Ukrán népmesék
Donald Trump "soha" nem fogja támogatni Putyint, mondja Volodimir Zelenszkij
Az ukrán elnök azonban attól tart, hogy országa néhány nyugati támogatója elveszíti a hitét
OLODYMYR ELENSZKIJ
nem akar hosszú háborúra gondolni, nemhogy beszéljen ennek lehetőségéről az ukránoknak, akik közül sokan még mindig a gyors győzelemről álmodoznak. De éppen erre készül. "Készen kell állnom, a csapatomnak készen kell állnia a hosszú háborúra, és érzelmileg készen állok" - mondja az ukrán elnök a The Economistnak adott interjújában. A kijevi YES konferencia, egy nemzetközi tanácskozás margóján beszél, nyugodt, higgadt és komor. Egy évvel ezelőtt ugyanezen a helyszínen a hangulat elektromos és eufórikus volt; a teremben minden okostelefonon ott csengtek a hírek arról, hogy az ukrán erők sikeresen visszaszorították Oroszországot a Harkiv régióból.
Idén a légkör teljesen más. Három hónapja tartó ellentámadása óta Ukrajna csak
szerény előrelépést ért el a rendkívül fontos déli tengely mentén, a Zaporizzsjai régióban, ahol megpróbálja elvágni Vlagyimir Putyin "szárazföldi hídját" Oroszországtól a Krímig. A nyugati vezetők fejében ott motoszkál a kérdés, hogy ez mennyi ideig fog tartani, vagy hogy sikerrel jár-e. Ők még mindig szépen beszélnek, és ígéretet tesznek arra, hogy Ukrajna mellett állnak, "ameddig csak szükséges".
De Zelenszkij úr, a közönségét jól ismerő egykori televíziós színész,
néhány partnerében hangulatváltozást észlelt. "Van ez a megérzésem, olvasom, hallom és látom a szemüket [amikor azt mondják], hogy "mindig veletek leszünk"" - mondja angolul (egy olyan nyelven, amelyet egyre folyékonyabban beszél). "De látom, hogy ő vagy ő nincs itt, nincs velünk".
A frusztráció gesztusaként széttárja a kezét. Egyes partnerek talán úgy látják, hogy Ukrajna közelmúltbeli nehézségei a harctéren okot adnak arra, hogy tárgyalásokra kényszerítsék Oroszországgal. De "ez egy rossz pillanat, mivel Putyin ugyanezt látja".
Miután nem sikerült gyorsan legyőzni Ukrajnát, úgy tűnik, Putyin úr eltökélte, hogy kimeríti az országot, és kifárasztja partnerei elszántságát, hogy továbbra is finanszírozzák és fegyverekkel lássák el. Célja, hogy Ukrajnát egy diszfunkcionális, elnéptelenedett állammá tegye, amelynek
menekültjei problémákat okoznak Európában. Zelenszkij úr szerint azonban Oroszország maga is törékeny. Putyin úr "nem érti, hogy a hosszú háborúban veszíteni fog. Mert nem számít, hogy [az oroszok] 60%-a vagy 70%-a támogatja őt. Nem, a gazdasága fog veszíteni". Ahogy Ukrajna növeli az Oroszországon belüli csapásait, az oroszok kínos kérdéseket fognak feltenni arról, hogy a hadseregük képtelen megvédeni őket, "mert
a drónjaink le fognak csapni". Az orosz elnök tekintélyét meggyengítette Jevgenyij Prigozsin, a Wagner zsoldoscsoport főnöke júniusi lázadása, akit később meggyilkoltak. Zelenszkij úr szerint ez tovább gyengül.
Ugyanakkor az ukrán elnök nagyon is tisztában van azzal, hogy országát milyen veszélyek fenyegetik, ha a Nyugat elkezdi megvonni gazdasági támogatását. Ez nemcsak Ukrajna gazdaságának, hanem háborús erőfeszítéseinek is ártana. Ezt ő maga fogalmazza meg szűkszavúan. "
Ha nem vagy Ukrajnával, akkor Oroszországgal vagy, és ha nem vagy Oroszországgal, akkor Ukrajnával vagy. És ha a partnerek nem segítenek nekünk, az azt jelenti, hogy segítenek Oroszországnak győzni. Ennyi az egész." Mivel több nyugati szövetségese (köztük Amerika) jövőre választásokat tart, Zelenszkij úr tudja, hogy a támogatás fenntartása nehéz lesz, különösen, ha nem történik jelentős előrelépés a fronton.
Az ukrán elnök
kiválóan ért a nyugati közvélemény megszólításához, gyakran a politikusaik feje fölött. Még mindig úgy véli, hogy a legjobb módja annak, hogy "meggyőzzük a kormányokat, [hogy elhitessük velük], hogy a jó oldalon állnak, az, hogy a
médián keresztül nyomást gyakorolunk rájuk. Az emberek olvasnak, az emberek vitatkoznak, az emberek véleményt formálnak, és az emberek nyomást gyakorolnak" - mondja. A közvélemény volt az, ami arra késztette a politikusokat, hogy a háború első napjaiban növeljék az Ukrajnába irányuló fegyverszállításokat. Szerinte ennek a
segítségnek a csökkentése nemcsak az ukránokat, hanem
a nyugati szavazókat is feldühítheti. Elkezdenék megkérdezni, hogy mire volt jó ez az egész erőfeszítés. "Az emberek nem fogják megbocsátani [a vezetőiknek], ha elveszítik Ukrajnát".
Ha Putyin úr azt reméli, hogy Donald Trump győzelme a 2024-es amerikai elnökválasztáson győzelmet hoz számára, akkor téved. Trump "soha" nem támogatná Vlagyimir Putyint. "Az erős amerikaiak nem ezt teszik". Arra számít, hogy Joe Biden újraválasztása esetén is marad a pályán. ("Akarják Afganisztán, második részt?") És reméli, hogy az Európai Unió nem csak a segélyeket fogja továbbra is nyújtani, hanem még idén tárgyalásokat kezd Ukrajna csatlakozási folyamatáról. (Erre a lépésre várhatóan egy decemberi csúcstalálkozón kerül sor.) "Ez támogatni fogja a morált Ukrajnában. Ez energiát fog adni az embereknek".
A morál fenntartása kulcsfontosságú. Zelenszkij úr szerint ezért lényeges még a frontvonalon elért korlátozott előrelépés is. "Most már van mozgás. Ez fontos." A súlyos kezdeti veszteségek és a sietve alkalmazott taktika után az ukrán katonák végre
áttörték az elsőt Oroszország három fő védelmi vonalából Zaporizzsja térségében. Zelenszkij úr ragaszkodik hozzá, hogy még mindig jöhet egy nagy áttörés: "Ha délen nyomjuk őket, akkor
el fognak futni".
Az ellentámadás másodlagos frontján, a keleti Bahmut város közelében az ukrán erők
lassan szintén területeket foglalnak vissza. "A teljes körű háború első napjaiban folyamatosan visszaszorítottak minket. Minden egyes nap. Bevettek néhány várost, több száz falut" - mondja. Most az ukrán erők kúsznak előre. De a csapatoknak herkulesi feladat elé néznek, hogy az előrenyomulást bármelyik tengely mentén stratégiai áttöréssé változtassák.
Az offenzíva lassúságára vonatkozó nyugati panaszokra Zelenszkij úr azt válaszolja, hogy ez a v
eszély rendkívüli szintjét tükrözi. A területek visszaszerzését
egyensúlyba kell hozni a lehető legtöbb élet megóvásával. A katonáknak csökkenteniük kell a kockázatokat: felderítést kell végezniük, drónokat kell használniuk, el kell kerülniük a közvetlen összecsapásokat. Szerinte
Ukrajna "ezreket" veszített volna, ha követi azt a tanácsot, hogy sokkal több katonát küldjön. Ez nem az a fajta háború, ahol "az ország vezetője azt mondja, hogy az ár nem számít". Ez a különbség közte és Vlagyimir Putyin között. "Számára az élet semmit sem jelent".
Miután hónapokig építette a várakozásokat az ellentámadással kapcsolatban, Zelenszkij úr óvatosan igazítja üzenetét a valósághoz.
A győzelem nem "holnap vagy holnapután" fog bekövetkezni, mondja. De ez nem valami fantasztikus álom. Ukrajna megérdemli a győzelmet, és a Nyugatnak támogatnia kell. Az orosz hadsereg "sok embert veszít", és átcsoportosítja a tartalékait, hogy megállítsa az ukrán előrenyomulást - mondja: "
Ez azt jelenti, hogy veszítenek".
Zelenszkij úr hangosan kopogtat az asztalon, és határozottan elutasítja a Vlagyimir Putyinnal való kompromisszum gondolatát.
A háború addig fog folytatódni, "amíg Oroszország ukrán területen marad" - mondja. Egy tárgyalásos megállapodás nem lenne tartós. Az orosz elnök szokása, hogy "befagyasztott konfliktusokat" hoz létre Oroszország határain (például Grúziában), de nem öncélúan, hanem azért, mert célja a "
Szovjetunió helyreállítása". Azok, akik úgy döntenek, hogy a Kremlben ülő emberrel tárgyalnak, "becsapják magukat", hasonlóan azokhoz a nyugati vezetőkhöz, akik 1938-ban Münchenben megállapodást kötöttek Adolf Hitlerrel, hogy aztán végignézzék, ahogyan az megszállja Csehszlovákiát. "A hiba nem a diplomácia. A hiba a Putyinnal való diplomácia. Ő csak önmagával tárgyal".
Zelenszkij szerint az Ukrajnának nyújtott segélyek megkurtítása csak meghosszabbítja a háborút. Ez pedig
kockázatot jelentene a Nyugat számára a saját hátsó udvarában. Nem lehet megjósolni, hogy az európai országokban élő több millió ukrán menekült hogyan reagálna arra, ha elhagynák az országukat. Az ukránok általában "jól viselkedtek" és "nagyon hálásak" azoknak, akik menedéket nyújtottak nekik. Nem fogják elfelejteni ezt a nagylelkűséget.
De nem lenne "jó történet" Európa számára, ha "sarokba szorítaná ezeket az embereket".
Eközben egy hosszas kimerítő háború útelágazás jelent Ukrajna számára. Az ország még több embert veszítene, mind a frontvonalakon, mind az elvándorlás miatt. Ehhez "teljesen militarizált gazdaságra" lenne szükség. A kormánynak ezt a kilátást a polgárok elé kellene tárnia - mondja Zelenszkij úr, anélkül, hogy megmondaná, hogyan;
az új társadalmi szerződés nem lehet egy ember döntése. Az elnök azt mondja, hogy majdnem 19 hónapja tart a háború, és "erkölcsileg" készen áll a váltásra. De csak akkor fogja felvetni az ötletet népének, ha a nyugati támogatói szemében a gyengeség "trenddé" válik. Eljött ez a pillanat? Nem, még nem, mondja. "Hála Istennek."
But Ukraine’s president fears that some of his country’s Western backers are losing faith
www.economist.com
Újabb zsarolás a kapor elnöktől? Most a menekültek radikalizálódásával fenyeget?
Az Ukrajnának nyújtott nyugati segélyek csökkentése kiszámíthatatlan reakciót válthat ki az EU-ban tartózkodó ukrán menekültek milliói részéről, az Ukrajnának nyújtott nyugati segélyek megszorítása beláthatatlan reakciót válthat ki az EU-ban tartózkodó ukrán menekültek millióiból, akik – mint fogalmazott – eddig általában „jól viselkedtek”, és „nagyon hálásak” azoknak, akik menedéket adtak nekik. Azonban…
De ki fog radikalizálódni, ha hazaküldik őket az elnök parancsára?