[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113

Oroszok: Ha Ukrajna tovább bombázza a zaporizzsjai erőművet, leállítjuk​


Egy orosz parancsnok szerint baleset esetén a radioaktív szennyezés Lengyelországra, Németországra és Szlovéniára is kiterjedne.
Oroszország közölte, hogy leállítja a zaporizzsjai atomerőművet, ha Ukrajna továbbra is bombázza a létesítményt. Kijev tagadja, hogy támadná az erőművet – írja a Guardian.

Az orosz fegyveres erők sugárzás-, vegyi- és biológiai védelmi csapatainak parancsnoka elmondta: az épület egyes rendszerei megsérültek a csapásokban, hozzátéve, hogy baleset esetén

a radioaktív szennyezés Lengyelországra, Németországra és Szlovéniára is kiterjedne.
Ismert: a két háborúban álló ország az elmúlt napokban kölcsönösen azzal vádolja egymást, hogy a másik felelős meg az erőmű elleni támadásokért. Mindkét ország visszautasította a másik vádjait.

 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 251
5 445
113
Tényleg,hogy megáll majd 30 km-nél .. pont mint a Csernobili balesetnél ..

Szerintem ezeket a kiszóródas modellezést hagyjátok meg azoknak akik értenek hozzá.

Csernobilban a kijutás mértéke azért volt nagy mert 1 hétig égett a reaktor a rengeteg grafit moderátor miatt. A gőzrobbanas miatt megsérült a kontément teteje és a tűz miatt a sugárzó anyag átjutott az első inverziós rétegen. Ezek miatt már a magasabb légkörben gyorsabban és messzebbre terjedt.

A VVER reaktoroknál ez nem fordulhat elő:
1. Nincs benne grafit ami éghető.igy nem lesz benne tűz.

2. A kontementet elég nehéz lerombolni, csak akkor lehet ha direkt bunkerromboló bombákkal támadják.

3. Ha leáll valami miatt a hűtés a biztonsági berendezések leállítják a reaktort.

4. Amennyiben az ott tárolt sugárzó anyag tárolóból lesz kijutás akkor ott telephelyen belüli lesz az esemény.
 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113
Vagy....
Nem függünk sem a ruszkitól, sem a csőtől.
:)
Ezért a Kárpátaljai magyarok érdekeit kiszolgáltatottság, függés nélkül képviselhetjük velük, vagy bárkivel szemben.
;)
Amit leírt az évek és több száz milliárd forint, s nem kizárólag rajtunk múló beruházás; mert ha nem vezetéken érkezik az olaj, az nagyon komoly logisztikai kihívás + többletköltség (ha egyáltalán így pótolható a mennyiség, mert szerintem itt számos plusz költség lehetséges).
Ezenfelül nem mindegy, hogy újat építünk, s akkor ki nem használt kapacitásunk lesz, vagy a meglévő kerül átalakításra.

Mindezek után egyébként újra függőségbe kerülünk, csak akkor már nem az orosz olajtól, hanem mástól fogunk függeni, s mindezektől függetlenül semmi garancia nincs arra, hogy a kárpátaljai magyarságnak ennek okán jobban tudunk majd segíteni, legfeljebb egy indokkal kevesebb marad az ukrán sovinisztáknak, amiért a magyarokat vegzálhatják, ha éppen úgy tartja kedvük.
 

zztop

Well-Known Member
2015. november 27.
380
2 334
93
Első látásra nem a témához tartozónak látszik a NASA által üzemeltetett FIRMS globális tűzfigyelő rendszer, viszont érdekes információkhoz juthat pl. az orosz-ukrán konfliktus után érdeklődő olvasó is, az pl. első pillantásra itt is látszik, hogy Ukrajna keleti részén heves harcok folynak. Sok állítási lehetőséggel rendelkezik az oldal pl. különböző szinekkel tudja kijelezni azt, hogy mennyi idő telt már el egy adott tűz kelekezését követően.
A Fire Information for Resource Management System (FIRMS) közel valós idejű aktív tűzadatokról ad információt az Aqua és Terra műholdak fedélzetén található közepes felbontású képalkotó spektroradiométerről (MODIS).
Globálisan ezek az adatok a műholdas megfigyelést követő 3 órán belül elérhetők, míg az Egyesült Államokban és Kanadában az aktív tűzérzékelések valós időben érhetők el.
https://firms.modaps.eosdis.nasa.gov/map/#m:tsd;d:2022-08-17..2022-08-18,2022-08-17;@42.9,45.3,5z
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113

Befejeződtek egy új, alacsony Föld körüli pályafigyelő radar állapottesztjei​


Oroszország befejezte egy új radarállomás állami tesztjét, amely lehetővé teszi a kis űrhajók és műholdak nyomon követését. Ezt Sergey Boev, a korai figyelmeztető rendszer fő tervezője jelentette be.

Az IAC Vympel vezérigazgatója szerint az új radarállomás éjjel-nappal lehetővé teszi a pályán lévő kis műholdak és űrhulladékok követését. Emellett több új termék is készül, amelyek lehetővé teszik Oroszország számára, hogy kibővítse az ellenőrzött földközeli űr zónáját.

Sikeresen befejeződött egy speciális radarállomás állapottesztje, amely lehetővé tette a kis méretű műholdak - űrhajók, valamint az űrszemét elemek működésének állandó és magas színvonalú ellenőrzését kis Föld-közeli pályán

- vezeti TASS Boev szavait.

Jelenleg egy frissített, modernizáción átesett térirányító rendszer került harci szolgálatba. A "Krona", "Window" és "Sight" rádió-optikai komplexumokról beszélünk. A mai napig a térfigyelést biztosító komplexumok Altajban, Karacsáj-Cserkesziában, Tádzsikisztánban és a moszkvai régióban találhatók.

Amint arról már többször beszámoltak, az Oroszország és Kína felől érkező képzeletbeli fenyegetés mögé bújva az Egyesült Államok aktívan fejleszti a Föld-közeli űrt, beleértve a katonai célokat is. A kínai sajtó nemrégiben írt a Star Wars projekt újjáélesztésére tett amerikai kísérletekről. Az év elején az Egyesült Államok Űrereje szerződést adott a Northrop Grummannak egy olyan Deep Space Advanced Radar Capability (DARC) radarrendszer kifejlesztésére, amely képes a geoszinkron pályán lévő objektumok nyomon követésére. Az Egyesült Államok összesen három radar építését tervezi, amelyek lehetővé teszik a teljes földközeli tér irányítását.

 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113

A Pentagon titokban légi indítóradar-elhárító rakétákat adott át Kijevnek​


Az Egyesült Államok továbbra is "felpumpálja" a fegyveres erőket , súlyosbítva és elnyújtva az ukrajnai konfliktust. Ugyanakkor, mint kiderült, a Washington által hivatalosan bejelentett fegyvereket nem mindig szállítják Kijevbe.

Így a Pentagon minden nyilvánosság nélkül nagy sebességű rakétákat adott át Kijevnek radarok megsemmisítésére. Ez e hónap elején vált ismertté az orosz bloggereknek köszönhetően. AGM-88 HARM töredékeket találtak az orosz légvédelmi rendszer vereségének helyén.

Érdemes megjegyezni, hogy a bloggerektől származó információk megbízhatatlannak tekinthetők, ahogy ez gyakran megtörténik. Kicsit később azonban a Pentagon megerősítette az AGM-88 HARM Ukrajnába történő szállításának tényét.

Emlékezzünk vissza, hogy a fent említett nagy sebességű radar-elhárító rakétákat légvédelmi rendszerek, valamint akkumulátor-radarok megsemmisítésére tervezték. A lőszer egy irányítófejjel van felszerelve, amely reagál a radarsugárzásra.

A Pentagon helyettes vezetője az AGM-88 HARM rakéták Kijevnek történő szállítását kommentálva hangsúlyozta, hogy a lőszert nem az utolsó csomag részeként, hanem korábban szállították Ukrajnába. Ugyanakkor nem beszélt az ukrán fegyveres erőknek szállított rakéták számáról, csak azt pontosította, hogy ezt a fegyvert légi kilövésre szánják.

Így valószínű, hogy az Ukrajnába szállított radar-elhárító rakétákat korábban modernizálták, hogy szovjet típusú vadászgépeket használhassanak a fedélzeten. De Ukrajnának kevés maradt belőlük. Korábban a kelet-európai partnerek ígéretet tettek MiG-jeik szállítására.

Hozzá kell tenni, hogy a témát felvető Business Insider portál bízik az ilyen szállítások rövid távú hatásában. A szakértők úgy vélik, hogy az orosz hadsereg gyorsan alkalmazkodik az új körülményekhez, így az ukrán fegyveres erők előnye, az AGM-88 HARM használata miatt, nem tart sokáig, és nem lesz komoly hatással az ellenségeskedés lefolyására.

 

DTheo

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
1 236
3 530
113

Bocsánat de ehhez a hsz-emhez mégis írnék egy kis kommentárt, a szerkesztési időből pedig kifutottam:
A g7.hu egy független-objektív portál, de néha valóban jelennek meg rajta jó cikkek. A következő részletek egy 2019-es cikkből származnak:

"Körbezártak minket az oroszok, és a kormány önként sétál a karjaikba


Ez az elsőre kicsit túldramatizáltnak tűnő mondat egy szakmai konferencián hangzott el a közelmúltban, és közel sem annyira túlzó, mint amilyennek elsőre tűnik. A szakmabeliek közül sokan egyetértenek vele, múlt héten pedig Szijjártó Péter külügyminiszter is ráerősített azzal, hogy hosszú idő után először felvetette: újabb hosszútávú gázszerződést köthetünk az oroszokkal.
Hosszútávú gázszerződésre ugyan – legalábbis abban a formában, ahogy a kormány beszél róla – biztosan nincsen szükség, kétségtelen, hogy az oroszok jobb helyzetben vannak, mint hosszú évek óta bármikor.

...

Ahhoz, hogy megértsük, hogyan szűnt meg hosszú évekkel ezelőtt az oroszoktól való függőségünk, és miért térhet vissza belátható időn belül, nagyjából az ezredfordulóig érdemes visszamenni. A legutóbbi hosszútávú szerződést a Horn-kormány idején 1996-ban írta alá a Mol és a Gazprom, és mint azóta sokszor kiderült, nagyon rossz feltételekkel. Sok választási lehetőségük azonban a kilencvenes évek közepén nem is volt. Hiába szállítottak Európába már akkor is például Norvégiából vagy éppen Észak-Afrikából földgázt, és hiába volt komoly kitermelés Hollandiában is, az infrastruktúra nem tette lehetővé, hogy ezekhez a forrásokhoz hozzáférjünk.


Magyarul nem voltak vezetékek, amelyeken az orosz gázon kívül bármi más érdemben eljuthatott volna Magyarországra, így versenytársa sem volt az oroszoknak.

...

Nyugat és Kelet-Európa között ennek megfelelően komoly árkülönbség alakult ki: térségünkben akár másfélszer annyit is fizethettek a vevők, mint néhány száz kilométerre nyugatra. A két piac összekapcsolásával azonban szinte kiegyenlítődtek az árak. Ha ugyanis nálunk annyiba került volna a gáz, amennyiért korábban a Gazprom adta, akkor a nyugati kereskedők is ide jöttek volna eladni. Így az oroszok kénytelenek voltak árat csökkenteni, ha meg akarták tartani közép-európai vevőiket.


Egy vezeték megépítésének jelentőségét legjobban talán a magyar-szlovák cső mutatja (megj.: 2014), amelyen átadása óta alig volt érdemi szállítás, de már puszta létével – azzal, hogy lenne lehetőség máshonnan vásárolni – lenyomta az orosz árakat.

...

Az elmúlt években így elég kényelmes helyzetben voltunk: teljesen likvid volt a piac, vehettünk az oroszoktól és nyugatról is, méghozzá akár jóval többet is, mint amire szükségünk volt. Ráadásul a világpiaci folyamatok miatt a gáz ára is úgy alakult, hogy az eredetileg rendesen túllőtt rezsicsökkentés fenntarthatóvá vált.



A nagy Gazprom-terv


Ebbe rondítottak bele az oroszokkal azzal, hogy elhatározták: leállítják az Ukrajnán keresztüli szállításokat, és más útvonalon keresztül juttatják el a gázt Európába. Az ukrán tranzit megszüntetése hatalmas kapacitást vesz ki a rendszerből. Ezen az útvonalon eddig évi 140 milliárd köbmétert is szállíthattak, ami a teljes Európába irányuló orosz export durván háromnegyede. A fő gond azonban nem is az, hogy ez megszűnik, hanem, hogy az oroszok miként oldották meg a helyettesítését. Némileg leegyszerűsítve ugyanis az történt, hogy


a Gazprom lefoglalta azt az útvonalat, ami eddig Közép-Európa számára az orosz gáz alternatívája volt, és így jórészt ismét elvágta térségünket a konkurenseitől.

Mindezt ráadásul az uniós szabályok tökéletes betartásával, kihasználva egyes európai országok illetékes hatóságainak bénázását.


Az európai gázhálózatot nagyjából úgy kell elképzelni, mint egy fizetős kapukkal felszerelt autópályát. A fizető kapukat az úgynevezett határkeresztezők jelentik, azaz azok a pontok, ahol egyik ország területéről a másikra átlép a vezeték. A csőbe az tehet gázt, aki itt leköti a kapacitást, azaz a hasonlatnál maradva fizet azért, hogy felhajthasson az autópályára. Igen ám, de míg egy közúton legfeljebb elméleti korlátja van a használók számának, itt elég egyértelmű határok vannak: több gázt nem lehet a vezetékbe rakni, mint amennyi belefér, azaz az útra csak meghatározott mennyiségű autó hajthat fel

...

Bár az aukciók nyertesei nem nyilvánosak, a szakma egyértelműen úgy kezeli, és a REKK tanulmányában is biztosra veszik,


hogy a Gazprom egymaga bérelte ki nagyon hosszú időre a teljes „autópályát”.



Gyűrűvel zárták körül Közép-Európát

...

A kapacitásokat értékesítő állami hivatalok ott követték el a hibát, hogy vagy nem ismerték fel időben a Gazprom terveit, vagy nem foglalkoztak ezekkel, így engedték hosszútávra szinte teljes egészében az oroszoknak lefoglalni az Oroszország–Németország, Németország–Csehország, Csehország–Szlovákia útvonalat. Azt a gázfolyosót, amit a REKK megfogalmazása szerint épp azért építettek, hogy




Bár az uniós szabályok szerint nem kaphatja meg a teljes szállítási kapacitást egy szereplő hosszú távra, de csak 10 százalékot kell fenntartani rövidebb szerződésekre, a maradék kilencven eladható. A német, cseh és szlovák szállító vállalatok a hatóságok asszisztálásával pedig ezt el is adták évtizedekre – vélhetően – a Gazpromnak. Sőt, az oroszok délről is elkezdték kiépíteni a kört: ott a Fekete-tengeri alatt futó Török Áramlaton hozzák be a gázt, és a bolgár, illetve a szerb kapacitásokat is lekötötték.


A Konopljanik által emlegetett gyűrűt így egyelőre csak azért nem sikerült bezárni, mert a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) az európai tender előtt az utolsó pillanatban úgy döntött, hogy nem engedélyezi hosszútávra értékesíteni a magyar határkeresztezőket, és emellett azóta is kitartott. (Megj.: most tessenek figyelmesen olvasni.)
A döntést éppen azzal indokolták, amit a többi ország hasonló hivatalai figyelmen kívül hagytak, tehát hogy



Így sem kell szerződés​


A gond csak az, hogy a magyar hatóság szemfülessége önmagában nem volt elég, hiszen a többi határkeresztező lekötése miatt a magyar határig a jelenlegi hálózaton már így sem tud más érdemben szállítani, csak a Gazprom (legalábbis a lekötött mennyiség 90 százalékig)."
Ez a cikk egy mementója annak, hogy a honi "független-objektív" média csontnélkül vette át a nyugati rágalmakat, fikarcnyi nemzeti érzületről nem téve tanubizonyságot. Ugyanis a 2014-es magyar-magyar(szlovák: ) interkonnektor tette azt lehetővé, hogy több mint 30%-al olcsóbb legyen a gáz Magyarországon mindenki számára, tehét igenis új kapcsolatok jöttek létre, s ezen a sikeren felbuzdúlva építették a többit is (ez egy olyan terület egyébként, ahol kormányokon átívelően jó döntések születtek pl. a jelenlegi gáztározói kapacitás 2008-ra épült ki). Ilyen lett volna a magyar-magyar(román: ) vezeték is, ha az exxon és az omw végül elkezdte volna a kitermelést a román mezőkön.

A cikkből az is kiderül, hogy ezt az "energiafüggetlenséget", pont más országok hatóságai, az eu-s kiskaput(?) kihasználva lehetetlenítették el (háború ide vagy oda), aminek két oka lehet: 1. az ottani hatóságok és döntéshozók korruptak (ez kizárt dolog, csak nálunk fordulhat elő) 2. dilettánsok vezetik az ottani hatóságokat. Mindenki döntse el melyiknek nagyobb az esélye.

Majd ez a cikk kiváló emlékeztetője annak is, hogy két évig ütötték a "független-objektívok" a hosszútávú gázszerződést az oroszokkal, mert az amúgy se ér semmit. Tessék megnézni mi a helyzet ma. Mennyit is ér akkor ez a szerződés, mikor már nem is az árról folyik a vita, hanem arról, hogy lesz-e vagy sem? Hogy erre valakik gondoltak a megfelelő helyeken, vagy csak "megint" szerencsénk volt, azt nem tudom, döntsék el Önök.

Mi voltunk az utolsók és egyben az egyetlenek, akik nem zárták be a gázgyűrűt, de mégis rajtunk csattan az ostor e tekintetben is nyugaton, vagy éppen itthon a "megfelelő" helyekről. Napi szitok a honi médiában, hogy a mi országunk a legkiszolgáltatottabb az orosz gáznak az eu-ban, csak az a helyzet, hogy ez sem igaz. Nálunk is óriási a gond, mivel ez az arány 75%-ra tehető, de például a cseheknél valami 98% volt és a szlovákoknál is rendkívül magas ez a szám. Egyszerűen hihetetlennek tartom, ami ebben a kérdésben itt folyik.
 

Sniper

Well-Known Member
2018. április 10.
2 257
26 815
113
Szerintem ezeket a kiszóródas modellezést hagyjátok meg azoknak akik értenek hozzá.

Csernobilban a kijutás mértéke azért volt nagy mert 1 hétig égett a reaktor a rengeteg grafit moderátor miatt. A gőzrobbanas miatt megsérült a kontément teteje és a tűz miatt a sugárzó anyag átjutott az első inverziós rétegen. Ezek miatt már a magasabb légkörben gyorsabban és messzebbre terjedt.

A VVER reaktoroknál ez nem fordulhat elő:
1. Nincs benne grafit ami éghető.igy nem lesz benne tűz.

2. A kontementet elég nehéz lerombolni, csak akkor lehet ha direkt bunkerromboló bombákkal támadják.

3. Ha leáll valami miatt a hűtés a biztonsági berendezések leállítják a reaktort.

4. Amennyiben az ott tárolt sugárzó anyag tárolóból lesz kijutás akkor ott telephelyen belüli lesz az esemény.
Szia!

A fukushimai BWR típusú reaktorban volt grafit? Megállt a ki szóródás 30 km-nél? Fukushimában is leállt a hűtés - > gőzrobbanás - > elszállt az épület teteje..

Egyéb észrevétel?
 

Ursula

Well-Known Member
2022. február 25.
5 676
48 651
113
Robert C. Castel

Huntington csapdája​




Szerintem nem a legjobban sikerült írása!
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 550
18 886
113
Amit leírt az évek és több száz milliárd forint, s nem kizárólag rajtunk múló beruházás; mert ha nem vezetéken érkezik az olaj, az nagyon komoly logisztikai kihívás + többletköltség (ha egyáltalán így pótolható a mennyiség, mert szerintem itt számos plusz költség lehetséges).
Ezenfelül nem mindegy, hogy újat építünk, s akkor ki nem használt kapacitásunk lesz, vagy a meglévő kerül átalakításra.

Mindezek után egyébként újra függőségbe kerülünk, csak akkor már nem az orosz olajtól, hanem mástól fogunk függeni, s mindezektől függetlenül semmi garancia nincs arra, hogy a kárpátaljai magyarságnak ennek okán jobban tudunk majd segíteni, legfeljebb egy indokkal kevesebb marad az ukrán sovinisztáknak, amiért a magyarokat vegzálhatják, ha éppen úgy tartja kedvük.

Függeni egy irányból tudunk, mert nincs más alternatíva.
Ezt használja ki most Putyin.
Ha lenne más lehetőségünk, nem tudna zsarolni.
A magyarok érdekeit pedig akkor tudjuk jól képviselni, ha sem orosz, sem ukrán nem fenyegethet, zsarolhat.
 
S

speziale

Guest
Nem saját, de tökéletesen egyet lehet vele érteni:

Tegyük még hozzá, hogy Moszkva eredeti szándékait lajstromozva,
  • az ukrán kormány megdöntése: kudarc.
  • a Donbasz elfoglalása: jelenleg sikertelen hadművelet.
  • összekapcsolódás a Dnyeszteren túli területekkel: kudarc.
  • Ukrajna tengerhez való hozzáférésének elzárása: kudarc.
  • a NATO-terjeszkedésének megállítása: kudarc.
  • a russzofóbia megállítása: kudarc.
  • Ukrajna lefegyverzése: óriási kudarc.