W
Wilson
Guest
Célunk Putyin stratégiai legyőzése. Azt akarjuk, hogy ez a katonai kaland nagyon sokba kerüljön neki.” Interjú Victoria Nulanddal arról, hogyan próbálja az Egyesült Államok megállítani az ukrajnai háborút
2022. április 29. 14:28Forrás: Meduza
Victoria Nuland az egyik legrangosabb amerikai diplomata. 2013 óta az Egyesült Államok külügyminiszter-helyettese, és ebben a minőségében többször is ellátogatott Kijevbe a Majdan-tüntetések idején. Nuland jelenleg vezető szerepet tölt be az Egyesült Államok Ukrajnával és Oroszországgal szembeni külpolitikájában – például 2022 áprilisában számos látogatást tett a NATO és Oroszország partnerországaiban, és Ukrajna támogatására buzdította őket. Beszéltünk vele arról, hogy mit keres az Egyesült Államok ebben a háborúban.
— Az első kérdésem az Egyesült Államokban Ukrajna pártokon átívelő támogatására vonatkozott, de úgy tűnik, hogy a képviselőház már megválaszolta a kölcsönbérleti törvényt 417 szavazattal 10 ellenében.
„Rendkívül örülünk, hogy ez a téma egész Amerikát foglalkoztatja. Valóban egyesítette a két pártot, és az elnök éppen újabb 33 milliárd dolláros költségvetési támogatást kért a Kongresszustól Ukrajnának – humanitárius programok finanszírozására, élelmezésbiztonság biztosítására és a háború által generált egyéb problémák kezelésére. Látjuk a Kongresszus támogatását, ez tükrözi az amerikaiak egységét abban a vágyban, hogy segítsenek Ukrajna bátor népén, akik ellenállnak az orosz agressziónak.
– Melyek most az amerikai vezetés fő feladatai Ukrajnával kapcsolatban?
„Az a célunk, hogy ez a háború Vlagyimir Putyin stratégiai vereségével végződjön. Azt akarjuk, hogy ez a katonai kaland rendkívül sokba kerüljön neki és rezsimjének. És természetesen azt akarjuk, hogy Ukrajna ne csak fennmaradjon, hanem demokratikus független államként is virágozzon, amely erősíti jószomszédi kapcsolatait Európával és az orosz néppel egyaránt.
Az oroszok sem érdemlik meg mindazt a szenvedést, amit ez a háború okoz nekik: a halott katonák holttestét, akik koporsóban és zsákokban érkeznek haza feleségeikhez, anyjukhoz és gyermekeikhez, a gazdasági szankciók következményeit. De mindennek csak Putyin döntése az oka, hogy háborút indít Ukrajnában, ahelyett, hogy minden erejét Oroszország és gazdasága megerősítésére fordítaná.
— Putyin és környezete, valamint a Kremlhez hű média már a kölcsönbérleti törvény elfogadása előtt is többször hangoztatta, hogy Oroszország igazi riválisa nem Ukrajna, hanem az Egyesült Államok és a NATO. Most minden bizonnyal megerősödtek ebben a véleményben. De ha Putyin már azt hiszi, hogy háborúban áll az Egyesült Államokkal, mi akadályozza meg az amerikaiakat abban, hogy közvetlenül belépjenek a háborúba?
- Így működik Putyin perverz pszichológiája. Eladja a történelemnek ezt a változatát az orosz népnek, hogy igazolja a háborúra fordított összes pénzt, a háborúban elveszett összes életet, az orosz hadsereg minden óriási veszteségét a felszerelésben. Mindezen veszteségeknek nincs más célja, mint imperialista ambícióinak kielégítése Ukrajna rovására.
Mint tudják, az Egyesült Államok és a NATO szövetségesei már hosszú hónapok óta azt javasolják Oroszországnak, hogy a konfliktust diplomáciai úton oldják meg, mióta elkezdtük megfigyelni a háború előkészületeit. Rendkívül részletes, 10 oldalas javaslatot nyújtottunk be az orosz félnek , hogy kielégítsük Putyin enyhén paranoiás aggodalmát saját biztonsága iránt. Például az Egyesült Államok soha nem szándékozott nagy hatótávolságú rakétákat telepíteni Ukrajnába, de készek voltunk megvitatni ezt és még sok minden mást.
De ahelyett, hogy visszatért volna a tárgyalóasztalhoz, Putyin háborút indított. Bármelyik pillanatban folytathatja a konfliktus diplomáciai megoldását – ehelyett azonban sok orosz fiatal mindennapos halálát, az ukránok lemészárlását és az orosz hadsereg által elkövetett számos atrocitást választja, amelyeket már láthattunk Buchában és Mariupolban .
Ez szégyen az egész nagy orosz nemzetre és Oroszország hírnevére nézve, amiért csak Putyin a felelős. Egyáltalán nem vagyunk itt. De természetesen készek vagyunk megvédeni ennek a háborúnak az ártatlan áldozatait. Készek vagyunk segíteni az ukránoknak független államuk felépítésében – Putyin pedig még 30 évvel a hidegháború vége után is azt állítja , hogy Ukrajnának egyáltalán nincs létjogosultsága.
Van egy olyan vélemény, amelyet már elég gyakran hallok , ráadásul olyan emberektől, akiknél nehéz feltételezni Putyin vagy a Kreml iránti túlzott szimpátiát. Ez abból adódik, hogy mivel Putyin már megmutatta, hogy semmilyen körülmények között sem áll készen a leállásra, az Ukrajnának szánt új fegyverszállítás csak meghosszabbítja a háborút - és ennek megfelelően az ukránok szenvedését.
Hová vezet ez a logika? Hogy Ukrajnának csak fel kell emelnie a kezét, és azt kell mondania – vegye el hazánkat, szuverenitásunkat? De nem akarnak egy olyan országban élni, amely Putyin Oroszországára hasonlít. Függetlenek akarnak lenni és megvédeni a határaikat, ez a joguk.
Amíg az ukránok készek harcolni érte, mi készek vagyunk segíteni nekik ,hogmegvédjék magukat. De ennek az ellenkezője is igaz. Putyin már annyi katonai felszerelést vesztett ebben a háborúban, nem beszélve több ezer katona életéről, ami számunkra nyilvánvaló – nem folytathatja így a végtelenségig.
Azt sem hisszük, hogy az orosz nép készen áll arra, hogy örökké elviselje a rájuk sújtó nehézségeket. Ezért továbbra is segítjük az ukránokat abban a reményben, hogy vagy Putyin, vagy az orosz nép előbb-utóbb észhez tér.
– Ön szerint Putyin mennyire cselekszik racionálisan? Valamilyen kiutat keres ebből a háborúból, amely lehetővé teszi számára, hogy megmentse arcát?
„Semmi jelét nem látjuk annak, hogy valami kiutat keresne. Az orosz tárgyalási álláspont teljes cinizmus. Ragaszkodnak Ukrajna teljes feladásához, és a tárgyalások során tábornokai bombázzák az ukrán városokat és ostromolják Mariupolt. Az a személy, aki Leningrádban született röviddel a blokád után, amelyben rokonait megölték , nem érti, mit jelent egy város katonai ostroma civilekkel.
Akkor mi értelme a tárgyalásoknak?
– Ha nem áll készen a háború befejezésére, hirdessen fegyverszünetet, az ukránok legalább azzal a tudattal térnek vissza a tárgyalóasztalhoz, hogy Oroszország kész lelkiismeretesen megvédeni a diplomáciai megoldást. Ehelyett a háború folytatódik, nem kevesebbet követel, mint Ukrajna teljes feladását, és még azt sem engedi, hogy civileket vigyenek ki Mariupolból. De mindezt egy percen belül le tudná
állítani. Magának Oroszországnak is jobb lesz, Ukrajnáról és a világ többi részéről nem is beszélve.