[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mlace

Well-Known Member
2018. február 16.
1 898
5 205
113
egy ukran kislany kijevben, a romok alol astak ki, alvas kozben erte talalat a lakohazat.

azt senki nem tudja megmagyarazni, hogy ennek mi ertelme van, marmint lakohazat raketazani alvo csaladokkal a fronttol 100kmre.


remelem kaptak az ukranok eleg podot a himarsokhoz.

aki szerint ez a kislany megerdemelte mert Ukran, meg egyebkent is katonak lottek kijevben a haloszobajabol, a doneckbe, na az naci.
Ennek annyi értelme lehet hogy lessz mivel indokolni ha kapnak az Ukránok patriot,thaad légvédelmi egységeket amivel van esély lelőni ezeket a cirkálórakétákat!
 

Mivec

Well-Known Member
2022. március 2.
329
3 664
93
Jól láthatóan fogalmad sincs a nyugati harckocsik páncélozott harcjárművek képeségeiről és a Himars képességeivel sem vagy tisztában, és azzal sem hogyan fogják használni az ukránok.
Azért azt tisztázzuk, hogy mind két oldalon elméleti képességekről beszélünk. Az orosz tankok most kapnak hideget-meleget, látjuk, hogy nem fenékig tejfel a védelmük, sem az aktív sem a passzív. A nyugati tankok ilyen szituációt mégcsak nem is szagoltak... Nem tudjuk mi lenne, ha bedobnánk ebbe a káoszba egy Leo 2A6-7 ez vagy egy Abrams SEP2-3 at. A Challengert inkább hagyjuk, azokkal már volt gond Irakban is. A Leclerc nekem setét folt, de nem is számottevő a számuk. Az előző oldalakon sokan kritizálták az APC-ket. Nos tankelhárító rakéta ellen pont annyira ellenálló egy Bradley M3 mint egy BMP3, szerintem semennyire. Ami most Kelet-Ukrajnában van az maga a pokol. Ott írtózatos veszteségek lennének, bármilyen modern cuccról is van szó. Nem vagyok pro, de úgy gondolom, sok lúd disznót győz elv fog érvényesülni, ebben meg mindig az oroszok voltak előnyben. És ne adja az Isten, hogy a NATO bevesse a légi dominaciáját, ami szerintem is egyértelmű, mert akkor mind megdöglünk.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 014
32 422
113
Kézen fogva ássák a saját sírjukat. Engem nem zavarna ha minket nem rántanának magukkal!! :(

Az angolszászok nem, ők a világhatalmi helyzetüket akarják biztosítani ismét hosszabb időre. Két világháborút már kirobbantottak ezért a múlt században ugyanők, akkor a németek megtörésére. Most a kínaiakat akarják kicsinálni, csak egyelőre az oroszokat kell előbb megtörni, mint Kína szövetségesét.
A nagy sakktábla topicba illik ez inkább persze, de az amerikai geostratégák ezt kb. nyíltan ki is mondták 20 éve is. Brzezinski, Friedman stb.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 501
46 457
113
Koszovóról leírtam már a véleményemet. Ott valószínűleg sokkal többen haltak volna meg ha nem lép az USA. Itt fordítva látom, ha Oroszország nem lép akkor sokkal kevesebben haltak volna meg
Ne legyél idióta!
Egyik helyen sem volt jogos beavatkozási joga az USA-nak. Következmények (rá nézve) nélkül avatkozik be mindkét esetben.
Amerika leszarja az ártatlan áldozatok mennyiségét. Kizárólag a saját geopolitikai érdekei mentén cselekszik.
Akár mennyire nehéz is ezt beismerni.
Vagy látod az újgúr elnyomás ellen bevetni US Air Force egységeit?
Lehet, hogy Koszovóban több halott lett volna, de sokkal stabilabb végeredmény lett volna.
Jelenleg folyamatos NATO jelenlét kell, hogy ne robbanjon a balkán lőporos hordó.
Az meg különösen vicces hogy az ukrán konfliktusba való USA beavatkozást úgy akarod feltüntetni, hogy úgy kevesebb áldozatot eredményez.
Vagy lemaradtál az Ukránok által elismert (szóval minimum fenntartásokkal kezelendő )1000 fő veszteség / napos vérszívattyú bejelentéséről?
Ez neked úgy tűnik, hogy kevés áldozattal jár?
Lehet hülyét csinálni magadból, hogy bizonygatod, hogy "a hős ukrán nép" győzni fog de nagyon nem ezt mutatják a számok

Én megértem a honvédő haborút, de jelenleg 2 lehetséges jövő áll az ukranok előtt:
  • lassan felmorzsolják őket az összeomlásig, majd behúzzák egész Ukrajnát az oroszok.
  • Belátja Zelenszkij, hogy beültették az amerikaiak a hintába, és elfogadja az oroszok feltételeit. Még ha ez a lemondásával is jár! Így van esély az ukrán államiság fennmaradására. Különben semmi...
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
13 014
32 422
113
Azért azt tisztázzuk, hogy mind két oldalon elméleti képességekről beszélünk. Az orosz tankok most kapnak hideget-meleget, látjuk, hogy nem fenékig tejfel a védelmük, sem az aktív sem a passzív. A nyugati tankok ilyen szituációt mégcsak nem is szagoltak... Nem tudjuk mi lenne, ha bedobnánk ebbe a káoszba egy Leo 2A6-7 ez vagy egy Abrams SEP2-3 at. A Challengert inkább hagyjuk, azokkal már volt gond Irakban is. A Leclerc nekem setét folt, de nem is számottevő a számuk. Az előző oldalakon sokan kritizálták az APC-ket. Nos tankelhárító rakéta ellen pont annyira ellenálló egy Bradley M3 mint egy BMP3, szerintem semennyire. Ami most Kelet-Ukrajnában van az maga a pokol. Ott írtózatos veszteségek lennének, bármilyen modern cuccról is van szó. Nem vagyok pro, de úgy gondolom, sok lúd disznót győz elv fog érvényesülni, ebben meg mindig az oroszok voltak előnyben. És ne adja az Isten, hogy a NATO bevesse a légi dominaciáját, ami szerintem is egyértelmű, mert akkor mind megdöglünk.

Az amerikaiak szerint velük ez nem történne meg, mert annyival jobb a doktrínájuk és a kiképzésük. Náluk természetesen mindig ott lenne a kísérő gyalogság, mindig tökéletesen együttműködnének az egységek.
Maga a technika (MBT-k, IFV-k) szerintem sem teljesítene lényegesen jobban, mint az orosz, ha így használnák. Elsöprő légi/drón támogatás nélkül szerintem mindenképp szenvednének, és egy nyugati haderő egyszerűen dezintegrálódna, ha orosz vagy ukrán szintű folyamatos "kopást" kellene elszenvednie élőerőben, technikában. PTSD-től válna harcképtelenné az állomány 90%-a.
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 001
83 010
113
Mariupol (helyreállítási munkák, boltok):

Azért itt is lehet látni, hogy nincs teljesen szétlőve!

Moszkva, 4 hónapnyi "überbrutál", "Putyin már meghalt, ha mégsem, akkor pénteken Oroszország összeomlik" szintű szankciózás után:
(a szemét továbbra is hiánycikk)

Más.
USA tudósok:

:)
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
Elfogyott a türelmük? És türelmetlenségükben újra elkezdtek más országokat megszállni? Nem kéne nyugtatót szedniük inkább?

Szerintem nem volt helyes az amerikaiak iraki inváziója, mint ahogy a mostani orosz invázió sem helyes. Én következetes vagyok. De a közel-kelet Amerika előtt se volt a béke szigete.

Nagyon messze vagyok az EU mainstream álláspontjától. Hozzám legközelebb a lengyelek állnak, én bőven kritizálom a nyugatot is, csak nem itt, mert itt Ukrajna a téma.

Oroszországgal szemben háborús retorika és konkrét lépések kellenek. Az ahogy a Krím megszállását kezeltük ide vezetett.

A SZU ugyanazt az orosz birodalmi mentalitást képviselte mint a moder Oroszország, csak más ideológiai köntösben.

Ha az USA érdekszférájában vagy, akkor ott sokkal szabadabb vagy.

Bírom ezt a kioktató mentalitást azoktól akik a nyilvánvalóajn bukásra ítélt első fázisban még Kijev bekerítéséről és Harkiv meg Odessza ostromáról álmodoztak. Az idő végül engem igazolt és nem az oroszok elhibázott stratégiáját.
Meszike kis nyünyőkém! Ha az oroszok komolyra vették volna a figurát, akkor elsöpörték volna a hohol hordákat. Benézték, van ez így ;) Ettől függetlenül az még majd kiderül, hogy az idő kit fog igazolni, ugyanis egyenlőre én nem látom a művelet végét.
De persze álmodozz csak a győzelemről, aztán nehogy arra ébredj, hogy bilibe lóg a kezed.
Ha a nyugatnak egy kis esze van akkor igyekszik elkerülni, hogy a ruszki hadigazdálkodásra váltson és előkerüljenek a hazafias érzelmek...
 

hendrick

Well-Known Member
2018. június 30.
2 813
4 986
113
A szomorú valóság éppen nem ez...
És sajnos úgy néz ki, hogy élesbe vált a dolog lassan. A nyugati, EU-s háborús uszítók ugyanis nem állnak le! Eltelt már 4 hónap és egyetlen vezetőtől sem láttam, hogy erőfeszítést tettek volna a béketárgyalások előmozdításáért. Csak öntik a fegyvert ész nélkül, feszegetik tovább az eleve megrepedt geopolitikai egyensúly határait tovább (NATO bővítés), na meg közben kiszankciózzák az EU-t a világ vérkeringéséből!
..
Gondolod, hogy a jenki patkány bevállalna egy világégést, ha az orosz medve belekóstolna a litvánokba, mert az baszakszik vele Kalinyingrád utánpótlása miatt? Infantilisan naív vagy. De hát neked ez a védjegyed...
Ez mondhatni "örökzöld".
Kísértet 1983-ból (Nógrádi is szereti emlegetni):
Oszt mégis itt vagyunk... nem rohant le senki senkit, atom se pukkant ... akkor most sem fog, mert most sem hülyék az emberek, ha meg azok, akkor legalább jól meg kell nézni az atomvillanást :D
 

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 426
7 007
113
A NATO lényege az 5. cikkely ha nem alkalmaznák amikor szükség van rá akkor az egész NATO-t le lehet húzni a retyón az USA-l együtt, tudom, hogy az orosz párti fórumozóknál már egy ideje terjed az a téveszme, hogy az egész 5 cikkely mögött nincs semmi csak humbug az egész
ez nem pártállás kérdése
mégis mit tud tenni a nato amikor a ruszkik bemasíroznak litvániába
két dolgot tud tenni, vagy elindítja mindjárt az egyszerűség kedvéért a nukleáris csapásokat aminek ismert a végkimenetle vagy inkább először felemeli az f16-35 flottát és hagyományos technikával legyalulja a litvániai orosz kontingenst a fenébe, mert nyilván képes rá
utóbbi esetben először london megy a lecsóba, mint ahogy az oroszok voltak szivesek célozgatni rá, és akkor lehet újragondolni a hogyantovábbot mert ebben a fázisban még orosz és usa anyaföldet nem ért támadás, tehát még van elvi lehetőség arra hogy felvegyék a felek a telefont és megbeszéljék a hogyantovábbot
aztán hogy london megy-e elsőként a lecsóba vagy rammstein vagy southampton vagy rzeszov az mindegy is, de a felvetés arra utal hogy orosz oldalról nem terveznek hagyományos erőkkel történő pöcsméregetést a natoval, és látva az ukrán tapasztalatokat okkal nem terveznek ilyet
 

sidewinder12

Well-Known Member
2016. október 11.
1 623
8 972
113
Részben off, Litvánia
"Július 2-án a Megnyitó ünnepséggel kezdetét veszi Litvániában, Pociunai repülőterén a 21. Vitorlázórepülő Európa Bajnokság FAI CLUB, Standard és 15m kategóriákban, valamint a 4. Vitorlázórepülő Világbajnokság 13,5 m kategóriában. A magyar csapat 7 versenyzőből és kisegítőikből áll. A válogatott keret tagjaként klubtagunk, Mészáros Zoli a Club kategóriában fog versenyezni. Június 27-től már regisztráció, edzési lehetőség lesz, így mi ma délelőtt elindultunk szép hazánkból.
A magyar csapat versenyzői:
Fai Club:
Mészáros Zoltán - Aero Club Esztergom
Veigli Szabolcs - MALÉV Repülőklub
Standard:
Bánki Péter - MÁV Repülőklub
Vámosi Tamás - Opitz Nándor Repülőklub
15m
Gangl Gábor - MÁV Repülőklub
Banó László - Őcsényi Repülőklub
13,5 m
Czigler Elek - Albatrosz Vitorlázórepülő Egyesület"

Tehát a litvánoknál lesz idén a vitorlázórepülő EB. Egy nemzetközi sportesemény. Ahogy áprilisban az egyik magyar induló mondta nekem: "még az is lehet, hogy rakéta kerülő bajnokság lesz belőle"
A litván politikai vezetés most éppen azon dolgozik teljes erővel, hogy rakéta kerülő bajnokság legyen a vitorlázórepülő EB.
Ügyesek.
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
677
1 878
93
Nem vagyok szakértő, nem is akarok az lenni, csak logikusan megpróbálom öszerakni azokból az apró részletekből, amiket ismerünk, hogy mi, miért történik és mik lehetnek a konklúziók. Az enyém is egy vélemény a sok közül, lehet vele egyetérteni, vitatkozni, elemezni, kibővíteni. Vannak benne objektív és szubjektív dolgok, ennek ellenére reálisan próbálom értékelni, mert magamat sem akarom becsapni, csak mert az jó és kielégítő lenne a lelkemnek. Főleg a hibákból lehet sokat tanulni.
Hát igen, nehéz az élete a "bokorugróknak" a BMP-kben. Nehezen tudnak ki/beszállni és össze-vissza ülnek. Ezek komoly érvek a konstrukciós/tervezési hibákra. A BMP-1-től kezdődően egy hosszú evolúciós folyamat kezdődött a BMP-3M megjelenéséig. Mo. már a BMP-2-t sem vásárolta meg, ellentétben több, akkor még szövetséges országgal. Dudi hozzáállása, nézetei (egyáltalán nem sértésnek szánom) teljesen visszaköszön a jelenlegi magyar katonai vezetés nézeteivel, hozzáállásával, ami nekem személy szerint egyáltalán nem szimpatikus (főleg a vezérkari főnök), már megint csak "segget nyalnak". A BMP-1, a korának kiemelkedő, első fecskéje volt a kategóriájának. Messze nem volt tökéletes, több hibája is kijött idővel, amit a BMP-2 részben kijavított. A BMP-3 már több szempontból a lehetőségekhez mérten a legoptimálisabb kialakítású lett. Tükrözte a szovjet katonai filozófiát, amit lehet kritizálni, de rossznak egyáltalán nem nevezhető. Attól, mert a BMP sorozat nem az ergonómia csúcsa, nagyon is jól alkalmazható arra, amire való. Igazából ez igaz a T-64/72/80/90 harckocsikra is. ...
Most az első etappal kapcsolatosan írnék pár gondolatot.
A sok megsemmisült szárazföldi harci technikáról készült képeket, videókat elnézve, (amelyek egy része manipulált, valótlan, nem most történt) a döntő többségük az utakon, városokban/településeken amortizálódott le. Döntő többségük lesállásból, tüzérségi tűzzel lett megsemmisítve. Az adott körülményeket figyelembe véve nem is volt meglepő. Sokszor úgy és olyan helyzetben történtek a kilövések, amelyek felvetik, hogy nem optimálisan, nem jól előkészítetten történt a technika bevetése. Mire gondolok: Biztosítatlan konvojok, egyedül "kolbászoló" harcjárművek, VDV-s alakulatok nem a nekik optimális körülmények közötti bevetése, páncélozatlan járművekkel városi harc, nem megfelelő felderítés utáni bevetés, bizonyos esetekben a nem megfelelő kiképzettség szintje és még lehetne sorolni. Azon lehetne vitatkozni, hogy NATO, (illetve sokkal modernebb orosz) harci eszközök esetén mekkora veszteségek lettek volna, de azért ez elég hipotetikus lenne.
Mondhatnánk, hogy a hadműveleti célok bonyolultsága miatt történt mindez, az idő nagyon fontos tényező volt, ráadásul a minimális károkozás okozása is sokban közrejátszhatott a nagy veszteségekben. Olyan katonai tevékenységre, amilyenekre igazából ezeket a harckocsikat, gyalogsági harcjárműveket, páncélozott szállító harcjárműveket tervezték, nagyon kevés volt.
Sokat gondolkodtam azon, hogy jelenleg mi alapján gondolják sokan azt, hogy az orosz/DLNR szövetséges haderő óriási veszteségeket szenvedne, én nem igazán látom a "hatalmas" veszteségeket, már csak azért is, mert a fent leírt körülmények gyökeresen megváltoztak. Lehet, hogy nem szimpatikus és látványos
ez a földbe döngölés, de nagyon hatásos.
Miért fogytak ki a volt szovjet harci technikából sokan és Oroszország miért nem? Mert főleg a szíriai, líbiai, közel-keleti balhékban iszonyatos sok eszköz lett átadva a "nyugat által támogatott erőknek".
1727535572_0:358:3004:2048_1920x0_80_0_0_3f95b35183a55fde8f20cbee0f6a81f2.jpg

oos-glavnaya.jpg

1200_0_1544107573-7045.jpg

1314935hbdaft46.jpg

6b70f114abcfe9e5bf33b6d901a55cc3.jpg
Ennél valóságosabb , életszerűbb háborút remélem nem fogunk látni! Ha ennek a háborúnak nem felelnek meg az adott eszközök, akkor az eszközökben van a hiba! Nem hiszem, hogy valaha is úgy fog kinézni egy háború, hogy csak akkor támadunk hateljesen optimálisak a feltételek az adott eszközöknek. Azért ez a sok veszteség, mert a BMP-k és a többi eszköz sem megfelelő, vagy nincs is olyan , hogy megfelelő. Egyszerűen így néz ki egy háború ami nem elméletben zajlik:
 

adam.bertok

Well-Known Member
2022. február 26.
358
1 129
93
Az amerikaiak szerint velük ez nem történne meg, mert annyival jobb a doktrínájuk és a kiképzésük. Náluk természetesen mindig ott lenne a kísérő gyalogság, mindig tökéletesen együttműködnének az egységek.
Maga a technika (MBT-k, IFV-k) szerintem sem teljesítene lényegesen jobban, mint az orosz, ha így használnák. Elsöprő légi/drón támogatás nélkül szerintem mindenképp szenvednének, és egy nyugati haderő egyszerűen dezintegrálódna, ha orosz vagy ukrán szintű folyamatos "kopást" kellene elszenvednie élőerőben, technikában. PTSD-től válna harcképtelenné az állomány 90%-a.
az amik sem biznak kozelharcra a dolgot.
tuzerseg nekik is van, plusz fejlettebb elekronikajuk mindenben is.

ez olyan hogy melyik jobb repulo a mig 29 vagy az F akarmi
a mig 29 szepen repul, de nem tud olyan messzirol raketat kibocsajtani mint egy tizeneves F16-os.
szoval tok mindegy hogy repul a mig, nem latna az ellent.

Plusz az amik gazdasagilag 5x, lakossagszamban, 2-3x erosebbek mint az oroszok.
mindenbol tobb van nekik es nagyobb is.

az orosz baka oroszorszagot meg tudja vedeni, vagy ha nem arra van eleg atomfegyvere az orosznak.
emlegetik is most az oroszok eleget, hogy megijedjetek.
talan ukrajnat be tudjak huzni felig az oroszok.

PTSDje van az orosznak is csak ott tilos errol beszelni, meg oroszorszag nem egy nyilt tarsadalom.
tudod csernobilban meg mindig lehetne napozni ha az oroszokon mulik.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 652
113
egy ukran kislany kijevben, a romok alol astak ki, alvas kozben erte talalat a lakohazat.

azt senki nem tudja megmagyarazni, hogy ennek mi ertelme van, marmint lakohazat raketazani alvo csaladokkal a fronttol 100kmre.


remelem kaptak az ukranok eleg podot a himarsokhoz.

aki szerint ez a kislany megerdemelte mert Ukran, meg egyebkent is katonak lottek kijevben a haloszobajabol, a doneckbe, na az naci.
Mellément egy rakéta, szomorú, de sajnos előfordul. Ugyanakkor meséld már el hány ilyen eset fordult elő Donbaszban?
Akkor nem sírtál...
 
Last edited by a moderator:

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 451
77 199
113
Nem vagyok szakértő, nem is akarok az lenni, csak logikusan megpróbálom öszerakni azokból az apró részletekből, amiket ismerünk, hogy mi, miért történik és mik lehetnek a konklúziók. Az enyém is egy vélemény a sok közül, lehet vele egyetérteni, vitatkozni, elemezni, kibővíteni. Vannak benne objektív és szubjektív dolgok, ennek ellenére reálisan próbálom értékelni, mert magamat sem akarom becsapni, csak mert az jó és kielégítő lenne a lelkemnek. Főleg a hibákból lehet sokat tanulni.
Hát igen, nehéz az élete a "bokorugróknak" a BMP-kben. Nehezen tudnak ki/beszállni és össze-vissza ülnek. Ezek komoly érvek a konstrukciós/tervezési hibákra. A BMP-1-től kezdődően egy hosszú evolúciós folyamat kezdődött a BMP-3M megjelenéséig. Mo. már a BMP-2-t sem vásárolta meg, ellentétben több, akkor még szövetséges országgal. Dudi hozzáállása, nézetei (egyáltalán nem sértésnek szánom) teljesen visszaköszön a jelenlegi magyar katonai vezetés nézeteivel, hozzáállásával, ami nekem személy szerint egyáltalán nem szimpatikus (főleg a vezérkari főnök), már megint csak "segget nyalnak". A BMP-1, a korának kiemelkedő, első fecskéje volt a kategóriájának. Messze nem volt tökéletes, több hibája is kijött idővel, amit a BMP-2 részben kijavított. A BMP-3 már több szempontból a lehetőségekhez mérten a legoptimálisabb kialakítású lett. Tükrözte a szovjet katonai filozófiát, amit lehet kritizálni, de rossznak egyáltalán nem nevezhető. Attól, mert a BMP sorozat nem az ergonómia csúcsa, nagyon is jól alkalmazható arra, amire való. Igazából ez igaz a T-64/72/80/90 harckocsikra is. ...
Most az első etappal kapcsolatosan írnék pár gondolatot.
A sok megsemmisült szárazföldi harci technikáról készült képeket, videókat elnézve, (amelyek egy része manipulált, valótlan, nem most történt) a döntő többségük az utakon, városokban/településeken amortizálódott le. Döntő többségük lesállásból, tüzérségi tűzzel lett megsemmisítve. Az adott körülményeket figyelembe véve nem is volt meglepő. Sokszor úgy és olyan helyzetben történtek a kilövések, amelyek felvetik, hogy nem optimálisan, nem jól előkészítetten történt a technika bevetése. Mire gondolok: Biztosítatlan konvojok, egyedül "kolbászoló" harcjárművek, VDV-s alakulatok nem a nekik optimális körülmények közötti bevetése, páncélozatlan járművekkel városi harc, nem megfelelő felderítés utáni bevetés, bizonyos esetekben a nem megfelelő kiképzettség szintje és még lehetne sorolni. Azon lehetne vitatkozni, hogy NATO, (illetve sokkal modernebb orosz) harci eszközök esetén mekkora veszteségek lettek volna, de azért ez elég hipotetikus lenne.
Mondhatnánk, hogy a hadműveleti célok bonyolultsága miatt történt mindez, az idő nagyon fontos tényező volt, ráadásul a minimális károkozás okozása is sokban közrejátszhatott a nagy veszteségekben. Olyan katonai tevékenységre, amilyenekre igazából ezeket a harckocsikat, gyalogsági harcjárműveket, páncélozott szállító harcjárműveket tervezték, nagyon kevés volt.
Sokat gondolkodtam azon, hogy jelenleg mi alapján gondolják sokan azt, hogy az orosz/DLNR szövetséges haderő óriási veszteségeket szenvedne, én nem igazán látom a "hatalmas" veszteségeket, már csak azért is, mert a fent leírt körülmények gyökeresen megváltoztak. Lehet, hogy nem szimpatikus és látványos
ez a földbe döngölés, de nagyon hatásos.
Miért fogytak ki a volt szovjet harci technikából sokan és Oroszország miért nem? Mert főleg a szíriai, líbiai, közel-keleti balhékban iszonyatos sok eszköz lett átadva a "nyugat által támogatott erőknek".
1727535572_0:358:3004:2048_1920x0_80_0_0_3f95b35183a55fde8f20cbee0f6a81f2.jpg

oos-glavnaya.jpg

1200_0_1544107573-7045.jpg

1314935hbdaft46.jpg

6b70f114abcfe9e5bf33b6d901a55cc3.jpg
A valóság viszont teljesen mást mond! Az oroszok sem egy új BMP-2-t vagy 3-at akarnak hanem PUMA-t. Nézd meg a T-15-öt. Marha nagy, marha nehéz, ellenben belül tágas, hátul rámpája van, kiválóan védett és nagy tűzerejű. Ezekközül egyik sem a régi szovjet/orosz IFV-k ismérve (talán a tűzerő igen). Szóval értem én, hogy szerinted jól alkalmazható, csak még az oroszok sem ezt gondolják róluk, mert az utódnak semmi köze hozzájuk.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 502
12 747
113
Az amerikaiak szerint velük ez nem történne meg, mert annyival jobb a doktrínájuk és a kiképzésük. Náluk természetesen mindig ott lenne a kísérő gyalogság, mindig tökéletesen együttműködnének az egységek.
Maga a technika (MBT-k, IFV-k) szerintem sem teljesítene lényegesen jobban, mint az orosz, ha így használnák. Elsöprő légi/drón támogatás nélkül szerintem mindenképp szenvednének, és egy nyugati haderő egyszerűen dezintegrálódna, ha orosz vagy ukrán szintű folyamatos "kopást" kellene elszenvednie élőerőben, technikában. PTSD-től válna harcképtelenné az állomány 90%-a.

Szerintem a nyugat az élőerőn vérezne el. Viszonylag hamar. Egyrészt ehhez a "profik" sincsenek hozzászokva, mert visszalőnek és inkább hazamennek. De azon túl gyakorlatilag csak az elkényelmesedett társadalom van, aki ilyenkor ha kikerül a klímás helységből a napsütésre felhivja a személyi edzőjét, hogy milyen bronzkrémmel kenje be a barátja a tükör előtt és a pszihológusával is felírtana valami nyugatót valami elképzelt pánikrohama miatt.. allergiás rohamokról nem is beszélve.
Ide a bökőt, hogy a minimális veszteségeket sem lennének képesek elviselni. A belső politikai egyetértés sem lenne meg. Mindezt a motiváció 100%os hiányával karöltve.
 

adam.bertok

Well-Known Member
2022. február 26.
358
1 129
93
A szomorú valóság éppen nem ez...
És sajnos úgy néz ki, hogy élesbe vált a dolog lassan. A nyugati, EU-s háborús uszítók ugyanis nem állnak le! Eltelt már 4 hónap és egyetlen vezetőtől sem láttam, hogy erőfeszítést tettek volna a béketárgyalások előmozdításáért. Csak öntik a fegyvert ész nélkül, feszegetik tovább az eleve megrepedt geopolitikai egyensúly határait tovább (NATO bővítés), na meg közben kiszankciózzák az EU-t a világ vérkeringéséből!
..
Gondolod, hogy a jenki patkány bevállalna egy világégést, ha az orosz medve belekóstolna a litvánokba, mert az baszakszik vele Kalinyingrád utánpótlása miatt? Infantilisan naív vagy. De hát neked ez a védjegyed...
Kina - es a szovetsegesek miatt azsiaban muszaj itt is erot mutatnia az usanak.

atomfegyverekig nem fog remelhetoleg elmenni a tortenet,bar sokan fantazialnak itt errol.
meg az oroszoknal is.

az oroszok gyengek ezert beszelnek atomrol mindig. masuk mar nincs.

kina miatt az amik nem nagyon engedhetik el ukrajnat.
az ukranok meg valamiert nem akarnak oroszok lenni, fene se erti miert.
de itt sokan magyarazzak akik meg mindig sirnak trianon miatt, hogy adjak mar meg magukat, pedig az ukranok ha megadnak magukat mi varna rajuk ? ezt hagyjuk is,ezt az ukranok nem akarjak.

az oroszok nem tudnak itt gyozni.

par ev es csokken a bevetel majd az olajbol.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 059
113
Nem, álomvilágban élsz, a valóság azt mondja, hogy a jövő a PUMA, T-15, T-14 és a többiek, a jelen meg a BMP-2/3, meg ami a csapatoknál van mindenkinek, nyugaton is. Maximum ez a fegyveres konfliktus felgyorsítja a fejlesztést, gyártást. Viszont azok is idővel elavulttá válnak majd, az élet már csak ilyen. Nézd már meg, hogy jelenleg melyik ország hadserege, mivel tudna harcolni???