[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 488
23 985
113
Namost ez vagy csak vágyálom, vagy bejön. Ha bejön, ugyan ki fogja majd repülni ( kijev szelleme?) és honnan? Sanszos a friss állampolgárságot kapott valamelyik rendszerben tartó ország légierejéből leszerelt pilóta. Mert ha ukrán pilóták repülik, akkor legalább egy év mire bevethetők lesznek ( mire jóváhagyja az adott ország + USA, leszállítják kiképzik,stb…).
Kivéve persze ha már a polákok titokban nem képezték ki őket a sajátjaikra, talán mint a leo2-esekre

 

gigabiga

Well-Known Member
2011. március 9.
1 143
2 213
113
Sokan berottyantottak a Leopárdok kapcsán, pedig nem kell.
Már az ukrán határon szétkapja őket az orosz légierő! ;)

%D0%91%D1%83%D0%B4%D0%BD%D0%B8_%D0%B0%D0%B2%D0%B8%D0%B0%D0%B3%D1%80%D1%83%D0%BF%D0%BF%D1%8B_%D0%92%D0%9A%D0%A1_%D0%A0%D0%A4_%D0%BD%D0%B0_%D0%B0%D1%8D%D1%80%D0%BE%D0%B4%D1%80%D0%BE%D0%BC%D0%B5_%C2%AB%D0%A5%D0%BC%D0%B5%D0%B9%D0%BC%D0%B8%D0%BC%C2%BB_%28%D0%A1%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%B9%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%90%D1%80%D0%B0%D0%B1%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%8F_%D0%A0%D0%B5%D1%81%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0%29_%2858%29.JPG


Más téma:
Arra lettem figyelmes, hogy fordított arányosság van az orosz harckocsi veszteségek és a gáz tőzsdei ára között.
MBT: 1646 db
Gáz ára: 54 Euro
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
14 396
36 373
113
Namost ez vagy csak vágyálom, vagy bejön. Ha bejön, ugyan ki fogja majd repülni ( kijev szelleme?) és honnan? Sanszos a friss állampolgárságot kapott valamelyik rendszerben tartó ország légierejéből leszerelt pilóta. Mert ha ukrán pilóták repülik, akkor legalább egy év mire bevethetők lesznek ( mire jóváhagyja az adott ország + USA, leszállítják kiképzik,stb…).
Kivéve persze ha már a polákok titokban nem képezték ki őket a sajátjaikra, talán mint a leo2-esekre

Valószínű, hogy ez a megoldás.

Ami a nyilvánosság előtt zajlik, az csak szemfényvesztés. Már régen megszülettek ezek a döntések. A fehérházi szenilis nagypapi el is kottyantotta.
 

TID

Well-Known Member
2022. március 2.
117
915
93
Elkészültem velük :)

Daniel Davis utolsó három cikkének összefoglalója. A teljes fordításokat az összhaderőnemi topicba tettem (linkelve lent).

Nem vagyok szakfordító, az eredeti cikkek bárki számára elolvashatóak.
Fordítás

Fordítás

Fordítás

...
A legutolsó amerikai csomag összesen 109 Bradleyt, 90 Strykert és 350 Humveet tartalmaz. A teljes, Amerika által átadott és átadni kívánt eszközlista a fentieken kívül tartalmaz még több, mint 60000 db ATGM rendszert; 160 db 155mm-es és 72 db 105mm-es tarackoot, másfél millió tüzérségi lövedékkel; 38 HIMARS-t; 300 db M113 APC-t; 250 db M1117 páncélautót; 580 db MRAP-ot; 111 millió könnyű fegyverbe való lőszert; több száz egyéb fegyvert és háborús eszközt.
A többi támogató ország adott még: 410 db szovjet eredetű tankot, 300 db szovjet eredetű IFV-t; 550 nem-amerikai APC-t, 500 db nem-amerikai MRAP-ot; 1500 db egyéb terepjárót; 50+db nem-amerikai MLRS-t és közel 500 db vontatott és önjáró tarackot.
Természetesen ezeken kívül ott voltak még az ukránok eredeti eszközei is: csak tankból rendelkeztek kb 2000 darabbal (optimista becslések szerint az adományokkal együtt mostanra maradt kb 1700).
..
Az Abramsek és Leopardok nem csodafegyverek, amelyek puszta tulajdonlása majd sikereket jelenthet a csatamezőn. Segítenek, emelt szintű harcképességet biztosítanak a mostani helyzethez képest. De jelen háború sajátossága, hogy nagyon ritkák a tankpárbajok.
De lássunk egy szcenáriót:
A Herszonban indított augusztusi ukrán ellentámadás során, a példa kedvéért tegyük fel, hogy az AFU már rendelkezett volna nyugati tankokkal, míg az orosz fél csak T-72/80/90-ekkel. Mi változott volna?
A nyugati tankok pontosabb lövegekkel és komolyabb frontpáncélzattal rendelkeznek emellett messzebbre tudnak lőni, mint a szovjet modellek. Csakhogy a T-72-esnek még mindig megfelelő páncélzata van, és bár rövidebb lőtávokon, de ugyanolyan halálos löveggel bír. Ha egy T-72 oldalról vagy hátulról talál el egy Abrams-t, azt ugyanúgy harcképtelenné tudja tenni - ahogy egyébként az összes páncélozott járművet a fronton. A tankok nem tudnak egyedül harcolni, különben elpusztulnak (sokszor ATGM-ektől).
Kijelenthető, hogy még ha ukrajna akkor rendelkezett is volna ezekkel a tankokkal, akkor sem lett volna könnyebb dolga - a harcok ugyanis ott és akkor alapvetően (rakéta)tüzérségi csapásokat és lövészcsapatok összecsapását jelentette.

Az ukrán haderő már most is rengeteg tankkal rendelkezik, amely paritásban van az orosz erőkkel.
A csatákat az döntötte és dönti majd el, mennyire kap jó kiképzést a személyzet, milyen magas harci kapacitást alakítanak ki egységszinten és mennyire tartják jó karban a tankokat.
..
A kemény valóság az, hogy a modern tankok hadrendbe állítása az ukrán félnek legalább annyi kihívást jelent, mint ahány lehetőséget.

Még hónapok fognak eltelni, amíg a megígért tankok számosságban megérkeznek ukrajnába és amíg a személyzeteik harcképesek lesznek. Az ukránok soha nem látott spektrumú harcjármű-parkkal fognak rendelkezni - tankok, lövészpáncélosok, csapatszállítók, kisegítő járművek több különböző platformon. És ezek mind a maguk egyedi hajtásláncával, fegyverrendszerével, tűzvezető rendszerével és hát karbantartási igényével. ukrajnának ebből kell koherens egységeket kialakítani, megfelelően kiképzett katonákkal - akik sokszor semmilyen gépesített hadviselési tapasztalattal nem rendelkeznek már.
..
...most az kérjük az ukránoktól, akik épp élet-halál harcot vívnak az orosz hadsereggel, hogy tanuljanak ki nem kevesebb, mint hét nyugati APC/IFV platformot mindemellett tartsák fenn a szovjet típusokra már kialakított kompetenciáikat is. Gondoljuk csak végig milyen problémák épülnek így be az kiképzési- és ellátórendszerükbe és a műveleti tervezésbe.
..
Például amikor én a Sivatagi Vihar során harcoltam (Easting 73 csata), a mi járműveink is rendszeres karbantartást igényeltek, de így is órák múlva visszakerültek hozzánk. Még egy motorcsere is lebonyolítható volt 24 óra alatt.
Harci körülmények között az ilyen javítások roppant nehezek, de a US Army-nak ez nem jelentett akkor problémát - ugyanis az egységek kialakítása és javadalmazása így volt kialakítva már a kezdetektől.
De ukrajnának egy apróbb mechanikai meghibásodás is teljes harcképtelenséget jelenthet, ami a jármű Lengyelországba való szállítását jelenti majd - egész biztos, hogy nem fognak az ukránok cseremotorokkal rendelkezni. Komoly probléma lesz az AFU-nak működőképes állapotban tartani a flottát, még akkor is ha megkapják a teljes kiképzést.
..
Vajon mi történik majd akkor, amikor a maroknyi kiképzett Bradley személyzet elesik a harcokban?
Akkor ki fogja majd működtetni ezeket a gépeket? Ki lesz majd képes a BFV komplex 25mm-es gépágyúját, rakétakilövőit vagy fedélzeti géppuskáját megfelelően használni? A korszerű NATO fegyverek előnye, hogy kifinomult és halálos eszközök - a hátrányuk, hogy komoly kiképzés szükségeltetik a működtetésükhöz illetve dedikált karbantartás, hogy egyáltalán működjenek. Ezek a rendszerek alkalmatlanok arra, hogy majd a "következő a sorban" beül és használja őket.
..
Az orosz ATGM-ek, 125mm-es lövedékek, drónok és nehéztüzérség mind-mind képes megbénítani vagy megsemmisíteni egy NATO tankot. Emellett egy modern tank logisztikai és karbantartási igényei robusztus és tartalékokkal rendelkező háttérinfrastruktúrát feltételez, nagy mennyiségű pótalkatrésszel a raktárakban.

Mark Hertling (nyugalmazott tábornok), a US Army 1. Páncéloshadosztályának korábbi parancsnoka twitteren részletesen bemutatja a kihívásokat, amely egy hatékony M1 Abrams haderő felállításával szemben felmerülnek. Mondanivalójának lényege az, hogy egy ilyen "game-changer" NATO páncéloshaderő felállítása sokkal komplexebb feladat annál, hogy ezeket a gépeket egyszerűen csak átadjuk használatra. Ha ukrajna rendelkezni akar egy olyan páncélos haderővel, amellyel Amerika rendelkezett 1991 és 2003 között, meg kell fizetniük az árát, amelyhez szükség lesz pénzre, humán tőkére de mindenekfelett időre.
Amikor 1991-ben az Easting 73 tankcsatában harcoltam, az egységünk több, mint egy év intenzív kiképzésen esett keresztül szakasz és raj szinten; ezt kiegészítette egy hónapnyi ezredszintű gyakorlatozás Szaúd-Arábiában, mielőtt a határt átlépve harcba léptünk volna az iraki páncélosokkal.

Minden előnyt megadtunk magunknak, akkoriban mi rendelkeztünk a legmagasabb technikai szintű haderővel a bolygón, mindemellett gyakorlatilag korlátlan muníció, üzemanyag és alkatrészbázis állt a rendelkezésünkre.
Az irakiaknak gyakorlatilag nem volt használható haditengerészetük, légierejük és általában véve ősöreg, rosszul karbantartott szovjet technikát használtak. Teljesen demoralizáltak voltak Szaddám vezetése alatt, a terepen rosszul kiképzett parancsnokok vezették őket és a tankok személyzetének borzasztó lőirányzó képességük volt. Ezen felül egy hónapon keresztül gyakorlatilag éjjel-nappal bombáztuk őket.

A fentieket kombinálva a csatamező sajátosságaival (nyílt terep, gyakorlatilag nulla fedezékkel) a végimenetel garantálva volt már az első lövés leadása előtt.
Ezzel szemben ukrajna a fenti előnyök egyikével sem rendelkezik.
..
Bár Oroszországnak megvannak a maga problémái, közel sem olyan inkompetens, mint Irak volt 1991-ben és 2003-ban, emellett rendelkezik egy roppant erős rakétás erővel, egy úgy-ahogy működő légierővel és egy haditengerészettel, amely rendületlenül lőtte fel a rakétákat a háború során. Továbbá bőven képesek belföldön gyártani és karbantartani páncélosokat, muníciót előállítani bármihez és bár ingatag, de működő logisztikával bírnak. Képesek fenntartani egy félmilliós haderőt a harci zónában.
..
...amikor egy ilyen felkészülési folyamat több, fontos elemét hagyják ki vagy egyszerűsítik le, nemigen lesznek megalapozottak azok a remények, hogy egy NATO-szerű, támadó páncéloserőt tudjon felállítani ukrajna idén tavaszra.
Ha Kijev képes a tél és tavasz folyamán visszaverni az orosz támadásokat, és emellett az arcvonaltól távol haderőt építeni, akkor talán rendelkeznek majd értelmezhető támadóerővel - úgy 2023 végére.
Jó cikkek, köszi a fordítást ! :)
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 453
13 874
113

„Ebben az évben nagyon-nagyon nehéz lenne kiűzni az orosz erőket Ukrajna területéről. De úgy gondolom, hogy a nap végén ez a háború, mint sok háború a múltban, a tárgyalóasztalnál ér véget” – mondta Mark Milley tábornok, az Egyesült Államok haderejének vezérkari főnöke.

Tehát nem tudják majd legyőzni az oroszokat, de sebaj, mert majd úgyis tárgyalhatnak velük az általuk diktált békéről.
És ezt az amerikai vezérkari főnök nyilatkozza.
Egy valamit elfelejtett mondani. Nem Berlin lesz a végállomás. Berlinben csak két tankot, és egy kevés kezelőt hagynak megint a régiek mellé momentonak.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 837
12 176
113
Szeretném megkérdezni a szerkesztőktől, hogy miért olvashatok nyíltan ukrán propagandát még mindig az oldalon? Mi szól mellette? Miért mérgezhetik szabadon a közösséget? Akkor amikor az ukránok tömegesen hurcolják el a magyarokat, magyarlakta területről abba a háborúba amihez nincs semmi közünk. Rendszeresen meggyalázzák a magyar jelképeket, betiltják, üldözik a magyar nyelvet használókat! Ebben a helyzetben úgy gondolom, hogy nem lehet semlegesnek maradni, ez már nem az az idő amikor mérlegelni kellett, amikor a szólásszabadság álszentségébe ringattuk magunkat. Egy dolog, hogy ignorba kerülnek nálam (egy részük), de a fórumon továbbra is okádják a mocskot.
Én elsorban magyar vagyok, ez a prioritás és aki a magyarokat lövészárokba kényszeríti azzal szemben nincs pártatlanság.
Nagyon remélem, hogy a szerkesztők is így gondolják majd!
Egyrészt nehéz eldönteni, hogy mi a propaganda és mi nem. Főleg akkor, amikor az ukrán stratégiai kommunikációt igazgató személy egyik napról a másikra felmentődik (vagy felmenteti magát khm...) és 180 fokot fordul. Másrészt a propaganda mint olyan nem tartalom hanem törekvés, és irányokat mutat amiből következtetéseket tudunk levonni. Ez éppúgy igaz az n+1. ukrán vagy NAFO accountra mint az Oroszok Az Igazság Oldalán Telegram csatornára és kisebb-nagyobb igényesebb vagy igénytelenebb társaikra legyen szó bármely oldalról. (....és ezzel nem azt akarom mondani, hogy a NAFO-s nonszensz posztokat vagy az ellenoldali fanboyok meséit ide kellene hordani)
Szerintem ebben a magyar szakmai közösségben az lenne a fontos, hogy ne érzelmi alapon reagáljunk egyes felhasználókra és tartalmakra, hanem a mögöttes mintázatokat vegyük észre - nem csak a harckocsik frontpáncéljának RHA értéke és a PzH2000 nagyjavításonkénti üzemideje a hadviselés része, hanem az információs műveletek is.
TikTokon egy nagy csokor Jobb Szektorost követek. Szerinted kedvelem őket?
Remélem érted, mit szeretnék mondani.
 
Last edited:

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 561
11 321
113
4 tank Kanadatol? Ettol sokkal tobbet vartam toluk amennyire vehemensen belealltak a haboruba. 4 tank nagyon keves Kanadatol. A kis istenhata mogotti Portugalia ad ennyit. 4 tank edeskeves Kanadatol, plane hogy naluk egy hatalmas ukran emigrans csoport el evtizedek ota...


Valami fejlett kanadai Nato kompatibililis jargany roncsai.



Míg a szavazoi elpusztulnak, addig Júlia Tyimosenko asszonysag Dubaiban piheni ki magat...


Egy jó harci felvetel egy dronrol.
Ket ukran gepesitett lovesszazad es egy harckocsi szakasz csataja egyetlen orosz T 72B3-al. Tobb BMP-1,T-72,M113 megsemmisul. Ugy emlekszem ősz elejen tortent.

Ugledarnal ilyen a latkep egy dronrol.

A fegyverek, járművek, a munició csak egy részét képezik a segílykínek. Híradó rendszerek, megfigyelő eszközök, éjjellátók, sátrak, zuhany, stb. Öltöztetni, felszerelni, etetni, itatni, gyógyítani kell a katonákat. Biztos vagyok benne hogy Kanada is kiveszi a részét mindebből. Pár százezer katona felszerelése, napi ellátása elég komoly dolog.
Mi általában csak a fontosabb tételekről szerzünk tudomást
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 343
9 675
113
Egyrészt nehéz eldönteni, hogy mi a propaganda és mi nem. Főleg akkor, amikor az ukrán stratégia kommunikációt igazgató személy egyik napról a másikra felmentődik (vagy felmenteti magát khm...) és 180 fokot fordul. Másrészt a propaganda mint olyan nem tartalom hanem törekvés, és irányokat mutat amiből következtetéseket tudunk levonni. Ez éppúgy igaz az n+1. ukrán vagy NAFO accountra mint az Oroszok Az Igazság Oldalán Telegram csatornára és kisebb-nagyobb igényesebb vagy igénytelenebb társaikra legyen szó bármely oldalról. (....és ezzel nem azt akarom mondani, hogy a NAFO-s nonszensz posztokat vagy az ellenoldali fanboyok meséit ide kellene hordani)
Szerintem ebben a magyar szakmai közösségben az lenne a fontos, hogy ne érzelmi alapon reagáljunk egyes felhasználókra és tartalmakra, hanem a mögöttes mintázatokat vegyük észre - nem csak a harckocsik frontpáncéljának RHA értéke és a PzH2000 nagyjavításonkénti üzemideje a hadviselés része, hanem az információs műveletek is.
TikTokon egy nagy csokor Jobb Szektorost követek. Szerinted kedvelem őket?
Remélem érted, mit szeretnék mondani.
Értem, és ha nem az lenne a helyzet ami igazat adnék neked. De szerintem nincs mérlegelés olyankor amikor honfitársainkat viszik mészárszékre, amikor a nyelvünket és kultúránkat tiporják el. Én biztos nem kukoricáznék velük, menne mind a levesbe.
Ahogy írtam, elsősorban magyar vagyok és többi le van pingálva az ukránok főleg!
Ha végképp nincs akarat adjatok admin jogot és elintézem az egész bandát :)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
17 151
50 320
113
Értem, és ha nem az lenne a helyzet ami igazat adnék neked. De szerintem nincs mérlegelés olyankor amikor honfitársainkat viszik mészárszékre, amikor a nyelvünket és kultúránkat tiporják el. Én biztos nem kukoricáznék velük, menne mind a levesbe.
Ahogy írtam, elsősorban magyar vagyok és többi le van pingálva az ukránok főleg!
Ha végképp nincs akarat adjatok admin jogot és elintézem az egész bandát :)
Értsd meg, szükség van rá hogy olvassuk őket is! Nekem sem a szívem csücske az a vonal, főleg ahogy leírtad, az elmúlt időszak eseményei miatt, ahogy a magyarsággal bánnak, de nem szabad buborékokba zárkózni, az mindig félrevisz ha nem hallgatjuk meg/olvassuk el a másik felet!
 

zolkas

Well-Known Member
2016. október 19.
5 453
13 874
113
Miért kellene repkedniük mindenhol? Ahova jó a rakéta,oda nem kell berepülni.
Repkedtek de az OTAN légtérfigyelők mellet nem kellet bekapcsolva tartani a teljes ukrán légvédelmet, eredményen is látszott, meg hát bammeg ukrajna nem izrael méretű és nem sivatagi környezet ez kb USA-Irán szintű mérkőzés.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113

Resperger István: Hol áll meg a felfegyverzési hullám?​


Robert C. Castel

A GEOPOLITIKAI AGYKÖD OSZLADOZIK
A régi alma materem, a RAND kutatói végre valahára ugyanarra a következtetésre jutottak, mint én. A tény, hogy a jelentést a washingtoni központ két legmagasabb rangú kutatója publikálta, önmagáért beszél.
Mi a jelentés lényege?
Egy elhúzódó konfliktus Ukrajnában NEM szolgálja az USA és a Nyugat érdekeit.
Egy elhúzódó háború költségei es kockázatai NEM állnak egyensúlyban a vélt geopolitikai haszonnal.
Habár nincs kizárólagos kontrolja a háború lezárása felett, az USA négy dolgot tehet, amivel közelebb hozhatja a konfliktus lezárását:
1. Egyértelművé tenni, hogy mi az a jövőbeni segítség, amit Ukrajnának nyújtani fog.
2. Kötelezettségeket vállalni Ukrajna biztonsága érdekében.
3. Garanciák adása Ukrajna semlegességével kapcsolatban.
4. Meghatározni az Oroszország elleni szankciók feloldásának a feltételeit.
Egy teljes éven at az okosok hülyéskedtek, a hülyék pedig okoskodtak.
A RAND január 25.-i jelentése annak a jele, hogy lassan kifelé megyünk a geopolitikai COVID agyködéből.

A hosszú háború elkerülése​

Az Egyesült Államok politikája és az orosz-ukrán konfliktus pályája
Az orosz-ukrán háború washingtoni vitáját egyre inkább az a kérdés uralja, hogy miként érhet véget. A vita tájékoztatása érdekében ez a perspektíva meghatározza a háború kibontakozásának módjait, és azt, hogy az alternatív pályák hogyan befolyásolnák az Egyesült Államok érdekeit. A szerzők azzal érvelnek, hogy amellett, hogy minimalizálják a jelentős eszkaláció kockázatát, az Egyesült Államok érdekeit a legjobban egy elhúzódó konfliktus elkerülése szolgálná. Egy hosszú ukrajnai háború költségei és kockázatai jelentősek, és meghaladják az ilyen pálya lehetséges előnyeit az Egyesült Államok számára. Bár Washington önmagában nem tudja meghatározni a háború időtartamát, olyan lépéseket tehet, amelyek valószínűbbé teszik a konfliktus tárgyalásos lezárását. A szerzők a háború befejezésének szakirodalmára támaszkodva azonosítják az orosz-ukrán tárgyalások fő akadályait, mint a kölcsönös optimizmus a háború jövőjével kapcsolatban és a kölcsönös pesszimizmus a béke következményeivel kapcsolatban. A Perspektíva négy politikai eszközt emel ki, amelyet az Egyesült Államok használhatna ezen akadályok enyhítésére: az Ukrajna jövőbeli támogatására vonatkozó tervek tisztázása, Ukrajna biztonsága iránti kötelezettségvállalás, az ország semlegességére vonatkozó biztosítékok kiadása, valamint az Oroszországgal szembeni szankciók enyhítésének feltételeinek meghatározása.
 

Flamand

Well-Known Member
2021. augusztus 26.
4 341
20 921
113
Lassan fellebbennek a fátylak.
"A lengyel jegybank számításai szerint az Ukrajnában végrehajtott közvetlen lengyel befektetések 2014-ben még 34 millió euró veszteséget termeltek, 2021-ben viszont már rekordösszegű, 130 millió euró nyereség keletkezett."

Nincs itt semmi látnivaló, csak a szokásos nagyhatalmi játszmák oltárán folyik a vér, ahogy mindig is történt. Ukrajna már gazdasági gyarmat. A lengyeleknek is ez szuper ugródeszka a középhatalmi álmaik eléréséhez. Ha elül a por, a romjaiból újjáépítendő országban a nagy támogató országok cégei fognak hozzájutni a zsíros munkákhoz. Ugyebár (több)1000milliárd EUR-s nagyságrendű újjáépítés várható. Az egyik legszebb, hogy ezt Európa fogja finanszírozni, de a haszonélvezői sokkal szűkebb körből kerülnek majd ki. Egy biztos, magyar cégnek nem kell majd próbálkoznia. A NER tevékenysége délutáni matiné lesz ahhoz képest, ami ott várható.
Azt Moszkvában fogják megmondani,hogy ki építi újra Ukrajnát. Azt ugye te sem gondolod komolyan,hogy az orosz bárkit is beenged oda,amit vérrel szerzett meg. Ennyire naív ne legyél.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
9 083
50 240
113
Azt Moszkvában fogják megmondani,hogy ki építi újra Ukrajnát. Azt ugye te sem gondolod komolyan,hogy az orosz bárkit is beenged oda,amit vérrel szerzett meg. Ennyire naív ne legyél.
Maradékukrajna esetében nem Moszkva fogja osztani a lapokat. Az lesz a konc a lengyeleknek, hogy csituljanak el. Arra sajnos már nem hallgatnak, hogy "ruhe!".
 

1valaki

Well-Known Member
2022. február 27.
437
3 300
93
Elkészültem velük :)

Daniel Davis utolsó három cikkének összefoglalója. A teljes fordításokat az összhaderőnemi topicba tettem (linkelve lent).

Nem vagyok szakfordító, az eredeti cikkek bárki számára elolvashatóak.
Fordítás

Fordítás

Fordítás

...
A legutolsó amerikai csomag összesen 109 Bradleyt, 90 Strykert és 350 Humveet tartalmaz. A teljes, Amerika által átadott és átadni kívánt eszközlista a fentieken kívül tartalmaz még több, mint 60000 db ATGM rendszert; 160 db 155mm-es és 72 db 105mm-es tarackoot, másfél millió tüzérségi lövedékkel; 38 HIMARS-t; 300 db M113 APC-t; 250 db M1117 páncélautót; 580 db MRAP-ot; 111 millió könnyű fegyverbe való lőszert; több száz egyéb fegyvert és háborús eszközt.
A többi támogató ország adott még: 410 db szovjet eredetű tankot, 300 db szovjet eredetű IFV-t; 550 nem-amerikai APC-t, 500 db nem-amerikai MRAP-ot; 1500 db egyéb terepjárót; 50+db nem-amerikai MLRS-t és közel 500 db vontatott és önjáró tarackot.
Természetesen ezeken kívül ott voltak még az ukránok eredeti eszközei is: csak tankból rendelkeztek kb 2000 darabbal (optimista becslések szerint az adományokkal együtt mostanra maradt kb 1700).
..
Az Abramsek és Leopardok nem csodafegyverek, amelyek puszta tulajdonlása majd sikereket jelenthet a csatamezőn. Segítenek, emelt szintű harcképességet biztosítanak a mostani helyzethez képest. De jelen háború sajátossága, hogy nagyon ritkák a tankpárbajok.
De lássunk egy szcenáriót:
A Herszonban indított augusztusi ukrán ellentámadás során, a példa kedvéért tegyük fel, hogy az AFU már rendelkezett volna nyugati tankokkal, míg az orosz fél csak T-72/80/90-ekkel. Mi változott volna?
A nyugati tankok pontosabb lövegekkel és komolyabb frontpáncélzattal rendelkeznek emellett messzebbre tudnak lőni, mint a szovjet modellek. Csakhogy a T-72-esnek még mindig megfelelő páncélzata van, és bár rövidebb lőtávokon, de ugyanolyan halálos löveggel bír. Ha egy T-72 oldalról vagy hátulról talál el egy Abrams-t, azt ugyanúgy harcképtelenné tudja tenni - ahogy egyébként az összes páncélozott járművet a fronton. A tankok nem tudnak egyedül harcolni, különben elpusztulnak (sokszor ATGM-ektől).
Kijelenthető, hogy még ha ukrajna akkor rendelkezett is volna ezekkel a tankokkal, akkor sem lett volna könnyebb dolga - a harcok ugyanis ott és akkor alapvetően (rakéta)tüzérségi csapásokat és lövészcsapatok összecsapását jelentette.

Az ukrán haderő már most is rengeteg tankkal rendelkezik, amely paritásban van az orosz erőkkel.
A csatákat az döntötte és dönti majd el, mennyire kap jó kiképzést a személyzet, milyen magas harci kapacitást alakítanak ki egységszinten és mennyire tartják jó karban a tankokat.
..
A kemény valóság az, hogy a modern tankok hadrendbe állítása az ukrán félnek legalább annyi kihívást jelent, mint ahány lehetőséget.

Még hónapok fognak eltelni, amíg a megígért tankok számosságban megérkeznek ukrajnába és amíg a személyzeteik harcképesek lesznek. Az ukránok soha nem látott spektrumú harcjármű-parkkal fognak rendelkezni - tankok, lövészpáncélosok, csapatszállítók, kisegítő járművek több különböző platformon. És ezek mind a maguk egyedi hajtásláncával, fegyverrendszerével, tűzvezető rendszerével és hát karbantartási igényével. ukrajnának ebből kell koherens egységeket kialakítani, megfelelően kiképzett katonákkal - akik sokszor semmilyen gépesített hadviselési tapasztalattal nem rendelkeznek már.
..
...most az kérjük az ukránoktól, akik épp élet-halál harcot vívnak az orosz hadsereggel, hogy tanuljanak ki nem kevesebb, mint hét nyugati APC/IFV platformot mindemellett tartsák fenn a szovjet típusokra már kialakított kompetenciáikat is. Gondoljuk csak végig milyen problémák épülnek így be az kiképzési- és ellátórendszerükbe és a műveleti tervezésbe.
..
Például amikor én a Sivatagi Vihar során harcoltam (Easting 73 csata), a mi járműveink is rendszeres karbantartást igényeltek, de így is órák múlva visszakerültek hozzánk. Még egy motorcsere is lebonyolítható volt 24 óra alatt.
Harci körülmények között az ilyen javítások roppant nehezek, de a US Army-nak ez nem jelentett akkor problémát - ugyanis az egységek kialakítása és javadalmazása így volt kialakítva már a kezdetektől.
De ukrajnának egy apróbb mechanikai meghibásodás is teljes harcképtelenséget jelenthet, ami a jármű Lengyelországba való szállítását jelenti majd - egész biztos, hogy nem fognak az ukránok cseremotorokkal rendelkezni. Komoly probléma lesz az AFU-nak működőképes állapotban tartani a flottát, még akkor is ha megkapják a teljes kiképzést.
..
Vajon mi történik majd akkor, amikor a maroknyi kiképzett Bradley személyzet elesik a harcokban?
Akkor ki fogja majd működtetni ezeket a gépeket? Ki lesz majd képes a BFV komplex 25mm-es gépágyúját, rakétakilövőit vagy fedélzeti géppuskáját megfelelően használni? A korszerű NATO fegyverek előnye, hogy kifinomult és halálos eszközök - a hátrányuk, hogy komoly kiképzés szükségeltetik a működtetésükhöz illetve dedikált karbantartás, hogy egyáltalán működjenek. Ezek a rendszerek alkalmatlanok arra, hogy majd a "következő a sorban" beül és használja őket.
..
Az orosz ATGM-ek, 125mm-es lövedékek, drónok és nehéztüzérség mind-mind képes megbénítani vagy megsemmisíteni egy NATO tankot. Emellett egy modern tank logisztikai és karbantartási igényei robusztus és tartalékokkal rendelkező háttérinfrastruktúrát feltételez, nagy mennyiségű pótalkatrésszel a raktárakban.

Mark Hertling (nyugalmazott tábornok), a US Army 1. Páncéloshadosztályának korábbi parancsnoka twitteren részletesen bemutatja a kihívásokat, amely egy hatékony M1 Abrams haderő felállításával szemben felmerülnek. Mondanivalójának lényege az, hogy egy ilyen "game-changer" NATO páncéloshaderő felállítása sokkal komplexebb feladat annál, hogy ezeket a gépeket egyszerűen csak átadjuk használatra. Ha ukrajna rendelkezni akar egy olyan páncélos haderővel, amellyel Amerika rendelkezett 1991 és 2003 között, meg kell fizetniük az árát, amelyhez szükség lesz pénzre, humán tőkére de mindenekfelett időre.
Amikor 1991-ben az Easting 73 tankcsatában harcoltam, az egységünk több, mint egy év intenzív kiképzésen esett keresztül szakasz és raj szinten; ezt kiegészítette egy hónapnyi ezredszintű gyakorlatozás Szaúd-Arábiában, mielőtt a határt átlépve harcba léptünk volna az iraki páncélosokkal.

Minden előnyt megadtunk magunknak, akkoriban mi rendelkeztünk a legmagasabb technikai szintű haderővel a bolygón, mindemellett gyakorlatilag korlátlan muníció, üzemanyag és alkatrészbázis állt a rendelkezésünkre.
Az irakiaknak gyakorlatilag nem volt használható haditengerészetük, légierejük és általában véve ősöreg, rosszul karbantartott szovjet technikát használtak. Teljesen demoralizáltak voltak Szaddám vezetése alatt, a terepen rosszul kiképzett parancsnokok vezették őket és a tankok személyzetének borzasztó lőirányzó képességük volt. Ezen felül egy hónapon keresztül gyakorlatilag éjjel-nappal bombáztuk őket.

A fentieket kombinálva a csatamező sajátosságaival (nyílt terep, gyakorlatilag nulla fedezékkel) a végimenetel garantálva volt már az első lövés leadása előtt.
Ezzel szemben ukrajna a fenti előnyök egyikével sem rendelkezik.
..
Bár Oroszországnak megvannak a maga problémái, közel sem olyan inkompetens, mint Irak volt 1991-ben és 2003-ban, emellett rendelkezik egy roppant erős rakétás erővel, egy úgy-ahogy működő légierővel és egy haditengerészettel, amely rendületlenül lőtte fel a rakétákat a háború során. Továbbá bőven képesek belföldön gyártani és karbantartani páncélosokat, muníciót előállítani bármihez és bár ingatag, de működő logisztikával bírnak. Képesek fenntartani egy félmilliós haderőt a harci zónában.
..
...amikor egy ilyen felkészülési folyamat több, fontos elemét hagyják ki vagy egyszerűsítik le, nemigen lesznek megalapozottak azok a remények, hogy egy NATO-szerű, támadó páncéloserőt tudjon felállítani ukrajna idén tavaszra.
Ha Kijev képes a tél és tavasz folyamán visszaverni az orosz támadásokat, és emellett az arcvonaltól távol haderőt építeni, akkor talán rendelkeznek majd értelmezhető támadóerővel - úgy 2023 végére.
Köszönjük szépen.Egy elfogulatlan szakember elemzését olvashattuk
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
950
8 250
93
Volt ukrán beszállitó: már sajnos nem tudnak küldeni alkatrészeket, mert az egyik gyáruknál megállította a termelést és drasztikus kapcitás csökkentést okozott és megoldhatatlan kihivást a facility területnek egy idegen eszköz (tos-1) a másiknál meg tulajdonos váltás történt esetleg beszéljek a mostani új tulajjal, de csak a vezetéknevét adták meg...valami Wágner vagyhogy a f.szomba hivják! De tudnának kárpotlásul egy HIMARS-t küldeni, 3. tulajtól (nyugdíjas orvos), nagyon jó, viszonylag megkimélt állapotban, egy-két kereke hiányzik, centrálzár, CD rádiós magnó, bundakormány, bundaműszerfal, sötétített ablakok (egyik betörve) a fülkéje kissé sérült takaritásra és fertőtlenitésre szorul 25 ezer km van benne. A 3. tulaj (nyugdíjas orvos) a szabad ég alatt tartotta a platón a rakéta inditó/tároló részt tikólnak használta...kicsit ki is kell karosszériázni.
Nálunk a termelés szent és sérthetetlen!! Itt nem sz.roznak!! Amikor a Covid kezdődött és és nyár elején bejött a külföldi legfőbb vezér, megkérdezte a magyar topmanagementünket, hogy:

-Miért állt meg a termelés??

-Legfőbb Vezérigazgató Ügyvezető Elnök Úr! Tudja egy világjárvány van kialakulóban, pandémia és megállíthatatlanul terjed, emberek tízezrei fertőződtek meg és ezrei halnak bele, mindent lezártak, kijárási tilalom van mindenütt és minden gyár bezárt, nincsenek fuvarozók, a logisztikai láncok leálltak, a beszállítók is, ez egy rendkívül gyorsan terjedő vírus és még nincs ellenszere.

-Hmmm...Értem!...De miért állt le A KIB.SZOTT TERMELÉS????

És érintett minket az ukrajnai gyártók kiesése, és jelezték, hogy elveszítik/elfoglalták a gyáraikat (többet is) nem tudnak beszállítani, de Magyarországon meg a termelés soha nem állhat le! :hadonaszos:Szóval, ha úgy van k.rvára fel kell hívni akár a Wágnert is, mert a kelet-európai régió a mi beszállítóink területe:

 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 212
13 728
113

Resperger István: Hol áll meg a felfegyverzési hullám?​


Robert C. Castel

A GEOPOLITIKAI AGYKÖD OSZLADOZIK
A régi alma materem, a RAND kutatói végre valahára ugyanarra a következtetésre jutottak, mint én. A tény, hogy a jelentést a washingtoni központ két legmagasabb rangú kutatója publikálta, önmagáért beszél.
Mi a jelentés lényege?
Egy elhúzódó konfliktus Ukrajnában NEM szolgálja az USA és a Nyugat érdekeit.
Egy elhúzódó háború költségei es kockázatai NEM állnak egyensúlyban a vélt geopolitikai haszonnal.
Habár nincs kizárólagos kontrolja a háború lezárása felett, az USA négy dolgot tehet, amivel közelebb hozhatja a konfliktus lezárását:
1. Egyértelművé tenni, hogy mi az a jövőbeni segítség, amit Ukrajnának nyújtani fog.
2. Kötelezettségeket vállalni Ukrajna biztonsága érdekében.
3. Garanciák adása Ukrajna semlegességével kapcsolatban.
4. Meghatározni az Oroszország elleni szankciók feloldásának a feltételeit.
Egy teljes éven at az okosok hülyéskedtek, a hülyék pedig okoskodtak.
A RAND január 25.-i jelentése annak a jele, hogy lassan kifelé megyünk a geopolitikai COVID agyködéből.

A hosszú háború elkerülése​

Az Egyesült Államok politikája és az orosz-ukrán konfliktus pályája
Az orosz-ukrán háború washingtoni vitáját egyre inkább az a kérdés uralja, hogy miként érhet véget. A vita tájékoztatása érdekében ez a perspektíva meghatározza a háború kibontakozásának módjait, és azt, hogy az alternatív pályák hogyan befolyásolnák az Egyesült Államok érdekeit. A szerzők azzal érvelnek, hogy amellett, hogy minimalizálják a jelentős eszkaláció kockázatát, az Egyesült Államok érdekeit a legjobban egy elhúzódó konfliktus elkerülése szolgálná. Egy hosszú ukrajnai háború költségei és kockázatai jelentősek, és meghaladják az ilyen pálya lehetséges előnyeit az Egyesült Államok számára. Bár Washington önmagában nem tudja meghatározni a háború időtartamát, olyan lépéseket tehet, amelyek valószínűbbé teszik a konfliktus tárgyalásos lezárását. A szerzők a háború befejezésének szakirodalmára támaszkodva azonosítják az orosz-ukrán tárgyalások fő akadályait, mint a kölcsönös optimizmus a háború jövőjével kapcsolatban és a kölcsönös pesszimizmus a béke következményeivel kapcsolatban. A Perspektíva négy politikai eszközt emel ki, amelyet az Egyesült Államok használhatna ezen akadályok enyhítésére: az Ukrajna jövőbeli támogatására vonatkozó tervek tisztázása, Ukrajna biztonsága iránti kötelezettségvállalás, az ország semlegességére vonatkozó biztosítékok kiadása, valamint az Oroszországgal szembeni szankciók enyhítésének feltételeinek meghatározása.
Ez már elkésett, a háborút az oroszok (és a kínaiak írányítják) és nem engedik ki az amerikaiakat ebből csak ha ők úgy döntenek.