A jelenlegi ukrán vezetésnek valahogy le kell szerelnie a kényelmetlenné vált és a közeljövőben őket is veszélyeztető Jobb Szektort, ezért az egyik felét nemzeti gárdába sorozva elküldték, hogy gyikolásszák egymást a kelet-ukrajnai felfegyverzett oroszokkal, a másik felét pedig pár naponta újabb jelentős orosz lakosságú városokba buszoztatják véres balhék kiprovokálása céljából.
Azt ne mondja nekem senki, hogy a hatóságok nem tudtak kb. 50 dugig tömött távolsági buszra való Jobb Szektoros Odesszába szállításáról, vagy korábban kb. dupla ennyiről Harkovba és Doonyeckbe buszoztatásáról! Vagy ki hiszi azt el, hogy békés fociszurkolóknak nézik őket, miközben nem a helyi vegyesboltban vásárolják a vascsöveket, baseball ütőket, pajzsokat, petárdákat, tűzijáték rakétákat, száz marmonkanna szám a molotov koktélhoz való naftát, hanem viszik magukkal. Miért nem lehetett megállítani őket a városok elérése előtt? Nem az orosz pártiak mennek Kijevbe a balhé/pogrom kedvéért, hanem fordítva. Nem az orosz párti fegyveresek mennek Nyugat-Ukrajnába háborúsdit játszani, hanem azért van lövöldözés, mert Kijev kiadta a bevetési parancsot.
A kijevi vezetésről a jónép pontosan tudja, hogy ugyanolyan, ha nem még nagyobb gazemberek, mint az elzavart vezetők. Ukrajnában csökken az életszínvonal, durván gyengült a hrivnya, gyorsan emelkednek az árak, nő a munkanélküliség, esik a gazdasági teljesítmény és pénzügyi csődhelyzet van. Az IMF kölcsönért cserébe kőkemény megszorításokat kellett már eddig is bejelenteni. A hatalomátvétel óta sem sikerült normális közállapotokat, közbiztonságot teremteni, az állam finom szólva is akadozva működik. Ha ebben a helyzetben nyerni szeretnének a választások bundázása nélkül, akkor kell valami ami felülírja az emberekben a hétköznapok keserű tapasztalatait, előhozza a nacionalista érzelmeket, összefogást teremt a közös ellenséggel szemben.
Ezért érdeke a kijevi vezetésnek az orosz beavatkozást kiprovokálni és láthatóan mindent meg is tesznek ennek érdekében a Krím vízelzárásától, a katonai akciókon, a pogromokon, a vízumkényszeren / oroszok beutazásának korlátozásán át, a gázszámla ki nem fizetéséig. Az orosz beavatkozással ugyan elvesztenék Kelet-Ukrajnát, de ha a NATO/USA/EU fellépéssel ennél a pontnál az oroszok megállnak akkor csak egy egyébként is velük ellenséges érzelmű és nehezen, vagy egyáltalán nem irányítható területet vesztenek, viszont a maradék országban legalább megtartják a hatalmukat.
Kelet- és Dél-Ukrajna 2010-ben és 2012-ben masszívan Janukovics, illetve a megdöntött kormány mellett szavazott. Ez a terület kötődik leginkább gazdaságilag is Oroszországhoz. Innen járnak át leginkább Oroszországba dolgozni az emberek. A kisebbségellenes és Oroszország ellenes intézkedések miatt ezen a területen a jelenlegi kijevi vezetésnek politikai szempontból ma még kevésbé teremne babér. Tehát a jelenlegi kijei vezetés célja hogy ezek a területek ne szavazzanak május 25-én.