Zelenszkij háborúban áll - a tábornokaival...
Stephen Bryen 2023. nov. 6.
Zaluzsnij az 1. világháborúra gondol.
Volodomir Zelenszkij, Ukrajna elnöke háborúban áll -- tábornokaival. Elmarasztalta az ukrán fegyveres erők vezetőjét, Valerij Zaluzsnyijt, aki a múlt héten az Economistnak azt mondta: "Akárcsak az első világháborúban, most is elértük azt a technológiai szintet, amely patthelyzetbe sodor minket. Valószínűleg nem lesz mély és szép áttörés".
Zelenszkij ragaszkodott ahhoz, hogy Ukrajna megnyeri a háborút Oroszország ellen, és kiűzi az oroszokat az országból. A nagyszabású, most kudarcba fulladt offenzíva, amely főként a zaporizsei területre összpontosult, ukrán részről súlyos veszteségekkel bukott meg. A Bahmutért folytatott megújított csata, amelyet Zelenszkij tábornokai ellenvetése ellenére indított, szintén nem járt sikerrel, és sok emberéletbe és sok felszerelésbe került. Közben Zelenszkij ragaszkodott Avgyejevka védelméhez, egy kis városhoz, amelyet egy hatalmas kokszgyár ural. A kokszot az acélgyártás nagyolvasztó kemencéiben használják. Az ukránok folyamatosan veszítenek teret a városban és környékén. Az ukránoknak át kellett helyezniük egyik legjobb dandárjukat, az 54. gépesített dandárt Kupjanszkba, és egy sokkal kevésbé alkalmas és kiképzett területi dandárral kellett helyettesíteniük, amelynek feladata Avgyejevka megtartása.
Kupjanszk stratégiai fontosságú vasúti csomópont. Ha Ukrajna elveszíti, nagy nehézségekbe ütközik az utánpótlás szállítása a Harkov, Ukrajna második legnagyobb városa körüli erők számára. Ez arra utal, hogy hamarosan egy nagy csata középpontjában Harkov állhat.
Zaluzsnyij képe az első világháborúról, és az, hogy arra összpontosít, hogy az egy patthelyzet volt, ahol mindkét fél mély árkokat ásott és tüzérséggel telítette egymást, félig-meddig képet ad arról, ami abban a háborúban történt. A történet másik fele az, hogy Németország azért veszítette el a háborút, mert nem tudta fenntartani a harcokat, mivel nem volt elegendő katonai utánpótlás, sőt még élelem sem a csapatai számára. Amint az USA csatlakozott a szövetséges erőkhöz, az egyensúly megbillent.
Zelenszkijnek az a problémája, hogy a patthelyzet reklámozásával nem nyerhet külföldi támogatást Ukrajnának. Zaluzsnij nyilatkozatai, amelyekben irreális fegyver- és technológiai követelések is szerepeltek, amelyek egy része egyszerűen nem létezik, szintén gondot okoztak Zelenszkijnek, aki nyilvánvalóan több utánpótlást és repülőgépet akart, de továbbra is azzal érvelt, hogy ezekkel az utánpótlással Ukrajna képes lesz kiszorítani Oroszországot Ukrajnából.
Jó példa erre a légierő. Ukrajna 100-150 F-16-ost akar. Reálisan nézve
nincs hová elhelyeznie őket, és
kevés képzett pilóta van, aki repülhetné őket, még ha rendelkezésre is állnának. November elején két szétszerelt F-16-ost szállítottak Ukrajnába. Most 5 F-16-os van Ukrajnában, de ezeket még össze kell rakni. Az a két maréknyi F-16-os, amelyet hamarosan Ukrajnába szállítanak, valószínűleg nem fog változást hozni. Először is, ezek az F-16-osok régi típusai, amelyeket nem lesz könnyű karbantartani, és
nem érnek fel az orosz csúcsgépekkel. Ami még rosszabb, hogy az átadott F-16-osok bármilyen támadó felhasználásának képesnek kell lennie a sűrű orosz légvédelmi harctéri környezetben való működésre. Oroszország a közelmúltban új, mobil légvédelmi rendszerekkel erősítette meg taktikai bevetési egységeit. Nem túl jók a kilátások arra, hogy az európai régi F-16-osok sikeresen felvegyék a versenyt. (Vegyük tudomásul: az USA-nak óvatosnak kell lennie azzal, hogy
zsoldos pilótákat vagy gyengén álcázott európaiakat alkalmazzon repülőgépek vezetésére Ukrajnában. Ez a trükk visszafelé sülhet el).
Zelenszkij azt is megpróbálja elérni, hogy az amerikai kongresszus további milliárdos támogatásban részesítse Ukrajnát,
beleértve a kormányzati dolgozók és a katonák fizetésére szánt pénzt, beleértve a nyugdíjpénzt is. Csak ez az éves számla 16,3 milliárd dollár. Az Ukrajnának szánt teljes kérés 61,4 milliárd dollár, amiből több mint 45 milliárd dollár katonai ellátásra megy el. Hasonlítsuk össze a teljes összeget 5-6 repülőgép-hordozó költségével. Ukrajna ezt a pénzt feltehetően egy év alatt fogja felhasználni (de valószínűleg az év későbbi szakaszában még több kéréssel). A repülőgép-hordozók 50 évig maradnak a flottában.
Bidennek az a ragyogó ötlete támadt, hogy a Hamász elleni háborúhoz nyújtott
népszerű izraeli támogatást összekapcsolja a kevésbé népszerű ukrán támogatással, amely valószínűleg nem vált ki jelentős vizsgálatot a Capitol Hillen.
Zelensky ezt nagyszerű lehetőségnek látta arra, hogy Izraelbe látogasson, "hogy szolidaritást mutasson", és hogy mindenki megértse, hogy Izrael és Ukrajna csípőből összekapcsolódik. Zelenszkij fotózkodni akart Netanjahuval és Isaac Hertzog izraeli elnökkel. Zelenszkij úgy gondolta, hogy Izrael elfelejti a Netanjahut és Izraelt ért kemény kritikákat. Tavaly Zelenszkij azt mondta, hogy
Izrael a hibás az orosz-iráni szövetségért! Fegyvereket követelt Izraeltől, különösen az izraeli Iron Dome-ot.
Izrael ellenezte, hogy csúcstechnológiáját átadja Ukrajnának, attól tartva, hogy az veszélybe kerül, és Oroszország kezébe kerül. Izrael azt sem akarta, hogy még több nehézséget okozzon Oroszországgal szemben, és elveszítsen minden befolyást, amivel az oroszokkal szemben rendelkezett.
Úgy tűnik, hogy a Zelenszkij-látogatást, amelyet valószínűleg a Külügyminisztérium és a Fehér Ház szerveztek,
nem egyeztették az izraeli féllel. Washington, ahogy az lenni szokott, azt hiszi, ha azt mondja, hogy "ugorjunk", a válasz mindig az, hogy "milyen magasra". Netanjahu szerint nem jött el az ideje a látogatásnak.
Washington újraindította az erőfeszítést, és csavarta az izraeli kormány karját. A látogatás azonban a jelek szerint meghiúsult, amikor a kezdeményezés híre kiszivárgott egy izraeli tévécsatornához.
Izraeli szempontból az Izraelnek nyújtott segélyt az Ukrajnának nyújtott támogatáshoz kötni nem jó ötlet, különösen akkor nem, ha már a szenátusban is harc folyik az ügy miatt. Úgy tűnik, Zelenszkij meghátrált, és
az oroszokat okolja az egészért. November 6-án azt mondta: ""Nyilvánvaló, hogy a [nyugat-ázsiai] háború, ez a konfliktus elviszi a figyelmet. Szerintem ez az Orosz Föderáció egyik célja [...] Ez tény. Látjuk az eredményeket". Még ha a látogatásra most sor is kerül,
nem lesz olyan propagandaértéke, mint amilyet Washington és Ukrajna akart.
Béketárgyalások
A színfalak mögött számos erőfeszítés folyik az Oroszország és Ukrajna közötti tárgyalások érdekében. Miközben Washington több segélyt szorgalmaz,
egyúttal azt is vizsgálja, hogyan lehetne valamilyen békefolyamatot kidolgozni Oroszországgal.
Zelenszkij természetesen ellenzi az Oroszországgal való tárgyalásokat. "Nekem nincsenek kapcsolataim az oroszokkal. És ők ismerik az álláspontomat. Ez az országom álláspontja, ez a népünk álláspontja. Nem akarunk párbeszédet folytatni a terroristákkal, nem vagyok hajlandó beszélni a terroristákkal, mert az ő szavuk semmi, semmi. Nem bízhatunk a terroristákban, mert a terroristák mindig visszajönnek".
Kulcsprobléma az ukrajnai háború és a különleges katonai művelet orosz megítélése. Oroszország úgy véli, hogy az
ukrajnai harc a NATO és Oroszország közötti harc. Így egy tárgyalásnak szükségszerűen nemcsak Ukrajnát, hanem - külön vágányon - a NATO-t is be kellene vonnia (
ami végeredményben Washingtont jelenti). Miközben az oroszok természetesen szeretnék rendezni a területi kérdést (és ezáltal az ukrajnai orosz ajkú lakosság védelmét), az oroszok azt is szeretnék, ha a NATO kivonulna Ukrajnából.
Háború a tábornokokkal
Zelenszkij valószínűleg elvesztette a legfelsőbb tábornokok támogatását, de vajon ez elég ahhoz, hogy változásokat kényszerítsen ki Ukrajna vezetésében? Nehéz megválaszolni a kérdést. Sok múlik a harctéri eredményeken. Néhány héten belül Avgyejevkát elfoglalhatják az oroszok, és az ukrán erőket visszaszoríthatják. A máshol bekövetkező változások negatívan hathatnak az ukrán hadseregre, amely kétségbeejtően szűkölködik létszámban.
Az egyenlet másik része az ukrán katonai és belső hírszerzési műveletek támogatása. A Hírszerzés Főigazgatósága (GUR MO) Ukrajna katonai hírszerzési művelete, amelyet Kirilo Budanov tábornok vezet. A nem katonai hírszerzés SSU néven ismert, és az orosz KGB utódja. Vaszil Maljuk vezeti.
Ha Zelenszkijre valós fenyegetés leselkedik, az Budanovtól származhat, és az ő és az ukrán tábornokok közötti szövetség arra kényszerítheti Zelenszkijt, hogy vagy beleegyezzen az Oroszországgal való tárgyalásokba, vagy akár le is válthatja őt.
Egyértelmű, hogy az események jelenlegi alakulása negatív Zelenszkijre és Ukrajnára nézve. A katonák a terepen már tudják ezt. Zelenszkij kitér-e vagy kivárja az elkerülhetetlent?
Zaluzhny thinks of World War 1
weapons.substack.com
Ha értesülök arról, hogy egy barátom veszélyben van, akkor erről őt tájékoztatom. Ha ezt a képzelt veszélyt az internetre teszem ki, (bizonyíték nélkül megvádolva valakit: Budanov vezetheti a tábornokok összeesküvését) azt szarkeverésnek hívják.
Teljesen értelmetlen Bryen tette. Na, miért akarják az amik összeugrasztani őket?
Melyik hulljon? Zselé helyett jöjjön más, vagy jó ember még Zselé, maradjon?