Újra csak azt mondom, hogy Stanislaw Lem egy látnok volt úgy, hogy - remélhetőleg - még nem tartunk ott, amit megjósolt az írásában; a M.I. irányította darázsrajként működő, a mostaniaknál is kisebb méretű támadódrónokból szerveződve.Ez van.
A dronok megjelenésével eljárt az idő a flották felett.
De nem csak az orosz, habnem az USA flotta felett is.
Eleinte még azt gondoltam, hogy a nagy hatótávolságú (ballisztikus) elhárító rakéták miatt lesznek szanálva a hordozók, de ezek szerint nem. Amit most látunk a tengeri dronok területén az nagyjából a PC 80-as évek szintje, Cobol 1990-es alapon. Ha beindul igazán a fejlesztés, akkor a hajók felejtősek. Gondoljunk bele, hogy egy Hordozó köteléket több száz (vagy akár ezer) légi és vízi dron támad egy időben. Nincs az a képesség ami megvédi őket. Ha csak nem lesznek addigra lézerágyúk, amik sebességükből adódóan talán meg tudják oldani ezt a feladványt.
Érdekes volt a fejlemények fényében visszaolvasni a 2021 decemberi diskurzusunkat a T-14 Armata topikban - a Stanislaw Lem-es hivatkozásomat kerestem -az általam igen nagyra becsült Angelsoul fórumtárssal; még mindig jól öregszenek a hozzászólásaink:
Ezek (T-14, Su-57, stb.) méregdrágán és lassan gyártható, emiatt hirtelen nehezen pótolható, nehezen védhető, mégis előbb-utóbb olcsón harcképtelenné tehető fegyverek lesznek. Na nem törvényszerűen a harcmezőn, de akár ott is. Mit érsz a Tu-160-assal (Su-57-el, a Gripenjeinkel, szárazföldi F-35-el, stb.), ha a felszállása előtt jobb esetben csak betonromboló fegyverekkel tönkreteszik a futópályát, rosszabb esetben magát a gépet?
Mit érsz a harckocsikkal, ha azokhoz képest filléres drónokkal semlegesítik őket még a gyülekezési helyen?
S rendre elfelejtjük, hogy elfajult fegyveres konfliktusokban nemcsak a harcmezőn folyik a küzdelem, hanem a hátországban is.
Stanislaw Lem 1983-ben megjósolta a drónhadviselést (A XXI. század fegyverrendszerei avagy a tótágas evolúció); kezd bejönni...
Galaktika 1986/11. 74. szám - BigBandi.hu / Szkítia-Avantgar
Galaktika 1986/11. 74. szám , Galaktika 1986/11. 74. szám antik (Móra Ferenc Ifjúsági Könyvkiadó), 1986 96 o., puha kötés, jó állapotú 520.-, Bigbandi.hu / Szkíbigbandi.hu
Szóval nem tartom lehetetlennek, hogy változnak a hangsúlyok az olyan fegyverek felé, mint a nehezen kivédhető drónok, hiperszonikus fegyverek, ilyen-olyan energiafegyverek, meg amiket jó darabig nem kötnek az orrunkra...
Ennek tükrében logikus lenne az a látszólagos vagy valóságos totojázás, ami erénnyé kovácsolhatja az egyes fegyverrendszerekben lemaradás miatt azok elengedését (de a látszatra meg adni kell, valamit fel kell mutatni a világnak; a hagyományos fegyvernemek képviselőinek, no meg többek között a jámbor HTKA olvasóknak)
Falra mászok ettől a drónszektáskodástól.
Ez a drónkodás nem egy új dolog (az már kivont USA csatahajóin is szolgáltak a hátsó helipadról, vagy az IAF is remekül alkalmazta őket 82-ben), csak mivel van rajtuk kamera, a törökök jó érzékkel teleszórták vele a médiát és PR hadjáratot indítottak. Amúgy az USA a "war on terror" egészében 1000x kiterjedtebben használja 20+ éve.
Na most nézzük meg a drón miért is olyan jó - mert olcsó, egyszerű és nincs rajta személyzet. Ok. Cserébe a világon semmi ellen nem védett, lassú, nehézkes, egy részükhöz adatkapcsolat kell, stb... vagyis katonai szempontból játékrepülő (okkal lettek egyre nagyobbak, nehezebbek a gépek). Az egyetlen oka, hogy sikeresek, hogy egyrészt lepukkant ellenfelek ellen vetik be őket, másrészt pedig a légvédelem nem ezek ellen volt optimalizálva. Eddig. Csakhogy ez változik, így hamarosan, ezek elterjedésével csak a jobb drónok maradhatnak meg (LW meg RQ-180 jellegűek), a kisebb olcsóbbak mehetnek a kukába.
Amúgy bárkivel fogadok egy rekesz sörben, hogy a drónok ellen NEM a földi légvédelem lesz a megoldás, hanem az AA, vagyis vadász drónok. Szerintem a légi harcászat kap egy újabb réteget, a drón-drón összecsapást, ahol az ellenség drónjait vadász drónok (akár átfedéssel az LW-vel) takarítják le, míg az ember vezette gépek az ellenség ember vezette gépeivel foglalkoznak nagyobb magasságokon és sebességeken operálva (és leszed mindent loitering munitiontól felderítőkön át a csapásmérő drónokig). A vadász drónoké a kisebb magasság (le a fák koronájáig és alá), valami FIM-92-nél kisebb AA raksival, és inkább távirányítás helyett AI irányítás alatt (ami elvileg nem ütközhet egyezményekbe, mert gép vadászik gépre).