[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 381
24 633
113
A Kreml csalódott, amiért az EU és az Egyesült Államok vezetői nem mondtak semmit Donyeck ukrán nacionalisták általi támadásáról és civilek haláláról – mondta Dmitrij Peszkov elnöki szóvivő.

„Szeretném felhívni a figyelmet, és magam is elmondom, hogy valójában nagyon-nagyon csalódottak vagyunk amiatt, hogy sem európai vezetők, sem kollégám [Jen Psaki)-Fehér Ház szóvivője), sem Biden amerikai elnök, sem nemzetközi szervezetek vezetői, sem a NATO vezetése, sem tegnap, sem ma nem mondott semmit Donyeckről. És semmit sem mondtak azokról az ártatlan civilekről, akik az ukrán fegyveres erők által kilőtt rakétától haltak meg. És nem beszéltek a borzalmakról, amelyek Donyeckben történnek, és nem ítéltek el senkit” – számol be szavairól a RIA Novosti.
Szerintem mindenki nagyon meg lett volna lepve, ha barmi elitelot is szoltak volna. Korulbelul a csodaval lett volna hataros.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 396
19 791
113
Itt egy brit fickó elmélkedik, hogy is van a könnyű zsoldosélet.... ( facebook )

"Jason Haigh a brit hadsereg egykori katonája volt, aki rögtön az ukrán háború kitörésekor elhatározta, hogy önkéntesként segíti Ukrajnát, majd meg is valósította álmát. De a kaland nem úgy sült el, ahogy tervezte.
Jasont rögtön bevetették a hosztomeli reptérért folyó harcokban, ahol ledöbbent az orosz tűzerőtől. A támadó ejtőernyősöket vadászbombázók és helikopterek is támogatták. "Sosem találkoztam még ekkora tűzerővel. Irak és Afganisztán teljesen más volt. Az orosz egy modern, konvencionális hadsereg." (Hát igen, ez van, ha az ellenség is képes visszalőni).
Az angol az erdőbe vonult vissza társaival, majd elkeveredett tőlük (van az úgy, hogy néhány katona túl messzire keveredik a harctól... ezt hívják menekülésnek). Utána jött az újabb meglepetés, mikor az ukrán biztonsági egységek szabotőrnek nézték, és elfogták a gyanús külföldit. Ő próbálta elmagyarázni angolul, mit is keres ott, de a jelek szerint az ukránoknak nem volt erőssége az angoltudás. Ők inkább ököllel beszélgettek, kegyetlenül össze is verték a britet, dőlt a vér mindenéből. Végül elvették a telefonját, amiből meggyőződtek, hogy tényleg nem orosz, és csak ekkor engedték el.
Jasonnak viszont pont elég volt ennyi élmény az országból, így beállt a több százezernyi menekült közé, és a lengyel határon keresztül elhagyta Ukrajnát.
"Nem azért mentem oda, hogy meghaljak. Még más feladatom is van az életben." (Hát erre mondjuk akkor is lehetett volna gondolni, mielőtt háborúba mentél...)"

275674317_503955617834391_3370730728338881416_n.jpg
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 559
84 989
113
Szerintem mindenki nagyon meg lett volna lepve, ha barmi elitelot is szoltak volna. Korulbelul a csodaval lett volna hataros.
Épp ez miatt, hogy nem tájékoztatják objektívan a közvéleményt szerte a világban, hanem dezinformálják tehát manipulálják létezik az orosz ellenesség , oroszok iránti gyülölet és ami a céljuk is egyben.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 559
84 989
113
Az Ukrajna ellen indított orosz támadás egyik kimondott célja az ország nácimentesítése. Ez alatt a hatalomváltást, és a szélsőséges, neonáci ideológiába hajló nacionalizmus megtörését kell érteni. Ez ugyanis 2014 óta látványosan jelen van az ukrán gondolkodásban. Mint ahogy az is igaz, hogy ennek a hatalom ágyazott meg. A modern Ukrajna tragédiája, hogy a fiatal állam a lázas identitás keresés közben a náci ideológiával rokonszenvezőkben találta meg nemzeti hőseit.

 

ximix

Well-Known Member
2017. december 1.
869
2 526
93
"A Russian Army (D-30 artillery) position that had been left intact, with ready shells piled up, guns not set up, and captured by the Ukrainian Army in the Mykolaiv region of southern Ukraine, left the day before, photos on March 15th, 2022."

Nekem mondjuk tökre nem egy helyszínen készült képeknek tűnnek. Egyiken zöld a természet, a másikon nem. Egyiken tök sáros a közelebbi löveg kereke, és a távolabbi is sarasabb, még a másikon meg még alig poros. Persze, lehet teljesen véletlen is.

894a8uotzhn81.jpg


5zlzluotzhn81.jpg

awzm9votzhn81.jpg
Meg kell nézni helyileg hol volt múltkor az az orosz tüzérségi egység aminél szétrepültek a lőszereskocsik, lehet az épen maradt ágyúit épp az ukránok vetik be valahol, mert nem véletlen rajtuk a sárga festés, addig igaz lehet a sztory, hogy az oroszoké volt, de tippre nem itt és most zsákmányolták.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 346
11 189
113

Kezdenek gyanakodni az amerikaiak?
Csak én emlékszem, hogy a téli olimpia elején bejelentette Putyin és Hszi Csin-ping, hogy szövetséget kötnek az USA és a NATO ellenében?
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113

Peking szerint a G20 nem alkalmas fórum az ukrajnai helyzet megvitatására​

A G20-as országcsoport nem alkalmas fórum az ukrajnai helyzet megvitatására - mondta Csao Li-csien kínai külügyi szóvivő keddi sajtótájékoztatóján. A szóvivőt azzal kapcsolatban kérdezték, hogy az októberben esedékes G20-as csúcstalálkozónak otthon adó Indonézia részéről a napokban megerősítették: nem tervezik napirendre venni Ukrajna kérdését.
CSAO ÚGY FOGALMAZOTT: A G20-AS ORSZÁGCSOPORT A NEMZETKÖZI GAZDASÁGI EGYÜTTMŰKÖDÉS EGYIK LEGFONTOSABB FÓRUMA, AMELY NEM ALKALMAS OLYAN POLITIKAI ÉS BIZTONSÁGI KÉRDÉSEK MEGVITATÁSÁRA, MINT AZ UKRAJNAI HELYZET.
A jelenlegi helyzetben - mondta - a G20-ak elsődleges feladatai közé a világjárvány megfékezését célzó nemzetközi együttműködés, valamint a világgazdaság stabilizálásának fenntartása állnak. Hozzátette: Kína a továbbiakban is aktívan részt kíván venni a Bali-szigetén megrendezendő G20-as csúcs előkészületeiben, és a találkozó sikerének előmozdításában a járvány utáni gazdasági helyreállás érdekében.
A G20-as országcsoport húsz tagja közé tartozik Kína, Oroszország, az Európai Unió és az Egyesült Államok is. A tagok összesen a világ bruttó hazai termékének (GDP) több mint 80 százalékát és a világ népességének több mint 60 százalékát adják.
(MTI)
 
W

Wilson

Guest
Orosz elemzés (Medúza)...

Az orosz hadsereg új stratégiája....

Az orosz parancsnokok az elmúlt napokban megváltoztatták a hadműveletekhez való hozzáállásukat. A csapatok már nem "lovassági támadással" próbálják elérni a mélyen Ukrajnában lévő célokat - menetoszlopokban menetelnek nyitott szárnyakkal, felderítés, helikopteres ledobások stb. nélkül. A városok megkerülésének és az ukrán helyőrségek hátrahagyásának korábbi gyakorlatát felváltották a sűrű ostromok és a lakott területek elleni támadások.

Továbbá úgy tűnik, hogy a stratégia is megváltozott. Az orosz erők már nem próbálnak egyszerre mindenhol erősebbek lenni, és egyszerre nyolc-kilenc fronton támadni. Az elmúlt napok eseményei alapján a következő hetek legfontosabb céljai közé kell sorolni a Donbaszban lévő ukrán erők legnagyobb csoportosulásának bekerítését, amelynek érdekében offenzívát indítottak a Donyecktől nyugatra és Harkivtól délre húzódó konvergáló vonalak mentén. A bekerítésnek drámaian meg kell növelnie az ukrán hadsereg veszteségeit (ha a donbásszi csoportosulást nem sikerül megmenteni, akkor az ott harcoló 8-9 dandár nagy részét, vagyis teljes haderejének harmadát-negyedét elveszítheti). Az orosz terv továbbá egyértelműen az, hogy Kijevet nyugatról és keletről - a Dnyeper mindkét oldalán - blokád alá veszik; az orosz erők itt erőt gyűjtenek, és igyekeznek megvédeni előrenyomuló erőik szárnyait és hátulját.

Hogyan reagál Ukrajna?

Ukrajna stratégiája és a hadműveletekhez való hozzáállása változatlannak tűnik, és nem is lehet változtatni rajta: az ukrán erőknek nincs mozgékonyságuk az ellenséges légi fölényben (a csapatok tömeges mozgatása túl kockázatos számukra). Emiatt sehol sincs kezdeményezésük, és kénytelenek a városokra alapozott fókuszált védekezést folytatni, lehetőség szerint e városok közvetlen közelében ellentámadást indítani, és az orosz utánpótlási útvonalakat lesből támadni. A cél az, hogy az orosz parancsnokokat arra kényszerítsék, hogy szétszórják erőiket ezen erődök ostromakor vagy blokádolásakor, hogy veszteségeket okozzanak, ahol csak lehet, és végül, hogy meghosszabbítsák a háborút, és azt Oroszország számára jelentéktelen műveletek sorozatává tegyék, amelyek során az erők elhasználódnak, és nincs világos végcél. Pontosan ez az, amit - orosz szempontból - a "megfeneklés" szóval lehetne illetni.

Harkivtól délre a helyzet megfelel az orosz stratégiának: egyértelmű cél az ukrán hadsereg donbásszi csoportosulásának hátországának elérése; Balakleja és Izyum közelében van egy erős csoportosulás. Mindkét várost súlyos harcok után elfoglalták az orosz erők (Izyumot talán nem foglalták el teljesen, bár március 13-án közzétettek egy videót a város központjában lévő orosz felszerelésekről). Valószínű, hogy az orosz csoportosulás, miután Izyumnál megszabadult a nagy ukrán erők ellenállásától, most Barvenkovo felé fog előrenyomulni, hogy elvágja a bal parti Ukrajna fő erőit a Dnyepertől (ebben az esetben a folyóra és a városra egyaránt utalva). Március 13-án légicsapások kezdődtek ennek az ukrán csoportosulásnak a szlovjanszki és kramatorszki főhadiszállása ellen.

A DPR csapatai és orosz egységek Huliaypil és Volnovakha térségéből dél felől közelednek az Izyumból érkező erők felé. Volnovakha közelében az ukrán hadsereg súlyos veszteségeket szenvedett (a sérült és elhagyott felszerelések mennyiségéből ítélve). Kétségek vannak afelől, hogy az ukrán erők képesek lesznek-e gyorsan helyreállítani a frontot.
Szlovjanszktól és Kramatorszktól keletre az orosz és LNR erők megpróbálnak egy kisebb "katlant" létrehozni Lysychansk és Severodonetsk közelében. A valószínűsíthető cél nem csupán a Donbassz csoportosulás bekerítése, hanem annak azonnali feldarabolása.
Az ilyen bekerítési műveletek fő veszélye az ukrán hadsereg esetleges ellenállása az ostromra előkészített városokban. Pontosan ez történik a Donyecktől délnyugatra fekvő Mariupolban már több mint tíz napja. A városba már orosz erősítést vezényeltek, állítólag több ezer "kádrovitat" (csecsenek by Wilson).

Végül a távolabbi térségben, a Mikolajiv és Herszon régiókban a harcok nem az orosz offenzíva valószínű célpontjához, Odesszához közelednek, hanem távolodnak tőle. Az orosz erők, amelyeknek nem sikerült gyorsan bevenniük Nyikolajevet és a tőle északra fekvő Déli "Bogarat", most megpróbálják biztosítani a hosszú, nyitott szárnyukat Krivij Rih felé. Harcok folynak egy Krivij Rihben állomásozó ukrán harckocsi dandárral a Herszon és Dnyepropetrovszk régiók határán.

Hogyan fog véget érni az egész?

Még túl korai lenne jóslatokat tenni. Az orosz hadseregnek, ha képes lesz megváltoztatni a megközelítését ("legyünk mindenhol erősek") egy pragmatikusabb és egyszerűbb megközelítésre ("összpontosítsuk erőinket a kulcsfontosságú irányokban"), még mindig van esélye arra, hogy legyőzze az ukrán erőket a bal parton. Ehhez ki kell javítania a kezdeti bevetés hibáit: le kell mondania az Odessza irányába történő határozott fellépésről, át kell csoportosítania erőit Harkivtól délre és a Zaporizzsjai területre, és meg kell erősítenie a Donyecktől nyugatra előrenyomuló csoportosulást. Kijev alatt a hangsúlyt az utánpótlás biztosítására kell helyezni.

Az ukrán hadvezetésnek nehezebb kijavítania saját kezdeti hibáit: az első napokban elhibázott egy csapást délen, és most nehéz lesz oda erősítést mozgatni, hogy elkerülje az erők teljes bekerítését Donbasszban. Ukrajna számára a fő irány továbbra is Kijev marad (a város a leggondosabban felkészült a védekezésre, beleértve, mint ukrán parancsnokok elmondták, a déli csapatok gyengítését - a fővárosba áthelyezett légvédelmi eszközök rovására).

Az a tény azonban, hogy az ukrán hadsereg nem tudja magához ragadni a kezdeményezést, nem garantálja az orosz hadsereg győzelmét. Minden attól függ, hogy a felek hogyan képesek katonai stratégiájukat politikai célok elérésére fordítani. Itt kiderülhet, hogy a Kreml már a hadművelet tervezésének szakaszában kritikusan elszámította magát: az orosz hadsereg tűzerőben és mozgékonyságban fölényben van az ukrán hadsereggel szemben, minden problémája ellenére képes növelni a légicsapások intenzitását stb. A számbeli fölény (amely a rendőrség és az irreguláris egységek figyelembevétele nélkül másfélre becsülhető) azonban nem biztos, hogy elegendő lesz ahhoz, hogy az egymást követő hadműveletekben (az összes erő összpontosításával) legyőzzék az ukrán hadsereg nagy részét, és megbízhatóan elfoglalják az ország nagy részét.

Az orosz hadseregnek azonban még be kell bizonyítania, hogy az általa választott módszerekkel képes bevenni erősen megerősített városokat. A több százezer lakosú települések megrohamozása pedig folyamatosan rontja Oroszország külpolitikai helyzetét. Egy ilyen lehetőség nemkívánatos voltát mostanra a Kreml is felismerte.

Ilyen körülmények között megnő a lehetősége egy kompromisszumos megállapodásnak (az 1940-es szovjet-finn háborút lezáró megállapodáshoz hasonlóan (a háború kezdetének és lefolyásának körülményei nagyon eltérőek voltak). A Kreml egyértelműen jelentős katonai sikerekkel, mint aduászával (pl. egy bekerített csoportosulás Donbasszban) szeretne egy ilyen megállapodáshoz közelíteni.

Egy kikényszerített megállapodás azonban önmagában nem oldaná meg azokat a problémákat, amelyeket az orosz vezetés magának teremtett: az ukrán hadsereget nyugati segítséggel építenék újjá, bármelyik ukrán vezetés bosszúra vágyna, Oroszország pedig elszigetelt maradna. A "kompromisszum" alternatívája még mindig ugyanaz - egy hosszú és erőforrásokat felemésztő háború, hogy egy bábkormányt hozzanak létre az országban.

 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 776
18 009
113
Én azt veszem le, ezek szimpla idióták akik elhitték az ukrán propagandát és azt hitték hatalmas hősök lesznek, akik megvédik a demokráciát és a genderjogokat Kijevnél...
Ezért veszélyes az egyirányú és megszűrt információ... Könnyen eshet az ember az alternatív valóság csapdájába. Valahogy az az érzésem, a szakciókról sem fogunk mindent megtudni, ahogy erről a háborúról sem, ahogy a covid-ról sem (3x oltott, frissen gyógyult, nem konteózós egyed).

Az atomfegyverektől félünk - 2x vetették be az amcsik - holott mára itt a médiafegyver, nincs rá se sorompó, se nemzetközi ellenőr, se elhárítás, se óvóhely.
 
W

Wilson

Guest
Orosz helyzetkép az orosz invázióról (Medúza)

03.14. állapot ...

A tizenkilencedik nap háborúban.

Egy gyors összefoglaló (nem sok minden változott az elmúlt napokban)

Kijevtől északra és nyugatra továbbra is heves harcok folynak. Az orosz hadvezetés a Kijev-Zsitomir autópályától délre összpontosítja erőit, de úgy tűnik, nem képes döntő offenzívát indítani délebbre - Fastovnál és Vaszilkivnél -, hogy elvágja a fővárost a nyugati régióktól. Ennek oka a folyamatos összecsapások a szárnyakon és a hátországban. Az orosz erősítésnek és az utánpótlási konvojnak több veszélyes területen kell áthaladnia, hogy elérje az autópályától délre fekvő területet: Gosztomel, Bucha, Irpen, Borogyanka és Makarov környékén továbbra is folytatódnak a lövések és a rajtaütések. Eközben a csernobili zóna néhány útján még mindig feltartanak minden ellátmányt. Egy héttel ezelőtt több tucat kilométeres oszlop alakult ki: az orosz hadseregnek nem volt módja arra, hogy minden rendelkezésre álló erőt a frontra vezessen. Most azonban nagy a valószínűsége annak, hogy a következő hetekben az orosz csapatok legyőzik azt a néhány tíz kilométert, ami Kijevtől délre, a Dnyeperen maradt, és blokád alá veszik a várost.

A Dnyeper túloldalán - Kijevtől északkeletre és keletre - az orosz csapatok elérték a főváros Brovary külterületét, és dél felé terjeszkedtek, elérve a Kijev-Harkiv autópályát. Itt is hasonló a kép, mint Kijev nyugati peremén: az előrenyomuló csapatok oldalain továbbra is heves harcok folynak. Március 12-én Brovarytól északra egy orosz század harci csapatán (kb. száz ember, nyilvánvalóan megfelelő felderítés nélkül követve) kétszer is rajtaütöttek: egyszer egy mobil csoport gránátvetőkkel és kézifegyverekkel, a másik esetben, néhány kilométerre az első rajtaütéstől, tüzérségi támadás érte őket. Mindkét epizódot részletesen rögzítette egy ukrán drón. Ez azonban az általános helyzetre kevéssé volt hatással: a század valószínűleg biztosította a főerő szárnyát, amely dél felé haladva Brovaryt elhagyta és elérte a Kijev-Harkiv autópályát. E csoportosulás problémáit súlyosbítja, hogy utánpótlása az ostromlott Szumi és Csernyihiv, valamint a megszállatlan Konotop, Priluki, Romny stb. körüli hosszú összekötő vonalakon "lóg".

Nyílt források szerint ott mindennaposak a rajtaütések. Az ellenállás felszámolására Szumi és Csernyihivben (és még inkább a köztük lévő tágas területen) az orosz hadseregnek jelenleg úgy tűnik, hogy nem állnak rendelkezésére erők.
Harkiv térségében a helyzet pontosan olyan, mint amilyet az ukrán stratégia diktál: a felek döntő célok nélküli, kis léptékű hadműveleteket folytatnak, kimerítő tüzérségi párbajokat; mindezt döntő célok nélkül, és az itt viszonylag gyenge orosz erők folyamatos veszteségekkel.