobb lett volna, mint a rakéta ára. És ha a pilótát ne figyelmezteti semmi az indításra, akkor összejön a lelövés.
Nézd, végig lehetne szinte mindent elemezni, de én egy folyamatra lettem figyelmes, miszerint az orosz haddipar nagyon gyorsan hajtott végre olyan modernizációkat, amire önmaga nem volt képes. És az elmúlt évtizedekben nem is volt.
Ja, ha már R-37. Mióta is szarakodnak vele? A nyolcvanas évektől kezdve? Most nagy hírtelen beidurran a program. Megjelenik az M változat aktív radaros rávezetéssel. Integrálják is több platformra. Megkérdezhetném, mikor fejlődött fel ennyire az orosz félvezető ipar, hogy szinte napok alatt elő tud állni ilyesmivel? Ha ennyire pöpec rakétáról van szó, miért nem fejezték be a fejlesztész a kétezres évek elején?
Tudtommal már az alap R-37 is aktív radaros volt. Ha a Mig-31-re tudták integrálni, akkor miért ne tudták volna a Szu-35-re vagy a Szu-30-ra? Nem kellett ehhez csoda, csak a szükség okozta elhatározás.
Egyébként van abban valami, amit nem is olyan burkoltan próbálsz sugallni a kínai segítségről.
Viszont szerintem az ilyen fegyverrendszerekhez nem sok köze van Kínának. A drónokhoz viszont annál inkább.
Az meg hogy 5 éve ki-mit gondolt az orosz, kínai vagy a nyugati fegyverekről és azok előnyeiről, meg hátrányairól, tök irrelevánssá lett 2022 februárja óta. Láthatóan minden máshogy alakult , mint ahogy azt képzelték akár nyugaton, akár keleten. Jelenleg az orosz alkalmazkodik. Olyan gyorsan, ahogy azt tenni tudja. Kína is figyel, és levonja a megfelelő következtetéseket, lásd Shahedek bevásárlása... Ez most egy ilyen helyzet, amiből mindenki tanulhat/tanulhatna. Ezért is vagyok picit morci, amikor egyes hivatásosok ahelyett, hogy figyelnének és tanulnának, csak annyit tudnak hajtogatni, hogy a T-72-es szétrobban. Oké, valóban szét tud robbanni, de azért ezen már illene túllépni, mert már lerágott csont.

Visszatérve a kínai segítséghez. Kína is bőven kapott segítséget a saját iparához. Most az oroszok kapnak/vesznek segítséget maguknak. Egyébként ez is érdekes, mert úgy tűnik, a nyugat ezzel is bakot lőtt , mert az oroszok azért sokáig szinte görcsösen a nyugati irányt erőltették. Onnan akarták a tudást és a technológiát is megszerezni, pl. Mistral helikopter hordozók. És a nagy bizniszeket is oda vitték, pl. NS2. Ezért voltak picit elzárkózva Kínától, de ez mostanra csúnyán megváltozott, ahogy azt már ők maguk is elmondták.
Egy biztos, ez nekünk európaiaknak nem jó. Az USA viszont tapsol, Kína is örül és az oroszok is profitálnak belőle.
 

Kalormen

Well-Known Member
2022. április 22.
659
3 127
93
A drónokhoz viszont annál inkább.
Ezt mire alapozod?
Tudtommal a szürkeimportos nyugati elektronikán kívül, még a tüzérségi lőszer bevásárlást se nagyon sikerült bemutatni.
De még a szerszámgépek is olyan, hogy vettek párat, aztán köszönték szépen elkezdték maguknak gyártani.
Szerintem Kína egy végtelenül túlhypolt hatalom, aminek a valós techszínvonala ott van, hogy megbukott az európai szabványos vasútvonal építésen.
Persze, tudom, mindent is kínában gyártanak. Csak modern szóval qualitysként azt is, hogy ahhoz, hogy ebből elfogadható minőség menjen a fogyasztóhoz, még a magyar nyelv "átvitt értelmű" szókincse is szegényes.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 545
15 317
113
A tisztelt fórumtársakat emlékeztetném egy dologra. Évek óta azon értetlenkedünk, hogy miért fejlesztenek ki valamit Ivánék egészen a protóig, utána abbahagyják. Most pedig élénken megy a narratíva, hogy a nyugati rendszerek fejlettebbek. Igen. Mert ott ez ÜZLET! Az oroszoknál kevéssé. Kifejlesztenek valamit, felteszik a polcra, "ha majd kelleni fog, megcsináljuk, alapon". A katonáik pedig egy-két generációval régebbi dolgokkal operálnak. Mert az viszont olcsó és VAN.
Úgy néz ki, hogy eljött az az idő, amikor kezdik a polcról leszedni a dolgokat.
Lehet, sőt valószínű, hogy Kína segít ezekben, de ne túlozzuk el. Sok minden van ott a polcon, ami készen van, gyártható.... és most gyártják is...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 249
12 519
113
Ezt mire alapozod?
Tudtommal a szürkeimportos nyugati elektronikán kívül, még a tüzérségi lőszer bevásárlást se nagyon sikerült bemutatni.
De még a szerszámgépek is olyan, hogy vettek párat, aztán köszönték szépen elkezdték maguknak gyártani.
Szerintem Kína egy végtelenül túlhypolt hatalom, aminek a valós techszínvonala ott van, hogy megbukott az európai szabványos vasútvonal építésen.
Persze, tudom, mindent is kínában gyártanak. Csak modern szóval qualitysként azt is, hogy ahhoz, hogy ebből elfogadható minőség menjen a fogyasztóhoz, még a magyar nyelv "átvitt értelmű" szókincse is szegényes.
:D :D :D
https://www.travelchinaguide.com/images/map/train/high-speed-railway.pdf
Korában peddig valaki betette a rakéta- és robotrepülőgép-sorozatgyártásról szóló videót.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 600
13 414
113
mondjuk nem mintha a már meglévő gépparkjuk ne lenne bőven elegendő az évtized végéig.
Tekintve, hogy a nyugati hitech fegyver, repülőgépipari alkatrész is pl. itthon 20, olykor 30 éves gépeken készül nálunk.
Mert Hasszán fizetésével, új géppark fenntartásával versenyképtelenek.

De iparban, forgácsolás ban ilyne market share kördiagrammokat a nyugat jó ideje ugy mutogatja, hogy a kínai, tajvani nem szerepel benne.
Mondjuk nem mintha ne lenne nyugati gyártó, de akár a magyar is, akik távolkeleti gépágyat használnak (bár gyak. minden onnan jön hozzá).
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 048
22 616
113
Jó ez az érvelés, tetszik...

  • Az oroszok szétkapják az ukrikat!
  • Tízszeres fölényben vannak a tüzérséget tekintve!
  • Ötszörös a fölényük a drónokat tekintve!
  • Légifölényük van a frontvonalon!
...
- Na jó, de az oroszoknál több a b.zi !!!

ultimate érv, meghajolok előtte.
Gyerekek, nem a Javelin, nem a Bayraktar, nem a Leo2, nem az Abrams, nem az F16 a game changer hanem a buzik! :D
orange-is-the-new-black-army.gif
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 676
56 694
113
Ja, ha már R-37. Mióta is szarakodnak vele? A nyolcvanas évektől kezdve? Most nagy hírtelen beidurran a program. Megjelenik az M változat aktív radaros rávezetéssel. Integrálják is több platformra.

Az a nagy hirtelen 10 éve volt. 2014-óta van rendszerben az R-37M.
A többire a vonatkozó topikban válaszoltam.
Nagy hirtelen megjelent= Mackensen nem hallott róla.
Amikor az ukrán konfliktus elindult, nagyrészt 20-30 éves dolgokkal harcoltak.
Most már az 5-10 éves dolgaikat is előszedik, ezért látod őket ;)
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 963
5 352
113
Ja már hogy arra gondolsz, hogy a NATO tagországok csapatai bevonulnak a hadseregükkel megsegíteni az ukránokat??? Én tudom hogy ennek szorítasz, de felfogtad a következményeit??? (tudom mindig az a narratíva, hogy Putyintól bármit meg lehet csinálni, mert már annyi vörös vonalat léptek át velük szemben. Valószínű hogy akkor megfogja a kis seregét és kivonul a 91-es határokig, vagy még esetleg létrehoz egy párszáz kilóméteres ütközőzónát amibe bevonulhat az ENSZ/NATO/UA? Mert ugye Zeli tervében sját elmondása szerint az ütközőzóna is bent volt.
Egyszerűbben fogalmazva Orbán nem akar részt venni semmiféle NATO álltali Ukrán támogatásban.Viszont igényt tart a NATO védelmére.Ezért "cserébe" valószínűleg nem tesz "keresztbe".Ahogy a "kávézáskor" se tette az Uniós pénzekért cserébe.Nyílván ha igazán ki akarna maradni akkor kilépne az Eu-ból,Natoból.