[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

u9k6N5vF

Well-Known Member
2022. március 24.
314
2 565
93
És miért jó az olyan rövid logisztikai útvonal (amit tán egy oldallal korábban írtak) ami már most belőhető sima csöves tüzérséggel is, még csak HIMARS sem kell hozzá?
Lehet, hogy velem van a baj, de szerintem amikor egy ország hadserege egy másik ország területén harcol, akkor a logisztikai útvonalában mindig lesz olyan rész, amit az ellensége be tud lőni sima csöves tüzérséggel.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Lehet, hogy velem van a baj, de szerintem amikor egy ország hadserege egy másik ország területén harcol, akkor a logisztikai útvonalában mindig lesz olyan rész, amit az ellensége be tud lőni sima csöves tüzérséggel.
Szerintem a fentebbi logisztikai érvelés eleve ökörség volt mikor simán az orosz távol-keletről is vonatoztatják a csapatokat, ergó a rövid logisztika nem hinném hogy tényező egy Oroszországnál, főleg nem a jelenlegi állapothoz képest, hogy a főbb útvonalak bármikor rombolhatóak, kb csak a Kercsi híd necces. Ha elfogadjuk azt a vallási tézist hogy minden úgy jó oroszéknál, ahogy van, és minden nyakas be volt kalkulálva, akkor sem értem hogy miért nem Kijevnél, vagy Harkovnál megy a kivéreztetés miért egy no name bányavárosnál? De egyezzünk meg Szlavjanszk-Kramatorszkban. Ha akkora pengék az oroszok, miért nem minimum ott van a vérszivattyú? A fanatikus ukrán fanokon röhögött már itt mindenki, de a másik oldal fanatikusai is pont ennyire viccesek, és egyre jobban azokká válnak összevetve azokkal a (behaluzott?) hatalmas célokkal amiket hitük szerint el fognak érni, meg a térképek állásaival mikor elvileg az orosz hátra kötött kézzel játszik, és úgy demilitarizál, hogy közben a saját fiai is elvéreznek. A Dnyeperbe belelőni simán az uki deszantcsónakokat nem lenne viccesebb, mint ez a tili-toli a mozgó múzeummal, meg az annyira dugdosott hatalmas haderővel amit most 9-én már nem is mertek felvonultatni Moszkvában?
Lassan egy éve, hogy én voltam (nem itt) a hülye, mert a herszoni kivonulásnál nem tapsoltam, és lettem kitiltva topik rombolásért. Azóta látszik valami? Semmire nem mentek azóta sem, amire büszkének lehet lenni. Elkéne fogadni hogy nincsenek itt nagy célok, csak ebből a buliból már nem lehet jól kijönni, az oroszok meg atom nélkül csak ennyit tudnak. A legyőzhetetlen orosz sereg csak egy mítosz, ha az I vh-ban jobb képességű német vezetést kapunk, simán Szentpétervárig megyünk, ezt meg a Moszkva tér is megírta, tehát csak úgy van. A NATO is már legyalulta volna őket, ha most nincs atom, főleg ennyi szerencsétlenkedés után. Utolsó kérdés: ha minden terv szerint alakul, az oroszoknak miért jó, ha mindenki gyengének nézi őket és csak röhögnek rajtuk? Maguk is kérik a pofont, mint az ukránok 14 óta folyamatosan?
 

dragonman

Well-Known Member
2013. április 3.
535
2 473
93

Egyre több magyar hibáztatja Ukrajnát és a Nyugatot a háborúért​

https://www.msn.com/hu-hu/hirek/other/egyre-több-magyar-hibáztatja-ukrajnát-és-a-nyugatot-a-háborúért/ar-AA1b3eHW?rc=1&ocid=winp1taskbar&cvid=cd44515f4e144c5bdaabccde4d9f1fcb&ei=7

Érdekes, hogy az Indexen ilyeneket írnak! :D :eek:

Bakmutnál ez most vagy egy hosszú kínlódó csata lesz az oroszoknak vagy csírájában szétbasszák az egészet az elkövetkező napokban. Bár mindkét esetben mire visszaverik ezt az ellentámadást, megint elnyújtják pár héttel a csata kimenetelét. Pedig már számítottam rá, hogy május végére lezáródnak ott a dolgok! De sajna az ukriknak a daráló csak nem áll le! ;):rolleyes:

a kivéreztetés miért egy no name bányavárosnál? miért...ott van a vérszivattyú?

tomsinner Nem tök mindegy! Nekik a lényeg, hogy elfogyjanak az ukik! :hadonaszos:

 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 708
28 193
113
Reggelre igyekszek valamit összedobni, mert utána egy hétre ukrán téren kiesek, majd meglátjátok miért
Megszültem :D
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 911
91 533
113
Szerintem azért, mert ez anyagháború és elsősorban még a felörlés a cél és nem a terület foglalás. Így a logisztikai útvonala is rövidebb az oroszoknak. A kaprok meg házhoz jönnek a pofonért.
De ez csak az én véleményem.
A felőrlést és az elhúzódó háborút nem választották az oroszok, az ukránok kényszerítették bele őket, mert a február eleji gyors páncélosrohamok mérlege óriási veszteség és visszavonulás volt. Épeszű ember elhúzódó háborút nem választ.

Mivel a Nyugat sokkal több mindent beletesz, mint az oroszok gondolták volna így a felörlő háború kezdeti sikerei abbamaradtak és befagytak hónapok óta a frontok. Most meg úgy néz ki támadásra az ukránoknak van ereje nem az oroszoknak. A télre ígért orosz offenzíva helyett újabb ukrán ellentámadás van májusban. Ez nem jelent ukrán győzelmet, bele is szaladhatnak a késbe, de az oroszok gyengeséget és a kezdemenyezőképessegük újabb elvesztését mutatja.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 102
13 521
113
Ezzel az ellentámadás ténye orosz oldalról bizonyítva van. :cool:
A télre ígért orosz offenzíva helyett újabb ukrán ellentámadás van májusban.
Télen volt is orosz offenzíva, csak az oroszok hagyományosan nem egy helyre oszpotosítottak, hanem felaprózták az erejuket, így csupán a wagnerosok Bachmutnál értek el szabad szemmel látható erdményeket. Ezert álnak most úgy ahogy. Feloroltették az erejuket, amire most építhetnek az ukránok.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Prigó:


Nagy robbanás ma reggel Melitopol kozpontjában:

 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
25 022
83 144
113
Megszültem :D
Pontosan. Az a legnagyobb baja az ukrán ellentámadásnak, hogy a nehéztechnikát ki kell vinni a frontra, és közben megvédeni támadás előtt. Aztán támadás közben a saját légierővel kellene odacsapni, de az nincs, ugye. Mellé ott vannak a kínai műholdak, akik ugyanúgy látnak majd mindent, mint az USA. Innentől viszont az erősebb kutya harap nagyot:
az összevont nehéztechnikát szétlövik a levegőből, a légvédelmet, ha marad, ledarálják.
El tudnék képzelni ukrán gyalogsági támadást minimális harckocsi támogatással, de az a vonalak kiépítettsége okán semmit se érne, csak az utánpótlás nyúlna meg.
Tehát, igazából nincs mivel felülkerekedni.
Innentől viszont ez továbbra is az a szitu, hogy a NATO nem tud veszíteni és reménykedik a Twitteren biztos jók lesznek végig az ukránok.
Viszont, az orosz több fronton is támadhat majd az esőzések után aztán szépen felboríthatja a remek ellentámadási kísérletet amit hónapokig terveztek. Mellé ki tudja mi van az ukrán vezérkarral!?
Ki tudja mi lesz ÉKval, mint kínai proxy!? Az a háború nincs lezárva. Sajnálnám a Wu ügyvédnős sorozat folytatását ..., de logikus lenne és biztos proxyznak majd velük Korea ellen, ha Tajvant esetleg lerohannák, akár a ruszki támadás idején!
És akkor a NATO nem Japán felvételére fog gondolni, hanem, hogy melyik kezébe harapjon.
A korábbi ukrán siker pont azért volt az, mert nem volt más esély a támadásra. Mintha bejött volna az Ardennek 1944ben a németeknek, de annyit is ért, mint az ért volna: semmit, csak fél évvel meghosszabbodott a háború.
Úgy látszik mindig október ameddig virítani kell ukránéknak a lóvéért, mint tavaly. Akkor a támogatás, most a támogatás és választás okán.
Közben pedig ha már kapják, meg is kellene kímélni a nehéztechnikát, csak olyanná ne váljon a helyzet, mint a csatahajók esetében: ki se merték hozni őket, mert ha kihozták, a légierő végzett is velük. Ez vár majd itt is a Leókra, C2re. Vagy eldugják, és akkor megmaradHAT, de minek?!
Én egyébként nem vagyok annyira optimista, hogy sok ukrán szovjet technika maradt meg, mert ennek alig van nyoma, bár egy-két szovjet tankot még látni, de a javítókapacitás hozzájuk szerintem már nem nagyon létezhet. Legalábbis sok nem maradt ahol ezt elvégezhetik.
Én inkább orosz támádást várok, gyors ukrán összeomlással, mint átütő ukrán sikert. Azt Bahmutba tolással szerintem már elqurták.
 

RomperStomper

Well-Known Member
2016. december 4.
1 046
5 502
113
Az ukrajnai orosz különleges katonai művelet célja a Donyec-medencében élők megvédése volt, ezt a feladatot az orosz fél részben teljesítette, részben viszont még nagyon távol van a teljes megvalósítástól - hangsúlyozta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a boszniai szerb ATV-nek adott, csütörtökön közölt interjújában.

A különleges katonai művelet folytatódik. Ez egy nagyon-nagyon nehéz művelet, és persze bizonyos célokat egy év alatt már sikerült elérni - magyarázta. Hozzátette: azoknak az embereknek a biztonságát kellett garantálni, akik nyolc évig a saját országuk támadásainak voltak kitéve. "Ezt a feladatot részben sikerült teljesítenünk, részben viszont még messze vagyunk a teljes megvalósítástól" - húzta alá.

Állítása szerint ukrán részről folytatódik a szegényítetturán-tartalmú lövedékek bevetése, továbbra is lövik a térséget. "Éppen ezért kellő távolságra kell visszaszorítanunk az ellenfelünket, és ezért folytatódik a hadművelet" - magyarázta Dmitrij Peszkov. Rámutatott, hogy sikerült némileg demilitarizálniuk Ukrajnát, számos fegyvergyárat és -raktárt megsemmisítettek.

A Kreml szóvivője azt is közölte, hogy azért húzódik el a tavaly februárban kezdődött konfliktus, mert Oroszország voltaképpen nem is folytat háborút.

"Háborút vívni teljesen más dolog, az infrastruktúra, a városok teljes lerombolását és hasonlókat jelent. Mi ezt nem tesszük. Igyekszünk megóvni az infrastruktúrát és megmenteni az emberek életét" - hangsúlyozta.
Magyarázata szerint a különleges katonai művelet Oroszország és Ukrajna konfliktusából indult, Moszkvának meg kellett védenie az érdekeit, és lépnie kellett Ukrajna NATO-csatlakozásával kapcsolatban. Ezt követően viszont a NATO, az Egyesült Államok és az európai államok is belekeveredtek a konfliktusba, előbb közvetett, majd közvetlen módon is.

"A NATO most gyakorlatilag közvetlen résztvevője a konfliktusnak Ukrajna oldalán" - húzta alá. A szövetség tagjai folyamatosan fegyverekkel, lőszerekkel, harci eszközökkel l és pénzügyi forrásokkal látják el Kijevet - magyarázta.

Dmitrij Peszkov arra is kitért, hogy a Nyugat a rossz és hibás lépéseivel rákényszerítette Oroszországot a különleges katonai műveletre, elutasította a tárgyalásokat Vlagyimir Putyin elnökkel Oroszország biztonságáról, és Moszkva tiltakozása ellenére is azt mondta, felveszik Ukrajnát a NATO-ba.

"Oroszország túlságosan is nagy ország ahhoz, hogy így lehessen vele bánni, és túlságosan is erős ország ahhoz, hogy megadja magát" - szögezte le végül a Kreml szóvivője.

Forrás: https://kuruc.info/r/4/258927/
 

malleusorbis

Well-Known Member
2022. március 21.
771
7 010
93
Továbbra is érdeklődve kérdezem, ha volna elég erő és kompetencia, miért nem lehet zárni a Dnyepernél és mondjuk miért nem Kijevnél véreztetik ki a nackókat? Miért vannak még mindig kis túlzással a 2022 februári kiindulási állásaikban? Egyáltalán, mi volt az a harkovi futás meg Herszon? Félreértés ne essék, abszolút az ukránok vereségét szeretném látni, de ami megy néhány orosz fannál is az a vallásos áhítat, hogy az összes egyértelmű bénázásuk magasabb célt szolgál, az már igen megmosolyogtató.
logisztika
 

Lando

Well-Known Member
2011. június 29.
412
1 083
93
Ami sokkal jobban hangzik, mint az inkompetencia!

---



"...utalt egy otthon vidáman lébecoló, seggfej nagypapára..."

"Vlagyimir Putyinra ragadt rá az elmúlt években a leginkább bunkerapóként (bunkernij gyed) lefordítható gúnynév, ami mémként terjedt el Ukrajnában és Oroszországban a koronavírus-járvány alatt a szigorú izolációba vonuló orosz elnökről."
 
Last edited by a moderator:

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 536
46 524
113
Nukleáris vagy más tömegpusztító fegyvert be vetni meg nem mernek, mert az nem csak az USA-nak, de a két még meg maradt komolyabb szövetségesüknek: Kínának és Indiának is "vörös vonal" - ezt előre jelezték is egy értelműen. Teljesen biztos, hogy egy nukleáris támadás nem marad válasz nélkül a nagyhatalmak részéről.
Miért mit gondolsz, milyen választ akarnának az oroszok ellen alkalmazni?
Megszankciózzák őket? Küldenek fegyvert? Vagy azt gondolod, hogy bárki is elkezd atomrakétákat dobálni az ukránok miatt.
Vagy belépnek a háborúba az ukránok oldalán? Csak mert akkor azonnali célponttá válnak azoknak az atomrakétáknak, amelyek bevetését addigra Putyin engedélyezte.
Putyin minimális kockázat nélkül tudna atomot bevetni, de szerintem neki az ukrán speciális művelet csak időhúzásra jó.
Ne feledjük, hogy jelenleg az oroszok csak korlátozott erőt vetnek be.
  • Miközben a sorozott és önkéntes állomány harci tapasztalatot szerez. Természetesen vannak veszteségeik, de cserébe minden fél évben 250-300ezer harcedzett veteránnal bővül a pool.
  • Eközben a hátországnak nem kell full háborús nélkülözéseket elszenvedni.
  • Eközben jelentős területszerzésben vannak,
  • Miközben a saját core területeit gyakorlatilag nem érintik a harcok.
  • közben pedig felpörög a hadiiparuk.

Szóval, nagyon rosszra kell ahhoz fordulnia a helyzetnek, hogy atomot vessenek be, de ne legyenek senkinek sem illúziói. Az alkotmányos jogi felhatalmazása megvan erre Putyinnak. Elvégre a DPR TELJES TERÜLETE mostanra az Orosz Föderáció része. Ha azokat éri végzetesnek tűnő támadás.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 939
48 711
113
Szerintem a fentebbi logisztikai érvelés eleve ökörség volt mikor simán az orosz távol-keletről is vonatoztatják a csapatokat, ergó a rövid logisztika nem hinném hogy tényező egy Oroszországnál, főleg nem a jelenlegi állapothoz képest, hogy a főbb útvonalak bármikor rombolhatóak, kb csak a Kercsi híd necces. Ha elfogadjuk azt a vallási tézist hogy minden úgy jó oroszéknál, ahogy van, és minden nyakas be volt kalkulálva, akkor sem értem hogy miért nem Kijevnél, vagy Harkovnál megy a kivéreztetés miért egy no name bányavárosnál? De egyezzünk meg Szlavjanszk-Kramatorszkban. Ha akkora pengék az oroszok, miért nem minimum ott van a vérszivattyú? A fanatikus ukrán fanokon röhögött már itt mindenki, de a másik oldal fanatikusai is pont ennyire viccesek, és egyre jobban azokká válnak összevetve azokkal a (behaluzott?) hatalmas célokkal amiket hitük szerint el fognak érni, meg a térképek állásaival mikor elvileg az orosz hátra kötött kézzel játszik, és úgy demilitarizál, hogy közben a saját fiai is elvéreznek. A Dnyeperbe belelőni simán az uki deszantcsónakokat nem lenne viccesebb, mint ez a tili-toli a mozgó múzeummal, meg az annyira dugdosott hatalmas haderővel amit most 9-én már nem is mertek felvonultatni Moszkvában?
Lassan egy éve, hogy én voltam (nem itt) a hülye, mert a herszoni kivonulásnál nem tapsoltam, és lettem kitiltva topik rombolásért. Azóta látszik valami? Semmire nem mentek azóta sem, amire büszkének lehet lenni. Elkéne fogadni hogy nincsenek itt nagy célok, csak ebből a buliból már nem lehet jól kijönni, az oroszok meg atom nélkül csak ennyit tudnak. A legyőzhetetlen orosz sereg csak egy mítosz, ha az I vh-ban jobb képességű német vezetést kapunk, simán Szentpétervárig megyünk, ezt meg a Moszkva tér is megírta, tehát csak úgy van. A NATO is már legyalulta volna őket, ha most nincs atom, főleg ennyi szerencsétlenkedés után. Utolsó kérdés: ha minden terv szerint alakul, az oroszoknak miért jó, ha mindenki gyengének nézi őket és csak röhögnek rajtuk? Maguk is kérik a pofont, mint az ukránok 14 óta folyamatosan?
Szerintem tavaly ősz óta (a "Nagy Felismerés") a következők a prioritások orosz oldalon:
  • ukrajna államiságát minél jobban aláásni (szétszedett gazdaság; a lakosság harmada elmenekült) - figyelembe véve, hogy az ukrán költségvetésben kb tavaly tavasz óta egyre nagyobb súllyal szerepel a külföldi segély (és akkor finoman fogalmaztam), szerintem itt haladnak az oroszok
  • A konfliktust befagyasztani - erre szolgálna a folyamatos lebegtetés, illetve a kivonulások óta frissen létesített erődrendszerek. Meglátjuk, mire mennek az ukránok, ha nekik kell áttörni ilyen fincsi, rétegzett védelmi vonalakat. A befagyasztás közvetlen folyománya, hogy ukrajna elveszítse azt a maradék vonzerejét is, ami van, ami pl eredményezi azt is, hogy jelen formájukban nem lehetnek NATO tagok se.
  • Az ukránok haderejét elfogyasztani, és elérni, hogy a szükségesnél jóval nagyobb energiát emésszen fel a fenntartása - erről megoszlanak a vélemények, ugyanakkor pár dolog biztos: az eredeti ukrán hadsereg már elfogyott, ez már minimum a reboot, amit látunk (szintén segélyből, ld fent). Mindezt úgy sikerült elérni, hogy az oroszok kb február óta vannak kb paritásban az ukránokkal, élőerő tekintetében.
  • Az orosz haderő minőségét magasabb szintre hozni - a régi szarokat bedarálni, az újakból pedig valós körülmények közt használható, gyártható harceszközöket faragni. A harctéri tapasztalat fontosságát pedig talán nem is kell hangsúlyozni - nincs olyan NATO ország, amely most nagyobb, kurrensebb harctéri tapasztalattal bírna, mint az orosz/ukrán haderő.

Értem én, hogy rohadt lassú ez a folyamat, de többször, többen is elmondták, hogy ez nem egy "igazi" háború, úgymint az oroszok igenis óvatosan lépkednek a táblán. Itt folyamatosan pengeélen táncolnak (mondhatni "határvidéken", haha), ugyanis a fentiek fényében nekik igenis érdekükben áll a valósnál gyengébbnek mutatni magukat. Vegyük például az elmúlt hetekben megnőtt taktikai bombázások mennyiségét és minőségét: van valaki, aki azt hiszi, hogy ne tudnának tízszer ennyi küldetést repülni naponta, siklóbombákkal? Simán meg tudnák tenni, jelenleg az ukrán légvédelem már nem jelent veszély az orosz vadászbombázókra (nem is lőttek le belőlük már jó ideje egyet sem), legalábbis a front közelében nem.

Ott van ugyanis az ISR kérdésköre - pár hónappal ezelőtt került nyilvánosságra az a több száz oldalas dokumentum (1., 2.), amely egy pár napi (!) adag volt a NATO által ukrajnának szolgáltatott hírszerzési jelentésekből. Nem tudom, láttad-e, de hihetetlen részletességű anyag. Az utolsó lövészpáncélos is ott van, lekövetve, pontos földrajzi helymeghatározással és időkóddal. Ezzel az oroszok katonai hírszerzése nem tud versenyre kelni. Egy ilyen helyzetben baromi kevés dolgot tudsz titokban tartani az ellenség előtt, ezért egyrészt folytonos maszkirovkát kell játszani, másrészt olyan csatákat kell megvívni, amelyben ez a hírszerzési előny nem számít.

Bahmut pont ilyen. Mindenki tudja, hogy ott vannak az oroszok, de ahhoz, hogy az ukránok ott valós, taktikai előnyhöz jussanak, a jelen konfliktusban használt NATO ISR már kevés (ahhoz sokkal közelebb kéne menni, az meg már kényelmetlen nekik is). Ergo az oroszok belekényszerítik az ukránokat, hogy ott harcoljanak, ahol mindkét fél kb ugyanannyit lát.
Ez szerintem valid magyarázat arra, hogy miért tűnik bénázásnak az, amit csinálnak. Ezért baromi nehéz értelmezni a napi hírfolyamban látottakat, mert nyilván továbbra is lesznek hiányosságok orosz oldalon (kb bármiben, logisztika, harctéri döntések, stb), de nem tudjuk, hogy ebből mi valós és mi az, amit a színházért tesznek.

És mi lehet a politikai cél? ukrajnából egy, a nyugati társadalmakat megosztó ügyet csinálni, ami kiélezi a belső ellentéteket, emellett pellengérre állítja a moralizálós, “értékalapú” politikai rendszereket. És feneketlen pénznyelőként egyre nagyobb terhet jelent ezeknek az országoknak - azt hiszem ez önmagában is szép eredmény.

De talán ennél is fontosabb, biztonságpolitikai céljuk lehet elérni, hogy ukrajna semmilyen formában ne tudjon nyugati befolyási övezetbe kerülni. Ehhez látni kell, hogy az oroszoknak ukrajna nem "csak egy szomszédos ország". Testvérnép, közös nyelvvel, nagyrészt közös kultúrával stb. Nem, nem azért fontos ez, mert valami emelkedett pánszláv elképzelés vezérelné őket, ennél egyszerűbb: az ukránok nagy menyiségű és ideális alapanyagot biztosítanának mindenféle, az orosz államot felforgató tevékenységhez. Miért? Ugyanúgy néznek ki, mint az oroszok, jól beszélnek oroszul, és a sok apró, hétköznapi kultúrális dolog is megegyező (szokások, stb).
Egy ukrajnában kiképzett politikai aktivista (rosszabb esetben terrorista) konkrétan úgy el tud vegyülni az orosz társadalomban, hogy nincs az az FSzB, amelynek feltűnne. És ebből állna rendelkezésre milliós nagyságrendben emberanyag.
Az pedig ismert, hogy a nyugat már nem is rejti véka alá, hogy legszívesebben felosztaná az Orosz Föderációt.