[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 320
10 818
113
Oda mennek, ahová a lehetőségeik, képességeik alapján menni tudnak. Egy jóemberkedő, deklaráltan befogadó országba könnyebb bejutni, mint egy zártba, amelyik jófejkedés helyett elvárásokat támaszt.
Eeegen, értelemszerűen oda megy a tömeg, ahol beadnak egy papírt, cserébe minimum évekig alanyi jogon kapják a pénzt, szemben az olyanokkal, mint az Öböl-államok, ahol joguk van bevándorlás után éhbérért dolgozni a gazdag helyieknek, vagy lelépni (esetleg éhen halni).

És csak hogy visszakanyarodjunk a topikhoz is, készül a buli következő (talán a finálé előtti utolsó) felvonása:
 

balsteffl

Well-Known Member
2014. szeptember 1.
1 754
21 567
113
Te jó ég!!! Mi lesz, ha kifogynak a MOSÓGÉPBŐL!!!??? :eek: :eek: :eek:
Vagy a már többször bevált gyalásó, vagy:

A türelem csészéje


Az oroszok azt mondják, hogy „túltöltötték a türelem csészéjét” – они переполнили чашу терпения –, amit mi magyarok egyszerűen így mondunk, hogy „betelt a pohár”. Úgy tűnik, hogy az orosz-ukrán háború kapcsán egyre közeledünk ennek megvalósulásához. Mi mutatja ezt? Nos, néhány olyan esemény, amely könnyen meghatározhatja a jövőnket.

És ahhoz mit szólna a magát szabad világnak nevező országok népe, ha a beígért bombázás után a bombázógépek földi támaszpontján egy emléktáblát emelnének ezzel a szöveggel: „Hálát adunk és köszönetünket fejezzük ki Vlagyimir Putyin elnöknek és a bombázó egységek hős katonáinak, akik béketeremtő feladatuk végrehajtásával az ukrán-orosz konfliktus során oroszok tízezreinek életét mentették meg.”
 

mentuhotep

Well-Known Member
2016. december 20.
383
1 147
93
Az első adag amerikai Abrams tankot hivatalosan engedélyezték Ukrajnába történő szállításra.

A CNN az amerikai hadsereg beszerzési osztályának vezetőjére, Doug Bushra hivatkozva ír erről.

 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 637
48 366
113

Az utolsó tartalék: halálos kockázat az ukrán fegyveres erők maradványai számára​

Az ukrán fegyveres erők hatalmas kockázatot vállalnak azzal, hogy a növekvő orosz nyomás ellen bevetik az utolsó offenzívára szánt dandárt – mondta Markus Reisner, az osztrák fegyveres erők ezredese a Tagesspiegel lapnak.

Az ezredes szerint Ukrajna még az őszi olvadás előtt szeretne áttörést elérni, de az utolsó "támadó dandár" átcsoportosítása a frontra komoly problémákat okozhat az ukrán fegyveres erők számára.

Az ukrán csapatok – jegyezte meg a tiszt – kénytelenek voltak áthelyezni erejüket a Kupjanszk és Kremennaja közötti területre az ilyen irányú orosz támadások felerősödése miatt.
„Ezeknek az erőknek a bevetése csökkenti Ukrajna mozgásterét egy további központi irányú offenzívára, amely június 4-e óta tart <…>. Ezért fennáll annak a veszélye, hogy egyszerre több fronton is lekötődnek” – figyelmeztetett Reisner.

Korábban a Forbes arról írt, hogy Ukrajna a frontra küldte a 82. légideszant rohamdandárt, az utolsó nagyobb egységet, amelyet az ukrán fegyveres erők tartalékban tartottak. Amint az az anyagban megjegyzi, az ukrán hadsereg utolsó egységeinek kifáradása növeli annak kockázatát, hogy a későbbi orosz offenzíva előtt védtelenül maradnak.
Источник: https://rusvesna.su/news/1692245206

Ukrajna veszít, Lengyelország háborúra készül - Myśl Polska​

A lengyelországi támadófegyverek nagyarányú beszerzései jelzik a háborúra való felkészülést Ukrajna küszöbön álló veresége miatt – fejtette ki ezt a véleményét Eugeniusz Zinkiewicz, a Myśl Polska lengyel kiadásának rovatvezetője.
...
Источник: https://rusvesna.su/news/1692249412

Az ukrajnai orosz katonai művelet legfontosabb eseményei augusztus 16-án

▪️Az orosz erők sorozatos csapásokat mértek az odeszai régióbeli Reni város kikötői infrastruktúrájára . A Duna-parti kikötőt az AFU aktívan használja, és legitim katonai célpont.
▪️A fekete-tengeri kikötők elleni csapások egyik előfeltétele lehet a NATO légi felderítésének fokozása a fekete-tengeri térségben.
Az ilyen tevékenységek gyakran megelőzik az orosz területek elleni hatalmas dróntámadásokat.
▪️Egy ellenséges szabotázscsoport újabb áttörési kísérletét sikerült megakadályozni a Brjanszki régió határán . Az orosz határőrök egy hat fős kis csoportot észleltek és megsemmisítettek.
▪️A front kupjanszki szektorában az AFU egységei visszavonulnak az orosz erők támadása alatt. Az előzetes adatok szerint az AFU elhagyta Szinkivkát, amely miatt az elmúlt napokban harcoltak.
▪️A Vremivka szektorban, miután Urozhaine átment a szürke zónába, az AFU déli irányban folytatta támadásait. Az orosz csapatok pedig visszatartják az ellenség előretörését Zavitne Bazhannia közelében.
▪️A front Orikhiv szektorában az AFU-parancsnokság tartalék egységeket vont be a csatába, és növelte a nyomást Robotyne-ra. Jelenleg a falu központjában zajlanak a harcok, amelynek déli része orosz ellenőrzés alatt áll.
▪️A Kozachi Laheri melletti AFU leszállóerő megsemmisítése után aktív munka kezdődött a hasonló forgatókönyv jövőbeni megelőzésére. Így az orosz tüzérség hatalmas csapásokat mér a Dnyipro-delta szigetein lévő kitett AFU állásokra.

Amit a zaporozsjei Challenger 2 tankokról tudunk: a katonai krónika elemzése. 1. rész
Amit a zaporozsjei Challenger 2 tankokról tudunk: a katonai krónika elemzése. 2. rész

Akit érdekel, a linkeken elolvashatja!
A lengyelek fegyverkezését aggasztónak látom. Remélem, nem lépnek valami őrültséget!
 

migfun

Well-Known Member
2013. május 28.
2 263
4 670
113
Köszönet ezért a humorral finoman átszőtt, intellektuális sziporkáért. de áruld el kérlek, hol vannak a kapcsolódási pontok az ukrajnai fegyveres konfliktussal?
Bocsánat, telefonon néztem rá a fórumra, csak válaszoltam egy felvetésre, nem figyeltem, melyik topicban járunk... Majd valamelyik admin áthelyezi.
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 637
48 366
113
Szabó József
Ukrajna
…egy kis stratégiai kitekintés
Másfél évvel az orosz-ukrán háború kezdete után egyre gyakrabban vetődik fel a kérdés, hogy mi lesz, mi lehet ennek a háborúnak végkimenetele. Lesz-e egyáltalán győztese a küzdelemnek, vagy csak veszteseket fogunk látni.
Vannak olyan nézetek, hogy Oroszország ezt a háborút mindenképpen elveszítette, mások szerint csak vesztesei vannak ennek a küzdelemnek, Európát is beleértve, míg olyan vélemények vagy jóslatok is elhengzanak, hogy Ukrajna megnyeri ezt a küzdelmet.
Kérdés persze az, hogy milyen elfogultsággal, milyen színeket magunkra mázolva (nagy divat ez manapság), milyen korábbi vagy újabb keletű lojalitásokkal, vagy pozíciókból adódó elvárások diktálta kötelezettségekkel fogunk neki a probléma megválaszolásához. És itt rögtön beleütközünk egy falba: érdekes és feltűnő módon a mainstream harcosok forgatókönyvében nem szerepel, hogy mi van akkor, ha mégis az oroszok győznek. Pontosítok: ha esetleg fel is merül bennük ez a gondolat, rögtön hozzáteszik, hogy az esetleges hadszíntéri győzelem ellenére is veszítettek (így, multidősítve), mivel egyetlen stratégiai célkitűzésük sem valósult meg (ez is így, múlt időben). Számomra kérdéses, hogy tényleg így van-e, valóban semmilyen stratégiai célkitűzése az oroszoknak nem valósult meg? Ne legyünk vakok, mondom én a stratégiai látásmódom félszemével – nem becsülhetjük alá, vagy nem negligálhatjuk Oroszország stratégiai nyereségeit (még akkor sem, ha sokak szerint nincs is ilyen). Meg mi van akkor, ha Oroszországnak egészen mások a stratégiai megfontolásai és mérőszámai, mint a Nyugatnak? Egyáltalán: Oroszországnak miért is kellene nyugati módon gondolkoznia ezeken a kérdéseken? Ebből következően megengedheti-e magának egy közép-európai, sőt akár egy európai elemző is azt, hogy csak egyfajta értékelési módon közelítsen ezekhez a nagyon is bonyolult problémahalmazokhoz?
A folytatás előtt még egy gondolat: rácsodálkozok mindig arra, amikor a győzelemelméletek kerülnek sorra. No, nem is ezzel van problémám. Teljesen természetes, hogy egy háborúban kell lennie valamilyen víziónak, amely csakis a győzelemről szólhat – még akkor is, ha a valóság másmilyen képet sugall. Azon szoktam morfondírozni, hogy ezzel párhuzamosan (és itt csatlakozok a fenti bekezdésem gondolatvilágához, csak egy másik megközelítésben) egyik félben sem merül fel a vesztés félelemérzete és az erre a helyzetre épülő stratégiai forgatókönyv. Sőt, a veszteségelméletet mindig a másik fél vonatkozásában állítják fel. Szóba sem kerülhet az ebben a qrva pc beszéd által uralta világban, hogy pl. nagystratégiai területeken a NATO, mint mélyen elkötelezett fél ebben a proxyháborúban mit is veszített vagy veszíthet. Csak arról lehet olvasni, hogy mit nyert. Bennem azért elég sokszor felmerül, hogy nyereség-e a nyereség?
A NATO újabb és újabb bővítési körei valóban csak és kizárólag nyereségként foghatók fel? Időben és történelmi helyzetekhez igazítva ezt a kérdést, a válaszunk: egy darabig persze, igen. Ám történt valami, amit a NATO részéről senki sem vett komolyan. A NATO bővítésének korábbi körei Oroszország gyengeségének időszakában történtek, pont ezt a gyengeséget használva ki. Oroszország maga is lehasalt, gazdaságába mélyen beengedte a nyugati tőkét és érdekeket, aminek az eredménye az orosz ipar, benne a hadiipar mély leépítése volt. Az újabb bővítési körök Oroszország hátsó udvarában azonban már háborús helyzeteket idéztek elő – ezek a bővítési ígéretek (Georgia, Ukrajna) már nem a békét szolgálták. Ezzel párhuzamosan az új NATO tagállamok területén olyan amerikai rakétabázisok épültek ki, amelyek közvetlen fenyegetést jelentenek Oroszországra. A kettő alapfenyegetés eredője: háborúk Oroszország határain, háború Ukrajnában, ám nem Ukrajnáért. Ezt nem értik sokan, vagy ha nagyon is értik, ezt próbálják meg leplezni.
Vegyük akkor sorba a nyugati szemléletű állításokat/kinyilatkoztatásokat:
1. Oroszország a háborút elveszítette, mivel stratégiai céljai közül egy sem teljesült.
2. Csak vesztesei vannak ennek a háborúnak.
3. Ukrajna elérheti a céljait és megnyerheti ezt a háborút.
ad.1. Hát, én nem mernék ilyen határozott állításokat tenni. A háború egyelőre Ukrajna területén zajlik, Oroszország megszállva tartja Ukrajna valamivel kevesebb, mint 20%-át. Oroszország Ukrajnával kapcsolatos stratégiai célkitűzéseinek teljesülései elég mellbevágó képet mutatnak – még úgy is, hogy sokan állítják, nem is igazán lehet tudni, hogy mik Oroszország stratégiai célkitűzései Ukrajna vonatkozásában. Hát, ahhoz képes, hogy nem tudják, Ukrajnát eléggé tönkre vágták már:
  • Az ukrán GDP minimum 30%-os visszaesése sokak számára nem jelent semmit sem. Számomra azt jelenti, hogy Ukrajna a saját gazdaságának bevételeiből már nem tudja finanszírozni sem az állam működését, sem pedig a háborút. Egy ígéretre teszik fel minden lapjukat, hogy a Nyugat támogatja őket „tart, ameddig tart” alapon (mármint a háború).
  • Megszűnt az ukrán hadiipar is. Nyugati támogatás nélkül nincs fegyver, nincs lőszer, nincs ellátmány, nincs üzemanyag.
  • Manapság kevés szó esik a Krím-félsziget stratégiai jelentőségéről, arról, hogy az orosz fél megteremtette a szárazföldi összeköttetést a félszigettel és megoldotta a félsziget vízellátását (legalábbis ez utóbbit a kahovkai gát felrobbantásának időpontjáig). Sokan elsumákolják a Fekete-tengeri orosz jelenlét jelentőségét azzal, hogy de a Boszporusz török (vagyis NATO) kézben van. Halkan jegyzem meg, eddig is abban volt, vagyis a stratégiai helyzet nem változott. Azzal viszont változott volna, ha az USA-ukrán terveket sikerült volna keresztül vinni és Szevasztopolból szevaszt inteni az oroszoknak. Az orosz stratégiai siker tehát ezen a vonalon az, hogy meg tudta akadályozni az orosz Fekete-tengeri jelenlét visszaszorítására irányuló amerikai terveket és egyelőre meg tudta őrizni a térségben eddig meglévő pozícióit.
  • Az orosz stratégiai nyereségek közé sorolom, hogy beltengerré tette az Azovi-tengert.
  • Stratégiai nyereség az elfoglalt ukrán területek 12 billió dollárra értékelt nyersanyagkészlete. A mezőgazdasági területek, a bányák, az ipari területek elfoglalása – még úgy is, hogy szinte mindent újjá kell építeni rengeteg helyen.
  • Oroszország megtámadta a „szabályokon alapuló”, az USA által uralt világrendet és egy másik világrendet épít, amely törekvésében partnerekre talált. E folyamatban látunk egy erősen megosztott Ázsiát és egy lázadó Afrikát is, amely nem nagyon tűri a volt gyarmatosítók máig tartó gazdasági diktatúráját. Niger érdekes terepe lesz annak, hogy az orosz befolyás nőhet-e a világnak azon a szegletén.
...

Hosszú és alapos írás, érdemes a kommenteket is elolvasni!!!
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 603
25 030
113
Lancet vs Strela, 100%-os hárítás:

Gránátdobálás drónról:

Lancet eltalált egy bmp-t amin ukrik utaztak:

DENAZIFIKATOR456 nevű drón elpusztít egy aknavető tüzelőállást:

FPV vs ukri gyalogság:

Katapultálás SZU-25-ből:
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113

Szóval az F-16-okat légtérvédelemre (drónok, cirkálórakéták ellen) akarták bevetni… értem :D Véletlenül sem JASSM platformnak.

Katapultálás SZU-25-ből:
Ez tavalyi videó.
 

plushun

Well-Known Member
2014. augusztus 26.
6 570
18 435
113
Az első adag amerikai Abrams tankot hivatalosan engedélyezték Ukrajnába történő szállításra.

A CNN az amerikai hadsereg beszerzési osztályának vezetőjére, Doug Bushra hivatkozva ír erről.

A germán harckocsik kifújtak, most jöhetnek az angolszászok? Itt sem jósolok nagy jövőt, és nem azért mert nem lenne jó a harckocsi, hanem mert egyszerűen hibás az ukrán harctéri taktika.