[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 504
54 458
113
Mert sok ember szereti ezeket, az oroszoknál is. Nekem speciel nem fontos a meki.

Ha hadigazdaság lesz és tömegével küldik a sorozott katonákat Ukrajnába akkor kicsit más lesz a helyzet mint most. Jelenleg még tartják magukat a különleges hadművelethez az oroszok és nem akarják hogy a lakosság sokat érezzen belőle, de ez tényleg kezd tarthatatlanná válni.
Mi kezd tarthatatlanná válni? Honnan tudod ezt te, a foteltábornok? Mi a hiteles forrásod?
 

JonatánJoe

Well-Known Member
2016. december 29.
167
1 112
93
Ezért nem irónia:
"Kadirov arról is írt korábban, hogy az orosz különleges erők képzik ki a csecsen önkénteseket, akik fontos részét képezik az Ukrajna ellen indított offenzív műveleteknek. Ha ez igaz, az cudar képet fest az orosz különleges erők kiképzési módszereinek hatékonyságáról, hiszen néhány csecsen harcos még az irányzékot sem tudja használni a fegyverén, vagy éppen a tárnál fogják az AK-jukat."
Mi a gond a tárnál fogott AK--val? Érdekelne a véleményed, légyszives fejtsd ki az álláspontodat ezzel kapcsolatban! Köszönöm!
 
  • Tetszik
Reactions: vata and paul64

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 295
10 524
113
Mert sok ember szereti ezeket, az oroszoknál is. Nekem speciel nem fontos a meki.

Ha hadigazdaság lesz és tömegével küldik a sorozott katonákat Ukrajnába akkor kicsit más lesz a helyzet mint most. Jelenleg még tartják magukat a különleges hadművelethez az oroszok és nem akarják hogy a lakosság sokat érezzen belőle, de ez tényleg kezd tarthatatlanná válni.
Azt amúgy jelzem, hogy Litvániában és onnan északra egyáltalán nincs meki, mégis élnek az emberek. Van helyette ugyanis más gyorsétteremlánc, amely képes ugyanazt a szemét minőséget előállítani (Ott Hesburger van mindenfelé, ami amúgy finn étteremlánc, és egy fikarcnyit sem jobb a hamburgerük a mekinél, sőt, szerintem még sikerült azt is alulmúlniuk).
Emellett mint olvashattuk, már a meki is visszament az oroszokhoz, csak álnéven, mert nem akartak veszni hagyni egy ekkora piacot.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 135
53 740
113
Ez így mind szép, de ha 5-10 cm-re rakok egy rácsot egy 10 mm-es páncéltól akkor mennyivel nagyobb az esélye, hogy túléljen egy RPG találatot? Mert az a képen nem tank. Oké, lehet 5 fokos becsapódásnál nagyobb, ha pont eltereli a kummulatív sugarat 5 fokkal. De ez csak az én agymenésem, lehet rosszul gondolom.

Az RPG fogó rács azért működik, mert a rács eltöri a réztölcsért még azelőtt, hogy az RPG orrán lévő gyújtó aktiválná az RPG-t.
Így nem jön létre a kumulatív sugár.
Más kérdés, hogy néha a rácsot éri a gyújtó, olyankor kakuk van.
Illetve nem tudom, hogy a papír vékony oldalfala a BTR-nek mennyire bírja a több kg tnt egyenérték lökéshullámát.
Amúgy a NATO és az SZU tapasztalat is az volt, hogy a jól elkészített rács kb. minden második RPG ellen nyújtott védelmet a való életben.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Ez így mind szép, de ha 5-10 cm-re rakok egy rácsot egy 10 mm-es páncéltól akkor mennyivel nagyobb az esélye, hogy túléljen egy RPG találatot? Mert az a képen nem tank. Oké, lehet 5 fokos becsapódásnál nagyobb, ha pont eltereli a kummulatív sugarat 5 fokkal. De ez csak az én agymenésem, lehet rosszul gondolom.
8-10mm lemezrol beszeltek amit megvaltanatok a raccsal. Ennyire erovel Szuzuki Swiftre is felrakhatnatok. A harcjarmu es a katona az fogyoeszkoz, bele kell torodni. Meg kell elozni hogy olyan helyzetbe keruljon ahol kilohetik.
Ha így megy tovább, 2-3 hónap és itt áll előttünk a vegytiszta DEMOKRÁCIA, a maga meztelen valóságában.
Kozben azert ok veszik am az atcimkezett orosz olajat...

Ja, de ez egy full másik cikk és ha tetszik, ha nem, igaz:


Kerdezd meg a kollegat hogy ha a magyar meg a jenki katona fogja a tarnal a fegyvert akkor az miert profi kikepzes. Mig ha a csecsen akkor az miert nem? En se ugy tanultam egyebkent, de kioktattak itt hogy maradi vagyok.

Itt meg egy hős Nato kikepzesen atesett hoholhonved, lehet dicsoiteni meg varni ide az EU-ba.

 
  • Tetszik
Reactions: paul64

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 080
11 758
113

FUVBZtNWAAElNqt


 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 961
113
Mert sok ember szereti ezeket, az oroszoknál is. Nekem speciel nem fontos a meki.

Ha hadigazdaság lesz és tömegével küldik a sorozott katonákat Ukrajnába akkor kicsit más lesz a helyzet mint most. Jelenleg még tartják magukat a különleges hadművelethez az oroszok és nem akarják hogy a lakosság sokat érezzen belőle, de ez tényleg kezd tarthatatlanná válni.
Azt hittem a lengyelekrol irsz mig vegig nem olvastam...

Aztan kozben kiderul hogy ezek se kulonboznek a szokasos migriktol:


Brusszelben is harcolnak az oroszok ellen.


Amugy eddig hogy hivtak Törökországot?
 

Green Leader

Well-Known Member
2020. szeptember 10.
176
2 234
93
zd meg a kollegat hogy ha a magyar meg a jenki katona fogja a tarnal a fegyvert akkor az miert profi kikepzes. Mig ha a csecsen akkor az miert nem? En se ugy tanultam egyebkent, de kioktattak itt hogy maradi vagyok.

Itt meg egy hős Nato kikepzesen atesett hoholhonved, lehet dicsoiteni meg varni ide az EU-ba.

Figyelj, ha mutatsz nekem egy olyan cikket a Portfolio-n, ahol az van leírva egy NATO katonáról, aki a tárnál fogja a fegyvert, hogy milyen profin van kiképezve, esküszöm, személyesen fogom fejbe csapni a szerzőt egy péklapáttal.

Ha viszont nincs ilyen cikk, akkor tisztelettel megkérlek arra, hogy ne használj a szakmai munkánk kritizálására olyan érveket, amelyek teljes mértékben csak általad kitaláltak és mi soha nem írtuk le.

Azt nem értem amúgy általánosságban, hogy miért van az, hogy ha egy újságíró / elemző kritizálni meri valamelyik harcoló oldalt a rossz felkészültsége miatt, akkor attól automatikusan a másik oldal szekértolója lesz a közvélemény szemében.

Ha tegyük fel, oroszpárti lennék, örülnöm kéne annak, hogy az offenzív műveletekben fontos szerepet játszó, magukat elit egységként hirdető csecsen gárdisták egy része még csak nem is tudja szakszerűen használni a fegyverét?
 

vontod

Well-Known Member
2017. június 14.
718
7 286
93
Azt hittem a lengyelekrol irsz mig vegig nem olvastam...

Aztan kozben kiderul hogy ezek se kulonboznek a szokasos migriktol:


Brusszelben is harcolnak az oroszok ellen.


Amugy eddig hogy hivtak Törökországot?
Turkey - ami a pulyka angolul :)
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 904
48 422
113
Mert sok ember szereti ezeket, az oroszoknál is. Nekem speciel nem fontos a meki.

Ha hadigazdaság lesz és tömegével küldik a sorozott katonákat Ukrajnába akkor kicsit más lesz a helyzet mint most. Jelenleg még tartják magukat a különleges hadművelethez az oroszok és nem akarják hogy a lakosság sokat érezzen belőle, de ez tényleg kezd tarthatatlanná válni.
Mégegyszer kérdezem: ismersz valakit, aki ott él? Hol él, melyik városban? Mit érez ő a háborúból?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 440
113
Csak gond van a morállal....
Annak utánanéztél, hogy az ISW micsoda, illetve, hogy vajon honnan veszik ezeket az állításokat?
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
A magyar hadsereg vezetői vajon miért nem hajlandók gondoskodni arról, hogy a BTR-koporsókban legalább egy kis esélye legyen a magyar katonáknak

Nem tudom a választ, de kedvenc szórakozásom a tippelés. Talán azért, mert épp tervezünk váltótípust és már a gyár is épül hozzá? Ami váltótípusra nem placebo rácsot, hanem hatékony APS védelmet akarunk már tervezés szakaszában bele integrálni?
Bár a te ötleted is jó, hogy halasszuk el ezek bevezetését 2-3 évvel és költsünk inkább olyanra, amit néhány év múlva kohóba akarunk lökni.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 425
12 081
113
Figyelj, ha mutatsz nekem egy olyan cikket a Portfolio-n, ahol az van leírva egy NATO katonáról, aki a tárnál fogja a fegyvert, hogy milyen profin van kiképezve, esküszöm, személyesen fogom fejbe csapni a szerzőt egy péklapáttal.

Ha viszont nincs ilyen cikk, akkor tisztelettel megkérlek arra, hogy ne használj a szakmai munkánk kritizálására olyan érveket, amelyek teljes mértékben csak általad kitaláltak és mi soha nem írtuk le.

Azt nem értem amúgy általánosságban, hogy miért van az, hogy ha egy újságíró / elemző kritizálni meri valamelyik harcoló oldalt a rossz felkészültsége miatt, akkor attól automatikusan a másik oldal szekértolója lesz a közvélemény szemében.

Ha tegyük fel, oroszpárti lennék, örülnöm kéne annak, hogy az offenzív műveletekben fontos szerepet játszó, magukat elit egységként hirdető csecsen gárdisták egy része még csak nem is tudja szakszerűen használni a fegyverét?

Portfolios ujságíró vagy?
Azért ezen meglepődtem, hogy ezt így bevállalod.

Őszintén szólva az egész oldal... Nem kell fenn akadni ilyen részleteken, silány minőségben tálalja a következetlen agitpropot.
Mondjuk mentségetekre szóljon, annyira elbulvárosodni, mint korábban az index , majd a hvg, hogy kiérdemelje a full szenylap kategóriát, azt még nem sikerült.

Amúgy a propaganda cikkeket úgy küldik, hogy miket kell írni? Vagy csak átveszik külföldről és még el is hiszi némelyik?
 

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 875
5 107
113
Ez tök igaz amit írsz. De elbeszélünk egymás mellett.

Egyrészt, mint írtam, nem ismerjük a preciziós csapások számát és arányát.

Másrészt ezek mellett simán megfér a buta bomba tonnaszám szórása is.
És bármennyir is hisznek egyesek a modern kor vívmányaiban, azért egy sok hektáros erdő benőtt lövészárkait (és mint láthattuk vannak ilyenek szép számmal), amennyire nem lehet egy egész front szakaszon műholddal lekövetni, annyira nagyon is jól lehet gradokkal, tosokkal, butabombákkal puhítani.
És ismétlem, mint írtam is korábban, ettől még simán lehet, hogy a jelenlegi háború esetén is több harcjárművet lőnek ki prec fegyverrel.

Szerintem biztos lesznek majd beszámolók idővel, könyvek, ahol az "élményeiket" megosztják ukrán katonák, milyen volt a lövészárokban, mikor a 70es évek haditechnikájával puhították őket.
Szerintem nem kérdés, hogy élniük kell a buta bombák lehetőségével, ha van az IS.
Ettől még áll amit írsz.
Lehet kicsit félreértettem!Tény ha ebből van sok ezt kell használni!Ha szigorúan nézem az F111 is a 70-es évek technikája és már Vietnamban is alkalmaztak célmegjelölő konténert lézerbombát igaz akkor még kis számban!Célmegjelölő konténer felderítésre,célpontok azonosítására is alkalmas nem "csak"a bombák célra vezetésére!Ezen a téren valamiért annyira le vannak maradva az oroszok hogy India is Izraeli lightening célmegjelölő konténereket alkalmaz a su30-asain!Egy 4 gen+-os vadászbombázón véleményem szerint már alapnak kéne lennie ennek mostanra náluk is!