Szerintem (!) meg nem mindenki itt közülünk a saját szájize szerint közeliti meg a dolgot, ahelyett, hogy megnéznénk kinek mi lehet a valós -nem ideológiai- érdeke, mire képes most vagy egy éven belül és kinek mekkora lett most a mozgástere.Ahogy júliusban is mondtam, kurvára nem lesz ebből béke vagy orosz-amerikai megállapodás, csak annyi van, hogy az amerikai impérium arcot váltva más üzenettel akarja ugyanezt eladni. Az orosz impérium pedig ebbe nem fog belemenni, mert ez - az ukrán állam jelenlegi formában történő fennmaradása - ugyanúgy a létét veszélyezteti saját értelmezésében. És miután már Kravcsuk alatt is pedzegették az ukránok a NATO tagságot, nem, a 20 éves periódus kurvára nem megoldás.
Szerintem (!) meg lehetséges a tűzszünet, vagy akár egy tartósabb, akár évtizedekben is mérhető béke.
Néhány tényszerűség:
- Ukrajna vesztésre áll katonailag a fronton.
- Ukrajna vesztésre áll bel- és külpolitikailag is, már sem a lakosság háborúhoz történő hozzáállása sem a szövetségeseké nem olyan mint volt.
- Ukrajna a gazdasági csőd szélén, vagy már azon túl, tehát önerőből alig életképtelen állam.
- Oroszország most nyerésre áll katonailag a fronton.
- Oroszországban a szankciók és a háborús hirek, a belföldön elszenvedett drón-támadások hatására sem tört ki puccs, külföldön Putyin nem szigetelődött el, sőt.
- Oroszországot nem tették tönkre a szankciók, ellenkezőleg, saját lábra és új kapcsolatokon keresztül ellenállóbbá tette a gazdaságát (lásd BRICS).
- Olyat kell ajánlani Oroszországnak, ami többet ér katonailag, politikailag és term. gazdaságilag is annál, mint hogy még egy évig, 5 évig lassan araszolva, saját katonáinak vére álltal feleméssze az ukrán sereget.
- Olyat kell ajánlania, amit le tud tolni az ukránok torkán, azaz hogy az az ukrán népnek ill. a fronton még harcolóknak is eladható/elfogadható legyen.
- Olyat kll lépnia, ami legalább tűzszünetet hoz 4 évre,...hiszen a kapmány egyik külpolitikai alappilére ez volt.
- Oroszország valamivel több területet fog kapni, mint amit pillanatnyilag katonailag birtokol.
- Ukrajna nem lesz NATO tag, nem állomásozhat külföldi haderő a területén, de nem lesznek fegyverkezési korlátai, vagy
- Ukrajna nem lesz NATO tag, fegyverkezési korlátok is lesznek, de cserébe ENSZ vagy bármi más jellegű békefenntartó csapatok állomásozhatnak majd a területén a béke szavatolása végett.
- A maradék Ukrajna EU-s tagsági lehetősége viszont nem lehet alku tárgya.
- Ukrajna nem lesz demilitarizálva, még részben sem.
- Ukrajnát (ami marad belőle) politikailag és gazdaságilag is bekebelezi a "nyugat", tehát idővel EU tag lesz.
- Oroszország nem foglalja el és nem "denacifiklja" -vagy mi- teljes Ukrajnát (hiszen világos, hogy megtartani sem tudná).
- Oroszország sem érdekelt évtizedben mérhető emberanyagot gyorsan felemésztő lövészárokháborúban.
- Oroszországnak is ép úgy kellene előbb utóbb egy lélegzetvétel, mint Ukrajnának. A kérdés csak az, hogy ez mikor történjen meg és ki mire használná valójában. (abban sem vagyok biztos, hogy Ukrajna kapásból az újrafegyverkezésre, mert ha tűzszünet van lehet választásokat tartani Ukrajnában, lehet az emberknek fonotsabbak lesznek más dolgok, mint az ész nélküli honvédő háború folytatása.)