Röviden összefoglalnád?
Vagy aki érti ezt a bikfa nyelvet :-9?
Romániából szállt fel az ukrán légierőhöz tartozó Szu-27 Flanker.
A repülőgép február 24-én szállt le Romániában eddig ismeretlen okokból. A gépet azután küldték vissza, hogy az Európai Unió országai által javasolt terv (több tucat vadászrepülőgép Ukrajnába szállítására vonatkozóan) kudarcot vallott. Az Európai Unió egyik tisztviselője először február 27-én jelentette be a tervet, de hamar kiderült, hogy az ügylet részletei egyre valószínűtlenebbé teszik azt.
A román védelmi minisztérium közölte, hogy a Szu-27-es az ukrán hatóságok kérésére hagyta el Romániát, és induláskor fegyvertelen volt. A román légierő két MiG-21 Lancer vadászgépe kísérte az ukrán határig. Miután átkelt Ukrajna területén, a Flanker két azonosítatlan Ukrán Légierő repülőgéppel találkozott.
Bár a Szu-27-es visszatérése kétségtelenül örvendetes kiegészítés az ukrán légierő számára, miközben Oroszország folytatja előrenyomulását az országba, az Európai Unió (EU) által javasolt terve, miszerint további repülőgépeket küldene Ukrajnába, ma elakadt.
Josep Borrell, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője, az Európai Bizottság alelnöke február 27-én bejelentette, hogy az uniós országok 450 millió eurós (több mint 501 millió dolláros) katonai segélycsomagot nyújtanak Ukrajnának. Ez lehetővé tenné az ország számára, hogy további vadászgépeket szerezzen be meg nem határozott EU-államokból. Borrell jelezte, hogy ezek olyan repülőgépek lennének, amelyeket az ukrán légierő már üzemeltet, hogy gyorsan harcba hozhassák őket.
Másnap további részletek láttak napvilágot arról, hogy Ukrajna akár 70, az ukrán légierő által ismert repülőgépet is fogadhat, ami arra utal, hogy ezek valószínűleg MiG-29-esek és Szu-25-ösök Lengyelországból, Szlovákiából és Bulgáriából. A 70 repülőgép azonban több, mint az ezekben az országokban rendelkezésre álló repülőgépek teljes száma. Ezen túlmenően ezek közül kettőnek alig vagy egyáltalán nem lesz vadászgépe, mivel a korszerű pótlások még nem érkeztek meg.
Natascha Bertrand, a CNN tudósítója azonban ma arról számolt be, hogy Andrzej Duda lengyel elnök bejelentette, hogy nem küld repülőgépeket Ukrajna légterébe.
Andrzej Duda lengyel elnök Ian Stoltenberg NATO-főtitkárral folytatott megbeszélésen kijelentette, hogy Lengyelország nem küld repülőgépet Ukrajna légterébe. Stoltenberg azt is megismétli, hogy a NATO nem lép konfliktusba.
A Politico munkatársa, Paul McLeary a szlovák védelmi minisztérium meg nem nevezett szóvivőjére hivatkozva szintén ma számol be arról, hogy Szlovákia elutasítása is hivatalos.
Hivatalosan Európa nem ad át vadászgépeket Ukrajnának. Lengyelország úgy döntött, hogy nem, és a szlovák védelmi minisztérium szóvivője most megerősítette nekem: "Szlovákia nem szállít vadászgépeket Ukrajnának".
Eközben a Novinite bolgár hírügynökség tegnap arról számolt be, hogy Kiril Petkov bolgár miniszterelnök "teljesen abszurdnak" nevezte az ötletet, mondván, országának nincs elég repülője vagy pótalkatrésze, amit el kellene adni.
Andrzej Duda lengyel elnök és Jens Stoltenberg NATO-főtitkár beszélt újságíróknak a lengyelországi Lask légitámaszponton, ahol hangsúlyozták, hogy a szövetség nem kockáztatja, hogy belekeveredjen az Oroszország és Ukrajna közötti katonai konfliktusba, ezért nem küld repülőgépeket segítségül. „A NATO nem vesz részt a konfliktusban” – mondta ma lengyelországi látogatásán Jens Stoltenberg főtitkár. „Ezért a NATO nem küld csapatokat Ukrajnába, és nem költöztet repülőgépeket Ukrajna légterébe.” Sok hang, köztük Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, szintén azt szorgalmazta, hogy a NATO hozzon létre repüléstilalmi övezetet Ukrajna felett.
Arról is érkeztek hírek, hogy a küldetéseket valóban az Ukrajnával határos NATO-országokból, különösen Lengyelországból hajtják végre. Egy nevetséges kijelentés, amelyet mostanra hivatalosan is dematerializáltak.
Bár a Szu-27-es visszatérése Romániából minden bizonnyal jó hír az ukrán légierő számára, úgy tűnik, hogy Ukrajna azon terve, hogy több vadászgépet szerezzen be az Európai Uniótól, legalábbis egyelőre kudarcot vallott. Az EU által Ukrajnának vásárolt flotta méretével kapcsolatos későbbi nyilvános megjegyzések és nyilatkozatok félreértések, kérkedések, vagy akár moráljavító propaganda következményei lehettek, mint a mitikus "Kijev fantomja". Lehetséges, hogy az EU-n kívül más forrást találnak, de ez időbe telik, és más akadályok is felmerülnek.
Bárhogy is legyen, amellett, hogy visszakapott egy magányos Szu-27-est, kiderül, hogy az ukrán légierő kap-e további repülőgépeket az orosz erőkkel való konfliktus elhúzódásával