Brit bombahír Indiáról és Kínáról - azt állítja, hogy brit technológiát "csempésznek" és orosz rakétákhoz használnak fel
Egy nyugtalanító leleplezés során kiderült, hogy brit gyártmányú alkatrészeket építettek be az Ukrajna felett záporozó orosz cirkálórakétákba.
A Royal United Services Institute (RUSI) jelentéséből kiderült, hogy brit technológiát szállítanak harmadik országokon keresztül, és az Oroszország Ukrajna elleni háborújában használt bombák kritikus összetevőjeként végzik.
Kína és India szerepe most azért került vizsgálat alá, mert brit technológiát szállítanak Oroszországba, amelyet Moszkva katonai célokra használ fel.
A "Z hadművelet: egy birodalmi téveszme halálos útjai" című jelentés részletezi, hogy indiai és kínai vállalatok közvetítőként hogyan működtek közre, lehetővé téve a Kreml számára, hogy az Egyesült Királyságban gyártott elektronikus chipeket és kapcsolótáblákat vásároljon, amelyek az orosz cirkálórakéták kritikus alkotóelemét képezik.
A technológia egy olyan jogi résen keresztül jut be Oroszországba, amely lehetővé teszi, hogy "az anyagokat a vonatkozó szellemi tulajdon tulajdonosának engedélye nélkül hozzák be Oroszországba".
Boris Johnson brit miniszterelnök, aki a múlt héten Indiába látogatott, kijelentette, hogy kormánya igyekszik majd kijavítani ezeket a kiskapukat.
Azt mondta: "Biztosítani akarjuk, hogy ezt szorosan tartsuk. Biztosítani fogjuk, hogy semmilyen kiskaput nem engedünk meg. Lépéseket fogunk tenni annak érdekében, hogy az áru ne más útvonalakon keresztül jusson el Oroszországba".
RUSI-jelentés néhány nappal azután került nyilvánosságra, hogy egy uniós jelentésből kiderült, hogy a NATO-országok, Franciaország és Németország 273 millió euró (295,4 millió dollár) értékben katonai felszereléssel látták el Oroszországot, amelyet valószínűleg Ukrajnában használtak - írta az EurAsian Times.
A Krím 2014-es orosz annektálására válaszul elrendelt, az egész EU-ra kiterjedő fegyverembargó ellenére a két nagy NATO-szövetséges bombákat, rakétákat, rakétákat és lőfegyvereket szállított Moszkvának.
Brit alkatrészeket használó orosz cirkálórakéták
A RUSI jelentése megvizsgálja, hogy Oroszország a 9M727-es cirkálórakéták, a Kh-101-es cirkálórakéták, a 9M949-es irányított 300 mm-es rakéták, a TOR-M2 légvédelmi rendszerek és az Aqueduct rádiók gyártása során nyugati elektronikára támaszkodik.
a jelentés az Egyesült Királyság mellett az Egyesült Államok, Németország, Hollandia, Japán és Izrael technológiáit is említi. A jelentés szerint "Oroszország szinte minden modern katonai hardvere a nyugati országokból importált komplex gazdaságosságtól függ".
A kutatók felfedezték, hogy a technológia nagy részét hivatalosan olyan nemzeteknek adják át, mint India, hogy más termékekben használják fel, de végül katonai felhasználásra Oroszországnak adják el.
A jelentés szerint, bár a vállalatok nem tudhatták, hogy az orosz hadsereg a "végfelhasználó", Oroszország "mechanizmusokat hozott létre arra, hogy ezeket a termékeket harmadik országokon keresztül tisztára mossák".
A jelentés szerzői, Dr. Jack Watling és Nick Reynolds védelmi szakértők ezt írták: „A nyugati országoknak alaposan fel kell mérniük, hogy vállalataik hova szállítanak tudatosan vagy véletlenül Oroszországot, és el kell zárniuk ezeket a csatornákat.”
India és Kína az orosz katonai hardver legnagyobb vásárlói, és nagyon jelentős kapcsolatuk van Moszkvával, ami visszatartotta őket attól, hogy nyíltan elítéljék Oroszország ukrajnai hadműveleteit.
Nem rég olyasmit olvastam h cirkáló rákétákhoz nem használnak külföldi hardvert, ha nem jól emlékszem Bellingcat írta ezt.