ami a tegnapi napról kiszivárgott -elég korrekt "ajánlat"
A Zerkalo Nyegyeli ukrán lapban azonban szerdán megjelent a szakadárok követelése, amely a jelenlegi helyzetben nagyon is vállalható feltételeket szabott Kijevnek a béke megteremtéséhez:
A dokumentumban a szakadárok nem nevezték magukat LNR-nek és DNR-nek, csupán "Donyeck és Luganszk megye egyes területeinek harcoló erőinek", ami fontos gesztus Kijev felé, hiszen így nem kell az ukrán vezetésnek attól tartania, hogy a dokumentum elfogadásával közvetve elismeri a két terület önállóságát.
A fegyverek visszavonásának vonalát a szeptember 5-én megkötött, de érvénybe nem lépett minszki megállapodás alapján húzták meg, noha a szakadárok január végén már előnyősebb helyzetben is voltak és utaltak rá, hogy ezután azt tekintenék a tárgyalások kiindulópontjának.
A nehézfegyverzetet hatótávolságától függően 50-140 kilométerre vonnák vissza. Igaz, utóbbi táv csak az ukrán erőkre vonatkozna, noha Uragan rakétarendszerük a szakadároknak is van.
A szakadárok elfogadják, hogy a fegyverek visszavonását az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) megfigyelői ellenőrizzék. Nemzetközi békefenntartókról azonban nincsen szó, Moszkva azt ellenezné, ahogyan a szeparatisták is.
A tűzszünet csütörtöki életbelépésének másnapján elég lenne megkezdenie Ukrajnának nehézfegyverzete visszavonását a megadott vonalakra.
Február 20-ig Kijev jelölje ki azt a Donyeck és Luganszk megyei területet, amelyre vonatkozna az ideiglenes különleges státusz. A kérés inkább formaság, hiszen a státusz megadását Kijev elvben már elfogadta, bár, hogy pontosan milyen jogkörökkel jár az érintett terület számára, az pontosan nem tisztázott.
Február 23-ig Kijev hivatalosan is számolja fel a terrorelhárítási akciónak nevezett művelettel kapcsolatos politikai és katonai döntéseket.
Teljes amnesztia és a foglyok kölcsönös szabadon bocsátása.
Eljuttatni Donyeck és Luganszk megyébe az elmúlt hónapokban elmaradt nyugdíjakat, fizetéseket.
Alkotmányos reform, amely révén biztosítják Ukrajna decentralizációját, autonómiát biztosítva a Doni-medence egyes részeire. (Megintcsak pozitívum, hogy a szakadárok nem Donyeck és Luganszk megye teljes területéről beszéltek, amikor az autonómiára utaltak.)
http://index.hu/kulfold/2015/02/11/minszk/
Vajon mit szólnak ehhez azok a harcosok, akik nélkülözve, szenvedve harcolnak az önálló Donbasszért, vagy éppen az egységes Ukrajnáért? Az előbbiek nem eszik meg Zaharcsenkót?
A lényeg tisztázatlan, legalábbis számunkra. A lényeg ugyanis az autonómia jogköreiben és feladataiban van. Pl. adókivetési jog, vagy biztos költségvetési források nélkül semmilyen autonómia sem ér semmit sem. Kérdés a vétójog terjedelme alkotmányos és szövetségi kérdésekben. Kérdés az erőszakszervezetek irányítása. Lesz-e pl. valamiféle területvédelmi erő. Vagy valaki komolyan azt hiszi, hogy x hónap múlva a mostani orosz harcos egy lembergi laktanyában nyomja a szolit?
Kérdés az uniós csatlakozás. Az oroszok megmondták, az Ukrajna nevű uniós országon keresztül nem fognak piacaikon tarolni a nyugatiak. Ha meg nem lesz csatlakozás, akkor minek volt az egész, már a Majdantól kezdődően?
És mit mond minderre az államcsínyt szervező USA?