Megdöbbent mennyire egyoldalúan állnak hozzá sokan a történtekhez. Orosz = rossz, ukrán = jó, vagy éppen fordítva.
Minden ilyen klisé dúrva leegyszerűsítés, bár tény, hogy a többségnek erre van szüksége.
Valójában az oroszok láthatóan tényleg kímélni akarják az embereket és az infrastruktúrát is. Elég egyértelműen jelezték, hogy az elfoglalt területeket meg akarják tartani. Ergo minél inkább lerombolják, később annál több feladatot jelent majd nekik a helyreállítás. A hadművelet első napjaiban gyönyörűen lehetett látni, hogy civilek akár egy biciklivel is meg tudtak állítani egy-egy katonai konvojt, persze ma már ez valószínüleg nem jönne össze, mert a támadónak túl sok negatív tapasztalata gyült össze, mi történhet ilyen esetben (ugyanígy kezdődött 2014-ben is a fegyveres konfliktus, csak akkor még az ukránokat állították meg a helyiek sokszor csak egy Zsigulival).
Persze ha házak közül lőnek rád, akkor kénytelen vagy visszalőni, hiszen az ukránok gyakorlatilag 1. vh-s üzemmódban minden négyzetméterért küzdenek, így a lakott településeket sem adják fel, bármekkora áldozattal is jár ez a papíron saját civil lakosságuk körében.
Ebből is csak az látszik, hogy vezetőik lemondtak ezekről a területekről, még ha hivatalosan nem is ezt kommunikálják. És ugyanezt támasztják alá a belső menekültek beszámolói is, akik nem egyszer számolnak be arról, hogy a saját (értsd ukrán) haderejük lőtt rájuk menekülés közben.
A legszebb az, hogy a sok okra visszavezethető lassú haladást főleg a nyugati mainstream média leegyszerűsítve az oroszok inkompetenciájának bizonyítékaként kezeli, amit a fórumban is egyesek tovább építenek.
Ne legyünk naívak, és ne becsüljük le az orosz haderőt. Jelenleg fél szívvel, fél gőzzel és korlátozott erőforrás bevonással, a lehetőségekhez képest óvatoskodó üzemmódon zajlanak a hadműveletek. A történelemben eddig mindenki megszívta, aki lebecsülte a Szovjet/Orosz haderőt. Tény, hogy lassú a haladás, de ez két testvérnép harca, ahol az egyik fél egy hosszú ideje nem látott területszerző háborút kezdett. Adottak a képességek és a lehetőségek, hogy a városokat, a katonai / politikai döntési centrumokat leradírozzák a térképről. Mégsem teszik, mert vélhetően arra készülnek, hogy ezekre nekik is szükségük lesz. Nem akarnak pl. egy Rada-t újra felhúzni, ha x éven belül majd már nekik kell megszervezni a közigazgatást, és szükségük lesz a meglévő infrastruktúra elemekre. A másik fontos oka a lassú haladásnak, hogy Ukrajna, mint a Szovjetunió második legnagyobb tagországa a második legnagyobb haderőt is örökölte meg a széteső kolosszustól. Ez nem egy Irak vs. Usa küzdelem, elég csak a háború előtt meglévő nehéztechnika számaira ránézni. Ráadásul egy ukrán t72 az a szovjet verzió, nem a másodvonalbeli VSZ-es, és nem a harmadvonalbeli arab (pl iraki) példány. Főleg ez utóbbihoz képest lényegesen vastagabb bőre van és a löveg (pontosabban a rendelkezésre álló lövedékek) páncélátütő képessége is lényegesen nagyobb. És még ha ez a technika csak papíron is létezett, mára, mindent, amit lehetett, beüzemeltek, amire kiegészítésként még rájön az időközben átadott nyugati technika is. Ebben a háborúban, ilyen peremfeltételekkel az USA sem lenne képes sokkal többre.