Az Associated Press három amerikai tisztviselővel folytatott beszélgetésből megtudta, hogy a Lengyelországban becsapódott és két ember halálát okozó rakéta egy ukrán légvédelmi rakéta lehetett.
Ez áll az
AP anyagában , írja a "
European Truth ".
Három amerikai tisztviselő, akik csak névtelenül nyilatkoztak, azt mondták, hogy az előzetes becslések szerint ez egy olyan rakéta, amelyet az ukrán légvédelem lőtt ki egy orosz rakéta lelövésére.
Ez az információ ellentmond annak a másik névtelenül nyilatkozó amerikai tisztségviselő megjegyzésének, hogy orosz rakéták
lépték át a lengyel határt november 15-én, kedden.
Mint ismeretes, kedd délután Oroszország hatalmas rakétatámadást intézett Ukrajna területe ellen. Ezzel egy időben Lengyelország határ menti falujában lezuhant egy rakéta, aminek következtében két ember meghalt. Lengyelországban sürgősen összehívták a Miniszterek Tanácsának Nemzetbiztonsági és Védelmi Bizottságát. és úgy döntöttek, hogy fokozzák egyes egységek készültségét, és fontolóra veszik a NATO-szerződés 4. cikkének alkalmazását.
Andrzej Duda lengyel elnök szerda esti beszédében azt mondta, hogy Varsónak
nincsenek pontos információi arról, hogy pontosan ki indította el a lengyel területre zuhant rakétát, de azt megerősítette, hogy az orosz gyártmányú volt. Lengyelország nemzetközi szakértőket hívott meg a robbanások kivizsgálására.
Az orosz védelmi minisztérium azt állítja, hogy "nincs köze" a lengyelországi rakéták állítólagos lezuhanásához.
Ezzel szemben...
A roncsok vizuális jelei szerint az Ukrajna elleni hatalmas orosz rakétatámadás során november 15-én Lengyelország területére zuhant rakéta egy Kh-101 típusú cirkálórakéta lehetett.
Erről a
Polsat News tudósítója , Mateusz Liakhovsky számolt be, miután két katonai szakértővel beszélgetett – írja az
European Pravda .
Ljahovszkij elmondta, hogy egyik forrása egy katonai szakember, aki nem Ukrajnából vagy Lengyelországból származik, a másik pedig az ukrán védelmi minisztériumhoz köthető szakértő. Értékelésüket a robbanás helyén talált rakétadarabról készült, a médiában elérhető fénykép vizsgálata után fejtették ki.
Az újságíró hozzáteszi, hogy a Kh-101-eseket Oroszország már sokszor használta Ukrajna elleni rakétatámadások során, és a november 15-én bevetett rakéták között is voltak ilyen rakéták. Felhívta a figyelmet arra is, hogy Psevodovótól 15 km-en belül Ukrajna területén vannak olyan objektumok, amelyeket Oroszország választhat a csapások célpontjaként.
"Most a lengyel hadsereg szakértői csoportja folytatja a munkát a helyszínen. Minden bizonnyal meg fogják határozni, hogy milyen típusú rakétáról volt szó, és melyik ország indította el" - mondta Ljahovszkij.
Más
William Burns, az Egyesült Államok Központi Hírszerző Ügynökségének igazgatója kedden Kijevben találkozott Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, és megerősítette az Egyesült Államok támogatását ugyanazon a napon, amikor orosz rakéták támadták meg a fővárost és más régiókat.
Az
European Truth szerint a The Washington Post ír erről egy névtelen amerikai tisztségviselőre hivatkozva.
Kijevben Burns "megerősítette az Egyesült Államok azon kötelezettségvállalását, hogy támogassa Ukrajnát az orosz agresszió elleni harcban" - mondta a tisztviselő. A CIA igazgatója biztonságban volt az amerikai nagykövetségen belül a rakétacsapások alatt – mondta a tisztviselő.
Burns ukrán hírszerző kollégáival is találkozott, és megvitatta az Egyesült Államok figyelmeztetését, amelyet hétfőn adott ki az orosz külföldi hírszerző szolgálat vezetőjének, hogy "ne használjon atomfegyvert" az Ukrajna elleni háborúban.
Burns november 14-én
Ankarában találkozott az Orosz Föderáció Külföldi Hírszerző Szolgálatának igazgatójával, Szergej Nariskinnal.
Ez volt az első ismert magas szintű kapcsolatfelvétel az Egyesült Államok és Oroszország között Ukrajna orosz inváziója óta.
Korábban a The Wall Street Journal arról számolt be, hogy Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó az elmúlt néhány hónapban bizalmas megbeszéléseket folytatott orosz kollégájával, Nyikolaj Patrusev Biztonsági Tanács titkárával és a Kreml vezető külpolitikai tanácsadójával, Jurij Usakovval.
Magas rangú tisztviselők azt mondták az újságnak, hogy megvitatták, hogyan védekezhetnek az ukrajnai háború nukleáris eszkalációjának kockázata ellen, de nem tárgyaltak a konfliktus lezárásának módjáról.