<blockquote rel="cinikus">
Jelenleg a GPS-t használja (szinte) mindenki, így viszont sokan lennének kénytelenek átállni. Tökmindegy, melyik a nagyobb piac, ha a jelenlegi részesedésed mondjuk 1% összesen, egy ilyen húzás után meg lesz mondjuk 10%: mivel az egyik szolgáltató most száll be a buliba, képtelen ügyfeleket veszíteni lényegében, mert mondhatni, hogy jelenleg nincsenek is ügyfelei. Vagyis "bármit" csinál, azzal csak nyerni tud valójában.
- Ingyenes szolgáltatásról van szó. Mi értelme a piacszerzésnek?
- Mit jelent az hogy ügyfél ebben az esetben. Ha veszek egy GPS készüléket, szerződéses jogviszonyba kerülök az USA hadseregével? Nem. Ők kötelezettséget vállalnak, hogy mindenképpen szolgáltatnak nekem jelet? Nem. Én fizetek ezért valamit? Nem. Akkor mitől lennék az ügyfelük?
-Még ha fizetős is lenne és lenne közgazdasági tartalma a "piacszerzésnek", akkor is a piacra újonnan belépni kívánó GLONASS számára az a jó piacépítési taktika, ha a legnagyobb piacot, az USA-t kapásból elvesztik, annak érdekében hogy a sokkal kisebb orosz piacot erőszakos monopolizálással megszerezzék? Ha tényleg sokkal jobb a GLONASS szolgáltatás, akkor szabad piaci körülmények közt rövid időn belül világszerte sokkal nagyobb piac lenne megszerezhető, mint az orosz piac, viszont a kölcsönös szívatással a nyugati piacra így nem tudnak majd betörni és megrekednek.
A másik ingyenes szolgáltatásának ellehetetlenítése értelmetlen butaság, amivel csak a saját polgári felhasználóikat szívatnák. Csak háborúban van értelem a GPS zavarásnak. </blockquote>
Háború van. Nincs bizalom. Nincs piaci logika. Nem akarnak az USA-ba GLONASS-t. Nem akarnak Oroszországba GPS-t. Oroszo. semmiben nem bízik, ami amerikai. Az USA semmiben nem bízik, ami orosz (sőt, abban sem, ami kínai). A kommunikácós csatornák sorra zárulnak le a két fél között. Le akarják egymást győzni, mi több egymást teljesen megsemmisíteni. Ez a harc az egyik fél halálával fog végződeni.
A közgazdászok meg próbálják fölfogni, hogy akármilyen tetszetős kis kerek elméletnek néz ki a közgazdaságtan, az a valóság értelmezésének csak egy szelete, mindössze egy elmélet, és a közgazdasági (és azon belül is a kapitalista ill. piaci) logika nem húzható rá mindenre, ami él és mozog.
A nyugati közgazdászoknak és "think tank"-eknek annyira a fejükbe szállt a hidegháborús győzelem, hogy azóta a saját elméleteikkel próbálják magyarázni az egész világ működését és az élet minden területét.
Holott a világon több milliárd embernek más motivációi is vannak, amelyek nem függenek össze a piaccal és a pénzzel.
Pl. hogy előnyben részesítenek egy olyan rendszert, amely saját.
Még akkor is, ha az a (piaci, kapitalista) közgazdaságtannak ellentmond.
Mert a saját rendszerben megbíznak.
Mert afelett rendelkeznek kontrollal, míg a másik felett nem.