[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 833
48 534
113
@dudi ez mi ez és mire jó?Nem láttam még ilyent.
A sarokreflektor egy radarnak olyan felület, amelyről szinte garantáltan a radar felé fog visszaverődni az elektromágneses hullám. Leegyszerűsítve olyan, mint egy tükör, amely mindig a lámpád felé tükröz.
Így a radar lokációs listájában (a mért pontok listája) szándéktól függően lehet némi zavart lehet. Itt, a híd esetében a szándék valószínűleg az, hogy a csapásmérő rakéta végfázisban működő, kis, szedett-vedett radarjának mutassanak egy "világosabb" radarjelet a híd mellett és inkább oda akarjon menni a rakéta.

Ha nem megtévesztési szándékkal használnak ilyesmit, akkor általában hajókra, és navigációs bójákra pakolgatnak ezekből, hogy a radarernyőn jobban látszódjanak.
 

SenkiFia

Well-Known Member
2022. április 4.
1 440
12 396
113
‼️ Képek az Antonov híd elleni éjszakai HIMARS-támadások utóhatásairól Herszonban Emlékezzünk vissza, hogy az éjszakai lövöldözés után tűz ütött ki a hídon - a javító személyzet által hátrahagyott üzemanyaghordó és egy generátor égett. t.me/btr80/1662

‼️☢️ Oroszország meghívta a NAÜ képviselőit a Zaporizzsjai atomerőmű meglátogatására
Erről a Bloomberg számol be egy bécsi diplomaták között terjesztett feljegyzésre hivatkozva. Az ellenőrök feladata "a biztosítéki intézkedések végrehajtásának részeként végzett tevékenységek, valamint a nukleáris biztonság állapotának ellenőrzése".
--
Na, a hoholok most lőhetnek majd. És hazudhatnak, hogy az Oroszok lőnek.

Kicsit gyengusz a fordítás, de érthető (ne feszítsetek keresztre, köszi):
A krími hídra mért csapás forgatókönyve.

Ocsakovban és Csernomorszkban lévő források arról számoltak be, hogy a krími híd tenger felől történő megtámadásának konkrét forgatókönyvét vitatják meg.

A (valószínűleg brit) terv egy ukrán legénységgel rendelkező kereskedelmi hajó (a rangidős legénységet csapásmérő fegyverek hordozójaként használják - hajó elleni vagy cirkálórakéták indítóállványaként, esetleg konténer típusúak (a képen kínai és iráni tapasztalatokból származó példák láthatók, hasonló tervek léteznek az izraeli Lora rakétarendszerhez).

Egy lehetséges művelet elképzelése a következőképpen fejeződik ki. Egy ukrán hajó (esetleg a 3. ország lobogója alatt), amely Odesszából indul, áthalad a Boszporuszon, kirakodja a gabonakereskedés részeként a rakományát, majd valamelyik európai kikötőben (például a ciprusi Limassolban az akrotiri brit légibázisról, ahol egy nagy repülőtér van az ilyen rakományok szállítására) berakja a konténert vagy rakétavetőt (alternatívaként robbanóhajó vagy UAV jöhet szóba) és egy végrehajtó csapat, valószínűleg NATO-tisztek. A hajó ezután visszatér a Fekete-tengerre a feltételezett rakománnyal Trabzonba vagy Batumiba, a gabonakereskedelmet nem ellenőrizve. Az út során, miután a rossz időjárás időszakát beillesztette és éjszaka működik, a hajó a krími híd felé tesz egy kitérőt és rakétákat indít a Fekete-tengeren rendszeresen működő NATO felderítő repülőgépek parancsára + kihasználva az SMM hírszerző ügynökségének lehetséges lehetőségeit az objektum "kiszúrására" a földön. A kilövések után a személyzetet motorcsónakkal eltávolítják, és elhagyják a kilövés helyszínét, a hajó pedig visszatér a célállomásra, ahol a kilövőegységet eltávolítják a hajóról, és a NATO egyik grúziai bázisára szállítják. Nem zárható ki, hogy a hordozórakétát/konténert török területen rakodják be.

Nem valószínű, hogy egy ilyen támadás kritikus károkat okozna a hídban, de a hangsúly itt a médiahatáson van, hogy egy fontos létesítményt találjanak el, miközben megkerülik a Zaporizzsja felől várakozó légvédelmi eszközöket.
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 123
82 888
113
A zaporozsjei atomerőműben az ukrán hadsereg lövöldözése miatt áramlökés keletkezett, amely füstöt okozott az erőmű nyitott kapcsolóberendezésén. A tűzoltóknak sikerült eloltaniuk a füstöt. A Zaporizzsja Atomerőmű üzemzavarainak elkerülése érdekében az 5. és 6. blokk teljesítményét 500 megawattra csökkentették – közölte a minisztérium.

A Zaporizzsja atomerőművet augusztus 7-én 12 óra 40 perckor ágyúzták. A tüzet a 44. ukrán tüzérdandár egységeinek támadása okozta a Kahovka-tározó túlpartjáról, Marganets település környékéről.

Az ágyúzás következtében megsérült a Kahovskaya magasfeszültségű vezeték, amely Zaporozhye és Herson régiókat látja el árammal.


Korábban...
be_c1YtfuBc.jpg




Hoholok felkészítik a világot egy nukleáris balesetre
xog_84hMHtY.jpg
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 231
113
Semmit nem ér már a Gripen radarja ellen sem, kipróbálták pár éve.
Igen, én is arra gondoltam, hogy ez egy régi világ rekvizítuma. Ráadásul az elektro-optikai képalkotás már fontosabb a célravezérlésnél. Ezzel talán már radarvezérlésű cirkálórakétákat se lehet megtéveszteni valószínűleg, mert már azokon is komolyabb radar van.
 

meszike91

Well-Known Member
2016. június 3.
1 778
9 234
113

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 497
18 550
113


 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 903
56 780
113
Ez a pasi sem a legélesebb kés a fiókban,szerintem.Nem is értem, miért áll a csodálatos ukrán sereg az összeomlás szélén.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 199
23 650
113
Második rész:

Sztálingrád Keleten
Az északi és déli hadműveletek meglehetősen kevés tüzérségi támogatással zajlottak. Ez csak részben volt logisztikai kérdés - bár úgy északon, mint délen az orosz haderőoszlopoknak nem volt könnyű komoly mennyiségű tüzérségi lőszert/rakétát mozgatniuk. A fő ok inkább arra vezethető vissza, hogy északon nem akarták még jobban magukra haragítani a helyi (inkább ukránpárti) lakosságot, délen pedig meg akarták kímélni a magukat inkább orosznak tartó embereket.
Nem így Keleten - az orosz tüzérségi támogatások itt időben és intenzitásban a világháborús tüzérségi csapásokkal vetekedtek. Rövid, biztosított és végletekig redundáns ellátási vonalakkal megtámogatva ezek a tüzérségi csapások három célt szolgáltak:
1. Az ukrán gyalogságot a megerődített állásaikba kényszeríteni, ezzel megfosztva őket a mozgás lehetőségétől.
2. Komoly veszteségeket okozni az ukrán erőknek (az elesetteken túl a pszichológiai veszteségek sem elhanyagolhatók).
3. Ha elég ideig tudják tartani a tüzérségi csapásokat (akár hetekig), azzal elérhető, hogy a megerődített állásokat a védők elhagyják - vagy megadják magukat.
A méretek szemléltetése végett hasonlítsuk össze a Popasznaért zajló harcokat az Iwo Jimáért zajló csatával. Iwo Jimán a tengerészgyalogság öt héten keresztül harcolt a japán védőkkel egy 8 négyzetmérföldes, szakértő módon megerődített szigetért. Popaszna esetében egy hasonló méretű területen kialakított erődrendszert lőttek az orosz tüzérek nyolc héten át, mire az ukrán vezetés kivonta erőiket a városból és a környezetéből.
A tüzérséggel elhódított területek nagyban hozzájárultak a katlanok kialakításához. A katlanok koncepciója, mint annyi minden más az orosz hadtudományban a német manőverező harc tradíciójából, a csataharcból (Schlachtkessel) merített. Ugyanakkor, míg a németek tipikusan gyorsan alakítják ki katlanjaikat és gyorsan is zárják be azokat, az orosz katlanharc lehet meglepően gyors, de "elkerülhetetlenül" lassú is. A szovjetek sikeres offenzívái, amely végül megsemmisítette a német 6. hadsereget Sztálingrádnál, mindkét fajta katlant sűrűn alkalmazta.
Az, hogy az orosz vezetés nem feltétlenül akart "gyors" katlanokat kiakalítani, így nem kényszerítette az orosz harcoló csapatokat, hogy a területek megtartásával kössék le erőiket. Így amikor egy elszánt ukrán támadással néztek szembe, az orosz (páncélos és gyalogos)csapatok gyakran visszavonultak a megtámadott területekről - ezzel egyrészt kevesebb veszélynek kitéve azokat, másrészt egy rövid lehetőséget biztosítva a saját tüzérségüknek, hogy az immáron fedezék nélkül mozgó ukrán csapatokat gránátokkal és rakétákkal lőjék. Máshogy fogalmazva: az ilyen típusú, visszavonulást támogató tüzérségi csapásokra az orosz vezetés úgy tekintett, mint az ellenfél sorait tizedelő lehetőségekre.
1917 tavaszán, a nyugati fronton harcoló német csapatok hasonló taktikát követtek, amikor például egy, a franciák által elfoglalt dombról, lejtmenetben előrenyomuló francia gyalogság hirtelen, a nyílt terepen kapott tüzérségi és géppuskás támadást. Ennek olyan hatása volt a francia morálra, hogy ötven hadosztályban tagadták meg tömegesen a parancsot - "tartjuk a frontot, de nem támadunk". 2022 májusában ehhez hasonlóan több videó is napvilágra látott, amelyekben Donbasszban harcoló, vélhetően ukrán katonák fejtik ki, hogy hajlandóak a vonalaikat megvédeni, de semmilyen támadást nem fognak végrehajtani.


Az ellentmondás feloldása
A manőverező háborúkat övező viták hajnalán, a "manőveristák" többnyire úgy mutatták be az általuk előnyben részesített filozófiát, mint az anyagháború és a tűzerőre alapozó hadviselés logikus ellentétjét. Még 2013-ban is az "Attirtionist Letters" névtelen szerzői ezzel az ellentéttel keretezték kritikájukat, amelyet a manőverező hadviselés szellemiségével ellentétesnek gondoltak. Csakhogy az oroszok ukrajnai hadjáratában a manővereket többször is tüzérségi tűzerőre alapozták, azzal támogatták.
Egy lehetséges módja, hogy feloldjuk ezt a nyilvánvaló ellentmondást, hogy a háború első öt hetében látott rajtaütéseke valójában megtévesztő műveletekként tekintünk, amelyek bár kevéssé voltak megsemmisítő erejűek, lehetővé tették az ukrán erők későbbi felőrlését.
Konkrétan a rajtaütések jelentette fenyegetettség annyira megbénította az ukránokat, hogy azok csak késve csoportosították át erőiket a fő hadszíntérre - amikor az oroszok már odaszállították a tüzérségüket, kialakították a logisztikai hálózatukat és felhalmoztak annyi muníciót, amely a hosszú tüzérségi műveletekhez kellettek. Ez a késedelem azt is jelentette, hogy mire az ukránok átcsoportosítottak a Donbasszba, a csapatok és az utánpótlás mozgatása már sokkal nehezebbé vált az ukrán vasúti infrastruktúrára mért rakétacsapások miatt.
Más szavakkal az oroszok egy rövid, északi manőverező hadjárattal biztosították a későbbi anyagháborújuk előkészítését Keleten.
Az Ukrajna északi, keleti és déli régióiban folytatott, különböző jellegű hadjáratok aláhúzták az orosz információs hadviselés fő üzenetét: az orosz propaganda a kezdetektők ragaszkodott ahhoz, hogy a "Különleges Katonai Művelet"-nek három célja van: a két oroszbarát szakadár állam védelme; demilitarizáció; denacifikáció. Mindhárom célhoz elengedhetetlenül szükséges, hogy az ukrán erők Donbasszban állomásozó csapatai komoly veszteségeket szenvedjenek.
Ugyanakkor egyik cél sem igényelte, hogy az oroszok megszállják Ukrajnának inkább ukrán identitásún területeit. Pont ellenkezőleg: ha az oroszok ragaszkodtak volna ezekhez a területekhez, az csak arra utalt volna, hogy egész Ukrajna megszállására törekednek.
A déli hadjárat direkt politikai célokat szolgált: hogy az orosz többségű területeket beolvasszák az "Orosz Világba" (Russzkij Mir).
Ugyanakkor Herszon és Melitopol gyors elfoglalása nagyban elősegítette a megtévesztést is: azt sugallva, hogy a Kijev melletti orosz csapatok hasonlóan járnak majd el Csernyihivvel és Zsitomirral is. Ugyanígy a Herszontól északra végrehajtott rajtaütések utalhattak arra, hogy az oroszok megpróbálnak más városokat is bevenni, közülük a legfontosabbat, Odesszát is.

Irányított rakéták

Az orosz irányított rakétacsapások, a három szárazföldi hadjárattal párhuzamosan végrehajtva számos morális hatással járt melyek kedveztek az orosz háborús erőfeszítésnek.
A legfontosabb ezek közül a járulékos veszteségek elkerülése, mely nem csak a felhasznált fegyverek hihetetlen pontosságából adódott, hanem a célok megfontolt kiválasztásából is. Így Oroszország ellenségei nemigen címkézhették máshogy az üzemanyag- és lőszerraktárak elleni támadásokat, mint katonai célpontok elleni csapásoknak.
Hasonlóképp az oroszok célja, hogy elnehezítsék a vasúti közlekedést, jelenthette volna azt, hogy erőműveket támadnak, melyek energiával látják el a civil közösségeket és a vonatokat is. Ez azt eredményezte volna, hogy jóval többen vesznek oda (pl erőművi dolgozók) illetve a civil lakosság is nagyobb szenvedésnek lett volna kitéve az áramkimaradások miatt. Ezzel szemben Oroszország azt választotta, hogy a vontató alállomásokat támadja, melyek a villanymozdonyok elektromos hálózatát meghajtó transzformátorállomások.
Voltak esetek, amikor a "kettős felhasználású" létesítmények támadása azt a látszatot kelthette, hogy az oroszok tisztán civil infrastruktúrát rakétáztak. A legégetőbb példa a március 1-i, kijevi tévétorony elleni támadás volt: ha volt is igazságalapja az oroszok állításának, miszerint a tornyot katonai célokra is használták, egy támadás egy ilyen ikonikus, látványosan civil felhasználású épület ellen nagyban csökkentette az oroszok azon állításának jelentőségét, miszerint ők csak katonai célpontokat támadnak.

A kihívás

A három hadjárat, melyet Oroszország folytatott Ukrajnában 2022-ben nagyban hagyományos modelleken alapul. Ugyanakkor a precíziós rakétacsapások itt látott felhasználása valóban forradalminak nevezhető. Új vagy régi, a hadműveleteket olyan módon hajtották végre, amely azt tükrözi, hogy az oroszok mélyen megértik, hogy a háborút három hadszíntéren vívják: fizikai, mentális és morális.
Meglehet, hogy az ukrajnai orosz invázió egy új hidegháború kezdetét hozza, hasonlóan ahhoz, amelynek a szovjet birodalom végével intettünk búcsút 30 éve.
Ha ez így van, egy olyan ellenféllel nézünk majd szembe, amelyik bár nagyban merít a szovjet katonai hagyományokból, felszabadult már a lenini tanítások brutalitásából és a marxizmus szemellenzőjét is levetette.
Vagy ami még rosszabb, egyenesen John R Boyd tanítványaival állunk majd szemben.

Koszonet!
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 659
48 477
113
https://karpathir.com/2022/08/08/otven-evre-kitiltanak-az-oroszokat-ukrajnabol/
"ÖTVEN ÉVRE KITILTANÁK AZ OROSZOKAT UKRAJNÁBÓL
Ötven évre tiltsák meg az orosz állampolgárok beutazását Ukrajnába, javasolja az a petíció, amelyet az Elnöki Hivatal honlapjára töltöttek fel május 23-án.
Mivel a beadvány augusztus 8-ig megszerezte az áttekintéséhez szükséges 25 385 ezer aláírást, Volodimir Zelenszkijnek foglalkoznia kell a kérdéssel. A beadvány beterjesztője, Andrij Kuzmin szerint kivételt csupán azok képezhetnének, akik jelenleg Ukrajna oldalán harcolnak az orosz agresszor ellen.
„SAJNOS AZ ELMÚLT NYOLC ÉV ALATT A HATALOM NEM TUDTA MEGVÉDENI UKRAJNÁT A SZABOTŐRÖKTŐL, ÜGYNÖKÖKTŐL, AKIK EZ IDŐ ALATT AZ OROSZORSZÁGGAL ÉRVÉNYBEN LÉVŐ VÍZUMMENTESSÉG RÉVÉN ÉRKEZTEK UKRAJNÁBA. TÖBB EZER ÉLETTEL FIZETTÜNK EZÉRT. MINDEN UKRÁN BIZTONSÁGA ÉRDEKÉBEN MOST ÉS A JÖVŐBEN IS AZT JAVASOLJUK, HOGY A KÖVETKEZŐ 50 ÉVRE TILTSÁK BE AZ UKRAJNÁBA VALÓ BEUTAZÁST MINDEN OROSZ ÁLLAMPOLGÁR SZÁMÁRA, ÉS NE ADJANAK KI ÚTI OKMÁNYT OROSZOKNAK, KIVÉVE AZOKAT, AKIK UKRAJNA OLDALÁN HARCOLTAK AZ OROSZ-UKRÁN HÁBORÚBAN”– írta magyarázatában."
És mi lesz azokkal, akik a következő ötven évben születnek? Ez egyébként ellentmond a kollektív bűnösség tilalmának.
 

grigorij3

Well-Known Member
2016. szeptember 1.
1 530
20 636
113
Ez a pasi sem a legélesebb kés a fiókban,szerintem.Nem is értem, miért áll a csodálatos ukrán sereg az összeomlás szélén.
A pasi nem "Putyin katonai szakértője" hanem az általa 1997-ben alapított és irányított Центр анализа стратегий и технологий (The Centre for Analysis of Strategies and Technologies (CAST)) igazgatója. Ez nem állami intézmény, hanem egy magáncég ami katonai és gazdasági elemzéseket készít.
Az eredeti cikk itt: (egyébként annak tudatában is tanulságos, hogy kicsit egyoldalú. )
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 659
48 477
113
A putyini diktatórában ilyet nyilatkozni?
 

Tumpek

Well-Known Member
2021. június 28.
72
491
53
Tudom, nem ide való, és nem is mai, de nekem szívet melengető akkor is...
 

Tumpek

Well-Known Member
2021. június 28.
72
491
53
Nem a faszméregetés volt most a célom épp ( bár hazudnék ha azt mondanám hogy nem szeretem a jelenséget :D ), de mikor ilyen mocskos drága rendszerekről beszélünk, ott nyilván egységnyi forrásból kevesebb cső jön ki, mint mondjuk hogy NATO-n belül maradjunk ( s ne menjünk el kelet nyugat faszméregetésbe), akár csak M777 ből. Innentől viszont mivel ezzel ennyire eddig nem voltam képbe, nekem az jött le, hogy igenis VAN létjogosultsága az olcsóbb vontatott technikának is, mivel kell a csőszám, jobban mint gondoltam! Remélem ismétlem, akinek kell az figyeli az ukrán tapasztalatokat, és alaposan kiértékeljük mi is!

P.S.
Semmit nem szabad kidobálni ami tüzérség, és lehet vele lőni önveszélyeztetés nélkül!
Ezt kérem elmondta már itt pár ember...