[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ruszkik.haza

Well-Known Member
2017. március 19.
541
1 722
93
Az eredeti ukrán haderőnek megfelelő létszám és technika már bőven demilitarizálva van (2013-ban 130-180 ezer fő volt a haderejük, attól függően, hogy mit számolunk bele és volt kb 700 tankjuk, 1200 egyéb harcjárművük, 90 harci repülőjük).

8 év alatt NATO kiképzéssel és jórészt NATO könnyű fegyverzettel felállítottak egy második ukrán hadsereget, a Nemzeti Gárdát, ami a kicsit sem náci alakulatokat tömörítette 60 ezer fővel. 30 ezresre hizlalták az SBU erőit. 30 ezer fő fölé a határőrség fegyveres létszámát. Magát hadsereget 200 fő fölé növelték. Előszedték a nehéz technikából, ami észszerű költséggel feléleszthető volt, amivel az aktív tankok számát 1000 körülire emelték. Kaptak egy csomó könnyű páncélozott járművet és könnyű fegyverzetet a NATO-ból. A 2022 eleji ukrán haderő létszámában nagyjából duplája, eszközparkjában legalább 1,5-szerese volt a 2013-asnak (könnyű páncélozott technikát és könnyű fegyverzetet tekintve inkább 2-szerese). Ennek megfelelő erőt is már régen demilitarizáltak az oroszok. Az ukrán halott fegyveresek száma nagyon bőven meghaladja a 300 ezret (jó eséllyel 500 ezer fölött van). A kilőtt ukrán járművek száma bőven meghaladja a 2022 eleji számot. A háború előtt szállított nyugati könnyű fegyverzet (Stinger, Javelin, NLAW, rengeteg rakétagránát, HSN fegyver, könnyű járművek, stb...) már rég kikopott, ellőtték, megsemmisült.

A 3. ukrán - NATO hadsereg a 2022. februártól önként jelentkezők, a katonaság elől inkább a területvédelmi erőkhöz menekülök (jól át lettek verve), a külföldi zsoldosok, önkéntesek, tanácsadók és az elsőnek berángatott 18-35 év közti korosztály. Fegyverzetben pedig kaptak még egy nagy csomó NATO gyártású könnyű fegyvert, valamint az összes volt szovjet gyártású könnyű- és nehéz fegyvert, amit akár a NATO erre hajlandó országiban, akár azon kívül bárhol a világon fel lehetett lelni és USA nyomásra odaadták, vagy eladták a tulajdonosaik. Na ez a 3. ukrán NATO hadsereg is már javarészt demilitarizálva van. A 18-35 év köztiek jórészt meghaltak, megnyomorodtak. A kapott technikát nagyrészt kilőtték az oroszok.

A 4. ukrán - NATO hadsereg már a berángatott idősebbekből, gyerekekből, már részben nőkből áll. Most már bőven 40 év felett van a fronton harcolók átlagéletkora. Már a 17 éveseket is viszik egy ideje és a 16 éveseket is sorozzák és megtiltották nekik az utazást. A felső korhatárt fokozatosan 60 évig emelték és most emelik 65 évre. Már nem nagyon van olyan betegség, vagy fogyaték amivel ne lenne alkalmas valaki. Már 3-4-szeri könnyű, vagy középsúlyos sebesülés után is újra visszaküldik a szerencsétleneket. Már a nőket is viszik. Már alig van olyan munkahely, ami megvédene a frontra hajtástól. Egy évvel ezelőtt is már úgy kellett összefogdosni az ágyútölteléknek valót utcán, piacokon, munkahelyeken. A fronton harcolók legnagyobb része az elmúlt 3-6 hónapban lett kényszer sorozva és a fronton várható átlag élettartamuk meglehetősen lecsökkent. Már néhány hetes, vagy legfeljebb 2-3 hónapos kiképzéssel frontra küldik a húsdarálóba szánt húst, szedett-vedett felszereléssel. Technikában már jó néhány hónapja a nyugati gyártású nehézfegyverzet kezdett dominálni a videókon, mert az előző három ukrán - NATO hadseregnél felsorolt technika túlnyomó része elfogyott. De nyugati gyártásból egyszerűen nem kapnak olyan mennyiséget, mint a korábbi szovjet eredetű volt, így már hosszabb ideje és egyre nagyobb mértékben a vágóhídra hajtott ágyútöltelék létszámával igyekeznek ellensúlyozni a nehézfegyverzet egyre komolyabb hiányát.

Most ennek a 4. ukrán - NATO hadseregnek a demilitarizálása folyik és az előző 3 maradékainak a felszámolása. És az oroszok még mindig csak az erejük töredékét használják. Az oroszok eddig demilitarizáltak halottak, megnyomorodottak, elfogottak számában kb. fele annyi embert (kb. 700 ezer körül együttvéve), amennyi a NATO európai országainak teljes katonai ereje, a törököket és görögöket leszámítva (1,5 millió fő). Demilitarizáltak kb. fele annyi tankot, amennyi az említett NATO országoknak együttesen hadrendben áll. (Kb. 2500 körüli volt az ukrán készlet, az eddig oda vitt harckocsik száma és a használható/javítható állapotban zsákmányolt harckocsik száma együttvéve, amiből mára pár száz darabnál nem marad több. Ezzel szemben az említett országoknak van 3200 harckocsija, na persze nem bevethető állapotban, hanem papíron). Volt az ukránoknak és kaptak összesen kb. 8-10 ezer db vékony bőrű páncélozott technikát és ennek talán ha 15-20%-a megvan még.

Persze folyamatosan küld a NATO némi utánpótlást, de a nélkülözhető, kivont, selejtezett, tartalékban lévő NATO készletek is már eléggé megfogyatkoztak. Több tekintetben már az első vonalas, illetve friss gyártású NATO technikából adnak. Csak ennek mennyisége ahhoz képest sokkal kevesebb, mint amennyivel korábban rendelkeztek az ukránok és amennyit az oroszok már eddig demilitarizáltak. A NATO technika átadás egyre lassabban csörgedezik. Már nem folyik, inkább csak csepereg. A hullagyártás viszont lényegében változatlan ütemű.

Ahogy most áll a mérkőzés, az oroszoknak még az után is, hogy az utolsó ukrán, vagy Ukrajnába küldött fegyverest és az utolsó oda küldött NATO technikát demilitarizálták, marad / lesz annyi ereje, készlete amivel az európai NATO tagországok együttesen demilitarizálhatók (leszámítva a törököket). A NATO tagországok a megfelelő gyártó kapacitás hiányában nem tudják pótolni a készlet fogyását és fegyverzik le saját magukat. Már rég a NATO demilitarizálása folyik. Az ukránok csak a húst adják a húsdarálóba, de már az is nagyon fogytán van.
Elfogytak a katonák, elfogytak a tankok, elfogytak a saját lőszerek, sőt már a nyugatról kapott dolgok is elfogytak. Így hát vége a háborúnak(hadműveletnek), mindenki mehet a dolgára!
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Az lapít mint szar a fűben aki kivár, de nem tesz egyik oldal mellett sem semmi érdemlegeset. Ez a lapítás.
Látod, ez a probléma veled, meg még pár fickóval itt! Ha nem áll valaki az egyik vagy a másik oldalra, akkor szerintetek már lapít. Nektek csak fekete vagy fehér létezik! Olyan vagy mint egy kis ovis!
Egyébként meg a dolog rém egyszerű:
Az oroszok nem kérték az indiaiakat vagy más országokat, hogy ne üzleteljenek a nyugattal.
A nyugat viszont felszólította(!) az indiaiakat és más országokat, hogy ne üzleteljenek az oroszokkal.
A választ megkapta a nyugat, és az nem neki kedvező volt! Miről beszélünk dudi?

Szerinted minek van nagyobb súlya? Egy ilyen nevetséges "nemzetközi elfogató parancsnak" vagy annak, hogy pl. Franciaország elveszti többek között az urán beszerzési forrását?

Apropó elfogató parancs. Kíváncsi vagyok, mi lesz a háború után, mikor majd a nyugat próbál újra közeledni az oroszok felé, vajon mekkora arcvesztés lesz az elfogató parancsot visszavonni?
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Az elmúlt pár napban azt figyeltem meg, hogy múlóban van a peremogás hangulat (NAFOsok blokkolva vannak nálam, szóval ott még talán akad)
Na, találtam egy NAFOs fiókot, amely szintén némileg pesszimista:

Rövid kivonat:
  • az oroszok gyalázatosan sok siklóbombás támadást hajtanak végre az utóbbi negyedévben (most már több, mint havi 1000 PGM-et hajigálnak a levegőből)
  • ...mivel az ukránok nem merik a légvédelmüket elég közel vinni a fronthoz
  • ...miközben a nyugati szövetségeseik azzal próbálják tartani a lelket az ukránokban, hogy "az oroszoknak nem áll rendelkezésükre" elég precíziós fegyverzet
  • az oroszok leszoktak a "bibliai" tüzérségi csapásokról
  • az elmúlt héten látott Tornado-Sz csapások arról tanúskodnak, hogy most már ebből is elég áll rendelkezésükre és tudják is használni
  • láthatóan jobb optikájú drónokat használnak az oroszok, mint korábban
  • lehet röhögni az oroszokon, hogy Észak-Koreától meg Irántól vesznek fegyvert, csakhogy ugyanezen fegyverekért ukrajna ölre menne
  • ha a konfliktus befagy, az oroszok megint várnak majd pár évet, és utána elfoglalják Harkovot és Odesszát
  • a NATO használhatatlan lesz, ha felmerülne egy valódi válasz a részükről, az első adandó alkalommal felmerülne a kérdés, hogy például "miért kéne Litvániáért meghalnom"?
  • az oroszoknak veszíteniük kell, ez a nyugati demokráciák legfontosabb célja a II. világháború vége óta

Érdemes a vinnyogást elolvasni alatta, az is tanulságos.

De azért, hogy mindenkiben tartsa a lelket, eleresztett egy ilyet is utána:

Hát így állunk. A fiókot tavaly márciusban aktiválták, több tízezer követője van és rendes CIA-s terméknek tűnik (ezt onnan lehet tudni, hogy kevésbé az "aggyá' pénzt!" vonalat erősíti).
Vajon mit akarnak közölni a Nagy Nyugati Bölcsek?
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 100
24 763
113
Szóval eljutottunk arra a szintre, hogy az ukrán lakosság hadrafogható létszáma drasztikusan csökkent a kezdetekhez képest, demográfiailag Ukrajna "összeomlott", mivel a lakosság tetemes része jobb esetben elmenekült, rosszabb esetben meghalt .. a kezdeti haditechnikai darabszám töredéke áll rendelkezésükre, és van aki szerint jobban állnak. ROTFL :rolleyes: :D:D
 

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 724
4 131
113
Hát több nato fegyver van az ukriknál mint korábban bármikor.
De még mennyi... :D
Úgy kell őket kerülgetni, ha a következővel is aknára akarnak futni...
Az az egy baj van a nátó-fegyverrel, hogy rákkeltő a füstje.
h.png
 

balsteffl

Well-Known Member
2014. szeptember 1.
1 754
21 567
113
Egy elfeledett ígéret lehet a béke kulcsa Ukrajnában (Vukics Ferenc elemzése)

Korábbi írásomban (Te meghalnál a NATO-tagságért?) Jacob G. Hornberger azon állításából indultunk ki, hogy a NATO-csatlakozás reményében háborúzni nem ugyanaz, mint az ukrán nép szabadságának védelmében háborúzni. Kitértünk Jens Stoltenberg NATO-főtitkár leleplező kijelentésére is, amely során bevallotta, hogy a háborúra Ukrajna NATO-tagsága miatt került sor. Megállapítottuk, hogy a konfliktus elmérgesedése és kirobbanását követően nem Kijev volt az, aki mindenáron ragaszkodott ahhoz, hogy a nyugati szövetség része legyen, és a béke kulcsa nagy valószínűséggel nem lehet más, mint annak kiváltó oka!
A teljes igazság megértéséhez azonban fel kell idéznünk egy elfeledett ukrán ígéretet is.
2008-ban, amikor a NATO megígérte, hogy Ukrajna NATO-taggá válik, orosz tisztviselők figyelmeztették a nyugati szövetségeseket, hogy "Ukrajna szövetségi tagsága hatalmas stratégiai hiba, amelynek a legsúlyosabb következményei lennének a páneurópai biztonságra nézve". Putyin azt mondta, hogy "ha Ukrajna csatlakozik a NATO-hoz, akkor azt a Krím és a keleti régiók nélkül fogja megtenni. Egyszerűen szét fog esni". Szergej Lavrov orosz külügyminiszter arra figyelmeztetett, hogy Oroszország "mindent megtesz" annak érdekében, hogy megakadályozza Ukrajna NATO-tagságát.
Az orosz elnök 2023-ban egyértelművé tette, hogy "valójában Ukrajna NATO-csatlakozásának veszélye volt az egyik kiváltó oka a különleges katonai műveletnek".
Több mint egy évvel korábban már írtam arról (Mit is ígért a Nyugat Oroszországnak a NATO-bővítésről – avagy mesélnek a feloldott dokumentumok), hogy az ukrajnai háborúról szóló vitában gyakran elfelejtik, hogy 1990-ben és 1991-ben, a Szovjetunió felbomlásával, a Varsói Szerződés szétesésével és a hidegháború végével a NATO megígérte Gorbacsovnak, hogy a NATO nem fog kelet felé terjeszkedni. Az ígéreteket rögzítő dokumentumok közül oly sok titkosításának feloldásával egyetlen objektív elemző sem tagadhatja többé, hogy az ígéret megtörtént. Az USA és a NATO viselkedésének apologétái inkább azt állítják, hogy az ígéret nem volt kötelező érvényű, mert nem volt leírva. Azonban, ahogy több tudós, például Joshua R. Itzkowitz Shifrinson és Mark Trachtenberg rámutatott, az ilyen magas szinten kötött szóbeli megállapodások a nemzetközi jog szerint kötelező érvényűek lehetnek, és számos fontos precedensre hivatkoznak, köztük az USA és a Szovjetunió esetére is.
Azonban itt még többről van szó: Nemcsak az ígéret volt kötelező erejű, hanem lehet, hogy ezek a megállapodások többek voltak volt, mint ígéretek, elérhették az alkuk szintjét. Az olyan alkuk, amelyekben az egyik fél lemond valamiről cserébe azért, amit a másik fél cserébe ígér, kötelezőbbek, mint az ígéretek.
A dokumentumokból egyértelműen kiderül, hogy Gorbacsov megengedte, hogy az egyesült Németország a NATO-ban maradjon, cserébe azért az ígéretért cserébe, hogy a NATO nem terjeszkedik kelet felé.
Ez a híres NATO-ígéret azonban nem az egyetlen megszegett ígéret ebben a konfliktusban.
Egy másik, sokkal kevésbé híres ígéret ugyanolyan fontos, és ez is egy lehetséges kulcsa lehet az ukrajnai háború befejezésének.
A háború okainak és így lehetséges megoldásainak kereséséhez fontos megértenünk, hogy nem csak arra az ígéretre kell emlékeznünk amelyet a NATO tett, hogy távol marad Ukrajnától, hanem arra az ígéretre is, amelyet Ukrajna tett arról, hogy távol marad a NATO-tól.
Szeptember 23-án az ENSZ Közgyűlésen tartott sajtótájékoztatón Szergej Lavrov orosz külügyminisztert arról kérdezték, hogy Oroszország elismeri-e Ukrajna szuverenitását. Lavrov azt válaszolta, hogy Oroszország "elismerte Ukrajna szuverenitását még 1991-ben, a Függetlenségi Nyilatkozat alapján, amelyet Ukrajna akkor fogadott el, amikor kivált a Szovjetunióból". Ezután egyértelműen rámutatott arra is, hogy "a nyilatkozat egyik fő pontja [Oroszország] számára az volt, hogy Ukrajna blokk- és szövetségmentes ország lesz és nem csatlakozik egyetlen katonai szövetséghez sem".
Nemcsak a NATO ígérete volt, hogy távol marad Ukrajnától, hanem az ukrán ígéret is volt arról, hogy távol marad a NATO-tól!
Az 1990-es Ukrajna állami szuverenitásáról szóló nyilatkozat IX. cikke, "A külső és belső biztonságról", kimondja, hogy Ukrajna "ünnepélyesen kinyilvánítja azon szándékát, hogy tartósan semleges állammá válik, amely nem vesz részt katonai blokkokban". . .." Ezt az ígéretet később Ukrajna alkotmányában is rögzítették, amely Ukrajnát semlegességre kötelezte, és megtiltotta, hogy bármilyen katonai szövetséghez csatlakozzon: ebbe a NATO is beletartozott.
2019-ben Ukrajna módosította az alkotmányt. Nem meglepő módon a változtatást nem előzte meg népszavazás, vagy szavazás. Ez a módosítás minden jövőbeli kormány számára mandátumot adott arra, hogy célként a NATO-tagságra törekedjen.
Miután Lavrov emlékeztette a világot erre az ígéretre a következőt állította: "Ebben a változatban, ezekkel a feltételekkel támogatjuk Ukrajna területi integritását".
Lavrov ezzel kijelentette, hogy Oroszország garantálja Ukrajna szuverenitását, ha Ukrajna garantálja, hogy nem lép be a NATO-ba.
Amikor a háború még nagyon az elején járt, Putyin azt üzente Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek (az akkori izraeli miniszterelnökön, Naftali Bennetten keresztül):
"Mondd, hogy nem lépsz be a NATO-ba, nem szállom meg az országot!".
Ez az ukrán ígéret, amelyről a háborús viták során megfeledkeztek, akkor a béke kulcsa lehet.
A probléma az, hogy ezt a kulcsot már kipróbálták.
Zelenszkij már a háború második napján jelezte, hogy kész lemondani Ukrajna NATO-tagságra való törekvéséről. Másnap megismételte, hogy "nem félünk semleges státuszról beszélni". Nem sokkal később, a Bennett által közvetített tárgyalások során Zelenszkij "lemondott a NATO-csatlakozásról".
De a jelzéseknél és engedményeknél is tovább ment. Már 2022 áprilisában az orosz és ukrán tárgyalók által Isztambulban parafált (a parafálás a jogtudományban egy szerződés összes lapjának kézjeggyel való ellátása, ami tanúsítja, hogy a szerződés elkészült, már nem változtatnak rajta) megállapodásban szerepelt, hogy "Ukrajna megígéri, hogy nem törekszik NATO-tagságra..."
2023. június 13-án Putyin megerősítette, hogy "Isztambulban megállapodásra jutottunk", és megerősítette, hogy azt parafálták. Az állítólag "Az Ukrajna állandó semlegességéről és biztonsági garanciáiról szóló szerződés" címet viselő megállapodás az "állandó semlegességet" Ukrajna alkotmányának részévé tenné.
Ugyanazon a sajtótájékoztatón, amelyen Lavrov utalt arra, hogy Oroszország garantálná az ukrán szuverenitást az ukrán semlegesség garanciájáért cserébe, Lavrov azt is megerősítette, hogy parafálták a megállapodást:
„2022 márciusában és áprilisában valóban folytattunk tárgyalásokat. Megállapodtunk bizonyos dolgokban, minden már parafálva volt".
Mielőtt azonban megszáradt volna a tinta az ukrán és az orosz aláírásokon, az USA és az Egyesült Királyság megakadályozta, hogy a konfliktus nyugvópontra jusson.
"Azt hiszem, valaki Londonban vagy Washingtonban nem akarta, hogy ez a háború véget érjen" – mondta akkor Lavrov.
Putyin hasonlóképpen vélekedett: "Mi ezt valóban megtettük, de később egyszerűen kidobták, és ennyi".
Egy afrikai küldöttségnek azt mondta, hogy "a kijevi hatóságok ... a történelem szemétdombjára dobták [kötelezettségvállalásaikat]. Mindent elhagytak".
Putyin hallgatólagosan az Egyesült Államokat hibáztatta, mondván, hogy amikor Ukrajna érdekei "nincsenek szinkronban" az amerikai érdekekkel, "végső soron az Egyesült Államok érdekei érvényesülnek. Tudjuk, hogy náluk van a kulcs a problémák megoldásához".
Az isztambuli megállapodás meghiúsulásának orosz verzióját megerősítik a jó pozícióban lévő török tisztviselők, köztük Mevlut Cavusoglu török külügyminiszter és Numan Kurtulmus, Erdogan kormánypártjának elnökhelyettese, akik szerint az USA azért vetett véget a tárgyalásoknak, mert "azt akarták, hogy a háború folytatódjon".
Az Egyesült Államok következetesen elutasította, hogy a NATO nyitott ajtókkal kapcsolatos ukrajnai politikájáról tárgyaljon.
De nem biztos, hogy egy amerikai ígéretre van szükség a háború befejezésére. Lehet, hogy csak egy ukrán ígéret is elegendő lesz arra, hogy keleti szomszédunknál véges vessenek a pusztításnak. Lavrov utalt arra, hogy Oroszországot meg tudná mozgatni egy ilyen ukrán garancia.
Ukrajna a közelmúltban hajlandó volt ilyen garanciákat nyújtani. Ha ez még mindig így van, és ha az USA ezúttal is hagyja őket a saját nemzeti érdekeik mentén tárgyalni és a háborús nyerészkedésben érdekelt csoportokat meg tudják fékezni, akkor ez még mindig lehet egy kulcsunk ahhoz, hogy béke legyen Ukrajnában. Ekkor talán az egyszerű ukrán emberek is az élet folytatása és gyermekek vállalása mellett döntenek majd, és nem hallgatnak majd Ben Wallace-ra, aki most is arra akarja rávenni őket, hogy sokkal fiatalabb emberek tömegeit küldjék a frontra a „szabályokon alapuló rendszer védelme” érdekében.


Northrop Grumman RQ-4B Global Hawk a Fekete-tenger déli részén dolgozik, szerintük még van kapor a húsdarálóba.
Boeing RC-135W Rivet Joint a belorusz határ mellett,

A Kiliai-Duanaág tele van hajókkal.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 824
47 200
113
Hát több nato fegyver van az ukriknál mint korábban bármikor.
Ebben én meg marhára nem vagyok biztos! Ez így leírva jól néz ki, csak elpukkant közben egy valag javelin, stinger, nlaw, faust - ezek tízezerszám! - excalibur meg hagyományos 155-ös lövedék - ezek meg milliós tételben! - s már nyugaton is hiányzik ez a mennyiség egyre jobban.

Tudom hogy hihetetlen, de a fenti tétel megléte, nem léte fogja eldönteni ezt a háborút sanszosan, nem 31 db Abrams, meg 48 db F-16! Értem én hogy nem annyira szexi leírni hogy pl. 5 millió 155mm-es buta tüzérségi lövedék, mint azt hogy 50 db Stormshadow, csak az előbbi nyeri a valóságban a háborút! Nos, az M777 ből is buktak már az ukránok három számjegyű veszteséget, azt újat meg nem nagyon hozott mostanában nekik a mikulás...

Aki azt hiszi hogy ez az ukrán hadsereg erősebb mint az, amelyik akkor volt, amikor megkapták a több száz darab T-72-t, BMP-1et, Mig-29-et, Szu-25-öt, helikoptereket, Sz-300at, minden tüzérséget és hozzá lőszert ami a VSZ-ben anno fellelhető volt, sok száz darabot mindenből, pusztán azért mert miután ezek elfogytak, kaptak pár tucat NATO cuccot ebből, meg abból, az full vakon van!

Sajnálom uraim, de aki nem csak néz, de lát is a pályán, az látja hogy mi történt az IRIS-T radarokkal, Leopard-2, Chally2 harckocsikkal, M777 vagy bármilyen nyugati SPG-vel, vagy a Kijev melletti komplett Patriot üteggel.

Mind ugyan olyan szépen tud égni, mint a régi ex SZU teknyika, csak ezekből már legalább keveset is kapnak, mert drága...

Mindig van az aktuális csodavárás, qztán a csoda meg nem gyün, az ukikat egyre kevésbé akarja finanszírozni a nyugat, látványosan csökken az átadott eszközök mennyisége is, az oroszok meg bírják, s elég magabiztosnak tűnnek.

Ez lehet itt delirálni, orosz vereségről, fix ukrán bukó, az a helyzet. Már most meg vannak baszva, csak nem akarják elfogadni.
 

GI83

Well-Known Member
2022. március 13.
1 720
13 997
113
A légvédelmet kiveséztük, a légierő vadász fegyverneme nem létezik, ellenben a csapásmérő képesség a nyugati eszközöknek köszönhetően óriási fejlődésen ment keresztül, amivel látszólag semmit nem tudnak kezdeni az oroszok azon kívül, hogy elvisznek mindent a Storm Sadow/SCALP-ok hatótávolságán kívülre. A szárazföldi haderőnem technikai eszközei is jóval modernebbek mint a háború előtt. Biztos feltűnt, hogy nem angyon látsz már BMP-t meg BTR-t az ukránoknál, csak az ezeknél jóval modernebb nyugati APC/IFV-ket. A harckocsifegyvernem is lépett előre minőségben, és nem a pár tucat nyugati típus az ami lényeg (bár ez van a sajtóban) hanem a rengeteg átadott modernizált (csehek) T-72 és Tvardy (lengyelek). A tüzérség fejlődéséről nem kell beszéljek.

Te valamit nagyon nem értessz, mint jelentenek a kifejezések. A légvédelem szart sem ér, pont ezért jelenik meg az eddig eltűntnek hitt orosz légierő egyre gyakrabban.

Az, hogy papíron pár eszköz képessége felűlmúlja a korábbi ukrán rétegzett légvédelmet, attól még a légvédelem erőssége, tudod az amiről beszélünk, az drámaian esett.

A nyugati páncélozott járművek minőségi kérdésénél szerintem világosan látszik, hogy valós és nem prospektus szintű almalmazásban egy lesajnált szovjet eszköz vagy egy a6 közt nincs különbség. A nyugati eszközök darabszáma pedig igencsak korlátozott. Szóval gyengültek.

A preciziós csapásmérő képesség a nyugati narratíva szerint.. nos emlékezhetünk az első napok 100 vhilka csapására... hol vannak ettől. Persze az is ordas nagy nato kamu volt.

Most is csak komoly kockázattal, nyugat által előkészítve tudnak valami heti, kétheti rendszerességgel, az az hébe hóba, nato tiszteknek pr, propaganda eredményeket felmutatni. Ezek komoly dolgok.

Tudod mi a komoly preciziős csapás képessége? az amikor oroszoknál felszáll egy repülőgép és már akkor jelentik ( nyilván nem észlelés alapján), hogy egész ukrajna területén támadás érkezhet. A nyugati légvédelmi tanácsadók meg hiába készültek rá, époúgy bekapjál, mint ha kazahsztáni kecskepásztorokat ültettek volna oda.

Persze a propaganda szerint mindet lelőtték.

de a nyugaton legalább az kitart, az nem gyengült.
 

u9k6N5vF

Well-Known Member
2022. március 24.
314
2 565
93
Nincs olyan, hogy az ukránok által magukénak gondolt terület. Olyan van, hogy Ukrajna nemzetközileg elismert határai.
Egymástól független dolgok ezek, melyek néhány évtizedig egybevágtak. Te is láthatod, hogy jelenleg nem aktuális.

Ráadásul nem csak a két felsorolt megközelítés létezik, hanem sok más is. Például az Ukrajnát alkotó területek eredeti gazdáinak nézőpontja.


Kik üdvözlik az oroszokat, a nagyon befolyásos és nemzetközileg elismert igazodási pont mint Észak-Korea?
Véleményem szerint te is olvasol híreket, és pontosan tudod, kikről van szó.





Nincs. Sok tüzérségi eszköz vesztett már az orosz és lőszerből is sok fogyott. Ahogy harckocsikból is elvesztett egy csomót és úgy kellett kiguberálniuk a tárolóhelyekről a régieket. Meg elmenni Észak-Koreába kuncsorogni fegyverért és lőszerért. Ettől még persze elkezdhettek egy felhalmozást.
Hiszem, hogy ilyen kérdésben nem viccelnél, szóval hitelesnek tartom a szavaid, ezért ha te mondod, hogy nincs, akkor szinte biztosan van.





Röviden és szépen körülírja, hogy a nyugati országoknak pufferzónára, és gazdasági/katonai ágyútöltelékekre van szüksége a fölényes(kedő) talpon maradáshoz.





Multijaik.





Ezek az országok csak lapítanak mint szar a fűben, Iránon és ÉK-n kívül max Kína az aki a szavakon túl tesz is bármi érdemlegeset. Mutasd már meg, hogy milyen kiállásuk van az oroszok mellett. Nem idióta lózungok érdekelnek, hanem valós tartalmú dolgok.
Könnyen megtudhatod: nyisd ki a 444-et és a Telexet, és nézd meg, mely országokat/kormányokat fikázzák, és mely országokból alig közölnek híreket. Nagyjából ezek az országok azok, amelyek nem rogytak térdre az amerikai kérés előtt. Az USA hibázott, mert nem ajánlott fel semmit nekik. Oroszországnak viszont sok esetben semmit sem kellett ajánlania, hiszen a világ nagy részén még az a természetes, hogy az országok kereskednek egymással.





Jelenleg az ukrán haderő nagyobb és modernebb mint a háború előtt volt, nézd meg pl a légvédelme. Számban kisebb mint a háború előtt ez tény, de sokkal modernebb annál, ezért képes arra, hogy az orosz légierő emberes gépeit távol tartsa a hátországtól (majd 600 napja tarta a háború, az ukrán vadászflotta nem létezik, de az orosz légierő nem képes légiuralmat létrehozni, ez a légvédelem érdeme) és bármennyire is szar volt a tél, azért mégsem omlott össze az ukrán kritikus infrastruktúra.

A légvédelmet kiveséztük, a légierő vadász fegyverneme nem létezik, ellenben a csapásmérő képesség a nyugati eszközöknek köszönhetően óriási fejlődésen ment keresztül, amivel látszólag semmit nem tudnak kezdeni az oroszok azon kívül, hogy elvisznek mindent a Storm Sadow/SCALP-ok hatótávolságán kívülre. A szárazföldi haderőnem technikai eszközei is jóval modernebbek mint a háború előtt. Biztos feltűnt, hogy nem angyon látsz már BMP-t meg BTR-t az ukránoknál, csak az ezeknél jóval modernebb nyugati APC/IFV-ket. A harckocsifegyvernem is lépett előre minőségben, és nem a pár tucat nyugati típus az ami lényeg (bár ez van a sajtóban) hanem a rengeteg átadott modernizált (csehek) T-72 és Tvardy (lengyelek). A tüzérség fejlődéséről nem kell beszéljek.
Az oroszok megszereztek annyi területet Ukrajnából, melynek birtokában saját maguk döntetik el, milyen formában kívánnak harcolni. Ha akarnak, támadhatnak, de ha azt látják jobbnak, kaszabolhatják a házhoz jövő ukránokat és külföldi harcosokat.

Régebben harcokat bemutató felvételeken láttam BMP-t és BTR-t az ukránoknál. A nyugati APC/IFV-ket megörökítő videókon viszont általában vagy a halál torkából menekítik/menekítenék ki az ukrán katonákat, vagy abba szállítják bele, valamint láthatatlan ellenségekre tüzelnek, a láthatatlan ellenség pedig nagy kaliberrel vagy öngyilkos drónnal lő rájuk.

A kelet-európai harckocsik nem maradnak ott az aknamezőn? Az ukránok mivel és mikor fogják kikényszeríteni a helyzetet, amelyben a tankjaikat hatékonyan és lényeges eredményeket elérve lesznek képesek bevetni?





Elfogytak a katonák, elfogytak a tankok, elfogytak a saját lőszerek, sőt már a nyugatról kapott dolgok is elfogytak. Így hát vége a háborúnak(hadműveletnek), mindenki mehet a dolgára!
Épp ellenkezőleg, az ukrán konglomerátumnak sosem volt még ekkora szüksége a propagandistákra.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 540
25 770
113
Afrikai országok? Sorold már fül kik nem voltak ott az afrikai országoknak rendezett moszkvai találkozón. Vagy sorold már fel azokat az országokat akik kerek perec visszautasították a Putyin elleni nemzetközi elfogató parancsot. Az lapít mint szar a fűben aki kivár, de nem tesz egyik oldal mellett sem semmi érdemlegeset. Ez a lapítás.

Jelenleg az ukrán haderő nagyobb és modernebb mint a háború előtt volt, nézd meg pl a légvédelme. Számban kisebb mint a háború előtt ez tény, de sokkal modernebb annál, ezért képes arra, hogy az orosz légierő emberes gépeit távol tartsa a hátországtól (majd 600 napja tarta a háború, az ukrán vadászflotta nem létezik, de az orosz légierő nem képes légiuralmat létrehozni, ez a légvédelem érdeme) és bármennyire is szar volt a tél, azért mégsem omlott össze az ukrán kritikus infrastruktúra.

A légvédelmet kiveséztük, a légierő vadász fegyverneme nem létezik, ellenben a csapásmérő képesség a nyugati eszközöknek köszönhetően óriási fejlődésen ment keresztül, amivel látszólag semmit nem tudnak kezdeni az oroszok azon kívül, hogy elvisznek mindent a Storm Sadow/SCALP-ok hatótávolságán kívülre. A szárazföldi haderőnem technikai eszközei is jóval modernebbek mint a háború előtt. Biztos feltűnt, hogy nem angyon látsz már BMP-t meg BTR-t az ukránoknál, csak az ezeknél jóval modernebb nyugati APC/IFV-ket. A harckocsifegyvernem is lépett előre minőségben, és nem a pár tucat nyugati típus az ami lényeg (bár ez van a sajtóban) hanem a rengeteg átadott modernizált (csehek) T-72 és Tvardy (lengyelek). A tüzérség fejlődéséről nem kell beszéljek.
Már arra se tudom fogni az állapotodat , hogy nyár van és megsütött a nap ! Nagyon dulva dolgot tolhatsz ! Kezdve ott , hogy már ferdítesz azzal , már azt állítod , hogy előtte és nem az elején. Továbbá ha azt állítod , hogy a légvédelem azzal a 3 patriottal, 3-5 Iris-T és néhány NASAMS-al erősebb mint az eredeti Szu eredetű rétegzett légvédelem ahol a kiképzés is elérte a harci szintet és évtizedeken alapult akkor nem érted az egészet és marha elfogult vagy ! Akkora hypo-t meg ne csinálj már a SS-nak és Scalpoknak ! BTR és BMP már azért nincs mert mind elfüstölt már pont úgy mint a mostani nyugati csodák ! Pont úgy mint a tankok ! Ennek a háborúnak mindegy , hogy a Szu-ban vagy nyugaton gördült le a technika ugyan úgy elemészti a tüze mindegyiket !
 

kétkedő

Well-Known Member
2021. január 9.
2 973
17 197
113
Apropó elfogató parancs. Kíváncsi vagyok, mi lesz a háború után, mikor majd a nyugat próbál újra közeledni az oroszok felé, vajon mekkora arcvesztés lesz az elfogató parancsot visszavonni?
Nem lesz semmilyen arcvesztés, mert ha veszítenek a nyugatiak Ukrajnában, akkor nem lesz miből veszítsenek, pária sorsra jutnak a Globális Dél szemében. És akkor már a kutya sem akar nyugattal foglalkozni (pláné nem utazni oda), nem hogy Putyin. Ha azonban veszít Oo. akkor - jó nyugati szoks szerint - láncon fogják Hága utcáin kőrbevezetni. Erre persze csak akkor kerülhet sor, ha valami belső ármány okán (ne becsüljük le a tisztességes nyugat ezen képességét) felforgatják Oo.-ot és védekezésképtelené teszik egy anarchiával.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 575
79 760
113
Te valamit nagyon nem értessz, mint jelentenek a kifejezések. A légvédelem szart sem ér, pont ezért jelenik meg az eddig eltűntnek hitt orosz légierő egyre gyakrabban.

Az, hogy papíron pár eszköz képessége felűlmúlja a korábbi ukrán rétegzett légvédelmet, attól még a légvédelem erőssége, tudod az amiről beszélünk, az drámaian esett.

A nyugati páncélozott járművek minőségi kérdésénél szerintem világosan látszik, hogy valós és nem prospektus szintű almalmazásban egy lesajnált szovjet eszköz vagy egy a6 közt nincs különbség. A nyugati eszközök darabszáma pedig igencsak korlátozott. Szóval gyengültek.

A preciziós csapásmérő képesség a nyugati narratíva szerint.. nos emlékezhetünk az első napok 100 vhilka csapására... hol vannak ettől. Persze az is ordas nagy nato kamu volt.

Most is csak komoly kockázattal, nyugat által előkészítve tudnak valami heti, kétheti rendszerességgel, az az hébe hóba, nato tiszteknek pr, propaganda eredményeket felmutatni. Ezek komoly dolgok.

Tudod mi a komoly preciziős csapás képessége? az amikor oroszoknál felszáll egy repülőgép és már akkor jelentik ( nyilván nem észlelés alapján), hogy egész ukrajna területén támadás érkezhet. A nyugati légvédelmi tanácsadók meg hiába készültek rá, époúgy bekapjál, mint ha kazahsztáni kecskepásztorokat ültettek volna oda.

Persze a propaganda szerint mindet lelőtték.

de a nyugaton legalább az kitart, az nem gyengült.
Te melyik mozit nézed? A front felett operál csak az orosz légierő, az ukrán mélységbe még véletlen sem repülnek be, csak CM-ekkel lövik az ukrán hátországot. Tekintve, hogy az ukrán vadászrepülő fegyvernem nem létezik, ez csak a légvédelem számlájára írható.

A nyugati és a keleti eszközök közt az a fő különbség, hogy a nyugatiból élve kijutsz a keletiben meg csak atomjaira robbansz és amíg működik is jobb. Nézd meg mi volt az ukránoknak, na azoknál még a 30 éves ODS Bradley és a Marder 1A3 is fényébvekkel modernebb (meg a legtöbb orosznál is).

Te tényleg képes vagy azt leírni, hogy nincs precíziós csapásmérő képessége az ukrán tüzérségnek és légierőnek? Akkor szerinted mi a tököm lőtte szét a 3 hidat a Dnyepperen? Mi lőtte szét az orosz raktárakat amiket emiatt hátra kellett vonni? Mi lőtte szét a krími flottatámaszponton (annyira, hogy ki kellett üríteni) a Kilot és a deszanthajót no meg egy S400 üteget?
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Te melyik mozit nézed? A front felett operál csak az orosz légierő, az ukrán mélységbe még véletlen sem repülnek be, csak CM-ekkel lövik az ukrán hátországot. Tekintve, hogy az ukrán vadászrepülő fegyvernem nem létezik, ez csak a légvédelem számlájára írható.
Csak erre reagálnék: te és még páran azon szopódtatok itt pár hónappal ezelőtt, hogy a front felett is csak Szu-25-ök bohóckodtak NIRekkel az oroszok, hogy nincs elég PGM és különben is, öööizé, oroszok.

Jópáran megjósoltuk, hogy át fog alakulni a kép, előbb-utóbb kimerülnek a lérakkészletek és/vagy megsemmisítik az ukránok releváns légvédelmét (pl Lancetekkel), és lám... havi 1000 db UMPK megy a kszokszolokra a frontvonalon és attól 50-60km-re beljebb is.
Nincs már érdemi csapatlégvédelmük. Ilyen nyomi Avengereket küldenek nekik, az meg kb semmire nem jó, ami az oroszoknak van.

Én azt gondolom, módszeresen le fogják építeni az ukránok egyéb (A2AD) védelmét is (pl Shahedekkel, vagy akár a régebbi, kevésbé pontos CM-ekkel), és akkor majd oda is berepülnek pilótával meg UMPK-zott FAB1500-zal.

Persze te ezt se fogod elhinni. Majd pár hónap múlva térjünk rá vissza, hogy akkor merre járnak az orosz vadászbombázók.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 299
113
Hát több nato fegyver van az ukriknál mint korábban bármikor.
Az biztos, csak épp semmire sem mennek vele ahogy latjuk is.

Ledaralt ukran alakulat.

Szoledar, ukran fold alatti bunker teljesen megsemmisulve.

Halalra kinzott orosz katonat talaltak.


Modern Nato harcjarmu.

A litvan kulugyminiszter javasolja a Nato 5-ik cikkejenek es a nuklearis ernyonek Ukrajna teruletere valo kiterjeszteset.