[HÍREK] Ukrajnai fegyveres konfliktus

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 461
15 922
113
Szánalmas...és még van olyan itt a fórumon aki szerint a Honvédség a csövesbánat.
376425025-318012327454125-3388383885920401315-n.jpg

Majd el felejtettem! A világ 5. legnagyobb gazdasága...

Azért azt is nézd MIRE rakták rá... :D

Megjegyzem a háború csak felgyorsította a drónok elleni védelem fejlesztését - most már nem ülhet egyetlen haderő sem nyugodtan, amíg sem az EW, sem a hardkill légvédelem nincs szolgálatban kielégítő hatékonysággal. Ez most kvázi globális probléma, mivel megjelent egy klasszikus légierőtől olcsóbb légi fenyegetés, amire hozni kell a klasszikus légvédelemtől olcsóbb védelmi rendszert.

Valszeg irányított energiájú fegyverek, esetleg AI vezette vadász-drónok. Bármi is lesz a megoldás, baromi gyorsan kell, mert jelenleg kb. senki nincs ezek ellen védve. Sem mi, sem más.
 

amper

Well-Known Member
2011. december 12.
990
11 690
93
Szánalmas...és még van olyan itt a fórumon aki szerint a Honvédség a csövesbánat.
376425025-318012327454125-3388383885920401315-n.jpg

Majd el felejtettem! A világ 5. legnagyobb gazdasága...
Itt legalább valaki vette a fáradságot, még ha nagyrészt feleslegesen is. És van mit védeni, ember is van a kiszolgálásra. Nálunk a plexiket nem sikerült letakarni a 29-eseken, valami ronggyal. Mert ugye, azok a mi tulajdonaink, rottyon az egész. Van még svéd tulajdonú vadászgép amit használunk, bár nincs elég emberünk kiszolgálni. 1 századot! Igen, csövesbánat a köbön!
 

Lucullus

Well-Known Member
2022. március 13.
203
894
93
Szánalmas...és még van olyan itt a fórumon aki szerint a Honvédség a csövesbánat.
376425025-318012327454125-3388383885920401315-n.jpg

Majd el felejtettem! A világ 5. legnagyobb gazdasága...
Szerintem ötletes. Már ha hatékony. Bár mindent ilyen olcsón lehetne megoldani.
Azért bevetés előtt ledobálgatni azt a sok gumit...
A hátránya talán - azon kívül, hogy ronda és szánalmasnak tűnik -, hogy a sok gumi mogatása veszélyezteti a borítást meg az antennákat.

Ennek a sok guminak az elhelyezéséhez és levételéhez alaposan kiképzett emberek kellenek, különben baj lehet.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 757
66 587
113
Szánalmas...és még van olyan itt a fórumon aki szerint a Honvédség a csövesbánat.
376425025-318012327454125-3388383885920401315-n.jpg

Majd el felejtettem! A világ 5. legnagyobb gazdasága...
Mit látunk a képen?
Egy első szériás, Szergyukov-szürke Szu-34-est, autógumikkal telehordva, egyik hajtóműve nélkül.
Ez valahol készült, valamikor.
Hogy miért pakolták tele autógumikkal ezt a láthatóan donnor gépet, az nem világos.
Ebből még nem következnek gazdasági kérdések. Ha csak az nem, hogy az USAF mostanság kannibalizálja az első sorozat F-22-eseit, hogy a többi tovább élhessen.
Ez van.
 

reich_und_roll

Well-Known Member
2016. szeptember 27.
4 386
24 723
113
Szánalmas...és még van olyan itt a fórumon aki szerint a Honvédség a csövesbánat.
376425025-318012327454125-3388383885920401315-n.jpg

Majd el felejtettem! A világ 5. legnagyobb gazdasága...

Egyreszt ha ezt a fotot megnezted volna jobban nem irtal volna ekkora baromsagot.

Masreszt pedig ettol a fototol teljesen fuggetlenul a Honvedseg sajnos valoban „csövesbánat“.
 

Öregtankos

Well-Known Member
2022. február 26.
7 773
51 127
113
 

jurgenbauer

Well-Known Member
2015. február 1.
26 567
89 736
113
RCC
INNEN MÁR MENNI FOG A DOLOG
Egy héttel ezelőtt Olexander Tarnavszkij dandártábornok egy jelentős ukrán áttöréstől számolt be a Guardian hasábjain.
(https://www.theguardian.com/world/2023/sep/02/everything-is-ahead-of-us-ukraine-breaks-russias-first-line-of-defence-in-stronghold)
A Tarnavszkij interjú legérdekesebb megállapítása az volt, hogy az ukrán hadsereg túl van a dolgok nehezén és innen már menni fog a dolog
Hogy pontosan mit törtek át és hogy áttörés helyett csupán egy különleges műveleti egység beszivárgásáról van-e szó, továbbra is vita tárgyát képezi az elemzők között.
Azóta eltelt egy hét és semmi sem változott.
A kérdés az, hogy miért?
A taktikai szinten ennek számos oka van, de a valódi okot a műveleti szinten kell keresnünk.
Ha megvizsgáljuk az orosz csapatok elhelyezkedését, akkor a front teljes hosszában egy igen széles, összefüggő "falat" látunk. Ezen a falon igen kevés hézag van, az egyik furamód pont az orihivi szektorban, ahol az ukránoknak a legmélyebbre sikerült behatolni. A hézag mindkét oldalán igen jelentős orosz csapatösszevonásokat látunk.
Hogyan lehet ezt megmagyarázni?
Az egyik magyarázat, hogy az oroszok újra "benézték" és hanyagságból pont a legveszélyeztetettebb szakaszt hagyták üresen.
A másik magyarázat, hogy az oroszok megpróbálják azt ami eddig még egyik félnek sem sikerült ebben a háborúban. Egy műveleti szintű katlan létrehozását.
Mivel az ukrán hadvezetés teljesen tisztában van egy túlságosan mély és túlságosan keskeny ék sebezhetőségével, az erőfeszítéseik az ék kiszélesítésére illetve biztosítására irányulnak mindkét szárnyon.
A kérdés az, hogy a szkanderben a politikai ambiciók és a katonai realizmus között, melyik fog felülkerekedni.
Kb. 280k+ katonája van tartalékban a ruszkiknak amivel betömhetnek bármilyen lyukat, ha lyuk keletkezne a védelemben. Egyszerűen értelmetlen itt bárminek is az elfoglalásáról beszélni, pláne értelmetlen olyanról, amit áttörésnek hívunk.

Mivel a Challengereket vetik be, vsz tényleg bőven 300 alatt lehet az összes harckocsijaik száma. Más értelme egy ilyen szutyoknak az első vonalba küldésén nincs, max. ha kifogytak minden másból.

A gumis hülyeségen meg kár kiakadni: ezt csinálták a brit és amerikai erők is Afganisztánban.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 490
24 011
113
Most hozta le az RTL híradó hogy szakértők szerint is ukrán rakéta csapódott be (bár balesetnek mondják) Kosztyantinyivka belvárosában.

Sőt:


Valami változást érzek a mainstream médiában :rolleyes:
 

balsteffl

Well-Known Member
2014. szeptember 1.
1 754
21 567
113
Stoltenberg blöfföl az ukrán NATO-csatlakozásról

Írta: Lucas Leiroz, újságíró, a Geostratégiai Tanulmányok Központjának kutatója, geopolitikai tanácsadó.

Az Ukrajna esetleges NATO-csatlakozásáról szóló viták még messze nem értek véget. Most a NATO vezető tisztségviselője kijelentette, hogy Kijev közel áll a régóta várt csatlakozáshoz, ami meglepő, tekintve, hogy Zelenszkijt nyilvánosan figyelmen kívül hagyták a blokk legutóbbi csúcstalálkozóján.
A szavakat a szövetség vezetője, Jens Stoltenberg mondta szeptember 7-én, az Európai Parlament tagjaival való találkozó során. Beszéde során hangsúlyozta, hogy a katonai blokk "ugyanazokat az értékeket [és] ugyanazokat a kihívásokat" osztja meg Ukrajnával, emellett kommentálta a Kijev szövetségbe való integrációjának közelmúltbeli előrehaladását.
A vilniusi csúcstalálkozót felidézve Stoltenberg kijelentette, hogy bár nem kapott pontos "útitervet" a csatlakozáshoz vezető útról, Kijevnek ígéretet tettek arra, hogy néhány lépést előre fognak lépni a folyamatban. A megállapított lépések között szerepelt a katonai interoperabilitás növelése, Ukrajna hivatalos képviseleti tanácsának létrehozása a NATO-n belül, valamint a folyamat egyszerűsítése, a többi tagjelöltnek teljesítendő egyes bürokratikus követelmények kihagyásának lehetőségével. Tekintettel arra, hogy ezeket az intézkedéseket már végrehajtották, Stoltenberg úgy véli, hogy Kijev most közelebb van a tagsághoz, mint valaha.
"Megismételtük, hogy Ukrajna a NATO tagja lesz, de aztán három olyan elemmel egészítettük ki, amelyek ténylegesen közelebb viszik őket a tagsághoz (...) És ez a három dolog, az interoperabilitás, a NATO-Ukrajna Tanács és a tagsági akcióterv követelményének eltörlése Ukrajna számára, azt mutatja, hogy Ukrajna soha nem volt közelebb a NATO-tagsághoz, mint most" - mondta.
Stoltenberg azonban legutóbbi beszédében sem adott "útitervet" Kijev számára. Csak annyit mondott, hogy a három ígéret teljesítése most "közelebb" hozza a csatlakozást, mint korábban, de azt nem közölte, hogy mi lesz a következő lépés ebben a folyamatban. A belépésről szóló újabb tárgyalásokról sem hangzott el bejelentés, a beszéd csupán arra korlátozódott, hogy "közel van", anélkül, hogy konkrét bizonyítékokkal alátámasztották volna ezt a következtetést.
A gyakorlatban a szavak puszta blöffnek tűnnek. A mai napig nem történt jelentős előrelépés a folyamatban, és úgy tűnik, a NATO nem érdekelt abban, hogy ezt a napirendet előbbre vigye. Mindazonáltal, hogy a szövetség nyilvános imázsát pozitívan tartsa, és elkerülje a Kijev és a mainstream média kritikáját, Stoltenberg felidézi a tagsági ígéretet, és megpróbál új "reményt" adni a proxy-államnak. A cél az, hogy elhitesse Ukrajnával és támogatóival, valamint a nyugati közvéleménnyel, hogy a csatlakozás valóban meg fog történni, még akkor is, ha minden jel arra utal, hogy a projektet "befagyasztják".
Ukrajna szövetségbe való felvételének elutasítása a helyes hozzáállás, mivel az ország jelenleg nyílt konfliktushelyzetben van. Tekintettel a NATO kollektív védelmi normáira, a kijevi rezsim belépése egy nyílt globális konfliktus azonnali kezdetét jelentené. Köztudott, hogy Kijev a NATO-ért harcol a harctéren, a nyugati vezetők utasításainak engedelmeskedik, és meghatalmazottként működik. A neonáci rezsim részvétele a szövetség háborús terveiben azonban minden bizonnyal erre a proxy-szerepre korlátozódik.
A NATO háborút akar Oroszországgal, de nem akarja megkockáztatni, hogy csapatait elveszítse egy olyan közvetlen összecsapásban, amelyben nincs esélye a győzelemre. A szövetség számára sokkal érdekesebb egy proxy-háború fenntartása, amellyel megpróbálják hosszú távon "kikészíteni" Oroszországot anélkül, hogy a nyugati országoknak olyan nagy közvetlen károkat okoznának. A NATO közvetlen háború iránti érdektelenségét bizonyítja, hogy a szövetség figyelmen kívül hagyta például a Lengyelország és Románia elleni "orosz támadásokról" szóló ukrán hamis zászlós állításokat. Ha a NATO közvetlen konfliktust akarna Oroszországgal, akkor minden bizonnyal átvenné az ukrán narratívát - de ez nincs a Nyugat terveiben, legalábbis egyelőre.
A nyugati országok tudják, hogy a többpólusúvá válás geopolitikai folyamatának megakadályozása érdekében egyszerre kell semlegesíteni Oroszországot és Kínát. Lehetetlen egyszerre mindkét hatalommal háborút nyerni, ezért a tét az Oroszországgal való proxy konfliktusok fenntartása és egy Kína-ellenes katonai kampány indítása a jövőben. Ebben az értelemben a jelenlegi ukrajnai konfliktust csak a NATO valódi oroszellenes stratégiájának egyik részének kell tekinteni.
Kijevben nincs semmi olyan "különleges", ami legitimálná a nyugati beavatkozást a javára. A NATO által nyújtott katonai segélyt nem a "közös értékek" vagy a "demokrácia védelme" motiválja, ahogy a propaganda mondja. Ez csak egy módja annak, hogy közvetve meghosszabbítsák az Oroszországgal való konfliktust.
A Nyugat számára az ukránok ebben a forgatókönyvben csak "ágyútöltelék". Megdöbbentő valóság, de Ukrajna már régen beleegyezett, hogy részt vesz ebben a háborús tervben, amikor 2014-ben úgy döntött, hogy a Nyugathoz csatlakozik.
Ha tehát a közeljövőben nem jelennek meg olyan új tényezők, amelyek valódi előrelépést jeleznek az ukrán tagság érdekében, akkor Stoltenberg szavai egyszerű blöffnek tekinthetők, mivel Kijev csatlakozása nem tűnik a NATO érdekeinek megfelelőnek.