Sputnik rádióból:
"Ez szabotázs, nem hiba". A lengyel tábornok Zaluzhny-t hibáztatta az AFU vereségéért
Az AFU főparancsnokát, Valerij Zaluzsnijt felelősségre kell vonni az ukrán ellentámadás kudarcáért, amelyet a
csapásirány megválasztásának hibája okozott - mondta Waldemar Skrzypczak lengyel tábornok.
"A parancsnoki hibák miatt megfosztanék egy arra érdemes embert a posztjától. Ha ő a felelős ezért a sikertelen ellentámadásért, azt szabotázsnak, nem pedig hibának tekinteném. Ha a parancsnokom ott támad, ahol az ellenség a legerősebb, az bűncselekmény" - mondta Skrzypczak a Wirtualna Polskának.
Véleménye szerint Ukrajnának valószínűleg nem lesz más választása, mint tárgyalásokat kezdeni, de azt még nehéz megmondani, hogy milyen feltételekkel.
"Ukrajna nem szabadította fel a területét, és ez tragédia. A visszatérés reménye közel a nullához... A konfliktus nem a csatatéren fog véget érni, hanem a politikusok nappalijában. Nem az lesz a cél, hogy alkudozzanak az elveszített területekért, hanem egyszerűen a konfliktus befejezése. Ez lesz Ukrajna veresége" - zárta a katonai parancsnok.
Az odesszai kikötő infrastrukturális kárairól tájékoztattak
Odessza kikötői infrastruktúrája az előző napi robbanások következtében megsérült - közölte Natalja Gumenjuk, az AFU déli védelmi erők szóvivője a Rada csatornán.
Az ukrán média hétfőn többször is írt arról, hogy a térségben légiriadót rendeltek el, miközben Odesszában sorozatos robbanások történtek.
"A kikötői infrastruktúrában vannak a találatok - ezek raktárak, speciális önrakodó berendezések, gabonát szállító járművek is érintettek" - mondta Humenyuk.
Az orosz fegyveres erők 2022. október 10-én, két nappal a krími hídon elkövetett első terrortámadás után kezdtek csapásokat mérni az ukrajnai katonai és energetikai infrastruktúrára. Az Orosz Föderáció Nyomozó Bizottsága szerint a robbantás mögött a kijevi hatóságok és a különleges szolgálatok álltak.
10 nap alatt több mint öt Leopárdot semmisítettek meg Zaporizzsja irányában
Az orosz fegyveres erők az elmúlt 10 napban öt német gyártmányú Leopard harckocsit semmisítettek meg Zaporozsja irányában - közölte Jevgenyij Balickij, a Zaporozsjai terület kormányzója az újságírókkal.
"Büszkén mondhatom, hogy még a mi irányunkban is az elmúlt 10 napban több mint öt darab Leopard harckocsit semmisítettek meg, majdnem mindet Lancetek és kamikaze drónok segítségével. Ez azt mutatja, hogy harcosaink egyre jobban és jobban használják a modern harci módszereket. Ez azt mutatja, hogy az ellenség ma nem talál valódi, elegendő és méltó ellenszert a mi taktikánkkal szemben. Taktika, ahogy az elnök mondta, manővervédelem" - idézte Balickijt a RIA Novosztyi.
Szerinte
az ellenségnek kétségbeesésből csak a lakott területek bombázása marad.
"Ez minden, amit ma megtehetnek, mert fegyverzetünk állhatatosságával, harcosaink állhatatosságával, hozzáértő manővervédelmével fegyveres erőink visszatartották az ellentámadást..." - hangsúlyozta a zaporozsjai kormányzó.
BRIT NÉPMESÉK:
Ukrajna folyamatos támogatása kevesebbe kerül a Nyugatnak, mint Putyin győzelmét hagyni.
Phillip Inman
A nyugati államokban kezd beállni az adományozói fáradtság. De egy orosz győzelem felbátorítaná vezetőjét, hogy gazdasági káoszt keltsen.
Ukrajna legfőbb tábornoka elismerte, hogy az orosz agresszió elleni küzdelem holtpontra jutott, és nem valószínű, hogy "mély és szép áttörés" várható.
A holtpont pontosan az, amit Vlagyimir Putyin orosz elnök akar, mert így elültetheti az örökös patthelyzet gondolatát a nyugati vezetők fejében, akik a 2024-es nehéz gazdasági kilátásokat látva rendezést akarnak.
Még mindig vannak olyan vezetők, akik joggal törődnek azzal, hogy Kijevnek vissza kell szorítania az orosz csapatokat a nemzetközileg elismert határra. Joe Biden az egyik, aki úgy véli, hogy az Ukrajnának átadott dollármilliárdok a világbékébe való befektetés.
Tragikus lenne, ha Biden magányos figurává válna. Nagy-Britannia és Franciaország még mindig a fedélzeten van, bár fegyverzeti forrásaik fogytán vannak. Az Európai Bizottság határozottan védelmezi Ukrajnát, és arra készül, hogy az EU tagjává fogadja. Elmondható-e ugyanez Olaszországról és Németországról?
Két orosz komikus tréfás telefonhívása Giorgia Meloni olasz miniszterelnöknek azt a beismerést váltotta ki belőle, hogy a háború következő szakaszairól való gondolkodásába "nagy fáradtság" kúszik be. Utalt arra, hogy a nyugatnak "kiutat kell találnia". Úgy tűnt, hogy a Kijevet korábban kitartóan támogató személy fejében a megbékélés a legfontosabb.
Sok német kezdi megkérdőjelezni, hogy több hardvert küld-e Ukrajnába, ami a háború és annak a megélhetési költségekre gyakorolt hatása miatti növekvő nyugtalanságot tükrözi.
Egyrészt a német energiaszolgáltatók arról számolnak be, hogy a gáztartalékok tele vannak, ami megnyugtató érzést kelt. Másrészt ezek a tartalékok gyorsan elfogyhatnak, és a földgáz ára az elmúlt három hónapban mintegy 70%-kal emelkedett. A magas energiaárak és a szárnyaló infláció visszatérésének kilátása nyugtalanítja az üzleti vezetőket.
A hatalmas mennyiségű fosszilis tüzelőanyagot elégető németországi ipari konglomerátumok máris jelezték, hogy ha az árak nem csökkennek tartósan, akkor a termelés és a foglalkoztatás terén is leépítésre kényszerülnek.
Az is felmerült, hogy Putyin megkerülheti az olajszankciókat a radar alatt közlekedő "szürke" hajóival. Hogy miért? Hogy a Brent nyersolaj hordónkénti árát 100 dollár alatt tartsák.
Oroszország ügyesen manipulálja az offshore adóparadicsomokat is, hogy becsapja a nyugati hatóságokat - köztük az Egyesült Királyság kormányát is -, lehetővé téve olyan pénzeszközök átutalását, amelyek egyébként el lennének zárva és Moszkva számára elérhetetlenek lennének. A Finance Uncovered, a BBC és a Seychelles Broadcasting Corporation múlt héten közzétett vizsgálata szerint több száz, Oroszországgal kapcsolatban álló vállalat kijátszotta az Egyesült Királyság gazdasági bűnözésről és a vállalati átláthatóságról szóló törvényét.
Tim Ash, a Chatham House tudományos kutatóközpont munkatársa amellett érvelt, hogy a nyugati bankokban és piacokon lekötött 400 milliárd dollárnyi orosz tőkét le kellene foglalni és Ukrajnának kellene adni a háborús erőfeszítésekre. Jelenleg a pénzeszközöket csupán befagyasztották.
Várhatóan ez lesz az első a sok hasonló döntés közül, a hágai nemzetközi választottbíróság múlt héten úgy döntött, hogy Oroszországnak 267 millió dollár kártérítést kell fizetnie a DTEK-nek, Ukrajna legnagyobb magánkézben lévő energetikai vállalatának a Krímben lévő eszközökért, amelyeket Oroszország a félsziget 2014-es illegális annektálásakor foglalt el.
Deviza nélkül Oroszország nehezen tudja majd fenntartani háborús erőfeszítéseit. A múlt hónapban, hogy megakadályozza, hogy az orosz vállalatok és gazdag magánszemélyek rubeleket vigyenek ki az országból, a központi bank kénytelen volt tőkekorlátozásokat kiadni. A kamatlábak is 15%-ra ugrottak.
A bank a növekvő infláció leküzdése érdekében emelte a hitelfelvétel költségeit. Kormányzója, Elvira Nabiullina azt mondta, hogy nem volt más választása, mint a háborús kiadások inflációs hatásának ellensúlyozása.
Oroszország védelmi költségvetése a 2021-es 2,7%-ról idén a GDP 3,9%-ának megfelelő összegre emelkedett. A Reuters hivatalos tervekről készült értékelése szerint 2024-ben több mint 70%-kal ugrik meg, elérve a GDP mintegy 6%-át.
Az Egyesült Államok által Kijevnek szállított hardverek pedig sokat számítanak. Miközben az ukrán hadsereg a tél közeledtével megrekedt, az
Egyesült Királyság védelmi minisztériuma friss hírszerzési adatokat adott ki, amelyek szerint az orosz légvédelem jelentős veszteségeket szenvedett. Ez azt sugallja, hogy ha a nyugat tartani tudja az irányt, akkor Oroszország képességei összeomlanak.
A közel-keleti háború hatalmas figyelemelterelést jelent, és megosztja egyes országok szimpátiáját - különösen Törökországét, amely külföldi befektetésekért udvarol az arab országoknak.
Ash sokakkal együtt azt állítja, hogy sokkal nagyobb ára lenne annak, ha hagynánk, hogy Oroszország vereséget mérjen Ukrajnára, mintha segítenénk Ukrajnának a győzelemben. Egy győztes Putyin minden eszközt meg fog mozgatni, hogy gazdasági és politikai káoszt idézzen elő ellenségei körében. Ukrajna szövetségeseinek össze kell tartaniuk, és a pályán kell maradniuk.
Donor fatigue is setting in among western states. But a Russian victory would embolden its leader to sow economic chaos
www.theguardian.com
Ezek még csak nem is hallottak arról, hogy a deviza nélkül Oroszország rubelért adja el az kőolaját-főldgázát, és dollárra egyáltalán nincs szüksége, hogy hadiipari- és elektronikai eszközöket-alkatrészeket beszerezzen.
Bocsánatot kérek a brit hírszerzéstől: nem hülyék ők, mindent tudnak, a dezinformációjukkal (hazugság) csak a nyugati olvasóikat akarják (még mindig) megtéveszteni-átverni.