A Starlink rendszere kivédte az oroszok zavarását – a Pentagon szerint ők is tanulhatnának Musk cégétől
Kérdéses hogy ez mennyire hihető, tekintve Musk hazugságait
A Pentagon elektronikus hadviseléssel kapcsolatos igazgatója szerint ahogy a Starlink képes volt frissülni a fenyegetés megjelenésekor, az olyan képesség, amire a hadseregnek is szüksége lenne. Az eset ráadásul rávilágít az oroszok egy eddig ritkán tárgyalt gyengeségére.
Most pedig a SpaceX egy újabb olyan teljesítménye került előtérbe, amelyre eddig csak egész országok voltak képesek – Musk elmondása alapján a Starlink műholdas-konstellációra épített internetes szolgáltatás képes volt visszaverni az oroszok támadását néhány órán belül. Mint ismeretes, a SpaceX Starlink terminálokat küldött Ukrajnába, hogy az országban a háború ellenére is elérhető maradjon az internet, amire egyébként több ukrán egységnek is szüksége lehet – például annak a tankvadász drón-egységnek, akikről a lentebbi cikkünkben írtunk. Később ugyan kiderült, hogy a lépés nem egyedül Musk szívjóságának köszönhető, hanem
némi zöldhasú is gazdát cserélt a háttérben, de a Starlink ettől függetlenül fontos szerepet tölt be az ukrán védelem oldalán.
Musk állítása szerint azonban a Starlink szolgáltatás órákra leállt Ukrajnában, mert az oroszok sikeresen zavarták a rendszert –
számol be róla a Breaking Defense. Egy szoftveres frissítést követően azonban a rendszer normális működése is helyreállt az országban, és a márciusi 25-ei közlemény szerint addig is ellenállt mindenféle hekkelési és zavarási kísérletnek. Az pedig, hogy egy magánvállalat képes elhárítani egy egész ellenséges ország elektronikai hadviselését, olyan teljesítmény, amire már a Pentagonnál is felkapják a fejüket az illetékesek. Az esettel kapcsolatban tegnap nyilatkozott Dave Tremper, a Pentagon elektronikai hadviseléssel kapcsolatos igazgatója. Tremper szavai szerint technológiai szemszögből fantasztikus teljesítményről beszélhetünk, és ebből még a hadseregnek is van mit tanulnia. Tremper szerint ugyanis épp arra van szükség, mint amit a SpaceX is megtett a rendszer védelme érdekében – tehát képesek voltak dinamikusan állítani a rendszeren anélkül, hogy kapacitásvesztés történt volna.
Mindennek azonban akad egy másik tanulsága is a tiszt szerint. A Krím 2014-es lerohanása óta az orosz hadsereg kiterjedt elektronikai hadviselési tevékenységet űzött a Donbászban – ráadásul mindez nem kevés sikerrel is járt: gyakran sikerült például elektromágneses jelek alapján megtalálniuk az ukrán állásokat, sőt az ukrán drón-tevékenységet is hatékonyan hárították el ezen a módon. A mostani konfliktus alapján viszont úgy tűnik, hogy eddig tartott az oroszok ereje az elektronikai hadviselés szempontjából, aminek egyébként nem csak a Starlink elleni sikertelen támadás a jele, de például az, hogy az ukránok sikeresen megszerezték az oroszok erre a hadviselésre tervezett, legfejlettebb technológiáját is:
Tremper szerint mindennek az az oka, hogy ahogy az oroszok távolodnak a határtól, és egyre inkább az ország közepére jutnak, az elektronikai hadviseléshez szükséges koordináció és szinkronizáció egyre nagyobb kihívást jelent a számukra. A városi környezet pedig rátesz még egy lapáttal minderre. Tremper épp ezért úgy látja, hogy hiába számottevő az oroszok elektronikai hadviselésre alkalmas ereje a térségben, az előbb említett kihívások az alulképzett legénység számára már túl nagy falatnak bizonyulnak.