[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

aamen

Well-Known Member
2015. november 28.
1 469
7 310
113
Szerintem ha a 82-esek beteszik a lábukat ukrán földre, nem érik el a frontot, mert kapnak egy taktikai nukit…
eddig az összes efféle bejelentésről (ilyen olyan fegyverek szállításáról) az derült ki hogy mire bejelentették azok a fegyverek már benn is voltak ukrajnában
a tegnapi sasos hír is úgy szólt hogy két hete ott vannak, kiképzési célú fügefalevéllel
 

Kilroy was here

Well-Known Member
2022. március 4.
37
330
53
Ha mar elvi szinten felvetodott az Odessza alatti partraszallas lehetosege, akkor azt a meretet tekintve elso, de valos kepessegeit tekintve meg sokadik hadihajo kiesese miert annulalja?

A Fekete tengeri flotta Krivak osztalyu es Buyan-M osztalyu hajoi nem kepesek vedernyo fedezettel ellatni? Van koztuk olyan ami nincs 5 eves es rajtuk a Buk tengereszeti valtozata, OSA-M, MANPADS, tengereszeti gatlingok, stb.

A Khersoni kiszogellesbol szarazfoldi legvedelmet is kaphatna, melysegben a Krim felol ott az S400 ernyo. Partraszallitobol vesztettek egyet. Azon kivul nincsenek meg a tobbi? Es a boszme legparnas csapatszallitoik?

Relativ de valos legifoleny mellett.

Nem inkabb a Donbassert vivott szarazfoldi csata idejere kerult le a napirendrol ha ugyan lekerult? Valamint a hajok elleni parti utegek felkutatasa es kiktatasa elvezhet meg prioritast.

Persze, ertem en hogy van kockazata, de ha a fent emlitett leckeket elvegzik akkor nehogymar egy iszapra szallt 40 eves hajon muljon hogy partra szallunk vagy szartra pallunk?
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Ha mar elvi szinten felvetodott az Odessza alatti partraszallas lehetosege, akkor azt a meretet tekintve elso, de valos kepessegeit tekintve meg sokadik hadihajo kiesese miert annulalja?

A Fekete tengeri flotta Krivak osztalyu es Buyan-M osztalyu hajoi nem kepesek vedernyo fedezettel ellatni? Van koztuk olyan ami nincs 5 eves es rajtuk a Buk tengereszeti valtozata, OSA-M, MANPADS, tengereszeti gatlingok, stb.

A Khersoni kiszogellesbol szarazfoldi legvedelmet is kaphatna, melysegben a Krim felol ott az S400 ernyo. Partraszallitobol vesztettek egyet. Azon kivul nincsenek meg a tobbi? Es a boszme legparnas csapatszallitoik?

Relativ de valos legifoleny mellett.

Nem inkabb a Donbassert vivott szarazfoldi csata idejere kerult le a napirendrol ha ugyan lekerult? Valamint a hajok elleni parti utegek felkutatasa es kiktatasa elvezhet meg prioritast.

Persze, ertem en hogy van kockazata, de ha a fent emlitett leckeket elvegzik akkor nehogymar egy iszapra szallt 40 eves hajon muljon hogy partra szallunk vagy szartra pallunk?
Azért ez nem olyan egyszerű.
Nota bene, a Moskva -n is volt SAM, aztán mégis... és akkor mégcsak nem is AA fedezetet adott másnak, hanem magát
-sem- védte meg.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 497
18 550
113
A Wilson és PavolR által betett források alapján (2021-ben) az oroszok 2609 harckocsit tartottak rendszerben, és szervezés alatt volt hét újabb hkz. A források szerin 1340 db harckocsi volt korszerűnek tekinthető (2000 utáni és korszerűsített régebbi). Ezekhez adtam az oroszok szerint 2021 év végéig leszállítandó 240 db új és korszerűsített harckocsit (nem ismert típus szerinti bontásban). Én így azt gondolom, hogy 1580 darab harckocsi tekinthető korszerűnek az elvileg elérhető (rendszerben lévő) 2 849 darab harckocsiból.
Az biztos, hogy Ukrajnában nem csak a korszerűbbeket, hanem régebbi T-72AV-t, T-72BV-ket is bevetnek. Ezért a harckocsik veszteségi adatait az össz rendszeresítetthez viszonyítottam, de hangsúlyozom, hogy biztos, hogy nem tudják és nem is vetették be az összeset. Ez egyrészt a technikai állapot, a karbantartó bázisok kapacitása, másrészt a szükséges egyéb célú tartalékolás miatt van így.
Típusonkként a rendszerben lévő, a bizonyítottan (képek alapján) elveszettek számát kigyűjtöttem a https://www.oryxspioenkop.com/2022/02/attack-on-europe-documenting-equipment.html oldal szerint.
A T-64, T-72A, AV veszteségeket nem vettem figyelembe, mert azok nagy valószínűséggel a szakiknak jóval korábban átadott, illetve ukránoktól zsákmányolt harckocsik voltak, így a forrásokban nem oroszként szerepeltek.

  • T-72B, BV (SMT 1985): 712 (+133 T-72BA) , összesen 845 / 98 (11,6 %) Sok a T-72B, de annyira nem, hogy az összeset bevessék, Az újabb eszközök helyett ezek egy része nincs rendszerben, illetve kora miatt kevésbé hadrafogható.
  • T-72B (SMT 1989), T-72B3: 568 / 116 (20,42 %) Az 1989-es változatot ide számoltam.
  • T-72B3M: 496 / 86 ( 17,34 %) Látványosan sok van ukrajnában, de ez az egyik leg potensebb típus, nem valószínű, hogy mindegyik be lett vetve.
  • T-90A: 227 / 17 (7,49 %) A képek alapján kevés vett részt a harcokban, kicsit soknak tűnik a veszteség az egyetlen aktív zavarórendszerrel és korszerű műszerekkel felszerelt típusból.
  • T-80U: 186 / 66 (35,48 %) Megdöbbentően magas, valószínűleg minden bevethetőt bevetettek ebből a típusváltozatból.
  • T-80BV: 206 / 16 (7,77 %) Régi, felújítás előtt álló változat, valószínűleg csak keveset használtak Ukrajnában.
  • T-80BVM: 17 / 72 (23,61 %) Torz, mert ebből akár 150 darabbal is rendelkezhetnek már.

Megjegyzés:
  • A zárójelben lévő veszteségi arány a rendszerben lévő mennyiségre vonatkozik! A valós veszteség arány nem ismert, amíg típus szerinti bontásban nem lesz ismert a bevetett harckocsik mennyisége. Ez lefelé torzítja a számokat.
  • Felfelé módosítaná a valóban elveszett harckocsik száma, de ez csak a képekkel dokumentált eszközöket tartalmazza.
  • A számokból nem az egyes típusok harcértékére kell következtetni, mert a veszteség adatok tartalmazzák az elhagyott, elakadt kocsikat is.
  • Értelmes, alkotó kritikát elfogadok a módszertanhoz, anyázást, fikázást hanyagoljátok.
  • Ha lesz időm frissítem, az események előrehaladtával.
 
W

Wilson

Guest
Konkrétan a Moszkva feladata a flotta parancsa alapján az ukrán partok blokkolása volt, ami nem a hajó feladatkörébe tartozik. Nem vagyok biztos benne, hogy a hajó légvédelme müködőképes volt-e, hiszen 5 évet csak a kikötőben állt, miután javításra került a hajó meghajtó rendszere, hogy legalább hajózni tudjon. Más rendszerek javítása és modernizálása, mint a légvédelmi rendszerek nem történt meg.
Az orosz haditengerészetröl pont te feltételezed azt ,hogy működésképtelen légvédelmi rendszerrel küldenék be a hadműveleti területre szerintem ezt te sem gondolod komolyan, ilyet egyetlen ép elméjű hadvezetés sem tesz, és én nem feltételezem az orosz flotta vezérkaráról, hogy elment volna az eszük.
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Az orosz haditengerészetröl pont te feltételezed azt ,hogy működésképtelen légvédelmi rendszerrel küldenék be a hadműveleti területre szerintem ezt te sem gondolod komolyan, ilyet egyetlen ép elméjű hadvezetés sem tesz, és én nem feltételezem az orosz flotta vezérkara ről, hogy elment volna az eszük.
Lehet működött az, de nem elégséges.
Meg hát a radarjai sem épp csúcskategóriásak voltak.
+teljesen idiotizmus ekkora egységet, a partokhoz ilyen közel parádéztatni.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
W

Wilson

Guest
Ehhez kapcsolódik....

Orosz rövid helyzetkép...

3133519_900.jpg

Felvételek az Iljicsről elnevezett üzem megtisztításáról Mariupolban. Drónról készült.

Maga az üzem tegnap került a DPR hadsereg irányítása alá. A személyzet nagy része meghalt, megsebesült vagy fogságba esett. A maradék az "Azovstalba" menekült, vagy szétszóródott, és megpróbált egyesülni a polgári lakossággal és elmenekülni a városból.

Az ellenállás fő központja Mariupolban az Azovstal régió. Harcok zajlanak a Primorsky kerületben is, ahol a takarítás folyamatban van, valamint a balparti kerület lakónegyedében, amely közvetlenül Azovstal keleti külvárosával szomszédos.

Colonelcassad
 
W

Wilson

Guest
Lehet működött az, de nem elégséges.
Meg hát a radarjai sem épp csúcskategóriásak voltak.
+teljesen idiotizmus ekkora egységet, a partokhoz ilyen közel parádéztatni.
A jelentések, szerint amikor eltalálták Odesszától
110 km tartózkodott szerintem azzal a két rakétával, meg kellett volna birkóznia már ha tényleg kilőtték.
 
  • Tetszik
Reactions: Xtreeem and paul64

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
A jelentések, szerint amikor eltalálták Odesszától
110 km tartózkodott szerintem azzal a két rakétával, meg kellett volna birkóznia már ha tényleg kilőtték.
Az a 110km hajózási viszonylatban nem olyan sok :D

Én úgy hallottam, hogy radarszint alatt mehettek, +elég barátságtalan volt a tenger, így a hullámok közt
amúgy sem lehetett volna kiszúrni olyan könnyen.
 
W

Wilson

Guest
Az a 110km hajózási viszonylatban nem olyan sok :D

Én úgy hallottam, hogy radarszint alatt mehettek, +elég barátságtalan volt a tenger, így a hullámok közt
amúgy sem lehetett volna kiszúrni olyan könnyen.
Amikor szolgálatba helyezték ezt a hajót már akkor is voltak ilyen szubszonikus rakéták mint a Neptun, nem gondolnám, hogy megoldhatatlan feladat lett volna a hajó légvédelme számára elfogni ezt a két rakétát..

Találtam egy érdekességet az orosz oldalakon....

"Az elmúlt hét évben. 2016. január 9-én a cirkáló visszatért a Földközi-tengeren 3,5 hónapig tartó harci szolgálatból (2015. szeptember 24-től - 1. link ). 2015-ben a hajó még három alkalommal üzemelt távoli vizeken: 01.06-18.08 (az Atlanti-óceán keleti részéhez hozzáféréssel rendelkező NPM-ben), 14-25.05 (gyakorlatok az NPM-ben a kínai haditengerészettel), 2014.09.06-2015.01.18. az NPM-ben, az Indiai- és a Csendes-óceánon). Korábban sem volt könnyebb. Ilyen titáni üzemi igénybevétel mellett (2015-ben - 205 nap a BS-en, KOH \u003d 0,56) létfontosságú volt a komoly javítás, és Moszkvának 2000 óta nem volt komoly javítása.

Valójában a második átlagos javításról, külön modernizációs munkával, az Ustinov marsallnál végzett munkához hasonlóan, még a Zvezdochka CA-nál 2013-ban az utóbbi munkálatai során kezdődtek ( 2. link ), ami sajnos megtörtént. Kész. A szevasztopoli javítások, főként az SRZ 13 által, a Northern Dry Dock bevonásával, pénzhiány miatt, csak a cirkáló mozgásba hozását célozták ( 6. hivatkozás ). javításokhoz és korszerűsítésekhez. A "Moskva" a motor nagyjavításával távozik a dokkból [hat van az RRC pr. 1164-en! főmotorok], dízelgenerátorok és RTS [RTV?] rendszerek cseréje. Ezenkívül több száz méter kábelút cseréje történt a cirkálón" ( 9. link ). A "Moszkvát" és a "Varyagot" is frissítenie kellett volna. Eleinte 2015 végére tervezték a „Moszkva” Szeverodvinszkba (a TsSZ-hez) való áthelyezését ( 3. link ). Az utolsó dokumentum ebben a témában már a 2020-as évet említi az SRH megadása nélkül és a Varyag után (2017-2020) ( link 4 ), ami furcsa, hiszen a Varyag hét évvel fiatalabb, mint a Moszkva. 2014 szeptemberében először beszéltek átlagos javításokról Szevasztopolban ( "az elmúlt évek számos hosszú utazása után")

A Fekete-tengeri Flotta zászlóshajója menetkészültségének helyreállítására irányuló lomha munka csak 2018 októberében kezdődött ( 7. link ). Az első tengeri próbafutásra 2019. június 5-én került sor, azonban a "Moszkva" 2020. szeptember 2-án távozott ( 8. link) - 4 év 8 hónapos állás után. Aztán számos "otthoni" esemény ("Kavkaz-2020", a krími partraszállás támogatása, "Vulkán" kilövése) és egy furcsán rövid, 17 napos BS az NPM-ben (2021.06.18-05.07). Vélhetően a NATO-országok haditengerészeti erőinek ottani megnövekedett aktivitása miatt sietett vissza a cirkáló a Fekete-tengerre, de sokkal valószínűbbnek tűnik a műszaki meghibásodás lehetősége.

Általában a javítás után a "Moskva" rendkívül lomhán viselkedett. Nehéz megmondani, mennyi munka készült el két év alatt. A 13. hajógyár sajtószolgálata így számolt be: "A hajó a javítás után évtizedekig szolgál majd. Nagyszabású munkákat végeztek a cirkálón ). Az utolsó mondat sokat mond. Összehasonlításképpen: az ifjabb Ustinov marsallnál több száz kilométernyi kábelt cseréltek ki egy igazán komoly javítás során , mégpedig - 500 km ( 11. link ) Nem tudni, mi okozta a tüzet a Fekete-tengeri Flotta zászlóshajóján, de lehet, hogy valamiféle kábel volt, amit nem cseréltek ki időben."

Colonelcassad
 

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Ezzel pont elárultad az elfogultságodat (bár ez eddig sem volt kétséges).
De ami eddig se fért a fejedbe, hogy ha valakinek nem teteszik az ami ma van, az nem oroszra akarja felváltani, ez a te opportunista hozzáállásod csupán... a két elnyomó között van egy szép nagy mozgástér....
Persze. Elméletileg, de ha a racionalitásokat nézzük.
Elméletileg a kommunizmus is tök jó lenne, csak nem megvalósítható.
És mivel jobbat sajnos még nem találtak fel a kapitalizmus-, demokráciánál ezért én részemről a kisebb
rosszt, és a saját történelmi, kulturális gyökereket választom.
 
  • Tetszik
Reactions: gigabiga

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
6 674
45 274
113

SirHiggins

Well-Known Member
2018. november 13.
14 124
20 706
113
Amikor szolgálatba helyezték ezt a hajót már akkor is voltak ilyen szubszonikus rakéták mint a Neptun, nem gondolnám, hogy megoldhatatlan feladat lett volna a hajó légvédelme számára elfogni ezt a két rakétát..

Találtam egy érdekességet az orosz oldalakon....

"Az elmúlt hét évben. 2016. január 9-én a cirkáló visszatért a Földközi-tengeren 3,5 hónapig tartó harci szolgálatból (2015. szeptember 24-től - 1. link ). 2015-ben a hajó még három alkalommal üzemelt távoli vizeken: 01.06-18.08 (az Atlanti-óceán keleti részéhez hozzáféréssel rendelkező NPM-ben), 14-25.05 (gyakorlatok az NPM-ben a kínai haditengerészettel), 2014.09.06-2015.01.18. az NPM-ben, az Indiai- és a Csendes-óceánon). Korábban sem volt könnyebb. Ilyen titáni üzemi igénybevétel mellett (2015-ben - 205 nap a BS-en, KOH \u003d 0,56) létfontosságú volt a komoly javítás, és Moszkvának 2000 óta nem volt komoly javítása.

Valójában a második átlagos javításról, külön modernizációs munkával, az Ustinov marsallnál végzett munkához hasonlóan, még a Zvezdochka CA-nál 2013-ban az utóbbi munkálatai során kezdődtek ( 2. link ), ami sajnos megtörtént. Kész. A szevasztopoli javítások, főként az SRZ 13 által, a Northern Dry Dock bevonásával, pénzhiány miatt, csak a cirkáló mozgásba hozását célozták ( 6. hivatkozás ). javításokhoz és korszerűsítésekhez. A "Moskva" a motor nagyjavításával távozik a dokkból [hat van az RRC pr. 1164-en! főmotorok], dízelgenerátorok és RTS [RTV?] rendszerek cseréje. Ezenkívül több száz méter kábelút cseréje történt a cirkálón" ( 9. link ). A "Moszkvát" és a "Varyagot" is frissítenie kellett volna. Eleinte 2015 végére tervezték a „Moszkva” Szeverodvinszkba (a TsSZ-hez) való áthelyezését ( 3. link ). Az utolsó dokumentum ebben a témában már a 2020-as évet említi az SRH megadása nélkül és a Varyag után (2017-2020) ( link 4 ), ami furcsa, hiszen a Varyag hét évvel fiatalabb, mint a Moszkva. 2014 szeptemberében először beszéltek átlagos javításokról Szevasztopolban ( "az elmúlt évek számos hosszú utazása után")

A Fekete-tengeri Flotta zászlóshajója menetkészültségének helyreállítására irányuló lomha munka csak 2018 októberében kezdődött ( 7. link ). Az első tengeri próbafutásra 2019. június 5-én került sor, azonban a "Moszkva" 2020. szeptember 2-án távozott ( 8. link) - 4 év 8 hónapos állás után. Aztán számos "otthoni" esemény ("Kavkaz-2020", a krími partraszállás támogatása, "Vulkán" kilövése) és egy furcsán rövid, 17 napos BS az NPM-ben (2021.06.18-05.07). Vélhetően a NATO-országok haditengerészeti erőinek ottani megnövekedett aktivitása miatt sietett vissza a cirkáló a Fekete-tengerre, de sokkal valószínűbbnek tűnik a műszaki meghibásodás lehetősége.

Általában a javítás után a "Moskva" rendkívül lomhán viselkedett. Nehéz megmondani, mennyi munka készült el két év alatt. A 13. hajógyár sajtószolgálata így számolt be: "A hajó a javítás után évtizedekig szolgál majd. Nagyszabású munkákat végeztek a cirkálón ). Az utolsó mondat sokat mond. Összehasonlításképpen: az ifjabb Ustinov marsallnál több száz kilométernyi kábelt cseréltek ki egy igazán komoly javítás során , mégpedig - 500 km ( 11. link ) Nem tudni, mi okozta a tüzet a Fekete-tengeri Flotta zászlóshajóján, de lehet, hogy valamiféle kábel volt, amit nem cseréltek ki időben."

Colonelcassad
Ez a 'szép' ebben a játékban, hogy ha a matek /uj raketták stb/ ki is jön, az eredmény sosem lehet biztos :D