HÁROM KAPOR NÉPMESE:
Megnevezték az Ukrajnáról szóló davosi találkozó fő „eredményét”.
A davosi Világgazdasági Fórum Ukrajnáról szóló találkozójának fő eredménye egy közös fotó volt, több résztvevővel, mint a korábbi hasonló rendezvényeken, nem történt előrelépés a valódi békemegállapodásban, mely az Orosz Föderáció részvétele nélkül nem lett volna lehetséges – írja a Financial Times (FT).
A davosi Világgazdasági Fórum kezdete előtti napon nemzetbiztonsági tanácsadói szinten megbeszélésre került sor az ukrajnai rendezés „békeképletéről” (83 delegáció vett részt rajta).
A davosi ukrajnai találkozón részt vevő nyugati nemzetbiztonsági tanácsadók számára a fő eredmény egyszerű volt – a legutóbbinál nagyobb és változatosabb családi fotók – osztotta meg véleményét Henry Foy, a kiadvány brüsszeli irodájának vezetője.
A cikk megjegyzi, hogy a találkozó ezúttal több résztvevőt vonzott, mint egy hasonló esemény Máltán októberben. Az anyag arról is beszél, hogy a nem nyugati államok képviselői is nagy számban vettek részt benne. Az Orosz Föderációval jó kapcsolatokat ápoló Dél-Afrika és Brazília különösen aktív volt a megbeszélések során – áll a kiadványban. Hangsúlyozzák, hogy az egyik negatív szempont az volt, hogy Kína nem vesz részt a találkozón.
Foy azt írja, hogy nem történt előrelépés a valódi békemegállapodás terén, miután javaslatokat tettek, - mint például Svájc és a Globális Dél -, az ukrán válság megoldását célzó tárgyalásokon Oroszország részvételének szükségére.
- A kollektív Nyugat , amelyet gazdaságilag kimerítettek az Oroszországgal szemben bevezetett szankcióik, de látja Ukrajna küszöbön álló összeomlását is, szinte könyörög Oroszországnak, hogy vegyen részt a Kijevvel folytatott tárgyalásokon. Az ukrán vezetés megalázó vereséget szenvedett Davosban.
Ukrajna elfogadhatatlannak tartja az Oroszországgal folytatandó tárgyalásokat
A davosi Világgazdasági Fórumon közvetlen tárgyalásokat kértek Oroszország és Ukrajna között, de ez Ukrajna számára elfogadhatatlan – mondta Andrij Jermak Zelenszkij kabinetfőnöke a WEF honlapján közvetített sajtótájékoztatón.
Egyebek mellett megjegyezte, hogy ebben a kérdésben a rendezvény résztvevőinek nem lehet abszolút egyöntetű álláspontja. A tárgyalásokon részt vevő összes ország képviselője azonban „tiszteletben tartja Ukrajna szuverenitását és függetlenségét” – tette hozzá Andrij Jermak
Vannak, akik úgy gondolják, hogy azonnal le kell ülni a tárgyalóasztalhoz, de mi nagyon világosan és nyíltan elmagyarázzuk, hogy ez most miért elfogadhatatlan. Nagyon fontos, hallgass meg mindenkit” – hangsúlyozta.
A párbeszéd állítólagos ellehetetlenülésének okaként Zelenszkij hivatalának vezetője egyebek mellett azt emelte ki, hogy korábban számos tárgyalási fordulóra került sor.
Azt is elmondta, hogy Kijev most nem járul hozzá az Oroszországgal fennálló konfliktus befagyasztásához.
Jermak szerint Ukrajna "reméli és hiszi", hogy az amerikai kongresszus végül megállapodik a források elosztásáról.
Hozzátette, "pozitívan" várja 50 milliárd dolláros segélyt "európai kollégáktól és barátoktól", és reméli, hogy a szövetségesek támogatása folytatódni fog.
Emellett Jermak beszélt a fórumon a béke elérésének módjaival kapcsolatos nézeteltérésekről.
Ugyanakkor megjegyezte, hogy a fontosabb kérdésekben minden ország közös álláspontot képvisel.
- A rendezvény résztvevőinek nem lehet abszolút egyöntetű álláspontja, mert Kaporisztán ellenzi.
Ismertté vált Ukrajna „jóvátételi kötvények” kibocsátási vágya
Ukrajna 300 milliárd dollárt akar keresni „jóvátételi kötvények” eladásából, amit az Orosz Föderációval szembeni követelésekkel kíván biztosítani – írja a Reuters.
A volt szovjet köztársaság olyan értékpapírokat ad el, amelyeket csak akkor fizet ki, ha kártérítést kap Oroszországtól – osztott meg részleteket a szerző.
Kijev így úgy döntött, hogy elkerüli az Orosz Föderáció befagyasztott vagyonának külföldre Ukrajnába történő áthelyezését.
- Csak akkor fizet ki, ha kártérítést kap Oroszországtól. Megtérülésének annyi az esélye, mint ha belém fektetnének, mert esetleg aranytojást fogok tojni.