Németország azt tervezi, hogy az év végéig felfüggeszti az orosz olajimportot, még akkor is, ha az Európai Unió a következő szankciócsomag keretében nem sikerül megállapodni az általános tilalomról.
A European Truth szerint a
Bloomberg kormányzati forrásokra hivatkozva számol be.
Az illetékesek szerint az alternatív beszállítókkal való megállapodások megkötésére irányuló erőfeszítések folyamatban vannak, és a kormány bízik abban, hogy a következő hat-hét hónapban meg tudja oldani a fennmaradó logisztikai problémákat.
A berlini gazdasági minisztérium szerint az orosz olaj részesedése Németországban már 12 százalékra csökkent az ukrajnai háború előtti mintegy 35 százalékról.
További problémák közé tartozik, hogy elegendő alternatív olajat kell beszerezni egy kulcsfontosságú keletnémet finomító számára, amely a Druzsba vezetéken keresztül erősen függ az orosz olajtól, és amelyet a Rosznyefty kezel.
A svéd finomító, amely a berlini nemzetközi repülőtérnek, a fővárosban és a környező Brandenburgban található legtöbb töltőállomásnak látja el az üzemanyagot, a német balti rostocki kikötőn keresztül kíván alternatív ellátást biztosítani.
A Rostockot és Schwedtet összekötő régi csővezeték használható, de viszonylag kis mérete miatt jelenleg a finomító teljes kapacitásának csak mintegy 60%-át tudja lefedni – közölték az illetékesek. A hatóságok azon dolgoznak, hogy növeljék a nyomást a vezetékben, és modernizálják az infrastruktúrát, hogy több olaj áramolhasson a svédbe.
A berlini repülőtér üzemanyag-keresletének fedezetét egy másik, esetleg bajorországi finomítóból is vizsgálják.
A héten várhatóan az olajszankciók és az energiabiztonság kerül a figyelem középpontjába, mivel Scholz csütörtökön Hollandiába utazik, ahol Mark Rutte miniszterelnökkel tárgyal, pénteken pedig Berlinben fogadja a katari emírt.
Emlékeztetni kell arra, hogy a tagországok kormányai továbbra is készek május 16-ig, a külügyminiszteri találkozóra Brüsszelben teljes körűen megegyezni a csomagról.
Fokozatosan azonban vannak támogatói annak az ötletnek, hogy az
olajembargót célszerűbb elhalasztani, hogy ne akadályozza más intézkedések jóváhagyását. Ez annak köszönhető, hogy Magyarország nem hajlandó támogatni az ilyen szankciókat.
Az ötlet ellenzői szerint ha az olaj nem szerepel a hatodik szankciócsomagban, az a gyengeség jelének tűnik.