Az olajembargó a mai és a holnapi EU csúcs fő témája, megállapodás ma sem született.
A kiszivárgott információk szerint az alábbiak lennének a feltételek:
- Az év végével megszűntetik az orosz olaj és olajtermékek behozatalát a tengeren keresztül (ez az EU import kétharmada)
- Csehország, Magyarország és Szlovákia meg nem határozott időtartamra mentességet kap a vezetékes szállítás tilalma alól
- Ugyanezen országok 2 milliárd eurót kapnak az olaj infrastruktúrájuk fejlesztésére (a MOL 750 millió eurós költséget jelzett korábban)
- Bulgária és Horvátország átmeneti mentességet kap a számukra fontos olajtermékek esetében
A tárgyaláson Orbán a korábban jelzetteken felül új igényekkel lépett fel - garanciákat kért arra az esetre, ha valamilyen oknál fogva megszűnne az orosz olaj vezetékes szállítása, így nem sikerült tető alá hozni az egyezséget.
Több ország vezetője jelezte - köztük Olof Scholcz német kancellár-, hogy ha nem sikerül egységes EU álláspontot kialakítani, akkor az egyes országok saját hatáskörben dönthetnek. Németország és Lengyelország az EU embargótól függetlenül is le akarja állítani az importot az év végével.
Közben Hollandia és Dánia is megtagadta az orosz gáz rubelben történő kifizetését és az előbbi esetében a Gazprom már jelezte is, hogy holnaptól beszűntetik a szállítást.
Ezzel hatra emelkedett az orosz gázról lemondott európai országok száma. Litvánia önként megszűntette a függést áprilisban. Bulgária, Finnország és Lengyelország pedig szintén visszautasította a Gazprom fizetési feltételeit, az oroszok pedig leállították a szállítást ezekbe az országokba.