RENDSZERVÁLTÁS JÖN...KIJEVBEN
Zelenszkijt hamarosan kiszoríthatják Avdijivkának köszönhetően
Stephen Bryen -- Weapons and Strategy 2024. febr. 19.
Washington előszeretettel reménykedett abban, hogy Oroszországban rendszerváltást idézhet elő.
Most még valószínűbbnek tűnik, hogy lesz rendszerváltás, de nem Oroszországban - Kijevben.
A kijevi rendszerváltás katalizátora az Avdijivkáért vívott véres és mostanra véget ért csata.
Avdijivka nagyon közel van Donyeck városához, a Donbasz régió fővárosi területéhez. Donyeck körülbelül félúton van az Azovi-tengernél fekvő Mariupol és az északon fekvő Luhanszk között. Mind Donyeck, mind Luhanszk kelet-ukrajnai régió (oblaszty), ahol a lakosság többsége orosz ajkú. Mind Donyeck, mind Luhanszk, valamint Herszon és Zaporizzsja 2022 szeptemberében került az oroszok kezére.
Az Avdijivkáért folyó harc már négy hónapja tart, de január óta az oroszok elkezdték kimeríteni a város ukrán védőit. Az orosz hadművelet során északról támadtak, részben egy hatalmas kokszgyártó üzem ellen; délről pedig többszörös támadással a város oldalai ellen. Február első hetének végére az orosz fegyveres erők kettévágták a várost, és folyamatosan nyomultak előre, miközben tüzérséggel és FAB bombákkal bombázták a várost. Ezek különböző méretű, nagy robbanóerejű bombák (FAB-500, FAB-1500), ahol a szám a bomba méretét jelenti kilogrammban.
Avdijivka erősen megerősített és nehéz célpont volt az orosz hadsereg számára. Az oroszok az oldalirányú támadásokra összpontosítottak, amelyek végül kiszorították a fegyver- és élelmiszern utánpótlást, és megnehezítették az erők rotációját. A csata utolsó hetére a városba vezető és onnan kivezető utak orosz tűzparancsnokság alá kerültek.
Zelenszkij Avdijivkára tette fel a hírnevét, és mindenáron meg akarta tartani. Kirúgta általános parancsnokát, Valerij Zaluzsnyijt, aki Avdijivkát vesztes ügynek tekintette. Zaluzsnyij vissza akarta vonni az ukrán erőket a meglévő érintkezési vonalból, és olyan védhető erődítményekbe akarta őket helyezni, amelyek megvédhetik Kijevet és más fontos városokat.
Szirszkij, aki Zaluzsnyij alatt volt szárazföldi parancsnok, most pedig az összes ukrán katonai erő élére került. Szirszkij ugyanaz a fickó, akinek a taktikája Bahmut összeomlásához és nagyon súlyos veszteségekhez vezetett, ami miatt az a város a "húsdaráló" nevet kapta.
Szirszkij azonnal három vagy négy dandárt hívott össze, hogy megmentse Avdijivkát az összeomlástól. De a tervezett mentőakciója szinte azonnal komoly bajba került.
Szirszkij néhány brigádját egy Avdijivkától mintegy 15 kilométerre fekvő kisvárosban, Selydoveban gyűjtötték össze és szervezték meg. Az oroszok felfedezték az ukrán hadsereg Selydovei műveleteit, és Iskander rakétákkal és kazettás fegyverekkel támadtak. A különböző blogokon (pl. Telegram, X) megjelent orosz források szerint az orosz támadás szinte teljesen kiirtott egy egész dandárt, súlyos ukrán veszteségekkel.
Az ukrán propagandamalom nagy sebességre kapcsolt, azt állítva, hogy az orosz támadás egy selydovi kórház szülészeti osztálya ellen irányult. A valóság azonban az volt, hogy Ukrajna körülbelül 1000-1500 katonát vesztett. A legtöbb nyugati hírforrás az ukrán álláspontot ismételgette.
Zelenszkij a müncheni biztonsági konferenciára tartott, ahol álló ováció fogadta. Mielőtt elhagyta Kijevet, utasította Szirszkijt, hogy akadályozza meg az oroszokat Avdijivka elfoglalásában.
Szirszkij a 3. dandárt a városért folytatott harcra kötelezte. A 3. Különleges rohamdandárt, amely valójában a megreformált Azov-dandár. Az Azov-dandár a gerince Zelenszkij ultranacionalista támogatásának Ukrajnában. Ha Ukrajnában bármely szervezet megfelel Putyin ukrán nácikra vonatkozó leírásának, akkor a 3. brigád az első számú példa. Zelenszkij politikai hatalma az ukrán hadseregtől, és különösen az ultranacionalistáktól függ.
A 3. dandár nem a meghirdetett módon teljesített. Amikor egységei észak felől Avdijivkába értek, szörnyű helyzetet találtak. Ekkor már mintegy 4500 ukrán katona volt a város északi részén, akik többnyire a kokszgyárban húzták meg magukat. További 3500-an a város központjában, a déli városrészek és egy régi elhagyatott repülőtér határán tartózkodtak.
A 3. dandár nem engedelmeskedett a parancsnak, és kirohant a városból, ellenszegülve Szirszkij és Zelenszkij kifejezett parancsának. Zelenszkij mindenekelőtt nem akarta, hogy zavarba hozzák, miközben a müncheni konferencián volt, pontosan akkor, amikor rohangált, hogy újabb muníciót szerezzen az "ügyhöz". A 3. dandárból néhányan megadták magukat az oroszoknak.
Ez késztette Szirszkijt arra, hogy visszavonulást jelezzen és elhagyja Avdijivkát. Ez a visszavonulás jelentős csapás volt Zelenszkij presztízsére, és a jelek szerint Münchenből dühös telefonhívások érkeztek Szirszkijnek. Szirszkijnek azonban nem volt más választása, mint a nyílt megadás. Ehelyett "új" stratégiát jelentett be, pontosan azt, amit Zaluzsnyij korábban ajánlott.
Avdijivka elvesztése rossz helyzetbe hozza Zelenszkijt. A hadseregben szinte teljesen elvesztette leglelkesebb támogatóit, megalázta korábbi parancsnokát, Zaluzsnyijt, és helyére a vesztes hírében álló Szirszkijt ültette. Elvesztette az arcát az európaiak és valószínűleg az Egyesült Államok előtt is, bár ezt nehéz biztosan megmondani.
Zelenszkij azzal kontrázik, hogy Ukrajna "feltétlenül" vissza fogja kapni Avdijivkát.
Washington nem akar alkut kötni az oroszokkal. Minden figyelmét arra összpontosítja, hogy többszörös vereséget mérjen Oroszországra, kiszorítsa az oroszokat, és leváltsa vezetőjüket, Putyint.
Biden "csapata" azt a gondolatot sem tudja megemészteni, hogy az ukránok esetleg alkut kötnének Oroszországgal, és aláásnák "a politikát".
A washingtoni politika központi elemeinek többsége kudarcot vallott.
A túlzott szankciók nem törték meg az orosz gazdaságot, de sikerült az oroszokat teljesen új irányba terelni, Kína, India és a BRICS-országok felkarolásával.
Az amerikai technológia nem fordította Ukrajna javára a háború menetét.
Az oroszokkal való nem beszélgetés segített megszilárdítani az oroszok azon nézetét, hogy Washington és a NATO az ellenség, felerősítve az amúgy is feszült nézetüket, hogy az évek során hazudtak nekik a NATO terjeszkedésével kapcsolatban.
Míg az USA és Európa vagy nem tudta, vagy nem akarta újjáéleszteni védelmi ipari bázisát, az oroszok ezt tették, méghozzá nagy lendülettel. Eközben az USA és Európa tétlenül várja, hogy a háború véget érjen, és százmilliárdokat süllyesztenek Ukrajna újjáépítésébe, ami egyre kevésbé valószínű, hogy az USA és Európa égisze alatt fog megtörténni.
A lényeg az, hogy Zelenszkij rendszere inog. Zelenszkij hadiállapotra épülő rendszere miatt nem lesznek választások és nem lesz nyílt politikai folyamat.
De a hadseregben egyre nő a düh, és előbb-utóbb választani fognak egy vezetőt, valószínűleg Zaluzsnyijt.
Hamarosan rendszerváltás lesz Kijevben.
- Szeretem Bryent, nem oroszbarát, de nem hülye: tárgyilagos minden elemzése, és szidja a rendszerüket (állam, kormány, média).
- A neveket nem javítottam magyar hangzásra.