apravetz:
Hát igen. A csúnya rossz, gonosz oroszok "a jólbevált gázfegyverhez nyúltak", ami "merénylet egy ország lakossága és gazdasága ellen".
Azért engedd meg, hogy az egyoldalú tájékozottságommal leírjam a történetet!
Az ukránok 1,7 milliárd m3 decemberi, 2,5 milliárd m3 januári 1,6 milliárd m3 februári és 1,9 milliárd m3 márciusi, azaz összes 7,7 m3 kedvezményes áron adott gáz árát nem fizették ki 2,2 milliárd dollár összegben, amikor az oroszok áprilistól megemelték az árat. Az áremeléskor már 3 hónapos volt a fizetési késedelem. A szerződés eleve lehetőséget adott a gázár emelésére még akkor is, ha nem az ukránok szegtek volna szerződést a késedelemmel és még akkor is, ha a kedvezményes gázár ellentételezéseként 2010-ben hosszabbított flottaszerződés nem vesztette volna jelentőségét.
Az ukránok nem fogadják el az emelést, de ennek ellenére továbbra is megvásárolják az árut azzal, hogy szivattyúzzák az orosz gázt. Áprilisban a február-márciusi napi átlag 60 millió m3-ről napi átlag 90 m3-re emelték a szivattyúzást, úgy hogy április második hetétől teljes kapacitásra kapcsolták a rendszert. Ez ebben az időszakban szokatlan, mivel általában tavasztól őszig napi 60-70 millió m3-el töltik fel a tározókat és attól függően, hogy milyen kemény a tél, a téli szivattyúzással kiegészítve fedezi a vásárolt gáz a fogyasztást. Ha tavasztól őszig teljes erővel szivattyúznának, akkor enyhe tél esetén nyakukon maradna a készlet. Mégis most április nagyobb részében már teljes erővel ment a rendszer és az áprilisi fogyasztás 2,7 milliárd m3-re ugrott. Májusról az első 12 nap szivattyúzásáról van adat, ami 1,35 milliárd m3 volt, az napi 113 millió m3. Ez a csúcskapacitás. Ezzel együtt májusban várhatóan 4 milliárd m3 körüli lesz a szivattyúzás.
Május végére várhatóan 5,5 milliárd dollárra nő az ukrán gáztartozás.
Az ukránok nem ismerik el a megemelt gázárat és állítják, hogy a korábbi áron fizetnének. Azonban az április végéig elfogyasztott, de ki nem fizetett 10,4 milliárd m3 után teljes egészében kedvezményes áron számított 3 milliárd dollárt, vagy májusi mennyiséggel együtt kedvezményes áron 4,1 milliárd dollárt sem utalják át.
Kérdéseim:
1. Köteles-e tovább szállítani egy nem fizető vevőnek a szállító?
2. Köteles-e fenntartani egy másokéhoz képest 1/3-al csökkentett akciós árat a szállító, ha egyrészt az akció oka is megszűnt másrészt a vevő nem fizet?
3. Ha a vevő nem fogadja el a megemelt árat, akkor miért folytatja a vásárlást? Sőt miért emeli a maximumra az általa elvitt áru mennyiségét? Nem ráutaló magatartás-e ez a vevő részéről, hogy elfogadja a módosított feltételeket?
A nagyon csúnya oroszok még midig nem zárták el a gázt, nem is korlátozták, csak előre szóltak, hogy júniustól csak előre fizetve szállítanak az ukránoknak. Ezzel szemben a kedves és aranyos ukránok ténylegesen elzárták a Krím félsziget 2 millió lakójának édesvíz ellátását 85 %-ban biztosító csatornát. Természetesen figyelmeztetés nélkül. Végül visszaengedték a vizet, de most a Kírmtől 40 km-re gátat építenek a csatornára. Gyakorlatilag kiszomjaztatnak 2 millió civilt, amiről hivatalosan még azt állítják hogy saját állampolgáraik, hiszen nem ismerik a krími népszavazást és a Krím csatlakozását Oroszországhoz. De még ha elismernék is, ez olyan mintha az ukránok, vagy a románok a Tiszát, míg az osztrákok, vagy szlovákok a Dunát teljesen elzárnák, mert haragszanak ránk.