[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

grabo112

Well-Known Member
2011. október 15.
1 377
3 504
113
Az ukrán felderítés ca 17 ezerre tette az orosz harckocsi állományt, és ebből 2300 darabot ítéltek véglegesen roncs állapotúnak, a többi harcképessé tehető kisebb-nagyobb javítás után.
Na de vajon mennyi idő kell mindehhez? Értsétek már meg, hogy az egyidőben rendelkezésre álló kapacitás korlátai miatt olyan egyszerűen nem lesz, hogy 2-3 hónapon belül hip-hop előáll harcra kész állapotban, megfelelően kiképzett személyzettel ez a 15-20 ezer tank.

Ahogy a 300 ezer most besorozott katona se lesz ott holnap a fronton megfelelően felkészítve és felszerelve.

Ezért sem lehet hanyagolni az eddig tapasztalt 2018 tank/év (ez 168 tank/hónap) veszteség jelentős hatását.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 425
12 073
113

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 425
12 073
113
1. Magyar vagyok.
2. Több évtizedig dolgoztam orosz haditechnikával.
3. Ismerem a gyárat, tudományos munkám van az orosz harckocsfejlesztés történetéből.
4. Külön kutattam a posztszovjet idők hadiipari beruházásait. Tudom mit tettek, mit akartak, és mit nem tudták elérni a témában.

Csak néhány példa, hogy lásd, mennyire butaságokat beszélsz:
  • A T-14/15 Armata hét éve létezik proptotipusként. Nem tudják, különösen, nem az eredeti koncepció mentén gyártásba vinni.
  • A T-90 a T-72 konstrukció bázisán lévő átmeneti megoldás. Ebben sem tudták a legfontosabb fegyverezeti és elektronikai innovációkat beépíteni. (új ágyú helyett régi 2A46M5, kijelzők, aktív védelmi rendszer, stb.)
  • A gyártó berendezések nagy része német, japán, stb. nyugati CNC stb. megmunkálò eszköz. Ezekből annyit vettek, amiből a havi 4 db gyártható. Ezt lehet kissé fokozni, ha van hőkamera, elektronika, ami beépíthető.

Érted miért nem egyszerű évi 500-1000 darabra növelni a termelést??

Ha lehetne, hidd el megtette volna, hisz ennek dupláját veszíti el Ukrajnában.

A nyersanyag gazdagság meg afrikai országok jellemzője is, mégsem álmodoznak vilaguralomról.
:)

Az álmodozás veszélyes. Nézz utána a tényeknek, mielőtt nagypofával vádaskodsz, okoskodsz.

A dilettantizmusod arroganciád megalázóan nevetségessé tesz, mert mindig beégsz.

Nem tudom melyik nickedre írjak. Elfedkeztél kicsit magadról.
Mert az az x megmunkálógép amiről gondolom fingod sincs eddig mennyire volt leterhelve? Hány műszakban ment?
Mekkora külsős kapacitás felett rendelkeznek?
Milyen típusú gépekből áll a gépparkjuk?
Én dolgozok forgácsolásban...

Nem kell 4 semmitérő link teljesen másról és a mellébeszélés. Erre a kérdésre válaszolj vagy hagy abba a fantáziálást.


Arra persze nem szeretne válaszolni semelyik jóember sem, hogy hány darab vhilka volt a háború első napján az 50 preciziós csapáshoz.
Ez megint feledésbe merült...
 

beta

Well-Known Member
2011. október 26.
5 368
8 535
113
Rájöttek, hogy nincs elég kapacitás. Egyszerűen ennyit tud az USA.


Semmi ilyesmiről nincs szó. Arról szól csak, hogy békeidős gyártákapcitás van az USA-ban (is). Azt fel kell skálázni a mostani megnövekedett igények miatt.

Mindig is mondtam, hogy veszélyesek ezek a lépcsőre esett papírgalacsinok. Hát végül nem ő is úgy végezte, ahogy Magdi anyus a Barátok köztben?
De vajon mi volt ráírva?

Ráadásul ez nem is egy semmirekellő oligarcha, hanem komoly tudós-szakember, akit nem igazán lehet pótolni.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Nem tudom melyik nickedre írjak. Elfedkeztél kicsit magadról.
Mert az az x megmunkálógép amiről gondolom fingod sincs eddig mennyire volt leterhelve? Hány műszakban ment?
Mekkora külsős kapacitás felett rendelkeznek?
Milyen típusú gépekből áll a gépparkjuk?
Én dolgozok forgácsolásban...

Nem kell 4 semmitérő link teljesen másról és a mellébeszélés. Erre a kérdésre válaszolj vagy hagy abba a fantáziálást.


Arra persze nem szeretne válaszolni semelyik jóember sem, hogy hány darab vhilka volt a háború első napján az 50 preciziós csapáshoz.
Ez megint feledésbe merült...

Havi négyet tologatnak egy szerelvényen.
Én azt mondom ez a realitás, erre van bizonyíték.
Te mit mondasz?
Havi 50, havi 100 T-90M gördül le a szalagról?
Oké. Harmadszorra írom, bizonyítsad állításod!
Bizonyítsad be azt, amit még a ruszki sem hazudik!

Zavarják a tények a fantazmagóriád. ;)

A ruszki nem hülye, pontosan tudja, hogy a NATO hírszerzés mindent tud a hadiipari kapacitásairól, a gyártásszervezési gondokról.
Azért teszi fél úgy a képeket, mennyiség nélkül, mert ezzel még nem égethető be, de az ábrándos lelkű laikusok számára még azt sugallhatja, hogy nincs gáz, ömlenek a tankok Ukrajnába, a veszteségek pótolhatók.

A mai szám: 1186 darab elveszett harckocsi hét hónap alatt.

 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 186
113
egy orosz oldalon olvastam, hogy nincsenek csapagyak a tehervagonokba.
oroszoknal osszeszerelo uzem van (VOLT ) csak.
nyilvan vannak vagonok, nyilvan meg futnak akar evekig.
de uj tehervagonokat nem tudnak gyartani.

nem bonyolult dolog ez a csapagy, de nem is olyan egyszeru mint egy szog.
oroszok jelenleg nem tudjak gyartani, import meg nincs.

az oroszok nem onellatoak energiat, elelmiszert kiveve.

Katasztrofaba menetelnek, csak aki tudja meg erti ezt az most megy at a szomszedba, menekultkent.

a SZU csak lendlease-el tudott gyozni, kellett az a parezer mozdony, repulo, minden szovjet katona bakancsa es elelme az amiktol, hogy leverjek a nemeteket.

ez a lend lease most ukrajnaba megy.

de rendben legyozik az oroszok az ukranokat ? Utana van elkepzeles hogy mi lesz ?

jonnek majd a kepek a deportalt varoslakokrol, lerombolt hazakrol meg tobb ukran menekult fog jonni.
ami egy orosz lesz ukrajnaban addig oroszorszag a nyugaton paria marad.

egyebkent ha nagyon sok burjat, kazak, csecsen meg tatar fog meghalni, akkor elobb utobb felmerul a kerdes, hogy miert jo nekik orosznak lenni.

tenyleg szeteshet oroszorszag, Putyin lesz 2. Miklos car akit felkoncol majd a sajat nepe ?
Még Cseauseszku Romániájban is gyártottak csapagyakat Brassóban. Nem is rossz minőségben. Aztán jössz te, hogy az orosz nem tud csapágyat gyártani, amikor olyan rakétákat gyárt önerőből, amik ellen az amcsik nem tudnának védekezni, na meg a rakéta hajtóművet is orosztól veszi az USA. Nem beszélve az önálló repülőgépgyártási képességükről. Tudod ez tiszta faék technológia, szemben egy csapágy legyártásával. Nem tudom hol, melyik nyugati propaganda lapban olvastad ezt a nagy marhaságot, de hogy kamu az egész az biztos. Kell a remény az atlantista uralmat nyögő népeknek.
 

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 028
6 340
113
1. Magyar vagyok.
2. Több évtizedig dolgoztam orosz haditechnikával.
3. Ismerem a gyárat, tudományos munkám van az orosz harckocsfejlesztés történetéből.
4. Külön kutattam a posztszovjet idők hadiipari beruházásait. Tudom mit tettek, mit akartak, és mit nem tudták elérni a témában.

Csak néhány példa, hogy lásd, mennyire butaságokat beszélsz:
  • A T-14/15 Armata hét éve létezik proptotipusként. Nem tudják, különösen, nem az eredeti koncepció mentén gyártásba vinni.
  • A T-90 a T-72 konstrukció bázisán lévő átmeneti megoldás. Ebben sem tudták a legfontosabb fegyverezeti és elektronikai innovációkat beépíteni. (új ágyú helyett régi 2A46M5, kijelzők, aktív védelmi rendszer, stb.)
  • A gyártó berendezések nagy része német, japán, stb. nyugati CNC stb. megmunkálò eszköz. Ezekből annyit vettek, amiből a havi 4 db gyártható. Ezt lehet kissé fokozni, ha van hőkamera, elektronika, ami beépíthető.

Érted miért nem egyszerű évi 500-1000 darabra növelni a termelést??

Ha lehetne, hidd el megtette volna, hisz ennek dupláját veszíti el Ukrajnában.

A nyersanyag gazdagság meg afrikai országok jellemzője is, mégsem álmodoznak vilaguralomról.
:)

Az álmodozás veszélyes. Nézz utána a tényeknek, mielőtt nagypofával vádaskodsz, okoskodsz.

A dilettantizmusod arroganciád megalázóan nevetségessé tesz, mert mindig beégsz.
Nem tudom biztosan, csak erős a gyanúm, hogy Kína gyárt gyártó berendezéseket és megfelelő elektronikai berendezéseket, vagy ha nem, akkor ugyanúgy meg tudja oldani ügyesen, ahogy az orosz olajat és gázt eladja sajátkent.
 

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 443
12 410
113
Kezdődnek a szavazások a DPR-ben

LPR, Herszon, Zaporizzsjában szintén


Az amerikai kongresszus egyik munkatársa szerint az ukránok még egy modern tankot sem lesznek képesek feltankolni

A Politico interjút közölt egy meg nem nevezett kongresszusi tisztviselővel, aki elmagyarázta, miért késlekedik a Nyugat a modern haditechnikai eszközök Ukrajnának történő szállításával.

Az amerikai tisztviselő rámutatott, hogy "meglehetősen nehéz nemcsak amerikai gyártmányú harckocsikat, hanem a karbantartásukhoz szükséges alkatrészeket is átadni Ukrajnának". "Nem akarunk nekik olyasmit adni, ami elromlik, kifogy a benzin, és nem tudják feltölteni" - mondta.
 

ehnaton

Well-Known Member
2013. február 27.
518
2 389
93
Nem teljesen mindegy mennyi t90est gyártanak havonta,? gyanítom nem arra fognak építeni, hanem a maradék több ezer t72est kaparják össze, kapnak némi plusz védelmet oszt cső, a javelin a legmoderbebb páncélost is kibontja, ukrik meg nem rendelkeznek modern páncélossal,így teljesen megfelel akár a t62 is ha úgy adódik.
Az sokkal érdekesebb és értékesebb mennyi valódi tapasztalatot szednek össze a harctéren, mert ez már bőven túl mutat az amcsi papucsos bohóckodásokon.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 425
12 073
113
Semmi ilyesmiről nincs szó. Arról szól csak, hogy békeidős gyártákapcitás van az USA-ban (is).

Mint az UVGnél?

Nekem úgy tűnik, hogy az orosz páncélos veszteség ellenében az ukránoknak és a natonak sokkal nagyobb veszteségük volt.

Ráadasul pl, még mindig nem kaptam választ rá. De az ukrán preciziós tüzérséget (vhilka és vhilka m) a Nato/Usa nemhogy mennyiségben, de minőségben, képessegben sem volt képes pótolni a pár himarssal.
Egyszerűen preciziós tüzérség szintjén invaziós haderőre csak ennyire futja, ennyire képes a nyugat.
Mindezt olyan áldozatokkal, hogy a háttérországok gazdaságilag belerokkannak.

Amúgy ezres harckovsi veszteség tényleg annyira tragikus ilyen szinvonalú haderő ellen? Hiszen már gyakrolatilag a teljes ukrán haderőt kiütötték és a nato fegyverek ellen megy a harc. Ráadásul fogyás is lelassuló trendet mutat.

Szóval minden csak nézőpont kérdése.
---
Wilson.. mondtam a kérdésre válaszolj, ne a semmitérő cikekkel gyere, meg a szokásos bullshittel.
 

duckdodgers™

Well-Known Member
2012. március 5.
3 597
19 651
113
egy méltánytalanul figyelemebe nem vett cikk :)

Zelenszkij ma közölte Duda lengyel elnökkel, hogy kész népszavazást tartani Lemberg, Ternopil és Ivano-Frankivszk megyékben a területek Lengyelországhoz csatolásáról.

mondjuk így forrás nélkül ciki.... de a gondolat jól hangzik :)
Orosz dezinfo szarkeverés céljából. Nem az első, nem az utolsó ;)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Én is megpróbálom elmagyarázni:
A békeidős termelés szerinted a kapacitás maximumát jelenti.
A többiek szerint meg a békeidős termelést a megrendelő általi kifizetés/igény/ütemezés határozza meg.

Előbbi tényleg nem valószínű! Utóbbit nagy eséllyel alaposan fel lehet pörgetni. Mintha a gyár múltja ezt mutatná, ez nem egy műhelyecske ahol fából és agyagból protókat reszelgetnek. Ez valószínű a beszállítókra is igaz.

Nem ilyen egyszerű. Nagyon bonyolult a beszállítók láncolata. A külföldi eredetű anyagokat, alkatrészeket ki kel el váltani.
Ez egy két-három évtizedes folyamat.
Példák:
Az atom rakéták sok alkatrésze, a hordozó alváz maga (MAZ tgk.), a hőkamerák, oprikák egy része belarusz volt.
  • Az NSZV-T géppuska gyára Kazahsztánban maradt. Ezért lett az új orosz légvédelmi géppuska Kord.
  • Rengeteg gyár Ukrajna területén volt, ezeket ki kellett váltani nemcsak a hadiipar, hanem az atom és űripari, és sok más területen is.

Ez nagyon nehézkesen ment, sok külföldi alkatrész, anyag bekerült az orosz vállalatok termékeibe. Ahogy az F-35-be is lett kínai.

A másik probléma, hogy a vállalatok csak olyan kapacitásokat tartanak fenn, olyan és annyi beruházást hajtanak végre ami gazdaságosan kifizetődő. Ha havi 4 tankhoz rendelnek hőkamerát, ágyút, motort, akkor az a beszállító ekkora kapacitást tart életben:
  • Betanított munkaereje,
  • korszerű szerszámgép sínek kapacitása,
beszállítóval kötött hosszútávú szerződései
ekkora kapacitásra méretezettek.

Igen van:
  • Régi csarnok, műhely, raktár, ha nem adta el.
  • Lehet régi szerszámgép, ha nem dobta ki, ha karban van tartva.
  • Vehet fel új munkaerőt, azt betanithatja.

De ez mind idő, pénz és tudás.

Biztos, hogy a ruszki elkezdte ezt a folyamatot, de a leépült kapacitások, különösen új gyártástechnológia esetén sok invesztálást igényelnek időben, anyagiakban és mérnöki tudásban is.
Emiatt volt nehéz megszervezni a felújításokat is (T-80BVM, T-72B3).
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 960
113
Ezt meg kiragtak az egerek...

Ugy tunik Szibariabol nem futnak el.
Magadan, a vilag vegen, valahol Kamcsatka korul, az elso mobilizalt csoport, vannak vagy szazan kb:

Tobb helyszin Sziberiabol. Sokan, legalabb szaz fő mindenhol:

Donyeck, ujabb terrortamadas a civiliek ellen. Elvitte a fel fejet a lanynak.

 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 165
3 449
113
Nem tudom biztosan, csak erős a gyanúm, hogy Kína gyárt gyártó berendezéseket és megfelelő elektronikai berendezéseket, vagy ha nem, akkor ugyanúgy meg tudja oldani ügyesen, ahogy az orosz olajat és gázt eladja sajátkent.
Ez lehetséges, de miért adna nagy mennyiségben az oroszoknak? Ezzel szankciókat kockáztatva. Kis mennyiségben - több köztes szereplő beiktatásával - biztosan megoldják az oroszok. Még azt sem tartom kizártnak, hogy a nyugaton gyártott eszközök behozatalát is részlegesen megoldják, de én nem hiszem, hogy ez elégséges lenne.
Egyébként a tankok fontos szereplői ennek a háborúnak is, de nem "perdöntőek". Én nem ebben látom az oroszok legnagyobb hiányosságát, hogy nem tudnak elegendő t-90M-et gyártani. Eleve ez egy sokkal összetettebb kérdéskör, aminek ez csak az egyik szelete.
 

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 443
12 410
113
Ez lehetséges, de miért adna nagy mennyiségben az oroszoknak?
Mondjuk azért, mert tudják jól, hogy ha a nyugat/nato nem lesz visszaültetve a helyére, és az oroszok elbuknak, akkor utána ők, vagyis Kína fog következni.
Ez nem konteo, ez a terv. Kína a fő konkurencia, az első lépés a legfőbb szövetségesük (Oroszország) kiiktatása.
 

ladagrant

Well-Known Member
2019. január 30.
2 395
4 392
113